Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Moderator: Moderatorzy
- art_noise
- Forumator
- Posty: 875
- Rejestracja: sobota 27 września 2008, 00:30
- Podziękował;: 50 razy
- Otrzymał podziękowań: 46 razy
Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Dzięki pracy w COG (Centrum Obsługi Geokeszera) zauważyłem że wielu początkujących geokeszerów ma problem z wyznaczeniem prawidłowych kordów swojego nowozałożonego kesza. Czasami błędy w kordach potrafią być bardzo duże. Dlatego też popełniłem ten poradnik – mam nadzieję że będzie dla początkujących keszerów pomocny.
Dla potrzeb poradnika użyłem przykładu swojego kesza http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=10235 (OP27F8) – prosty kesz ukryty na terenie kościoła, przy źródełku.
Przejdźmy do metod wyznaczania dobrych kordów waszego nowego kesza.
Pierwsza metoda wyznaczania kordów – mam urządzenie GPS
Wydawałby się że użytkownik GPS nie będzie miał problemów z wyznaczeniem kordów kesza. Stoi na miejscu ze swoim GPSem, czyta kordy i super. Jednak często z braku wiedzy kordy wprowadzane do kesza są nieprawidłowe. Wszystko przez to że istnieje parę różnych formatów podawania kordów.
Format stosowany w serwisie opencaching.pl to DD° MM,mmm' .
Przykładem mój kesz OP27F8 - w obowiązującym na opencaching.pl formacie ma takie kordy: N 50° 48.265' E 19° 05.661'
Pozostałe popularne formaty kordów które są używane w urządzeniach GPS:
DD,dddd° - w tym formacie kordy mojego kesza to N 50.80442° E 19.09435°
DD° MM' SS'' - w tym formacie kordy mojego kesza to N 50° 48' 15.90'' E 19° 05' 39.66''
Wszystkie podane koordynaty pokazują to samo miejsce – ale tak jak wspomniałem wcześniej – tylko pierwsze z nich prawidłowo można wpisać przy zakładaniu kesza w serwisie opencaching.pl. Parę razy spotkałem się z sytuacją kiedy początkujący geokeszer miał kordy w innym formacie i próbował wprowadzić je do pola "współrzędne" w swoim nowo zakładanym keszu .
Z tego wynika że najlepiej by nasz GPS od razu podawał kordy w systemie DD° MM,mmm' używanym na opencaching.pl – zaoszczędzi nam to dalszej pracy z przeliczaniem kordów.
Praktycznie każdy GPS turystyczny posiada możliwość wyboru formatu podawania koordynatów w których na pewno znajdziecie format DD° MM,mmm'. Należy w urządzeniu przełączyć się na ten format.
Gorsza sprawa jeśli wyznaczacie kordy prostymi GPSami samochodowymi. Praktycznie wszystkie GPSy samochodowe GARMINa mają możliwość przełączania się pomiędzy poszczególnymi systemami co widać poniżej na przykładzie mojego samochodowego GPSa firmy GARMIN:
Jeśli wasz GPS nie posiada takiej możliwości i podaje koordynaty tylko w jednym z pozostałych systemów wtedy koordynaty przed wprowadzeniem na stronie opencaching.pl musicie przeliczyć za pomocą odpowiednich narzędzi. Przyjmijmy że twój GPS podaje koordynaty tylko w systemie DD,dddd°. No tak stoisz pod keszem i GPS pokazuje: N 50.80442° E 19.09435° - teraz trzeba to przeliczyć.
Zrobisz to za pomocą strony http://www.gpsvisualizer.com/calculators#coordinates
Wprowadzasz dane do odpowiednich pól jak na obrazku poniżej:
Następnie klikasz „Convert->” i już masz wynik:
Zakreślone kordy są prawidłowe i stosowane na opencaching.pl – właśnie w takim formacie musimy je wprowadzić przy zakładaniu nowego kesza. W pierwszych współrzędnych mamy 4 cyfry po kropce – przy wprowadzaniu na stronę ostatnią cyfrę po prostu ignorujemy – zawsze wpisujemy 3 cyfry po kropce co widać na kolejnym zdjęciu:
W przypadku kiedy twój GPS obsługuje inny format kordów – zawsze przeliczaj je na prawidłowe za pomocą podanej przeze mnie strony.
