Co nowego w COG-u

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 239 razy

Co nowego w COG-u

Post autor: brasia » niedziela 03 czerwca 2018, 09:36

Minął miesiąc działania COG w nowym składzie. W tym czasie, oprócz normalnego działania czyli weryfikowania skrzynek i obsługi zgłoszeń:
  • poznaliśmy się lepiej,aby wiedzieć o sobie więcej niż suchy nick,
  • zmniejszony został próg konieczny do samodzielnego założenia geościeżki,
  • został utworzony oficjalny fanpage, główna zasługa pomysłodawcy (Elmodemonico ),
  • został zredagowany, przetłumaczony i wysłany list do Google w sprawie umożliwienia korzystania z map i API (bez odpowiedzi),
  • domknięta została z dużą pomocą RT sprawa RODO,
  • celem lepszej koordynacji działań wewnątrz COGu został wybrany na okres 2 miesięcy koordynator (brasia).
Zapraszamy do zgłaszania pomysłów i problemów. Zmieniajmy Opencaching razem!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 2):
parlandodeg
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

witas86
Nowy na forum

Re: Co nowego w COG-u

Post autor: witas86 » niedziela 03 czerwca 2018, 10:51

Dlaczego osoba spoza COG administruje profilem na Facebooku?

Awatar użytkownika
elmodemonico
Podziękował: 49 razy
Otrzymane podziękowania: 48 razy

Post autor: elmodemonico » niedziela 03 czerwca 2018, 11:48

witas86 pisze:
niedziela 03 czerwca 2018, 10:51
Dlaczego osoba spoza COG administruje profilem na Facebooku?
Profilem na Facebooku administrują zarówno osoby z COG, jak i spoza. Nie jest to problem, tym bardziej, że jest możliwość zaangażowania w projekt osoby, które nie będąc w ciele zarządzającym chciały by aktywnie uczestniczyć w rozwoju serwisu OC.
Serwis tworzymy wszyscy razem, niezależnie od sprawowanych funkcji. Jeżeli masz pomysł na rozwój fanpage na FC, to drzwi otwarte - zapraszamy😉
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi elmodemonico za post (razem 3):
SebastianElvis7keram58
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico
Podziękował: 49 razy
Otrzymane podziękowania: 48 razy

Post autor: elmodemonico » niedziela 03 czerwca 2018, 12:20

Sebastian pisze:
niedziela 03 czerwca 2018, 11:04
Skoro zostałem wywołany do tablicy - to nie jest oficjalny profil COG, lecz profil społeczności COG.
Sebastian, tym razem to nie Ty zostałeś wywołany do tablicy. Chodzi o oficjalny fanpage i zapewne moją rolę w tym projekcie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi elmodemonico za post:
keram58
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » niedziela 03 czerwca 2018, 12:51

Oj, w takim razie pomyliłem się. Myślałem, że chodzi profil Społeczności COG.

@elmodemonico - chwalebne jest, że opiekujesz się profilem Opencaching na FB, postaram się reklamować to miejsce w każdy możliwy sposób, wszak bardzo zależy mi na rozwoju zabawy i serwisu. W końcu jestem tym 37 ;)

Łączę wyrazy szacunku,
Sebastian Czapla
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 98 razy
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Post autor: ronja » niedziela 03 czerwca 2018, 15:56

"Fanpejdżem" dowodzą osoby, mające pełną akceptację COG-u. Realizowane tam pomysły nie są tylko i wyłącznie prywatnymi kogoś z piszących. COG po raz pierwszy skorzystał z możliwości delegowania części swoich uprawnień (w tym wypadku promocyjnych) grupie eksperckiej. Jak dotąd widzimy, że idea się sprawdza. Mam nadzieję, że taki sposób naszych prac spodoba się nawet największym krytykom :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post (razem 4):
brasiar00t7elmodemonicokeram58
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 112 razy
Otrzymane podziękowania: 326 razy

Post autor: krystiant » sobota 09 czerwca 2018, 20:05

Przeniosłem posty dotyczące forum do innego działu/wątku viewtopic.php?f=2&t=8937
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post:
brasia
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 112 razy
Otrzymane podziękowania: 326 razy

Post autor: krystiant » środa 27 czerwca 2018, 19:48

Posty o licencji i zgodach na użycie materiałów również przeniesione viewtopic.php?p=141235#p141235
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post:
brasia
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
brasia
Otrzymane podziękowania: 239 razy

