Punkty za DNF

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

xmall
Stały bywalec
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek 28 stycznia 2019, 12:56
Podziękował;: 85 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Punkty za DNF

Post autor: xmall »

Dobry wieczór :)

Czytałem gdzieś na naszym forum, że w logach mało jest DNFów. Przyczyna chyba jest oczywista - statystyki :)
Ktoś kto wpisuje DNFa przeważnie poświęca dużo więcej czasu na odszukanie skrzynki niż logujący bez problemu.

Pomyślałem sobie, że jest na to lekarstwo. Właściciel skrzynki mógłby mieć możliwość (po serwisie) dodania autorowi wpisu z DNFem znalezienia jeżeli DNF był uzasadniony. Właściciel miałby informację a poszukiwacz nagrodę.

Miłego wieczoru :)

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Posty: 231
Rejestracja: niedziela 02 marca 2014, 12:50
Podziękował;: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: karwdo »

Mnie nie pasuje ewidentnie doliczanie dnfów do ogólnej liczby. Dlatego w takiej sytuacji wrzucam komentarz lub jeśli mam od właściciela potwierdzone miejsce (lub poprzednich znalazców) robię reaktywacje.
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1829
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: ronja »

Stara zasada wpisywania DNF-ów umarła. Dawno temu było to normalne. Teraz DNF traktowany jest jak ujma na honorze, nie zapis własnych poszukiwań. Z czasem pojawiły się punkty za serwis, co sprzyjało pomijaniu zwykłej informacji, że kesza się nie znalazło. A potem przyszło kanibalistyczne wręcz parcie na staty, które zaowocowało (dzisiaj już) normą: znalezienie dokonuje się przez reaktywację i +1 leci do koszyczka. A potem idzie się w teren i znajduje oryginalny pojemnik 4 cm od reaktywacji, jak się nam ostatnio trafiło w jednej z miejscowości ;) Dzięki samowolnym, nieuzgodnionym z założycielem reaktywacjom sprawiliśmy, że regulaminowy obowiązek dbania o własne skrzynki został zdjęty z barków ich twórców i trafiają się tacy, którzy dokumentnie zlewają info o DNF-ach, zaginięciach, zniknięciach całych elementów skrywających skrzynki, itp., zostawiając pole do przedłużania żywota keszy na zasadzie "ktoś przecież zrobi to za mnie". Żadna dodatkowa punktacja za DNF-y nie sprawi, że ludzie zaczną je chętniej logować. Pozostaje liczyć na to, że keszerzy będą traktowali szukanie jako przygodę, której rezultat może być bardzo różny i zechcą o tym opowiedzieć (czyli np. zalogować DNF-a).
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowania (total 6):
dzejbibrajan74rapotekdallasptys50vasco01
Obrazek Obrazek

Wesker
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 31 lipca 2016, 00:23
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: Wesker »

Ja nie byłbym za tym żeby dawać punkty za DNF-y bo to też stworzy patologię. Ludzie będą zgłaszać na potęgę nawet dobrze nie szukając kesza w terenie. Autor miałby wtedy więcej niepotrzebnej roboty. Powinniśmy raczej potraktować to jako nasze wspólne dobro bo przecież kiedyś i my pojedziemy po kimś kto być może kesza nie znajdzie. Mając sygnał, że był to DNF liczymy się z tym, że może faktycznie kesza nie ma.
Byłbym jednak za tym żeby dawać punkty za serwis i mam tu bardziej na myśli dołożenie logbooka (nie kawałka biletu czy chusteczki), czy też wymianę porwanego woreczka strunowego, zaostrzenie połamanego ołówka itp. Nie wykonanie reaktywacji, żeby była jasność.
Punkty były by też dobre przy komentarzach (jak w Google), gdzie dostajesz punkty za wyrażenie opinii, czym więcej opisu tym więcej punktów. Zachęciło by to innych do odwiedzenia danego miejsca, może też ktoś opisał by fajną przygodę podczas zdobywania skrzynki. Była by to też taka "zapłata" dla twórcy za włożony trud w wykonanie skrzynki i poświęcony temu czas. Tu jednak było by to ciężkie do wykonania bo niektórzy stosują homogenizowane wpisy (takie same w kilkudziesięciu skrzynkach np. tej samej ścieżki) lub też wklejają jakieś dziwne obrazki np. żuczka z travelbuga, które również dają wpisy na pół strony, ale nie wnoszą niczego ciekawego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 22 lipca 2019, 20:35 przez Wesker, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

xmall
Stały bywalec
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek 28 stycznia 2019, 12:56
Podziękował;: 85 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: xmall »

Punkt za DNF mógłby być przyznawany przez założyciela skrzynki po zweryfikowaniu informacji.

