Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
qzder
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: piątek 09 marca 2012, 20:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: qzder »

Temat stworzyłem z myślą o początkujących geokeszerach, którzy posiadają telefon z systemem operacyjnym Android. Aplikacji jest dosyć dużo, dla początkujących aż nadto - chciałbym przedstawić najważniejsze z opisem co i jak zrobić. Ja sam miałem problemy, pomocy nie znalazłem - więc chciałbym oszczędzić czasu ludziom, którzy dopiero zaczynają.
Poradnik nie jest skończony, będzie za bieżąco aktualizowany. Proszę o wszelkie sugestie co jest do zmiany i komentarze, czy w ogóle jest coś takiego przydatne.

Rzeczy do zrobienia z którymi sobie nie poradziłem i prośbą, aby ktoś zrobił na przykładzie krok po kroku jak to zrobić:
- połączenie Locusa z bazą filipsa,



Locus
Multifunkcyjna nawigacja turustyczna
Jest to aplikacja dla turystyki pieszej, geocachingu i życia codziennego.

Locus oferuje funkcje takie jak:
- Zamówienie mapy (OpenStreetMap - OSM, Freemap, SHOCart, MapQuest, Navigasi, Turaterkep, NzTopoMaps, Osmapa.pl, ChartBundle)
- Offline mapy (wsparcie dla formatów SQLite, TAR mapy, MBT mapy, GEMF i Rmap)
- Nawigacja (online utworów obliczeniowe)
- Mapy wektorowe
- Serwis WMS
- Integracja z Google Moje mapy (odczyt i edycja)
- Geocaching
- Parking
- POI alert
- Szukaj (przez adres, współrzędne, kontakt)
- API dla programistów
- Dodatki (baza GeoGet, GSAK bazy danych, Rzeczywistość rozszerzona, Foursquare, itp.)

Obrazek Obrazek Obrazek

Przygotowanie Locus'a do pracy.

1. Ściągamy i instalujemy darmową lub pełną wersje płatną aplikacji Locus.

2. Wchodzimy w przeglądarke w telefonie i wpisujemy TEN ADRES, dzięki czemu będziemy mogli zainstalować aplikacje Awaryjny GPX, która pozwoli na szybkie ściąganie keszy do naszej aplikacji Locus (aplikacja sam w sobie nie ma możliwości ściągania keszy z Opencaching.pl) Aplikacja została napisana przez naszego kolege z forum, więcej informacji możesz znaleźć w TYM temacie.

3. Jeśli będzisz chciał wpisywać zdobyte kesze z poziomu telefonu, a nie już w domu to polecam zainstalowanie OpenCaching - Szybki Wpis, napisany również przez ww. kolegę. Więcej informacji znajdziesz w TYM temacie.

Sposób na używanie map w trybie offline w Locus.


Są dwa sposoby. Jeden z pomocą programu Mobile Atlas Creator:

1. Ściągamy program Mobile Atlas Creator i instalujemy go.

2. Gdy już wejdziemy do programu wybieramy w Map source, jaką mape będziemy chcieli wgrać na nasz telefon. Z własnego doświadczenia polecam OSMapa-Topo with contours (PL), lub UMP-pcPL. Najlepiej sprawdzić samemu, która ma bardziej aktulaną mape obszaru, który będziemy chcieli mieć sobie wgrać na telefon.

3. W Atlas Content naciskamy New i wybieramy OSMAND SQLite.

4. Następnie zaznaczamy obszar na mapie jaki będziemy chcieli wgrać na telefon, wybieramy Zoom Levels (im większe wartości Zoom Levels wybieramy, tym mapy bardziej będziemy mogli przybliżać, ale też mapa będzie zajmowała odpowiednio więcej przestrzeni na dysku) i naciskamy Add selection.

5. Na koniec naciskamy Create atlas i gdy już ściągną się nam mapy przenosimy je do katalogu w telefonie: Locus\maps\.

TUTAJ screen, jak to wygląda z poziomu programu Mobile Atlas Creator.

6. Na koniec wchodzimy już w aplikacje Locus, naciskamy na przycisk mapy (zaznaczony na czerowono) i w dziale Personal wybieramy wgraną przez nas mape.

TUTAJ screen, jak to wygląda z poziomu programu Locus.