Uwagi praktyczne przy ustalaniu kordów za pomocą GPS:
- zawsze pozwól urządzeniu GPS na ustabilizowanie pracy w danym miejscu. Włącz urządzenie, połóż je obok kesza i odczekaj parę minut. Każdy GPS próbuje odnaleźć maksymalną ilość satelit. Czym więcej satelit widzianych przez urządzenie – tym dokładniejsze kordy. Po paru minutach jest na tyle stabilny że możemy śmiało odczytać kordy
- Pamiętaj że czym więcej przeszkód terenowych (wysokie drzewa w pobliżu kesza które w sezonie letnim są pełne liści, wysokie budynki) tym bardziej odczyt może nie być dokładny. To samo się tyczy warunków pogodowych. W piękny bezchmurny dzień kordy będą dokładniejsze niż w czasie opadów deszczu przy silnie zachmurzonym niebie.
- Jeśli w miejscu ukrycia kesza panują trudne warunki dla pracy twojego GPS (np. miasto - wysokie budynki itp.) staraj się zawsze otrzymane koordynaty sprawdzić na mapie satelitarnej google. Zwykle miasta są na mapach google przedstawione w bardzo dobrej jakości i można sprawdzić czy kordy kesza nie lądują po drugiej stronie ulicy.
Więcej o tym poniższym dziale.
Druga metoda wyznaczania kordów - nie mam urządzenia GPS
No tak – nie masz GPS, wydaje się że w tej sytuacji odczytanie prawidłowych kordów twojego nowo założonego kesza jest prawie niemożliwe. Nic bardziej mylnego – można w większości sytuacji odczytać bardzo dokładne kordy za pomocą mapy skrzynek v3 dostępnej na opencaching.pl. Na pewno łatwiej Ci będzie jeśli kesza założyłeś w miejscu gdzie podgląd satelitarny google jest wysokiej rozdzielczości – taka sytuacja występuje np. we wszystkich większych miastach w Polsce. Jako przykład niech posłuży mój kesz OP27F8.
Otwieramy mapę keszy v3, następnie przełączamy podgląd na „Sat”. Odnajdujemy na podglądzie satelitarnym google obiekt w którym schowaliśmy kesza. W tym przypadku jest to róg budynku w którym znajduje się źródełko przy kościele. Kursorem najeżdżamy w miejsce na mapie satelitarnej gdzie ukryliśmy kesza, po prawej stronie na dole mapy możemy odczytać kordy kesza. Spisujemy kordy i gotowe
Gorzej jeśli miejsce gdzie ukryłeś kesza ma bardzo słabej jakości zrzut satelitarny google. Doskonałym przykładem niech będzie miejsce gdzie jeden z geokeszerów założył kesza, którego miałem przyjemność weryfikować. Zrzut satelitarny google w tym miejscu wygląda tak:
Jak widać jest złej jakości, trudno odróżnić poszczególne obiekty na mapie. Geokeszer chciał założyć kesza na wyspie, jednak za pomocą zrzutu sateliarnego google bardzo ciężko było znaleźć ową wyspę. Na szczęście mapa keszy v3 posiada ciekawą właściwość. Należy kliknąć na przycisk „Pełny ekran” (oznaczony na zdjęciu). Mapa otworzy się w trybie pełnoekranowym i udostępni nam nowe opcje podglądu terenu:
Tymi opcjami są doskonałe zdjęcia lotnicze dostępne dzięki orfototomapie dostępnej na portalu http://www.geoportal.gov.pl. Praktycznie cała Polska jest bardzo dobrze sfotografowana i udostępniona właśnie na ortofotomapie. Przy okazji możemy za darmo skorzystać z map topograficznych – bardzo cennych jeśli poruszamy się np. po terenach leśnych w poszukiwaniu kesza. Na mapach topograficznych zaznaczone są np. ścieżki i dukty leśne. Klikamy na przycisk „Orto” i naszym oczom ukazuję się zupełnie nowy widok:
Tak to właśnie ortofotomapa. Wprawdzie czarno-biała ale od razu widzimy wyspę na jeziorku gdzie ukryliśmy kesza. Nie pozostaje nic innego tylko najechanie na nią kursorem i zapisanie koordynatów
Zauważcie jaka jest różnica w jakości pomiędzy zrzutem satelitarnym google a ortofotomapą!