Post autor: brasia » poniedziałek 08 lipca 2019, 08:57

Minęły dwa miesiące, odkąd działamy w nowym składzie. Jest to wystarczający czas, aby podsumować nasze pierwsze dokonania. W tym czasie rozpatrzyliśmy:
- ponad 200 zgłoszeń,
- kilkadziesiąt weryfikacji skrzynek.
Praca na rzecz społeczności OC to nie tylko rozpatrywanie zgłoszeń i weryfikowane skrzynek. Odbieramy od Was wiele maili, pomagamy zarówno nowym, jak i starym użytkownikom serwisu, często jesteśmy kreatorami nowych inicjatyw, m.in:
- projekt "Szczęśliwa 13" zainspirowany przez jednego z COGowiczy
Spotykamy się z Wami na szlaku keszerskim, na eventach, a także w mediach społecznościowych. Chcemy w dalszym ciągu usprawniać politykę informacyjną z wykorzystaniem wszelkich dostępnych narzędzi (Facebook, instagram, forum OC).
Pracujemy także nad zmianami w funkcjonowaniu systemu:
- została uszczegółowiona definicja skrzynki nietypowej,
- pracujemy na wprowadzeniem nowego rozmiaru skrzynki.
Kontynuujemy współpracę z podmiotami takimi jak Kwidzyn, PNGS (a na horyzoncie jawią się nowe formy współpracy). Powstała przy tym strona na Wiki z podmiotami, z którymi serwis współpracuje. Wspólnie z GB Kriepost opracowaliśmy konkurs wakacyjny.
Ostatnie dwa miesiące pracy COG to także problemy, których do chwili obecnej nie udało się rozwiązać. Przede wszystkim problematyczna kwestia reaktywacji skrzynek, która powinna być w jakiś sposób rozwiązana. Zdajemy sobie także sprawę z faktu, że obecnie Rada Techniczna potrzebuje więcej "rąk do pracy" tak, aby w dalszym ciągu rozwijać serwis także od strony technicznej i wizualnej.
Przed nami 10 miesięcy pracy na rzecz OC. Nie będzie łatwo i przyjemnie, co te pierwsze dwa miesiące pokazały, ale mamy w sobie wystarczająco motywacji, aby w dalszym ciągu serwis zmieniać na lepsze.
Liczymy także na Wasze wsparcie i zawsze jesteśmy otwarci na sugestie i propozycje i ciekawe pomysły i inicjatywy.
/Tekst w imieniu całego GOG/
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 3):
Błękitna Teamrapotekstasiekm
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » wtorek 09 lipca 2019, 00:50

Zmiana definicji skrzynki nietypowej... gdzie? Od kiedy? Nie zauważyłem :(
Kurde to są dość ważne zmiany i mój apel od lat niezmienny... nie na forum, czy wiki, tylko na Głównej takie info.
Może w końcu ten skład to przeforsuje?
Przez stronę przechodzą wszyscy, na wiki i forum bywa odsetek...
(No chyba, ze to przeoczyłem?)

A... no i jeszcze w temacie odpowiedzi użytkownikom... ponad miesiąc temu zapytałem o zdanie w temacie mnie interesującym... na 16 osób odpowiedział tylko Brasia (raz jeszcze dziękuję)... nie zawsze jest więc różowo, co niezmienia faktu, że mocno kibicuję Waszym działaniom :)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 09 lipca 2019, 11:04

karwdo pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 00:50
Faktycznie szkoda, że takie newsy nie są ogłaszane wszędzie.
Zmianę możesz zobaczyć tu - https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... oldid=4356

Zmiana na lepsze, choć IMHO zdanie "Umieszczenie hasła w terenie nie może ingerować w sposób wykorzystania obiektu" jest średnio zredagowane i mało z niego wynika.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 09 lipca 2019, 21:23

deg pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 11:04
karwdo pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 00:50
Faktycznie szkoda, że takie newsy nie są ogłaszane wszędzie.
Zmianę możesz zobaczyć tu - https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... oldid=4356

