NIE dla cenzury - zagrożony Opencaching! STOP 11/13

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec
Podziękował: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

NIE dla cenzury - zagrożony Opencaching! STOP 11/13

Post autor: Moris299 » wtorek 26 czerwca 2018, 00:38

Obrazek

Część z was być może coś już słyszała, część może nie - Otóż, Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić nowe dyrektywy, które mocno zagrożą naszemu serwisowi.
Głównym problemem jest nakaz wprowadzenia filtrów antypirackich oraz podatek od linków.
Problem polega na tym, że znaczna większość opisów skrytek zawiera cytaty z różnych artykułów i różnych stron. Komisja Europejska chce zabronić nawet cytowania a za wstawienie linku (jako źródła) trzeba będzie płacić wydawcom.
To jest totalny absurd. Jeśli to wejdzie to trzeba będzie zarchiwizować 90% skrzynek a każda nowa skrytka będzie musiała zawierać napisany w 100% przez twórcę opis. Dodatkowo trzeba by było stworzyć algorytmy które będą rozpoznawać czy wszystkie zdjęcia w opisach i logach oraz wszystkie komentarze i opisy skrzynek nie zawierają chronionych prawem autorskim treści... To poważne zagrożenie dla Opencachingu oraz całego Internetu.

Nowe prawo będzie o wiele gorsze niż ACTA które chcieli nam wcisnąć kilka lat temu...
Poczytać więcej można tutaj:

https://niebezpiecznik.pl/post/podatek- ... internetu/

POWIEDZ NIE DLA ART. 11 I 13
Polacy, zmobilizujmy się tak jak zrobiliśmy to gdy próbowali wprowadzić ACTA.
Sprytni politycy chcą wykorzystać aktualnie trwający Mundial by przeszło to w medialnej ciszy zagłuszonej przez to wydarzenie.

Olsztyn
29 czerwca w godzinach od 15:00 do 17:00

Warszawa
29 czerwca start o godzinie 18:00

Gdańsk
29 czerwca start o godzinie 18:00

Lublin
29 czerwca w godzinach 18:00 - 21:00

Łódź
29 czerwca w godzinach 18:00 - 19:00

Katowice
29 czerwca w godzinach 18:00 - 20:00

Rzeszów

Kraków

Poznań
29 czerwca w godzinach 17:00 - 20:00

Bielsko-Biała
29 czerwca w godzinach 18:30 - 19:30

Wrocław
30 czerwca start o godzinie 13:00

Nowy Sącz
30 czerwca start o godzinie 16:00

Szczecin
1 Lipca w godzinach 17:00-18:00

Więcej informacji, dokładne miejsca protestów daty i szczegóły znajdziecie tutaj:
https://art13.eu

Protesty będą także w innych miastach Europejskich, strajkować będzie chyba każde państwo członkowskie UE
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Moris299 za post (razem 2):
parlandorapotek
Obrazek Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Re: NIE dla cenzury - zagrożony Opencaching! STOP 11/13

Post autor: kojoty » wtorek 26 czerwca 2018, 07:30

Projekt tego prawa także uważam za szkodliwy. Natomiast OC po prostu będzie musiało - jeśli to przejdzie - najpewniej wyemigrować poza UE. Będzie to komplikacja, ale podejrzewam że bardzo napędzi rynek usług IT dla takich wypadków i każdy hosting będzie oferował serwery "poza UE" i jakieś pośrednictwo w utrzymanie domen z zewnątrz UE.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 26 czerwca 2018, 12:44

kojoty pisze:
wtorek 26 czerwca 2018, 07:30
Natomiast OC po prostu będzie musiało - jeśli to przejdzie - najpewniej wyemigrować poza UE.
Obawiam się że (tak jak w przypadku RODO) nie ma znaczenia gdzie fizycznie stoi serwer. Serwisy np. w USA, które nie koniecznie mają ochotę podporządkować się prawu UE wyglądają np. tak: https://unroll.me/ , http://www.latimes.com/ , http://www.chicagotribune.com/

Chyba, że Polacy się wreszcie obudzą i cała Polska wyemigruje poza UE.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » wtorek 26 czerwca 2018, 13:09

deg pisze:
wtorek 26 czerwca 2018, 12:44
kojoty pisze:
wtorek 26 czerwca 2018, 07:30
Natomiast OC po prostu będzie musiało - jeśli to przejdzie - najpewniej wyemigrować poza UE.
Obawiam się że (tak jak w przypadku RODO) nie ma znaczenia gdzie fizycznie stoi serwer. Serwisy np. w USA, które nie koniecznie mają ochotę podporządkować się prawu UE wyglądają np. tak: https://unroll.me/ , http://www.latimes.com/ , http://www.chicagotribune.com/

Chyba, że Polacy się wreszcie obudzą i cała Polska wyemigruje poza UE.
ale to "wyłączanie" to chyba jest ich wewnętrzna inicjatywa.

Przecież nie mamy jeszcze "wielkiego chińskiego firewalla" - wiec nikt nie może zabronić jakiemuś dobremu obywatelowi dajmy na to Ukrainy prowadzić serwisu keszowego w domenie opencaching.pl. Obywatel państwa z poza UE nie podlega jurysdykcji UE jeśli swoją działalność prowadzi poza UE - bo przecież serwer jest poza UE i domena też będzie sobie utrzymywana poza UE - a jak coś to nawet nie sądzę, żeby domena była tu istotna.