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: piątek 09 września 2016, 09:46
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Kontakt:

Re: Punkty za DNF

Post autor: Cezex »

Bez sensu pomysł. Po prostu trzeba zabrać dnfy z ogólnej liczby przy nicku i tyle. Może by na blogu co jakiś czas robić o tym wpisy albo co znamienitsi keszerzy powinni prosić w opisach o dnfy w swoich skrzynkach.

Punkty za długość logów to też pomysł raczej nie trafiony. Zobaczcie co się teraz dzieje na gcu o kiedy mają suvenira za średnią długość logu. Ludzie w każdym wpisie dodają taki sam z dupy tekst albo "dzięki za kesza" we wszystkich językach świata. Na MOPach np zamiast napisać TFTC albo +1 albo "widziałem sexowną laskę w fajnym wozie jak podejmowałem kesza", gdzie skrzynka z założenia ma być rozrywką na autostradzie i faktyucznie + jedynką do kolejnego punktu FAV to piszą jakieś od czapy litanie.

Dla mnie w ogóle ten problem nie jest problemem, bo ja po prostu jak czegoś nie mogę znaleźć to walę dnfa i idę dalej. Łowy dla statystyk też są dla mnie nieporozumieniem, bo co z tego że masz nastukane 6k parapeciaków jak ja ze swoimi 1500 mam sporo skrzynek archeo, multaków albo z czachą gdzie przygotowania do nich i ich zdobywanie czasem trwa więcej niż jeden dzień, a frajdy jest na tony. Ot np mógłbym nastukać w jeden dzień 100-150 parapeciaków w Warszawie, ale wolałem w tym czasie pojechać do Łodzi i zgarnąć skrzynki tygodnia gdzie najkrótsza zajęła nam 20 min.
Za ten post autor Cezex otrzymał podziękowania (total 3):
brajan74xmall1001trawników
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

[img[https://opencaching.pl/images/statpics/statpic77146.jpg[/img]ObrazekObrazek

Wesker
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 31 lipca 2016, 00:23
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: Wesker »

xmall pisze: poniedziałek 22 lipca 2019, 19:22 Punkt za DNF mógłby być przyznawany przez założyciela skrzynki po zweryfikowaniu informacji.
Ale właśnie to doda więcej roboty założycielowi. Zamiast robić nowe skrzynki, będzie jeździć i sprawdzać. No chyba, że za sprawdzonego DNFa on też by miał przyznawany "jakiś punkt", np. w kategorii serwisowana skrzynka etc.

Cezex pisze: poniedziałek 22 lipca 2019, 23:45 Punkty za długość logów to też pomysł raczej nie trafiony. Zobaczcie co się teraz dzieje na gcu o kiedy mają suvenira za średnią długość logu. Ludzie w każdym wpisie dodają taki sam z dupy tekst albo "dzięki za kesza" we wszystkich językach świata. Na MOPach np zamiast napisać TFTC albo +1 albo "widziałem sexowną laskę w fajnym wozie jak podejmowałem kesza", gdzie skrzynka z założenia ma być rozrywką na autostradzie i faktyucznie + jedynką do kolejnego punktu FAV to piszą jakieś od czapy litanie.
Dlatego właśnie napisałem: "Tu jednak było by to ciężkie do wykonania bo niektórzy stosują homogenizowane wpisy (takie same w kilkudziesięciu skrzynkach np. tej samej ścieżki) lub też wklejają jakieś dziwne obrazki np. żuczka z travelbuga, które również dają wpisy na pół strony, ale nie wnoszą niczego ciekawego", dlatego to tylko gdybanie.
Rzadko kiedy używam GC więc nie wiem co się tam za bardzo dzieje. Gdyby tamten serwis mi pasował to siedział bym i keszował na nim, a tak się nie dzieje ;) Do tego stopnia mam awersję do niego, że nawet nie staram się szukać tam podpowiedzi, a jeśli już mi się zdarzy to naprawdę rzadko.
Nie mam nic przeciwko keszom +1 bo sam mam takich sporo, uważam, że nie wszystkie muszą być gwiazdkowe, bo gwiazdki też trzeba skądś brać. Co do wpisów to jednak zwykłe TFTC lub dzięki trochę mnie razi. Nawet kesz +1 wymagał przyjechania na miejsce, założenia kesza i zrobienia do niego opisu. Rzadko kiedy trwa to 5 minut, mi się to osobiście nigdy nie zdarzyło. Dlatego jeśli ktoś robi u mnie takie wpisy to sorry, ale nie traktuję go poważnie. Najkrótszy wpis jaki miałem był o treści ".", najdłuższy musiałem przewijać parę razy scrollem na stronie.