Tym właśnie sposobem możecie odczytać dokładne koordynaty ukrycia skrzynki, nawet nie posiadając urządzenia GPS.
Mam nadzieję że ten post będzie pomocny dla nowych geokeszerów którzy właśnie instalują w terenie swoje pierwsze kesze. Starałem się żeby ten post był maksymalnie jasny dla początkujących geokeszrów. Jeśli jednak coś jest niezrozumiałe – pytajcie
Pozdrawiam
Art_noise
COG
Dla potrzeb poradnika użyłem przykładu swojego kesza http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=10235 (OP27F8) – prosty kesz ukryty na terenie kościoła, przy źródełku.
Przejdźmy do metod wyznaczania dobrych kordów waszego nowego kesza.
Pierwsza metoda wyznaczania kordów – mam urządzenie GPS
Wydawałby się że użytkownik GPS nie będzie miał problemów z wyznaczeniem kordów kesza. Stoi na miejscu ze swoim GPSem, czyta kordy i super. Jednak często z braku wiedzy kordy wprowadzane do kesza są nieprawidłowe. Wszystko przez to że istnieje parę różnych formatów podawania kordów.
Format stosowany w serwisie opencaching.pl to DD° MM,mmm' .
Przykładem mój kesz OP27F8 - w obowiązującym na opencaching.pl formacie ma takie kordy: N 50° 48.265' E 19° 05.661'
Pozostałe popularne formaty kordów które są używane w urządzeniach GPS:
DD,dddd° - w tym formacie kordy mojego kesza to N 50.80442° E 19.09435°
DD° MM' SS'' - w tym formacie kordy mojego kesza to N 50° 48' 15.90'' E 19° 05' 39.66''
Wszystkie podane koordynaty pokazują to samo miejsce – ale tak jak wspomniałem wcześniej – tylko pierwsze z nich prawidłowo można wpisać przy zakładaniu kesza w serwisie opencaching.pl. Parę razy spotkałem się z sytuacją kiedy początkujący geokeszer miał kordy w innym formacie i próbował wprowadzić je do pola "współrzędne" w swoim nowo zakładanym keszu .
Z tego wynika że najlepiej by nasz GPS od razu podawał kordy w systemie DD° MM,mmm' używanym na opencaching.pl – zaoszczędzi nam to dalszej pracy z przeliczaniem kordów.
Praktycznie każdy GPS turystyczny posiada możliwość wyboru formatu podawania koordynatów w których na pewno znajdziecie format DD° MM,mmm'. Należy w urządzeniu przełączyć się na ten format.
Gorsza sprawa jeśli wyznaczacie kordy prostymi GPSami samochodowymi. Praktycznie wszystkie GPSy samochodowe GARMINa mają możliwość przełączania się pomiędzy poszczególnymi systemami co widać poniżej na przykładzie mojego samochodowego GPSa firmy GARMIN:
Jeśli wasz GPS nie posiada takiej możliwości i podaje koordynaty tylko w jednym z pozostałych systemów wtedy koordynaty przed wprowadzeniem na stronie opencaching.pl musicie przeliczyć za pomocą odpowiednich narzędzi. Przyjmijmy że twój GPS podaje koordynaty tylko w systemie DD,dddd°. No tak stoisz pod keszem i GPS pokazuje: N 50.80442° E 19.09435° - teraz trzeba to przeliczyć.
Zrobisz to za pomocą strony http://www.gpsvisualizer.com/calculators#coordinates
Wprowadzasz dane do odpowiednich pól jak na obrazku poniżej:
Następnie klikasz „Convert->” i już masz wynik:
Zakreślone kordy są prawidłowe i stosowane na opencaching.pl – właśnie w takim formacie musimy je wprowadzić przy zakładaniu nowego kesza. W pierwszych współrzędnych mamy 4 cyfry po kropce – przy wprowadzaniu na stronę ostatnią cyfrę po prostu ignorujemy – zawsze wpisujemy 3 cyfry po kropce co widać na kolejnym zdjęciu:
W przypadku kiedy twój GPS obsługuje inny format kordów – zawsze przeliczaj je na prawidłowe za pomocą podanej przeze mnie strony.
