Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Re: Stowarzyszenie Opencaching Polska założone przez Sebastiana

Post autor: Sebastian » środa 07 marca 2018, 03:19

Przede wszystkim pomysł stowarzyszenia Opencaching Polska, to nie mój wymysł. Prace trwały od 3 lat przy udziale ówczesnego Zespołu OC, proszę:

"Dokument powstał po to aby przed spotkaniem przygotować jak najwięcej rzeczy dotyczących statutu. Staramy się nie kasować tylko komentować (jest taka opcja). Jest tez czat powiązany z tym dokiem, można dyskutować
Trzeba ustalić: cele, sposób realizacji, kwestia zarządu i reprezentacji, komisji rewizyjnej (ilość członków w organach, ile może reprezentować łącznie itp), kwestia przyjmowania nowych członków.

Linki do różnych statutów:
https://docs.google.com/document/d/1tRD ... sp=sharing
http://www.geocaching.org.pl/index.php/ ... nie/statut

dodane przez Sebastian - przykładowe statuty Stowarzyszeń, które są organizacjami pożytku publicznego:
https://www.dropbox.com/s/6wmv5uqm20z72 ... 4.doc?dl=0
https://www.dropbox.com/s/mkkm11yajt8hu ... 0.doc?dl=0

Celem działania Stowarzyszenia jest: ( to w miare zredagowaliśmy z miklobitem)
Propagowanie turystyki kwalifikowanej, historii kraju i regionu oraz ochrony środowiska,
Wychowanie i szeroko pojęty rozwój dzieci i młodzieży,
Budowanie społeczności ludzi aktywnych i kreatywnych
Działalność wydawnicza,
Popularyzowanie nowoczesnych technologii wspierających aktywny wypoczynek.
Działalność wspomagająca realizację wymienionych celów..

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
wspieranie osób fizycznych lub prawnych których działania są zbieżne z celami stowarzyszenia,
tworzenie i rozwijanie narzędzi wspomagających aktywny wypoczynek, w szczególności serwisów internetowych, aplikacji mobilnych
tworzenie i organizacja gier terenowych oraz innych form aktywnego wypoczynku,,
współpracę z jednostkami administracji publicznej, samorządem lokalnym, innymi stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji celów statutowych Stowarzyszenia
Organizację edukacji w zakresie form aktywnej turystyki z wykorzystaniem technik geopozycjonowania, terenoznawstwa,
działalność wydawniczą, w szczególności w zakresie turystyki, kartografi, historii, ochrony zabytków, ochrony środowiska,
organizowanie spotkań, eventów (proponuję słowo: imprez), warsztatów, szkoleń, wycieczek związanych z celami Stowarzyszenia,
ogłaszanie lub inicjowanie wszelkiego rodzaju odczytów, zjazdów, spotkań autorskich, imprez i wystaw, konkursów wynikających z zadań i działalności Stowarzyszenia,
dodane przez Sebastian - w związku z ustawą o działalności instytucji pożytku publicznego i o wolontariacie, myślę że warto zapisać takie cele:
9. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
10. wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej;
11. rozwój turystyki i krajoznawstwa;

Zarząd i komisja rewizyjna
(MR) Proponuje po 5 osób w organach, przy czym do podpisywania umów prezes + jeden członek . Może warto się zastanowić na sądem koleżeńskim (jest takie coś :)
Moim zdaniem wystarczy reprezentacja 3-osobowa w Zarządzie i w Komisji Rewizyjnej. Do reprezentowania na zewnątrz (umowy, bank, rachunki, itp.) najrozsądniejszym rozwiązaniem są 2 osoby z zarządu (bez wskazywania funkcji).

dodane i edytowane przez Sebastian - sąd koleżeński może w składzie 3 osób, myślę że trzeba by uwzględnić formę walnego zgromadzenia członków (w statucie mojego stowarzyszenia był zapis, że WZC może odbywać się w postaci elektronicznej, przez neta i organ rejestrowy nie miał nic przeciw temu). Podesłałem wzór mojego statutu, który po 5 poprawkach przeszedł przez organ rejestrowy.