Cezex pisze: poniedziałek 22 lipca 2019, 23:45 Dla mnie w ogóle ten problem nie jest problemem, bo ja po prostu jak czegoś nie mogę znaleźć to walę dnfa i idę dalej. Łowy dla statystyk też są dla mnie nieporozumieniem, bo co z tego że masz nastukane 6k parapeciaków jak ja ze swoimi 1500 mam sporo skrzynek archeo, multaków albo z czachą gdzie przygotowania do nich i ich zdobywanie czasem trwa więcej niż jeden dzień, a frajdy jest na tony. Ot np mógłbym nastukać w jeden dzień 100-150 parapeciaków w Warszawie, ale wolałem w tym czasie pojechać do Łodzi i zgarnąć skrzynki tygodnia gdzie najkrótsza zajęła nam 20 min.
I chwała Ci za to, szanuję to. Ja również walę sporo DNF-ów nawet po kilka jeśli jadę w jakieś miejsce któryś raz i nie znajduję kesza. Nie spada mi z tego powodu korona z głowy. Oczywiście zawsze szukam dosyć długo żeby skorzystać z tej opcji, a nie tak jak niektórzy co przyjdą na miejsce i już by chcieli się wpisywać.
Co do keszy, to podejmuję wszystkie napotkane na drodze: zwykłe podparapeciaki, multaki, z czachą i nietypowe. Podejmują każdy bo nie raz zwykły podparapaciak potrafi wprawić w zadumę, a i niby ambitniejszy kesz z czachą okazywał się słabszy. Także nie ma reguły dla mnie.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1788
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 245 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: Pawel brasia »

Punktowanie za długość wpisu jest bez sensu, bo zaczną się wpisy o rozpoczęciu dnia od mycia zębów i podobnych spraw związanych z toaletą. Lajkowanie wpisów już kiedyś było, jakoś się nie przyjęło. Może jako serwis nie byliśmy wtedy gotowi, bo teraz często pojawiają się głosy za.
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowania (total 2):
xmallCezex
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Wesker
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 31 lipca 2016, 00:23
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: Wesker »

brasia pisze: środa 24 lipca 2019, 22:31 Punktowanie za długość wpisu jest bez sensu, bo zaczną się wpisy o rozpoczęciu dnia od mycia zębów i podobnych spraw związanych z toaletą. Lajkowanie wpisów już kiedyś było, jakoś się nie przyjęło. Może jako serwis nie byliśmy wtedy gotowi, bo teraz często pojawiają się głosy za.
Pomysł nie jest bez sensu. Bez sensu są głupie wpisy w logach lub brak jakiegokolwiek komentarza. Ale np. historia jaka się komuś przytrafiła na miejscu czasami jest fajna i mi się osobiście dobrze to czyta. Naprawdę pisał ktoś w logu o myciu zębów? ;)
Obrazek Obrazek

rapotek
Wyjadacz
Posty: 215
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: rapotek »