Będzie to wszystko upierdliwe ale innego wyjścia nie będzie, bo na pewno nie można liczyć na to, że stworzymy sztab ludzi przeglądających każdy komentarz :)

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » wtorek 26 czerwca 2018, 13:49

kojoty pisze:
wtorek 26 czerwca 2018, 13:09

Przecież nie mamy jeszcze "wielkiego chińskiego firewalla" - wiec nikt nie może zabronić jakiemuś dobremu obywatelowi dajmy na to Ukrainy ...
Już niedługo może to być obywatel UK :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 26 czerwca 2018, 13:57

kojoty pisze:
wiec nikt nie może zabronić jakiemuś dobremu obywatelowi dajmy na to Ukrainy prowadzić serwisu keszowego w domenie opencaching.pl.
Jak to nie?
Przecież tak właśnie działa GDPR/RODO.
Jeśli serwer obsługuje ludzi (keszerów) z UE - MUSI zastosować się do ustawodawstwa UE. Choćby serwer był w kosmosie, prowadzony przez Marsjan.
Szczególnie, że OC PL jest serwerem dedykowanym dla osób, które mają centrum interesów życiowych (przeczytaj definicję) w Polsce.

Własność domeny, rejestrator domeny, fizyczne umiejscowienie serwera nie ma żadnego związku z tym. Witajcie w nie mającej z demokracją nic wspólnego UE.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » wtorek 26 czerwca 2018, 15:08

deg pisze:
wtorek 26 czerwca 2018, 13:57
kojoty pisze:
wiec nikt nie może zabronić jakiemuś dobremu obywatelowi dajmy na to Ukrainy prowadzić serwisu keszowego w domenie opencaching.pl.
Jak to nie?
Przecież tak właśnie działa GDPR/RODO.
Jeśli serwer obsługuje ludzi (keszerów) z UE - MUSI zastosować się do ustawodawstwa UE. Choćby serwer był w kosmosie, prowadzony przez Marsjan.
Szczególnie, że OC PL jest serwerem dedykowanym dla osób, które mają centrum interesów życiowych (przeczytaj definicję) w Polsce.
Musi bo co? A jak nie to co? Mam kilka pytań:
- niech "właścicielem" OCPL stanie się pan Sasza z Kijowa, obywatel Azerbejdżanu i to on będzie opłacał serwer i domenę
- ja, ty, wszyscy inni to społecznie działający wolontariusze - my tu tylko społecznie coś sobie piszemy - i za nic nie odpowiadamy

W jaki sposób "organy/służby etc." ustalą kto jest "fizycznym" odpowiedzialnym za działanie serwisu w Nigerii/Pakistanie czy w Mołdawii? Jak ustalą dane Pana Saszy.

W jaki sposób będą go ścigać? Wytoczą mu sprawę w sądzie na terenie UE - i co? Może jakąś grzywnę - a jak nie zapłaci to co?

Nie wierzę, że ktokolwiek jest w stanie zrobić cokolwiek z takim naszym OCPL - juz nie mówiąc o tym, że komu by się chciało...

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 26 czerwca 2018, 16:15

@kojoty mam wrażenie, że dalsza dyskusja nie ma sensu, a jest dla Ciebie niebezpieczna.

Pisałem Ci jakie mamy prawo i że to o czym piszesz nosi znamiona przestępstwa. Nie pytaj mnie jaka jest jego egzekucja, bo nie wiem - myślę, że jeszcze praktyki nikt nie zna. W każdym razie ustawa GDPR przewiduje dość konkretne sankcje.
To co proponujesz stanowi złamanie prawa i może być traktowane jako podżeganie do popełnienia przestępstwa lub bardziej - pomocnictwo (wyczerpuje art 18 par 3 Kodeksu Karnego).
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » wtorek 26 czerwca 2018, 16:31

deg pisze:
wtorek 26 czerwca 2018, 16:15
@kojoty mam wrażenie, że dalsza dyskusja nie ma sensu, a jest dla Ciebie niebezpieczna.

Pisałem Ci jakie mamy prawo i że to o czym piszesz nosi znamiona przestępstwa. Nie pytaj mnie jaka jest jego egzekucja, bo nie wiem - myślę, że jeszcze praktyki nikt nie zna. W każdym razie ustawa GDPR przewiduje dość konkretne sankcje.
To co proponujesz stanowi złamanie prawa i może być traktowane jako podżeganie do popełnienia przestępstwa lub bardziej - pomocnictwo (wyczerpuje art 18 par 3 Kodeksu Karnego).
@deg, żyjemy jeszcze w świecie realnym - ja nie namawiam - broń Boże - nikogo, żeby robił jakieś "złe" rzeczy, łamał prawo czy cokolwiek - piszę o sprawach ogólnych, a prawo, które dyskutujemy - jak na razie - nie istnieje, więc jego łamanie tym bardziej nie może być karalne. Nikogo do niczego nie namawiam - po prostu opisuje pewien scenariusz i to dość hipotetyczny - naprawdę - nie popadajmy w paranoję :)

Pozdrowienia!

ODPOWIEDZ