7. Cieszymy się z darmowej mapy i zaoszczędzonego transferu ;)


Drugi sposób z poziomu programu Locus (jest on o tyle problematyczny, bo jest ogranicznie do 10 000 części ściągniętych map na dobę)

1. Naciskamy na ikonkę Mapy.

2. W zakładce Online wybieramy mapy, które będziemy chcieli ściągnać.

3. Naciskamy na przycisk ściągania mapy i dalej postępujemy wg instrukcji.

Wszystkie potrzebne przyciski widoczne są tutaj.



Columbus

Aplikacja służąca do Geocachingu. Szukaj skrzynek w okolicy - wyświetlaj opis, mapę, kompas, wskazówki oraz zdjęcia. Columbus obsługuje serwis geocaching.com oraz polski opencaching.pl

Najważniejsze funkcje:
- obsługa serwisów: geocaching.com, opencaching.pl, opencaching.us, opencaching.org.uk
- możliwość wysyłania do serwisów logów z poszukiwań
- obsługa "w locie" - nie trzeba wgrywać żadnych plików GPX z danymi, aplikacja sama ściąga opisy i zdjęcia oraz zapisuje je w pamięci dla późniejszego przeglądnięcia
- dostępna mapa oraz kompas, możliwość korzystania z zewnętrznych aplikacji do nawigowania oraz nawigacji od Google
- tworzenie własnych punktów orientacyjnych
- spolszczony interfejs

Obrazek Obrazek Obrazek

Sposób na używanie map w trybie offline w Columbus.

1. Kroki identyczne jak przy robieniu map dla Locusa, tylko że w Atlas Content wybieramy OSMAND tile storage, a na telefon wrzucamy do katalogu x://osmdroid/tiles/mapnik/

2. W aplikacji Columbus wchodzimy do map, naciskamy na fizyczny przycisk na telefonie Menu, wchodzimy w Mapa i wybieramy OSM Mapnik.

3. Cieszymy się z darmowej mapy i zaoszczędzonego transferu ;)

TUTAJ screen, jak to wygląda z poziomu programu Columbus.



GPS Averaging

Aplikacja przydatna przy zakładaniu cache'y, do ściągnięcia za darmo tutaj. Pozwala na dokładniejsze sprawdzenie lokalizacji GPS. Wystarcz położyć telefon w jednej pozycji, włączyć GPS w telefonie i nacisnąć przycisk Start avergaging. Aplikacja będzie sprawdzała swoją lokalizacje i końcowy wynik uśredni co da dużo dokładniejszy końcowy wynik.

Obrazek Obrazek Obrazek

Podziękowania za pomoc w tworzeniu poradnika dla użytkownika: Rob.
Ostatnio zmieniony czwartek 12 lipca 2012, 12:07 przez qzder, łącznie zmieniany 3 razy.
Za ten post autor qzder otrzymał podziękowania (total 9):
art_noiseesemMaliniaklavinkaTalbotredfoxchinczykBartoshok_br
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Rob »

Tak na szybko, to Locusem można samemu ściągać mapki do użytku offline. Jedyny warunek to posiadanie WiFi.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Whatever
Wyjadacz
Posty: 418
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 09:22
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Odp: Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkującyc

Post autor: Whatever »

Rob pisze:Tak na szybko, to Locusem można samemu ściągać mapki do użytku offline. Jedyny warunek to posiadanie WiFi.
No tak tyle że mamy wtedy limity pobranych kafelek, co nieco utrudnia sprawę.
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=3306][img]http://www.opencaching.pl/statpics/3306.jpg[/img][/url][url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=976][img]http://geokrety.org/statpics/976.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
qzder
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: piątek 09 marca 2012, 20:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: qzder »

Aktualizacja pierwszego posta o sposób podany przez Roba.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Rob »

Na forum jest opis (dwa wątki) jak przygotować mapy topograficzne z geoportalu do użytku pod Locusem. Można by tu to wrzucić.
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... nki#p90666
jeszcze jeden opis z moimi postami ale nie umiem znaleźć.

jeszcze coś o locusie:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=6&t=6926
Generalnie sporo tego było. Musiałbyś przeszukać forum i jakoś to poskładać do kupy. W razie pytań pisz.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Ranger »