Zmiana na lepsze, choć IMHO zdanie "Umieszczenie hasła w terenie nie może ingerować w sposób wykorzystania obiektu" jest średnio zredagowane i mało z niego wynika.
Cała ta definicja nie jest szczęśliwa, ale nie wymagajcie od COG-u, by po tygodniach dyskusji pamiętał jeszcze, co tak właściwie jest najważniejsze w "nietypie". Zmiana została wywołana moim zgłoszeniem kesza OP8949 . Odrobina zamierzchłej historii: po I Wojnie Wirtualowej (nazwa moja :D ) zamknięto możliwość tworzenia wirtuali. Niepisana umowa stanowiła, że w przypadku reaktywacji skrzynka miała zmieniać swoją formę na zgodną z Regulaminem. Jeśli nie, miała być archiwizowana. Z różnym skutkiem przestrzegano tego. Wspominany kesz został wyczyszczony z rynny przez właściciela kamienicy, razem z innymi śmieciami na niej wiszącymi. Skrzynka odrodziła się w tym samym miejscu, w postaci kartki papieru z hasłem, czyli jako klasyczny wirtual. Dyskusja po zgłoszeniu była ciekawa z dwóch powodów: COG bronił kumpla i finalnie wydał z siebie orzeczenie, że kartka papieru jest pojemnikiem :twisted: (mogę wstawić, jeśli jest potrzeba). Kuriozalne, jednak w przypadku takiej linii postępowania i tak nie ma się do kogo odwołać (do czego też, np. rozsądku). Dzisiaj widzimy nową definicję, całkowicie dostosowaną do tego kesza. Przy okazji otwarte zostało okno dla wszelkiej maści wirtuali, które będą udawały skrzynkę nietypową i COG będzie musiał je tolerować, mimo obniżenia lotów i jakości, bo przecież będą zgodne z definicją. Strzał w stopę. Jakby ktoś miał wątpliwości co do przytaczanego przykładu - na kordach jest plac, gdzie można schować czołg, zrobić offset, quiz lub tradycyjną. Ale wirtual kumpla wart jest obrony, więc będzie jak jest :) Szkoda tylko, że COG nie skorzystał z możliwości zapytania ogółu. Mógł tak zrobić, jednak zdecydował się na własny ruch i mamy, co mamy.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 09 lipca 2019, 22:17

Może tę laurkę rozbić na osobne wątki, bo poruszane tematy mogą się zagubić w przypadku wzajemnego się ich przeplatania w jednym poście.
brasia pisze:
poniedziałek 08 lipca 2019, 08:57
Fajny pomysł, który miał szansę na większe odpalenie. Niestety, jako COG daliście pola z jego nagłośnieniem, padła "propaganda". Informacja przyszła za późno, nie dała ludziom czasu na zastanowienie się, pomyślenie nad włączeniem. Na przyszłość powinniście wcześniej informować o podobnych inicjatywach, na wszystkich kanałach informacyjnych, jakimi dysponujemy. Może wtedy nawet wszyscy członkowie COG założą swoje skrzynki?
brasia pisze:
- została uszczegółowiona definicja skrzynki nietypowej,
- pracujemy na wprowadzeniem nowego rozmiaru skrzynki.
Temat już poruszany, zasługuje na osobny post.
brasia pisze:
Kontynuujemy współpracę z podmiotami takimi jak Kwidzyn, PNGS (a na horyzoncie jawią się nowe formy współpracy).
Jestem w stałym kontakcie z Liderami OpenKwidzyna i PNGS. Możesz napisać dokładnie, jaki wkład w te inicjatywy wnieśli poszczególni członkowie COG? Oczywiście, w przypadku "OK"nie pytam o elmodemonico, bo powszechnie wiadomo, że jest głównym motorem działań. Uwaga - zgoda na wirtuala w Parku nie jest jakimś wielkim wyczynem, to fragment codziennej pracy związanej z weryfikacjami keszy.
brasia pisze:
Powstała przy tym strona na Wiki z podmiotami, z którymi serwis współpracuje.
Warto ją jakoś wyeksponować. Teraz kryje się wśród wielu innych pod hasłem "Współpraca" i w żaden sposób nie wzmacnia przekazu.
brasia pisze:
Ostatnie dwa miesiące pracy COG to także problemy, których do chwili obecnej nie udało się rozwiązać. Przede wszystkim problematyczna kwestia reaktywacji skrzynek, która powinna być w jakiś sposób rozwiązana.

Ojoj, a co to się zadziało? Czyżby nasze logi z Roztocza? Macie jakieś przemyślenia po wewnętrznej wymianie dziesiątków maili?
W poprzedniej kadencji rozmawialiśmy wielokrotnie o reaktywacjach. W tej chwili spokojnie można stworzyć ligę "Reaktywatorów". Kto wygra w sezonie 2019/2020? Może jakąś sprawność walnąć w Serwisie? Najbliżej rozwiązania byliśmy wtedy, gdy rozmawialiśmy o opcji w edycji szablonu skrzynki, zawierającej zgodę założyciela na reaktywację kesza. Brak zaznaczenia wykluczał samowolne ożywianie skrzynki. To poważny problem. Mamy już reaktywacje w celu zdobycia FTF-a, gdy tymczasem oryginał spokojnie siedzi w schowku, dwie współistniejące reaktywacje w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego oryginału, nieujawniane reaktywacje z wpisem w logu internetowym, że "znaleziony, jest OK, itp." oraz wiele, wiele innych pomysłów, nic nie mających wspólnego z geocachingiem i poszukiwaniem założonych skrzynek. Słusznie już zauważono, że niebawem finał skomplikowanego quizu da się zaliczyć własnoręcznie wsadzonym mikrusem na zasadzie "byłem, nie znalazłem, ale w sumie miejsce widziałem, więc zaliczam, czyli zostawiam reaktywację". Patologia rozwija się na naszych oczach, a COG nadal stoi i duma. Pogoń za "+1" skutecznie ruguje wpis "DNF" lub "Potrzebny serwis". Niedługo nie trzeba będzie zostawiać pojemnika z logbookiem, bo keszer zostawi własny, albo machnie wirtuala, tfu - nietypa :twisted: Może COG i w tym temacie zechce porozmawiać z userami, jak przywrócić dawne zwyczaje i zatrzymać naprawiaczy wszystkiego, co zostało schowane i nieodnalezione w terenie?