Uwagi praktyczne przy ustalaniu kordów za pomocą GPS:
- zawsze pozwól urządzeniu GPS na ustabilizowanie pracy w danym miejscu. Włącz urządzenie, połóż je obok kesza i odczekaj parę minut. Każdy GPS próbuje odnaleźć maksymalną ilość satelit. Czym więcej satelit widzianych przez urządzenie – tym dokładniejsze kordy. Po paru minutach jest na tyle stabilny że możemy śmiało odczytać kordy
- Pamiętaj że czym więcej przeszkód terenowych (wysokie drzewa w pobliżu kesza które w sezonie letnim są pełne liści, wysokie budynki) tym bardziej odczyt może nie być dokładny. To samo się tyczy warunków pogodowych. W piękny bezchmurny dzień kordy będą dokładniejsze niż w czasie opadów deszczu przy silnie zachmurzonym niebie.
- Jeśli w miejscu ukrycia kesza panują trudne warunki dla pracy twojego GPS (np. miasto - wysokie budynki itp.) staraj się zawsze otrzymane koordynaty sprawdzić na mapie satelitarnej google. Zwykle miasta są na mapach google przedstawione w bardzo dobrej jakości i można sprawdzić czy kordy kesza nie lądują po drugiej stronie ulicy.
Więcej o tym poniższym dziale.
Druga metoda wyznaczania kordów - nie mam urządzenia GPS
No tak – nie masz GPS, wydaje się że w tej sytuacji odczytanie prawidłowych kordów twojego nowo założonego kesza jest prawie niemożliwe. Nic bardziej mylnego – można w większości sytuacji odczytać bardzo dokładne kordy za pomocą mapy skrzynek v3 dostępnej na opencaching.pl. Na pewno łatwiej Ci będzie jeśli kesza założyłeś w miejscu gdzie podgląd satelitarny google jest wysokiej rozdzielczości – taka sytuacja występuje np. we wszystkich większych miastach w Polsce. Jako przykład niech posłuży mój kesz OP27F8.
Otwieramy mapę keszy v3, następnie przełączamy podgląd na „Sat”. Odnajdujemy na podglądzie satelitarnym google obiekt w którym schowaliśmy kesza. W tym przypadku jest to róg budynku w którym znajduje się źródełko przy kościele. Kursorem najeżdżamy w miejsce na mapie satelitarnej gdzie ukryliśmy kesza, po prawej stronie na dole mapy możemy odczytać kordy kesza. Spisujemy kordy i gotowe
Gorzej jeśli miejsce gdzie ukryłeś kesza ma bardzo słabej jakości zrzut satelitarny google. Doskonałym przykładem niech będzie miejsce gdzie jeden z geokeszerów założył kesza, którego miałem przyjemność weryfikować. Zrzut satelitarny google w tym miejscu wygląda tak:
Jak widać jest złej jakości, trudno odróżnić poszczególne obiekty na mapie. Geokeszer chciał założyć kesza na wyspie, jednak za pomocą zrzutu sateliarnego google bardzo ciężko było znaleźć ową wyspę. Na szczęście mapa keszy v3 posiada ciekawą właściwość. Należy kliknąć na przycisk „Pełny ekran” (oznaczony na zdjęciu). Mapa otworzy się w trybie pełnoekranowym i udostępni nam nowe opcje podglądu terenu:
Tymi opcjami są doskonałe zdjęcia lotnicze dostępne dzięki orfototomapie dostępnej na portalu http://www.geoportal.gov.pl. Praktycznie cała Polska jest bardzo dobrze sfotografowana i udostępniona właśnie na ortofotomapie. Przy okazji możemy za darmo skorzystać z map topograficznych – bardzo cennych jeśli poruszamy się np. po terenach leśnych w poszukiwaniu kesza. Na mapach topograficznych zaznaczone są np. ścieżki i dukty leśne. Klikamy na przycisk „Orto” i naszym oczom ukazuję się zupełnie nowy widok:
Tak to właśnie ortofotomapa. Wprawdzie czarno-biała ale od razu widzimy wyspę na jeziorku gdzie ukryliśmy kesza. Nie pozostaje nic innego tylko najechanie na nią kursorem i zapisanie koordynatów
Zauważcie jaka jest różnica w jakości pomiędzy zrzutem satelitarnym google a ortofotomapą!