Wesker pisze: czwartek 25 lipca 2019, 12:42
brasia pisze: środa 24 lipca 2019, 22:31 Punktowanie za długość wpisu jest bez sensu, bo zaczną się wpisy o rozpoczęciu dnia od mycia zębów i podobnych spraw związanych z toaletą. Lajkowanie wpisów już kiedyś było, jakoś się nie przyjęło. Może jako serwis nie byliśmy wtedy gotowi, bo teraz często pojawiają się głosy za.
Pomysł nie jest bez sensu. Bez sensu są głupie wpisy w logach lub brak jakiegokolwiek komentarza. Ale np. historia jaka się komuś przytrafiła na miejscu czasami jest fajna i mi się osobiście dobrze to czyta. Naprawdę pisał ktoś w logu o myciu zębów? ;)
Jeżeli zaczną się punkty, to zacznie się mycie zębów...
Ja też uważam, że sama idea nie jest zła i miałaby sens gdyby każdy (ja też) logował tak, jak powinien. Niestety, rzeczywistość obserwowana np. na GC temu przeczy i raczej nie wierzę, żeby tu było inaczej, zwłaszcza że jest spora grupa keszująca w obu serwisach.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 2):
CezexPawel brasia

Wesker
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 31 lipca 2016, 00:23
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: Wesker »

No jeśli wpisy miałby by w stylu tego w keszu - Łunochod - OP8J9J:

"2019-07-28 16:59 DrużynaWiewiórki (user activity968) - Znaleziona

***kilka słów o skrzynce:*** DrużynaWiewiórki melduje złapanie kolejnego kesza do kolekcji. Tym razem to Łunochod, którego mieliśmy okazję szukać dnia 28 lipca 2019 16:59

Dziękujemy serdecznie autorowi Verdant za przygotowanie kesza i pokazanie miejsca oraz za chwilę radości z odnalezienia skrzynki. Dzięki tej zabawie odkryliśmy już masę nietuzinkowych zakątków do których nigdy byśmy nie trafili gdyby nie Geocaching.

TFTC! ***Drużyna Wiewiórki!*** ku chwale Geocachingu! Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku i na eventach.

Trochę głupot (nie zawiera istotnych informacji - można nie czytać):

Log trochę przydługawy jednak nie możemy krótszych, bo znów stracimy najwyższy stopień odznaki na stronie projekt-gc.com za długie logi. Mam nadzieję, że autor kesza się nie obrazi."

to faktycznie nie ma to sensu...
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1103
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 497 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: deg »

Wesker pisze: niedziela 28 lipca 2019, 23:46 Log trochę przydługawy jednak nie możemy krótszych, bo znów stracimy najwyższy stopień odznaki na stronie projekt-gc.com za długie logi. Mam nadzieję, że autor kesza się nie obrazi."

to faktycznie nie ma to sensu...
Heh... Nawet nie wiedziałem, że są automaty do robienia długich logów... Porównajcie...
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3139547
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3139291
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3138402
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3138044
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3138041
... i wiele dalszych.

W treści zmienia się data zdobycia, nazwa skrzynki i autor. Reszta jest zawsze taka sama. Fajny automat - może wszystkim włączymy? Można dorzucić bieżący horoskop, ilość dni do końca roku i aktualne ciśnienie w Pcimiu Dolnym :)
Za ten post autor deg otrzymał podziękowania (total 2):
CezexJano
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Wesker
Bywalec
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 31 lipca 2016, 00:23
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: Wesker »

deg pisze: poniedziałek 29 lipca 2019, 02:08 Fajny automat - może wszystkim włączymy? Można dorzucić bieżący horoskop, ilość dni do końca roku i aktualne ciśnienie w Pcimiu Dolnym :)
Zaintrygowałeś mnie tym horoskopem. Jeśli to dzienny to byłbym zainteresowany ;)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
MatZG91
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 08 kwietnia 2019, 18:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Punkty za DNF

Post autor: MatZG91 »

Ale przecież są punkty za DNF, to o co chodzi?
Suma skrzynek znalezionych, nieznalezionych i założonych
Moim zdaniem to dobra punktacja, to po prostu liczba skrzynek, przy której dany użytkownik był w jakikolwiek sposób zaangażowany.
Zapraszam do swoich dwóch geościeżek w Zielonej Górze. Obie są całkowicie możliwe do zdobycia i są nowe.
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1046
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1113

ODPOWIEDZ