brasia pisze:
Zdajemy sobie także sprawę z faktu, że obecnie Rada Techniczna potrzebuje więcej "rąk do pracy" tak, aby w dalszym ciągu rozwijać serwis także od strony technicznej i wizualnej.
To chyba największy problem Serwisu, od lat nas trapiący. Każdy dobry pomysł będzie na wagę złota.
brasia pisze:
Przed nami 10 miesięcy pracy na rzecz OC. Nie będzie łatwo i przyjemnie, co te pierwsze dwa miesiące pokazały, ale mamy w sobie wystarczająco motywacji, aby w dalszym ciągu serwis zmieniać na lepsze.
Już jest ciekawie. Możesz napisać, dlaczego członek COG nadużywający swoich uprawnień, dostaje tylko ostrzeżenie, zamiast bana i wykluczenia ze składu? Komunikat na Forum jest enigmatyczny - "za nieetyczne działanie, niezgodnie z punktem 1.7 Kodeksu działania COG". Widzę pewną linię obniżania standardów, rozpoczętą kilka lat temu akcją przy okazji eventu w Kwidzynie. Nieetyczne działanie to ciężka armata, w zasadzie wyklucza trwale.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Otrzymane podziękowania: 475 razy

Post autor: deg » wtorek 09 lipca 2019, 22:54

ronja pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 21:23
Skrzynka odrodziła się w tym samym miejscu, w postaci kartki papieru z hasłem, czyli jako klasyczny wirtual. (...)
Przed korektą definicji nietypów, "kartka papieru z hasłem" to był też nietypowy. Nietypowy w tym przypadku od wirtuala różnił się tym, że hasło fizycznie w terenie umieścił założyciel, a w wirtualu hasło brało się z terenu (napis na pomniku itp.) Tak było od jak dawna pamiętam.
ronja pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 22:17
Możesz napisać, dlaczego członek COG nadużywający swoich uprawnień, dostaje tylko ostrzeżenie, zamiast bana i wykluczenia ze składu?
Jestem za tym, aby pójść krok dalej. Wprowadzić przejrzystość za co konkretnie ktoś dostaje ostrzeżenie w COG / zostaje z COG usunięty. Było wiele przypadków, kiedy COG pozwolił koledze "odejść z twarzą", czyli "samodzielnie zrezygnować", podczas gdy ten COGowicz na tyle nawywijał, że zostałby chwilę później z COG wyrzucony. Chciałbym wiedzieć co np. narozrabiała osoba na którą oddałem głos w wyborach.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
ptys50JarleX
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico

Post autor: elmodemonico » środa 10 lipca 2019, 11:22

ronja pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 22:17
brasia pisze:
Fajny pomysł, który miał szansę na większe odpalenie. Niestety, jako COG daliście pola z jego nagłośnieniem, padła "propaganda". Informacja przyszła za późno, nie dała ludziom czasu na zastanowienie się, pomyślenie nad włączeniem. Na przyszłość powinniście wcześniej informować o podobnych inicjatywach, na wszystkich kanałach informacyjnych, jakimi dysponujemy. Może wtedy nawet wszyscy członkowie COG założą swoje skrzynki?
Ronja, i tu się mylisz. Pomysł ze "Szczęśliwą 13" zainspirowany został przez jednego z COGowiczy dosłownie w ostatniej chwili, a decyzja COGu w tym wypadku zapadła błyskawicznie, po czym ruszyła propaganda na wszystkich kanałach informacyjnych. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że czasu było mało, nie mniej jednak te ok. 60 skrzynek powstało, co napawa umiarkowanym optymizmem i dobrze rokuje na przyszłe projekty podobnego typu. W mojej ocenie kto miał założyć te skrzynki to i tak założył nie bacząc na bliski termin. Przypadek konkursów, które uruchomiliśmy w tym roku pokazuje, że niekoniecznie długie terminy i wałkowanie "propagandy" przynosi pozytywne skutki w postaci większej liczby zgłoszeń. W moim wypadku wytypowanie miejsca, przygotowanie pojemnika i złożenie go w terenie zajęło ok. 1 r/h - to tak na marginesie :)
Obrazek

ODPOWIEDZ