Tym właśnie sposobem możecie odczytać dokładne koordynaty ukrycia skrzynki, nawet nie posiadając urządzenia GPS.
Mam nadzieję że ten post będzie pomocny dla nowych geokeszerów którzy właśnie instalują w terenie swoje pierwsze kesze. Starałem się żeby ten post był maksymalnie jasny dla początkujących geokeszrów. Jeśli jednak coś jest niezrozumiałe – pytajcie
Pozdrawiam
Art_noise
COG
- Żywcu
- Forumator
- Posty: 2510
- Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
- Podziękował;: 61 razy
- Otrzymał podziękowań: 64 razy
- Kontakt:
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Pięknie, to art_noise usystematyzował! Ja dodam, że nawet posiadając (dobrej klasy) sprzęt GPS - zawszę na mapę patrzę - i nawet czasem, koryguję współrzędne (bo z mapą mi nie grało).
Dzięki za post!
Dzięki za post!
- cichy
- Forumator
- Posty: 528
- Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 4 razy
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
W taki sposób niedawno ukryłem skrzyneczkę i po późniejszym sprawdzeniu giepsem okazało się, że współrzędne pokazują jego ukrycie z dokładnością do 2 metrów.
-
- Wyjadacz
- Posty: 465
- Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
- Podziękował;: 8 razy
- Otrzymał podziękowań: 11 razy
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Dorzucę jeden dobry zwyczaj.
Dobra procedura, gdy nie masz uśredniania
1. Zapisz współrzędne kesza jako waypoint. Oddal się około 100 m, powoli podejdź do kesza - jaką odległość pokazuje ?
2. Poczekaj kilka-kilkanaście minut .Zapisz nowy waypoint, odejdź 100 m, podejdź do kesza, jaką odległość pokazuje ?
3. Wiesz co masz zrobić i powtarzaj do znudzenia.
Gdy masz uśrednianie, zamiast nowego WP, zapodaj uśrednianie.
Teraz mając 3 lub więcej współrzędnych odrzuć te z największym błędem, z pozostałych wyciągnij średnią.
Przykład dla szerokości geo:
(1)N 50 40.001
(2)N 50 40.003
(3)N 50 39.999
(4)N 50 40.013
Odrzucamy (4) pomiar, który najwyraźniej zakłóciło nam UFO a prawidłowa współrzędna to
nie wdając się w matematykę czyli na chłopski rozum, to: N 50 40.001
Matematycznie to będzie tak:
(1+3-1)/3=1
Czym dłuższy czas między pomiarami tym lepiej ale w końcu w to miejsce chcemy zaprosić innych więc
można tam spędzić dwie-trzy godzinki a nie uciekać po jednym pomiarze pisząc później "współrzędne orientacyjne- patrz na zdjęcie" - a co mają zrobić biedni garminowcy bez mapy i nie mogący spojrzeć na zdjęcie?
* pogrubiłem jeden "odczyt" by zwrócić uwagę że mamy zmianę całej minuty więc do sumy potrzeba
brać ( 999-1000)=-1.
Dobra procedura, gdy nie masz uśredniania
1. Zapisz współrzędne kesza jako waypoint. Oddal się około 100 m, powoli podejdź do kesza - jaką odległość pokazuje ?
2. Poczekaj kilka-kilkanaście minut .Zapisz nowy waypoint, odejdź 100 m, podejdź do kesza, jaką odległość pokazuje ?
3. Wiesz co masz zrobić i powtarzaj do znudzenia.
Gdy masz uśrednianie, zamiast nowego WP, zapodaj uśrednianie.
Teraz mając 3 lub więcej współrzędnych odrzuć te z największym błędem, z pozostałych wyciągnij średnią.
