Wolontariat Parku Narodowego Gór Stołowych

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

PNGS
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 11 października 2018, 15:06
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Wolontariat Parku Narodowego Gór Stołowych

Post autor: PNGS »

Obrazek
Dzień dobry,
Mam przyjemność zaprosić Państwa na Wolontariat Parku Narodowego Gór Stołowych. Park Narodowy Gór Stołowych w 2018 roku podjął się stworzenia infrastruktury geocachingowej na obszarze objętym najwyższą formą ochrony przyrody. Wspólnie z wolontariuszami zajęliśmy się opisaniem i założeniem skrzynek w najpopularniejszych miejscach Parku Narodowego Gór Stołowych. Skrzynki zostały umieszczone na trasie Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. Nowo powstała infrastruktura dobrze przyjęła się w środowisku geocachingowym i zdobyła uznanie wśród odwiedzających nas turystów.
W bieżącym roku zdecydowaliśmy się kontynuować zadanie: „Geościeżki na terenie PNGS”, w związku z tym faktem zapraszam serdecznie Państwa do wspólnego podjęcia się rozwoju infrastruktury geocachingowej na terenie obszaru PNGS.
Zadania dla grupy Opencaching.pl na rok 2019:
1) Park Narodowy Gór Stołowych stworzył skrzynki dwusystemowe. Nie chcieliśmy w żaden sposób dzielić systemów Geocaching.com i Opencaching.pl. Podejmując się każdego z zadań zwracamy uwagę co jesteśmy w stanie zrobić dla drugiego systemu, by zrównoważyć różnice wynikające z regulaminów systemów. W związku z mniejszą ilością osób z portalu Opencaching.pl w ubiegłym roku nie byliśmy w stanie wykonać kilku ważnych dla nas zadań. Składają się na nie między innymi skrzynki typu EarthCache. Nawiązałem kontakt z wszystkimi właścicielami Eartch’ów, wyrazili zgodę na udostępnienie materiałów do systemu Opencaching.pl. Oczywiście EartchCache w systemie OC, otrzymają fizyczne pojemniki na szlaku. Serdecznie zapraszamy osoby mające chęć podjąć się zadania. Ponad to powstanie w tym roku bardzo dużo nowych skrzynek typu EartchCache, dlatego potrzebujemy pomocy osób z systemu OC, by również przy tworzeniu nowych skrzynek odnaleźli miejsca na fizyczne pojemniki.

2) Dodatkowo poszukujemy osoby, która podejmie się optymalizacji kodu HTML przy opisach naszych skrzynek. Opisy skrzynek w systemie Opencaching w kilku miejscach nie posiadają stałego układu, dlatego szukamy ochotnika lub ochotniczki do ujednolicenia tekstu na stronach. Jeżeli znajdzie się osoba zainteresowana zadaniem uprzejmie proszę o kontakt na adres mailowy: udostępnianie@pngs.com.pl. W prywatnej korespondencji ustalimy zasady przebycia wolontariatu.

3) Planujemy stworzyć pierwszą dwusystemową skrzynkę na trasie wspinaczkowej w parku narodowym. W najbliższych tygodniach szlaki wspinaczkowe na terenie PNGS zostaną wzbogacone o tablice informacje oraz zostaną odnowione. Z tej okazji szukamy osób, które chciałyby umieścić skrzynkę na ścianie Szczelińca Wielkiego bądź Białych Skałach. Oczywiście osoba podejmująca się zadania ma opłacone roczne zezwolenie na wspinaczkę w PNGS. Wymagamy posiadania sprzętu niezbędnego do podjęcia się zadania.

4) Uzupełnienie ścieżki inż. Klimowicza o 3 dodatkowe skrzynki. Mamy przygotowane skrzynki z maskowaniem i listingi. Pozostaje wybór zdjęć oraz wrzucenie ich na serwis.