Siedziba
(MR) Proponuję Warszawę.

dodane przez Sebastian - Warszawa (bo to dobrze brzmi)

Jutro postaram się na spokojnie zrobić draft Stautu. Nie bardzo wiem, gdzie umieścić sąd. Można zrobić tak, że Zarząd ma w swych uprawnieniach m.in. decydowanie o wykreślaniu członków (osobnym punktem są ich prawa i obowiązki), a w sytuacjach szczególnych powinien uzyskać akceptację Walnego Zgromadzenia.
Gdzie jest Statut, podesłany przez Sebastiana ? Mam dostęp do jakiejś korespondencji RR. Statutu nie widzę.

dodane przez Sebastian - mój statut jest w pierwszym linku na stronie, jeżeli nie działa daję jeszcze raz - https://www.dropbox.com/s/pkuql2udp5d7w ... y.doc?dl=0

statut przekazuję dla stowarzyszenia i można bazować na nim przy opracowaniu statutu OC.

i jeszcze jeden przydatny link:

http://ngo.chorzow.eu/index.php?option= ... icle&id=12

Jeżeli będzie draft statutu, z miłą chęcią go zobaczę. Jeszcze małe pytanie, czy to będzie stowarzyszenie nie prowadzące działalności gospodarczej ?

dodane przez Sebastian - po połączeniu obu statutów + celów działania stowarzyszenia opracowanych przez Marcina i Miłosza, myślę że wyjdzie z tego coś wspaniałego :-)

dodane przez Sebastian - stworzyłem na fejsie stronę społecznościową,
Stowarzyszenie Opencaching Polska oraz grupę Stowarzyszenie Opencaching Polska - https://www.facebook.com/groups/1633079 ... 8/?fref=ts, przekazałem ją w ręce Mariusza i Miłosza, pomysłodawców utworzenia stowarzyszenia. Myślę, że to dobra platforma do współpracy i dzielenia się pomysłami.

dodane przez Sebastian - jeżeli chcielibyśmy uzyskać status organizacji pożytku publicznego, dodałem 2 linki do przykładowych statutów, w których jest zaznaczone co jest niezbędne oraz daję linki do ważnych informacji:

http://poradnik.ngo.pl/statut_OPP

http://www.premd.org.pl/aktualnosci_2/a ... 0/?cid=579

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 873&type=3

dodane przez Sebastian - link do dokumentu o procedurze rejestracji stowarzyszenia

http://zielona-gora.pl/system/obj/5283_ ... towKRS.pdf

jeżeli chodzi o zebranie założycielskie, jego przebieg, uchwały, druki KRS i procedurę rejestracji to bardzo chętnie pomogę."
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 195 razy
Otrzymane podziękowania: 473 razy

Post autor: deg » środa 07 marca 2018, 10:28

Sebastian - ja myślę, że Ty nie rozumiesz problemu.

Idea Stowarzyszenia, cele które wypisałeś i pewnie motywacja która Ci towarzyszyła - są szczytne i potrzebne. Fajnie, że ktoś chce promować Opencaching, fajnie że ktoś chce informować o tym innych. Super, że ma inicjatywę.

Żeby stworzyć Stowarzyszenie, które miałoby reprezentować OC lub choć część jego Społeczności - potrzebne są dużo wcześniejsze konsultacje, wspólne prace, kreślenie celów. Wspólny wybór osób, które miałyby się tym zajmować. A przede wszystkim - wspólne działania i otwarta polityka informacyjna ZANIM zostaną podjęte jakiekolwiek kroki prawne. Ty zrobiłeś odwrotnie - działałeś po cichu, w oparciu o 2 osoby z najbliższej rodziny (które co tu wiele mówić - z bieżącym Opencachingiem nic wspólnego nie mają) i nagle jak królik z kapelusza wyskakujesz ze Stowarzyszeniem.

Masz pełne prawo do rejestracji Stowarzyszenia. Co więcej - masz prawo do nazwy Opencaching Polska - jak każdy inny człowiek w Polsce. Ale ponieważ zrobiłeś to po cichu i bez konsultacji - wiele osób oburza się na tak wybraną nazwę. Sądzę, że słusznie, bo nazwa Stowarzyszenia sugeruje związek z OC PL, a bezpośredniego związku nie ma. Myślę, że gdybyś wybrał nazwę typu "Stowarzyszenie Miłośników Keszy" :) wszystko byłoby OK i robiłbyś sobie co chciał bez wywoływania niepotrzebnego zamieszania.

Jest jeszcze jedna kwestia, która została tu już poruszona - to zaufanie do Twojej osoby. Ludziska znają Twój słomiany zapał, obietnice bez pokrycia i pokrętne tłumaczenia w wielu sprawach. Stąd - w mojej opinii - Twoje Stowarzyszenie nie pozyska więcej członków.

Czyli jeszcze raz - cele które Ci przyświecają, są słuszne i szlachetne. Ale ich realizacja już na tym etapie pozostawia wiele do życzenia.

PS: Osobiście jestem przeciwnikiem formalizacji Społeczności typu OC. Kiedy w grę wchodzą składki, zarządy czy sądy koleżeńskie - Społeczność się dzieli i często rozpada. Tak było już w wielu wypadkach.

Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia w promocji Geocachingu. A nad zmianą nazwy się faktycznie zastanów - po co Stowarzyszenie ma nosić nazwę, która sprawia, że środowisko keszerów wrogo na nią reaguje? A dla instytucji Opencaching Polska mówi mniej więcej tyle samo co Hank Sjong Chiny.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 4):
Gryfici.teamkrcrdallasJano
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » czwartek 08 marca 2018, 00:05

deg pisze:
środa 07 marca 2018, 10:28
Sebastian - ja myślę, że Ty nie rozumiesz problemu.
Doskonale rozumiem istotę problemu i nawet przytoczę wykładnię - http://www.szyran.republika.pl/zazdrosc.pdf
Idea Stowarzyszenia, cele które wypisałeś i pewnie motywacja która Ci towarzyszyła - są szczytne i potrzebne. Fajnie, że ktoś chce promować Opencaching, fajnie że ktoś chce informować o tym innych. Super, że ma inicjatywę.
Bardzo miła słyszeć takie słowa :D
Żeby stworzyć Stowarzyszenie, które miałoby reprezentować OC lub choć część jego Społeczności - potrzebne są dużo wcześniejsze konsultacje, wspólne prace, kreślenie celów. Wspólny wybór osób, które miałyby się tym zajmować. A przede wszystkim - wspólne działania i otwarta polityka informacyjna ZANIM zostaną podjęte jakiekolwiek kroki prawne. Ty zrobiłeś odwrotnie - działałeś po cichu, w oparciu o 2 osoby z najbliższej rodziny (które co tu wiele mówić - z bieżącym Opencachingiem nic wspólnego nie mają) i nagle jak królik z kapelusza wyskakujesz ze Stowarzyszeniem.
1. Stowarzyszenie Opencaching Polska nie reprezentuje Serwisu Opencaching. Stowarzyszenie reprezentuje Członków Stowarzyszenia Opencaching Polska (nazwa skrócona - Opencaching).
2. Pomysł na rejestrascję Stowarzyszenia Opencaching Polska, zrodził się 3 lata temu. Konsultacji było sporo, niestety pomysł zawisł w próżni.
3. O rodzinie nie będę wspominał, dość powiedzieć, że Członkowie Założyciele rozpoczęli zabawę w serwisie Opencaching cztery lata przed znalezieniem przez Ciebie pierwszego kesza.
Masz pełne prawo do rejestracji Stowarzyszenia. Co więcej - masz prawo do nazwy Opencaching Polska - jak każdy inny człowiek w Polsce. Ale ponieważ zrobiłeś to po cichu i bez konsultacji - wiele osób oburza się na tak wybraną nazwę. Sądzę, że słusznie, bo nazwa Stowarzyszenia sugeruje związek z OC PL, a bezpośredniego związku nie ma. Myślę, że gdybyś wybrał nazwę typu "Stowarzyszenie Miłośników Keszy" :) wszystko byłoby OK i robiłbyś sobie co chciał bez wywoływania niepotrzebnego zamieszania.
Po raz kolejny raz powtarzam, nazwa - Stowarzyszenie Opencaching Polska (w skrócie - Opencaching) nie ma nic wspólnego z serwisem Opencaching Polska, którym zarządza Zespół OC.
Jest jeszcze jedna kwestia, która została tu już poruszona - to zaufanie do Twojej osoby. Ludziska znają Twój słomiany zapał, obietnice bez pokrycia i pokrętne tłumaczenia w wielu sprawach. Stąd - w mojej opinii - Twoje Stowarzyszenie nie pozyska więcej członków.
Grzegorz, jeżeli słomianym zapałem uważasz zorganizowanie dwóch ogólnopolskich Zlotów OC, cyklu ewentów Blachówka, organizacja i czuwanie nad bezpieczeństwem wypraw do Szybu Południowego, to słomiany zapał?
Czyli jeszcze raz - cele które Ci przyświecają, są słuszne i szlachetne. Ale ich realizacja już na tym etapie pozostawia wiele do życzenia.

PS: Osobiście jestem przeciwnikiem formalizacji Społeczności typu OC. Kiedy w grę wchodzą składki, zarządy czy sądy koleżeńskie - Społeczność się dzieli i często rozpada. Tak było już w wielu wypadkach.

Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia w promocji Geocachingu. A nad zmianą nazwy się faktycznie zastanów - po co Stowarzyszenie ma nosić nazwę, która sprawia, że środowisko keszerów wrogo na nią reaguje? A dla instytucji Opencaching Polska mówi mniej więcej tyle samo co Hank Sjong Chiny.
Po raz kolejny raz powtarzam, to nie ja wybierałem nazwę, teraz jest bardzo trudna do zmiany - http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/792909.html

Sebek
Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 08 marca 2018, 06:54

Sebastianie, pomimo że Grzegorz bardzo ładnie i czytelnie przedstawił w czym jest problem, a Ty nadal jesteś swięcie przekonany o swojej słuszności, to pozostaje jedynie życzyć szczęścia na nowej drodze życia. Jednak, jak widzisz, nie masz na razie żadnego poparcia wśród osób, które tu uczestniczą w dyskusji. Pozostaje chyba poczekać cierpliwie aż to pokolenie przesycone zawiścią przestanie się bawić. Gdy przyjdą kiedyś młodzi, nowi nie znający Cię keszerzy, pewnie staniesz się ich guru i takie tam dalej.
Czekamy zatem na wysyp tysięcy zaległych logów członków Twojej doświadczonej keszersko rodziny. Oczywiście to dla transparentności działań Stowarzyszenia.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 08 marca 2018, 07:04

Po raz kolejny raz powtarzam, to nie ja wybierałem nazwę (...)
Sebek
:shock:
Opencaching Polska
nie ma nic wspólnego z
Opencaching Polska
:shock: :shock:

Awatar użytkownika
chinczyk
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 144 razy
Otrzymane podziękowania: 57 razy
Kontakt:

Post autor: chinczyk » czwartek 08 marca 2018, 10:15

Sebastianie , oboje wiemy że to kłamstwo , stowarzyszenie nie było planem który nie doszedł do skutku , ale planem który został przez ówczesną RR zaniechany.
Powodem rezygnacji z pomysłu formalizowania działalności OC była spora ilość problemów związana z odpowiedzialnością cywilną wielu spraw ( od zawartości skrzynek przez ich umiejscowienie do wypadków przy podejmowaniu ) Wszystko wiązałoby się z wieloma zmianami , zakup ubezpieczenia itd.
Oddolne inicjatywny w formie lokalnych stowarzyszeń typu "Dolnośląskie stowarzyszenie miłośników geocachingu" czy inne były zawsze mile widziane. Sama nazwa wtedy wskazuje na to że podmiot to grupa ludzi która chce razem zakładać kesze , organizować eventy itd.

Zatem kłamstwem jest że nazwa "Stowarzyszenie Openchaching Polska" została wymyślona przez nas. W zasadzie do głosowania nad nazwą NIGDY nie dotarliśmy!

Przychylam się do tego co napisał Deg i Dallas - niestety Ty nadal nie rozumiesz ....
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi chinczyk za post:
Gryfici.team
Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował: 330 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: parlando » czwartek 08 marca 2018, 10:52

Skoro sam prezes napisał:
Stowarzyszenie Opencaching Polska nie reprezentuje Serwisu Opencaching. Stowarzyszenie reprezentuje Członków Stowarzyszenia Opencaching Polska (nazwa skrócona - Opencaching).
Po raz kolejny raz powtarzam, nazwa - Stowarzyszenie Opencaching Polska (w skrócie - Opencaching) nie ma nic wspólnego z serwisem Opencaching Polska, którym zarządza Zespół OC.
To zgłaszam wniosek formalny o usunięcie tego wątku, oraz istniejących wzmianek o tym stowarzyszeniu z Forum Opencaching. Także jeśli podobne tematy, czy wzmianki pojawią się w przyszłości - również powinny być natychmiast rugowane.
Stowarzyszenie ma swoją stronę na FB, więc nie znajduję żadnego powodu, by było promowane, czy dyskutowane tu, na forum gry terenowej Opencaching Polska.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post (razem 7):
Elvis7erykradekWhateverGryfici.teamrredanart_noiseTerian

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 109 razy
Otrzymane podziękowania: 323 razy

Post autor: krystiant » czwartek 08 marca 2018, 22:02

parlando pisze:
czwartek 08 marca 2018, 10:52
zgłaszam wniosek formalny o usunięcie tego wątku, oraz istniejących wzmianek o tym stowarzyszeniu z Forum Opencaching.
Ale dlaczego? Przecież wśród czytelników tego forum są potencjalni członkowie stowarzyszenia, poza tym jest mnóstwo wątków niezwiązanych z serwisem opencaching.pl a jednak nikt nie wnioskuje o ich usunięcie (np. często są dyskusje o GC ;-) )
Jeżeli macie jakikolwiek problem z tym wątkiem to trzeba było kilka stron wątku temu przestać w nim pisać i sam by "umarł"...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post:
Sebastian
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

parlando
Forumator
Podziękował: 330 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: parlando » czwartek 08 marca 2018, 22:41

krystiant pisze:
czwartek 08 marca 2018, 22:02
Ale dlaczego? Przecież wśród czytelników tego forum są potencjalni członkowie stowarzyszenia
Na forum są też potencjalni członkowie AA. Może zacząć nawoływać do picia alkoholu?
Nikt tu nie prosił o to stowarzyszenie, stowarzyszenie żeruje na rozpoznawalności Opencaching Polska. Zdanie prezesa w temacie związku stowarzyszenie - OC wyżej zacytowałem. Serio się pytasz?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
Whatever