Przykład dla szerokości geo:
(1)N 50 40.001
(2)N 50 40.003
(3)N 50 39.999
(4)N 50 40.013
Odrzucamy (4) pomiar, który najwyraźniej zakłóciło nam UFO a prawidłowa współrzędna to
nie wdając się w matematykę czyli na chłopski rozum, to: N 50 40.001
Matematycznie to będzie tak:
(1+3-1)/3=1
Czym dłuższy czas między pomiarami tym lepiej ale w końcu w to miejsce chcemy zaprosić innych więc
można tam spędzić dwie-trzy godzinki a nie uciekać po jednym pomiarze pisząc później "współrzędne orientacyjne- patrz na zdjęcie" - a co mają zrobić biedni garminowcy bez mapy i nie mogący spojrzeć na zdjęcie?
* pogrubiłem jeden "odczyt" by zwrócić uwagę że mamy zmianę całej minuty więc do sumy potrzeba
brać ( 999-1000)=-1.
Ostatnio zmieniony niedziela 04 września 2011, 17:24 przez u810, łącznie zmieniany 1 raz.
- cichy
- Forumator
- Posty: 528
- Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 4 razy
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Dla mnie 1000 - 999 = 1u810 pisze:
* pogrubiłem jeden "odczyt" by zwrócić uwagę że mamy zmianę całej minuty więc do sumy potrzeba
brać ( 1000-999)=-1.
- MasterGraba
- Wyjadacz
- Posty: 322
- Rejestracja: niedziela 17 lipca 2011, 14:52
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 6 razy
- Kontakt:
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Ja chowając Diabelski Kamień w Kurozwękach ( http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=16113 ) byłem trochę zaniepokojony ponieważ na mapie googli pokazuje mi że skrzynka znajduje się na dachu pobliskiego (10 metrów) budynku. Współrzędne sprawdzałem nowym GPSem więc myślałem, że może zrobiłem jakiś błąd (ale jaki ?) ale na mapie z geoportalu wszystko pokazane jest w odpowiednim miejscu więc chyba jest okŻywcu pisze:Pięknie, to art_noise usystematyzował! Ja dodam, że nawet posiadając (dobrej klasy) sprzęt GPS - zawszę na mapę patrzę - i nawet czasem, koryguję współrzędne (bo z mapą mi nie grało).
Dzięki za post!
- art_noise
- Forumator
- Posty: 875
- Rejestracja: sobota 27 września 2008, 00:30
- Podziękował;: 50 razy
- Otrzymał podziękowań: 46 razy
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Świetny przykład na to że mapy potrafią się z deczka rozjechać. Osobiście bardziej ufam geoportalowi. Ale przykładowy mój kesz siedzi na jednej i drugiej mapie idealnie...
- szopen880516
- Nowy na forum
- Posty: 12
- Rejestracja: sobota 11 września 2010, 08:51
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 0
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
To ja jeszcze dorzucę, że osobiście do przeliczania współrzędnych używam tej strony. Sam dysponuję SE C702 z TrekBuddy. Jak do tej pory wyznaczałem współrzędne tylko jednej swojej skrzynki Telefon leżał w miejscu kesza z 20 minut i rejestrował co minutę pozycję. Potem w domu uśredniłem wynik i jak na razie nikt nie narzeka na dokładność pomiaru
- lavinka
- Forumator
- Posty: 984
- Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
- Podziękował;: 51 razy
- Otrzymał podziękowań: 20 razy
- Kontakt:
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Zazwyczaj mapy z gugli są ok, problem jest z dala od dużych miast, gdzie są stare, kiepskie zdjęcia satelitarne. Tam lepiej pchać się od razu na Geoportal, bo nawet zwykła mapa gugli potrafi się nie pokrywać z własną satelitą a co dopiero z prawdą obiektywną Odkąd "mi odkryto" geoportal na mapie - jestem bardzo szczęśliwa.