5) W Parku Narodowym Gór Stołowych zajmujemy się nie tylko ochroną gatunków lasotwórczych. Posiadamy również sad ze starymi odmianami drzew owocowych. Przygotowaliśmy kilka skrzynek z owocowymi wzorami. Planuję wykonanie około 5 keszy jako rozpoczęcie trasy i uzupełnienie jej w przyszłym roku. Tematyka ścieżki dotyczy głównie starych odmian owoców i warzyw. Skrzynki oraz logbooki będą owocowo warzywne. Oczywiście po publikacji zapraszamy na event. Każdy podczas eventu będzie się żywił jedynie tym co zerwie z drzewa.
6) Na koniec chciałbym uchylić wyłącznie rąbka tajemnicy. Planujemy stworzenie trasy składającej się z 50 skrzynek letterbox. Każda para rąk do pracy się przyda!
Jeżeli zainteresowało Państwa jedno z zadań jaki jest następny krok?
Należy uzupełnić zgłoszenie na wolontariat. Odwiedzamy oficjalną stronę PNGS i przechodzimy do zakładki wolontariat (link: https://www.pngs.com.pl/pl/pngs/wolont.html). Następnie uzupełniamy wszystkie niezbędne wnioski i wysyłamy je w jednej z form:
- zdjęcie uzupełnionych dokumentów na maila pngs@pngs.com.pl
- zeskanowane dokumenty na adres pngs@pngs.com.pl
- w formie fizycznej na adres Siedziby Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych:
ul. Słoneczna 31
57-350 Kudowa Zdrój
Pozwoliłem sobie stworzyć grupę zrzeszającą wolontariuszy na Facebook’u
Proszę o zgłoszenie się do grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/3278617 ... 5192340116
Na forum zamieściłem informacje dotyczące skrzynek oraz zapisu na zadania. Osoby nie posiadające profilu na FB proszę o zgłoszenie się na adres: udostepnianie@pngs.com.pl.

Kilka słów podsumowania.

Jestem świadom, że działania wolontariatu w ubiegłym roku nie poszły zgodnie z założeniami niektórych uczestników. Część tras została poprowadzona w inny sposób, usunięcie skrzynek, które zmuszały odwiedzających do łamania regulaminu Parku Narodowego Gór Stołowych, brak EartchCachy w systemie OC. Podjęliśmy się działań na rzecz rozwoju gry terenowej i każde działanie wymaga od nas nauki współpracy z określoną grupą społeczną oraz zdobycia niezbędnego doświadczenia do obrania strategii przebiegu całego projektu. Poniżej zamieszczam sekcję pytań i odpowiedzi, by każdy z Państwa był świadom przysługujących mu praw oraz warunków mieszkalnych na terenie naszego obiektu.

Pytania i odpowiedzi:

Uprzedzam pytanie, które bardzo często się pojawia. Nocleg w naszym Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym jest bezpłatny. Nie ponoszą Państwo żadnych opłat związanych z zakwaterowaniem.
Czym jest wolontariat w Parku Narodowym Gór Stołowych?
Wolontariat stanowi bezpłatną formę aktywności na rzecz ochrony przyrody w PNGS.
Gdzie znajduje się baza noclegowa wolontariatu Parku Narodowego Gór Stołowych?
Nocleg znajduje się w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych, adres Karłów 10, 57-350. Strona CSE: http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst11.html
Czy wolontariusze w Parku Narodowym Gór Stołowych mają zapewniane wyżywienie?
Park Narodowy Gór Stołowych nie pokrywa kosztów wyżywienia i nie zapewnia wyżywienia. Na terenie ośrodka Centrum Szkoleniowo Edukacyjnego funkcjonuje restauracja, w która zaproponowała specjalną ofertę dla wolontariuszy.
Czy wolontariusz ma zwracane koszty dojazdu do Parku Narodowego Gór Stołowych?
Nie, wolontariusz pokrywa koszty przejazdu do Parku Narodowego Gór Stołowych.
Czy na terenie Centrum Szkoleniowo Edukacyjnego w Karłowie jest sieć Wi-fi?
Tak na terenie Centrum Szkoleniowo Edukacyjnego znajduje się sieć Wi-Fi. Jednak należy mieć na względzie fakt, że we wsi Karłów nie ma zasięgu telefonii komórkowej.
Jaki jest standard pokoi w CSE?
Posiadamy do dyspozycji pokoje dwuosobowe wraz z łazienkami. Zdjęcia pokoi znajdą Państwo na stronie: http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst11.html
Prosimy by wolontariusze zabrali własny ręcznik oraz przybory toaletowe.
Czy mam do dyspozycji aneks kuchenny z wyposażeniem?
W budynku znajduje się wspólna lodówka wraz z wyposażeniem kuchennym (kuchenka gazowa, garnki, zlew, talerze, sztućce, naczynia itp.).
Co należy zabrać ze sobą na wolontariat?
Wszystko zależy od wykonywanego zadania oraz pory roku. Niezależnie od wskazanego charakteru wolontariatu prosimy o zabranie górskich terenowych butów, ubrań chroniących przed deszczem, czapkę i długie spodnie.
Park Narodowy Gór Stołowych zapewnia Państwu miejsce noclegowe w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym, bez dodatkowych usług. Dlatego uprzejmie prosimy o przygotowanie najważniejszych przyborów codziennego użytku jak własny ręcznik. Na standardzie pokoju zapewniamy łóżko z pościelą, więc niekonieczne jest zabieranie śpiwora.
Czy w Karłowie jest sklep spożywczy?
W Karłowie znajduje się sklep wiejski sklepik spożywczy. Jednak w celu wykonania większych zakupów zalecamy zaopatrzyć się w większych miejscowościach jak Kudowa Zdrój lub Radków. Sklep spożywczy w Karłowie jest czynny w ograniczonych godzinach.
Jaki jest minimalny okres trwania wolontariatu?
Minimalny okres trwania wolontariatu indywidualnego wynosi 5 dni.
Ile wynosi dzienny czas pracy na wolontariacie?
Wszystko jest zależne od zadania oraz warunków pogodowych. Wolontariusz pracuje w ciągu dnia nie dłużej niż 7 godzin.
Czy wolontariat obejmuje mnie ubezpieczeniem?
Tak, każdy wolontariusz jest ubezpieczony przez Park Narodowy Gór Stołowych.
Jakie przysługują mi przywileje na wolontariacie?
Jako wolontariusz otrzymujesz ubezpieczenie, legitymację wolontariacką, która upoważnia do bezpłatnego wstępu na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.
Na czym będą polegały moje zadania na wolontariacie?
Wszystko zależne jest od podjętego zadania. Każdy znajdzie w Parku Narodowym Gór Stołowych aktywność dla siebie. Zależy Ci na zdobyciu cennego doświadczenia z zakresu ochrony przyrody lub leśnictwa? Zachęcamy serdecznie do wolontariatu w naszych Obwodach Ochronnych. Lubisz ład i porządek wokół siebie i chciałbyś pospacerować się po szlakach Parku Narodowego Gór Stołowych? Pomóż nam uprzątnąć teren PNGS, a przy okazji nabierz w płuca świeżego powietrza. Zapisz się na wolontariat Zespołu ds Udostępniania. Park Narodowy Gór Stołowych oferuje również wiele innych ciekawych zadań. Śledź nas na bieżąco!
Czy otrzymuję referencję lub zaświadczenie o wykonanym wolontariacie?
Tak, jeżeli szkoła, uczelnia lub miejsce pracy ma przygotowany formularz z chęcią go uzupełnimy. Istnieje również możliwość wydania listu referencyjnego potwierdzającego zaangażowanie.
Czy podczas wolontariatu długoterminowego (powyżej 5 dni) przysługuje mi dzień wolny?
Tak, opiekun wyznacza dni wolne od pracy podczas wolontariatu indywidualnie od potrzeb oraz wykonanej pracy.
Czy mogę zrezygnować w trakcie wolontariatu bez ponoszenia odpowiedzialności?
Tak, jeżeli ocenią Państwo, że warunki na wolontariacie nie sprzyjają Państwu lub przydarzy się Państwu sytuacja losowa można zrezygnować z wolontariatu.
Jakie zadania mogę wykonać na wolontariacie?
Wszystkie poszczególne zadania znajdziesz na stronie pngs.com.pl w zakładce wolontariat.
Czy są w okolicy Karłowa lokale gastronomiczne?
Tak, we wsi Karłów znajduje się kilka lokali.
Uwaga: W Karłowie nie ma dostępu do sieci GSM.

Serdecznie zapraszam do współpracy i wspólnego rozwoju geocachingu na terenie PNGS.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Spochacz
Za ten post autor PNGS otrzymał podziękowanie:
ronja

ODPOWIEDZ