Aplikacji jest rzeczywiście dość sporo, stąd jeszcze jeden przykład :-)
TrekBuddy w wersji na Androida
Ci którzy korzystali z aplikacji w innych telefonach niż androidowe, właściwie nie zauważą większych zmian, Ci którzy nie korzystali mogą zerknąć do tematu
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=6&t=3221
A poniżej ilustracje
- poszukiwanie skrzynki, na współczesnej mapie turystycznej i mapie "z epoki"
- typowe informacje o wybranej skrzynce
Dane skrzynek, podobnie jak powyżej, pobrane z serwisu opencaching.pl aplikacją Awaryjny GPX, mapy z ogólnie dostępnych źródeł.
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
TrekBuddy_na_Androidzie_w_geocachingu.png
TrekBuddy_na_Androidzie_w_geocachingu.png (123.92 KiB) Przejrzano 28121 razy
Awatar użytkownika
qzder
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: piątek 09 marca 2012, 20:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: qzder »

Dodałem program GPS Avergaging oraz postanowiłem wywalić OpenCaching dla Androida.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Rob »

Linki do map wektorowych:
OSM - http://vectormaps4locus.eu/
UMP - http://ump.torch.net.pl/
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
qzder
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: piątek 09 marca 2012, 20:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: qzder »

Czy jest ktoś w stanie napisać krok po kroku jak podłączyć baze filipsa z np Locusem? Z tego co znalazłem na forum to ciężko - nie ogarniam.
Może być tutorial tekstowy. Screeny już zrobię sam i podłącze do pierwszego tematu.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Rob »

Cytat z innego wątku:
Rob pisze:Sorki za mały poślizg. Konwerter można znaleźć tutaj: http://dl.dropbox.com/u/8297704/conv.zip. Po rozpakowaniu do osobnego katalogu należy podać w pliku run.bat ścieżkę dostępu do bazy filipsa w telefonie. Wrzucamy do tego samego katalogu interesujące nas pliki gpx gc. Następnie odpalmy run.bat klikając na nim. Otworzy się okno konsoli pokazujące przerabiane OP-y. To co w konsoli można później znaleźć w pliku log.txt. Na miejscu wcześniejszych gpx'ow powstają nowe przekonwertowane.
W razie pytań uściślę co i jak.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
qzder
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: piątek 09 marca 2012, 20:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: qzder »

Ja chyba jestem jakiś głupi. Jak wgrać baze filipsa na telefon? Ściągając paczke stąd?
hub3
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 01 września 2011, 12:43
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: hub3 »

Ja bazę pobrałem z tego miejsca: http://bf.npgogolin.ayz.pl/
Rozpakowujesz/kopiujesz na kartę potem uaktualniasz

ps. w telefonie zmień nazwę katalogu z bazą np. na: /.baza/ (bez kropki telefon niepotrzebnie skanuje multimedia w katalogu z bazą)
ObrazekObrazek
Robasiu94
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 01 sierpnia 2011, 22:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Robasiu94 »

Pozwolę sobie zadać pewne pytanie. Jak keszowanie na Androidzie ma się do poszukiwań bez GPS'a? Szukam ze zdjęciami satelitarnymi i mapą i nieźle mi to idzie, ale zastanawiaja mnie różnice pod względem wygody i szybkości obsługi (i w terenie, i w domu przy przygotowywaniu wyprawy), ale również dokładności, szczególnie w lesie.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: Rob »

Co rozumiesz pod pojęciem "bez GPSa"? Telefon z androidem zazwyczaj posiada wbudowanego giepsa. Chyba, że chodzi ci o odbiornik turystyczny? W lesie szukanie ze zdjęć satelitarnych jest raczej niemożliwe. W mieście zawsze wypatrzysz jakieś punkty charakterystyczne, ale w lesie to tylko zieleń. To prędzej jak włączysz sobie mapę w tryb pełnoekranowy i klikniesz warstwę TOPO (przy duuzym zoomie). Będziesz miał wtedy położenie danego kesza w stosunku do dróg leśnych. Ale nawet taka metoda na las to moim zdaniem masochizm. Bez dwóch zdań, GPS bardzo pomaga czy to wbudowany z smartfon czy turystyczny.
ObrazekObrazek
grzejnik
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 16 lipca 2012, 20:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Geocaching z Androidem - poradnik dla początkujących

Post autor: grzejnik »

witam,
mam pytanie dotyczace columbusa, nie wiem jak moge polaczyc sie z serwisem opencatching.pl. Automatycznie probuje mnie laczyc z gc.com. Pomimo przestawienia serwisu w opcjach
ODPOWIEDZ