Co do przeliczników, szkoda że nie ma u nas tego wbudowanego w system, tak jak jest to na konkurencyjnym serwisie. Kiedy mieliśmy jeszcze Larka, przelcizałam sobie na szybko współrzędne właśnie tam (plus kastamasta http://kastamasta.ovh.org/opencaching/ )
Co do przeliczników, szkoda że nie ma u nas tego wbudowanego w system, tak jak jest to na konkurencyjnym serwisie. Kiedy mieliśmy jeszcze Larka, przelcizałam sobie na szybko współrzędne właśnie tam (plus kastamasta http://kastamasta.ovh.org/opencaching/ )
- pan_ryba
- Wyjadacz
- Posty: 275
- Rejestracja: środa 04 maja 2011, 19:40
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 7 razy
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Rejestrował co minutę tzn. sam rejestrowałeś czy w Trekbuddy jest jakaś funkcja której nie odkryłem? :)szopen880516 pisze:Telefon leżał w miejscu kesza z 20 minut i rejestrował co minutę pozycję. Potem w domu uśredniłem wynik i jak na razie nikt nie narzeka na dokładność pomiaru :D
- szopen880516
- Nowy na forum
- Posty: 12
- Rejestracja: sobota 11 września 2010, 08:51
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 0
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
No telefon mi leżał i rejestrował trasę, choć tą trasą był jeden punkt Ale dostałem plik gpx z waypoint'ami, które jak analizuje plik, były rejestrowane średnio co minutę Nie podlinkuję go, bo mój kesz to quiz Nie wiem czy to nie jest to ustawienie: w zakładce "Źródła współrzędnych" ustawienie "GPX dt (s)" na wartość 60... Ale na tyle specem od tego nie jestemRejestrował co minutę tzn. sam rejestrowałeś czy w Trekbuddy jest jakaś funkcja której nie odkryłem?
- Rob
- Forumator
- Posty: 889
- Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
- Podziękował;: 21 razy
- Otrzymał podziękowań: 24 razy
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Pięknie by było jakby każdy zakładający wziął to sobie do serca.art_noise pisze:Jeśli w miejscu ukrycia kesza panują trudne warunki dla pracy twojego GPS (np. miasto - wysokie budynki itp.) staraj się zawsze otrzymane koordynaty sprawdzić na mapie satelitarnej google. Zwykle miasta są na mapach google przedstawione w bardzo dobrej jakości i można sprawdzić czy kordy kesza nie lądują po drugiej stronie ulicy.
Dokładnie, zakładając kesza w mieście nawet bardziej ufam mapie niż gpsowi i oczywiście też koryguje.Żywcu pisze:Pięknie, to art_noise usystematyzował! Ja dodam, że nawet posiadając (dobrej klasy) sprzęt GPS - zawszę na mapę patrzę - i nawet czasem, koryguję współrzędne (bo z mapą mi nie grało).
Dzięki za post!
- lavinka
- Forumator
- Posty: 984
- Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
- Podziękował;: 51 razy
- Otrzymał podziękowań: 20 razy
- Kontakt:
Re: Metody prawidłowego ustalania koordynatów kesza
Mała uwaga techniczna, w rejonie z dala od wielkich miast, gdzie mapka satelitarna gugli jest słaba, warto zajrzeć na geoportal (powiększony widok ekranu mapy na OC) i tam sprawdzić na mapie topograficznej i tamtejszym zdjęciu (lotniczym chyba albo i satelicie).Rob pisze:Pięknie by było jakby każdy zakładający wziął to sobie do serca.art_noise pisze:Jeśli w miejscu ukrycia kesza panują trudne warunki dla pracy twojego GPS (np. miasto - wysokie budynki itp.) staraj się zawsze otrzymane koordynaty sprawdzić na mapie satelitarnej google. Zwykle miasta są na mapach google przedstawione w bardzo dobrej jakości i można sprawdzić czy kordy kesza nie lądują po drugiej stronie ulicy.Dokładnie, zakładając kesza w mieście nawet bardziej ufam mapie niż gpsowi i oczywiście też koryguje.Żywcu pisze:Pięknie, to art_noise usystematyzował! Ja dodam, że nawet posiadając (dobrej klasy) sprzęt GPS - zawszę na mapę patrzę - i nawet czasem, koryguję współrzędne (bo z mapą mi nie grało).
Dzięki za post!