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » piątek 09 marca 2018, 00:56

Krystian, do Ciebie skieruję pytanie, czy decyzja moderatorów Forum Opencaching Polska, o nie usunięciu tego wątku z Forum Opencaching Polska jest ostateczna? Chciałbym udzielić odpowiedzi na Wasze pytania, lecz jeżeli wątek zostanie usunięty, zostanie to zrobione przy użyciu mediów społecznościowych. Moim skromnym zdaniem, jeżeli osoby zabierające głos w dyskusji, będą wypowiadać się, kulturalnie, przedstawiać będą swoje zdanie i merytorycznie uzasadnione argumenty, chętnie z nimi wymienię się opiniami.

Dodam po raz kolejny - Stowarzyszenie Opencaching Polska (nazwa skrócona Opencaching) powstało 5.02. 2018 zostało zarejestrowane przez Prezydenta Bytomia i zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych pod numerem 8.

Decyzja dotycząca dalszych losów dyskusji zależy od Was, moderatorów forum Opencaching Polska

Sebek
Obrazek

baloniarz
Stały bywalec

Post autor: baloniarz » piątek 09 marca 2018, 09:15

A ja tam jestem za tym aby jak najczęściej pisać o Opencaching.pl Z mojego doświadczenie wynika, że informując nowych, ewentualnie zainteresowanych naszą zabawą ludzi, to mówimy im, iż nasza zabawa nazywa się geocaching. Oni szukajac informacji o nowej zabawie wpisują w wyszukiwarkę "geocaching" a co wtedy wyskakuje wszyscy wiemy. I tak niechcący robimy reklamę GC. Tak więc mówmy, piszmy OPENCACHING.PL. W pewien sposób stowarzyszenie Sebastiana robi dla naszego serwisu "dobrą" reklamę.

Awatar użytkownika
chinczyk
Centrum Obsługi Geocachera
Kontakt:

Post autor: chinczyk » piątek 09 marca 2018, 10:24

baloniarz pisze:
piątek 09 marca 2018, 09:15
A ja tam jestem za tym aby jak najczęściej pisać o Opencaching.pl Z mojego doświadczenie wynika, że informując nowych, ewentualnie zainteresowanych naszą zabawą ludzi, to mówimy im, iż nasza zabawa nazywa się geocaching. Oni szukajac informacji o nowej zabawie wpisują w wyszukiwarkę "geocaching" a co wtedy wyskakuje wszyscy wiemy. I tak niechcący robimy reklamę GC. Tak więc mówmy, piszmy OPENCACHING.PL. W pewien sposób stowarzyszenie Sebastiana robi dla naszego serwisu "dobrą" reklamę.
"Dobrą reklamę" Piotruś wszyscy zainteresowani dobrze wiedzą, że nie koniecznie jest to dobra reklama.
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 09 marca 2018, 10:48

baloniarz pisze:
W pewien sposób stowarzyszenie Sebastiana robi dla naszego serwisu "dobrą" reklamę.
Jest dokładnie na odwrót.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 09 marca 2018, 10:53

baloniarz pisze:
Z mojego doświadczenie wynika, że informując nowych, ewentualnie zainteresowanych naszą zabawą ludzi, to mówimy im, iż nasza zabawa nazywa się geocaching.
Problem w tym, że w zasadzie wszędzie poza naszym serwisem akcentuje się, iż do geocachingu wymagane jest użycie GPS. W opencaching - niekoniecznie, np. dokładne współrzędne często pozostają sprawą umowną. Dlatego może nie powinno się mówić, że zabawa jest geocachingiem, tylko opencaching zawiera m.in. geocaching, ale też i inne formy poszukiwania "skarbów".

baloniarz
Stały bywalec

Post autor: baloniarz » piątek 09 marca 2018, 15:21

Z tą dobrą reklamą to w " ". Nie chce oceniać działań Sebastiana. Chodziło mi tylko o to, że często mówi się i pisze o Opencaching a nie geocaching. Taki mały OT.

ODPOWIEDZ