Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Qlas01
Nowy na forum

Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

Post autor: Qlas01 » piątek 01 czerwca 2018, 14:47

Wychodzę z dość nietypową propozycją:
Jest wiele bardzo fajnych skrzynek w różnym stanie, których właściciel nie logował się do serwisu od x lat. Czy nie lepszym pomysłem zamiast "dzikich" reaktywacji tych skrzynek, oddać je do adopcji innemu pobliskiemu koszerowi (by pomysł się nie zmarnował). Takie skrzynki można by umieścić w mojej okolicy w skrzynkach "do adopcji", można by też tam umieścić skrzynki, które chce oddać do adopcji właściciel.
Adoptować takie skrzynki mogli by aktywni keszerzy po weryfikacji zakładanych skrzynek pod warunkiem, że skrzynkę "do adopcji" wcześniej znaleźli. Przed procesem oddania skrzynki do adopcji można by dać np. miesiąc czasu na reakcję właściciela wstawiając odpowiedni post w logu skrzynki.
Co o tym myślicie?

karwdo
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Adopcje nieserwisowanych przez właściciela skrzynek

Post autor: karwdo » sobota 02 czerwca 2018, 12:49

Skrzynka jest własnością Założyciela i póki tak jest byłaby to zwykła kradzież.
Przykład z życia: Na parkingu stoi auto, którym nikt nie jeździ. Czy można to auto zabrać i przekazać komuś innemu?
:)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » sobota 02 czerwca 2018, 14:31

Przykład z życia: na parkingach stoją auta nie ruszane od XXX lat, zarastają pokrzywami, bez powietrza i blach. Wk.ją ludzi nie mających gdzie parkować. W końcu miasto zwija je na swój parking-przechowalnię, a jak się właściciel obudzi, to auto odzyska.
Więc Twój przykład pasuje do adopcji opuszczonych keszy :)
IMO pomysł Qlasa wart jest dyskusji i przemyślenia. Może to być lepsze, niż "dzikie" reaktywacje, zwłaszcza patentowych keszy :)

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » sobota 02 czerwca 2018, 21:20

karwdo pisze:
sobota 02 czerwca 2018, 12:49
Przykład z życia: Na parkingu stoi auto, którym nikt nie jeździ. Czy można to auto zabrać i przekazać komuś innemu?
:)
Karol - urzekło mnie Twoje porównanie, zapomniałeś tylko dodać, że trzeba by było mu oddać samolot. :lol: https://www.youtube.com/watch?v=OWEMoJYvbos

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 59 razy
Otrzymane podziękowania: 121 razy

Post autor: dallas » niedziela 03 czerwca 2018, 07:04

Zdecydowanie NIE!
Koncepcja, rekomendacje i wszystkie wpisy w logach należą do autora i jak on sam nie przekaże komuś praw do dalszego użytkowania OP, to nikomu nic do tego. Dzikie reaktywacje nie powinny być tu argumentem, bo to zupełnie inna historia.
Jeżeli skrzynka jest wskrzeszana byle jak, autor się nie bawi lub zawiesił czasowo działalność, to pozostaje pisać do COG i podać swoje argumenty. Myślę że uruchomienie procedury archiwizacji zgodnie z naszymi zasadami nie będzie problemem, a na nowej skrzynce, nowego autora nawet z takim samym pomysłem skorzystają wszyscy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post:
brasia

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 176 razy
Otrzymane podziękowania: 399 razy

Post autor: deg » niedziela 03 czerwca 2018, 16:32

Tak sobie myślę - faktycznie serwisowana przez aktywnego keszera skrzynka lepsza jest niż 40-ta dzika reaktywacja kogoś, kto od dawna się nie bawi. Z drugiej strony - argumenty w drugą stronę też są nie do pominięcia. To może tak:
  1. Zaniedbaną skrzynkę zgłaszamy do COG z prośbą o archiwizację (to generalnie powinno być zasadą i obecnie)
  2. COG standardową procedurą archiwizuje skrzynkę
  3. W zarchiwizowanej skrzynce pojawia się dodatkowy przycisk typu "kopiuj skrzynkę", który pozwala utworzyć nową skrzynkę z domyślnie skopiowanymi wszystkimi danymi ze skrzynki oryginalnej
Dzięki temu i wilk syty i owca cała - skrzynka ma nowego założyciela, logi w starej należą do poprzedniego, skopiowanie tekstu (z podaniem źródła) jest zgodne z licencją CC którą mamy na OC.
Co o tym myślicie?

PS: @dallas - rekomendujemy skrzynkę, nie autora, więc rekomendacje należą do skrzynki, a nie do autora. Ale rozumiem źródło sprzeciwu przed "adopcją gwiazdek".
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
rapotek
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Qlas01
Nowy na forum

Post autor: Qlas01 » niedziela 03 czerwca 2018, 21:09

Myślę, że moją propozycję bardziej przedstawia przykład bezpańskich psów. Psy porzucone przez właściciela trafiają do schroniska i znajdują nowego właściciela. Nie chcę tu porównywać skrzynek do zwierząt, ale pomyślałem by w podobny sposób zrobić z ciekawymi skrzynkami - te które zostały porzucone przez właściciela mogły znaleźć nowego. Oczywiście można zgłosić skrzynkę do archiwizacji i zrobić nową taką samą, ale czy nie lepiej ją po prostu adoptować?

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 03 czerwca 2018, 22:02

Zgadzam się z degiem co do dwóch punktów, punkt 3 nie podoba mi się, bo taka automatyzacja może prowadzić poprzez lenistwo do błędów związanych z nową skrzynką. Ktoś przekopiuje bez zastanowienia a skrzynka będzie np. w innym miejscu, inne atrybuty itp.
Qlas - właśnie takiego schroniska nam brakuje. Ot, ktoś założył skrzynki w miejscu, gdzie często przebywa następnie zmienia otoczenie (przeprowadza się, kończy szkołę, zmienia pracę itp) skrzynki zostają. Ale wie, że nie będzie mógł się nimi zajmować, więc daje je do schroniska. Wystarczyła by dodatkowa ikonka, czy też widoczny zapis "oddam do adopcji".
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » niedziela 03 czerwca 2018, 22:25

Nie wiem po co w ogóle te nieadekwatne przykłady? I to po co? Czy postawiony przez autora temat to zagadnienie rangi problemów z fizyki kwantowej, które trzeba wyjaśniać za pomocą przykładów?:)

Za skrzynkę odpowiada aktualny właściciel. To kwestia odpowiedzialności (choć w kontekście zabawy, jaką jest OC, może to pojęcie zabrzmieć zbyt górnolotnie). Nikt raczej nie przestaje się bawić z dnia na dzień. Znudzenie to raczej proces, który trwa jakiś czas. W tym czasie można pomyśleć co zrobić ze skrzynkami, tak żeby nie zostawić po sobie "trupów" w serwisie.

Zgodzę się, że adopcja bez udziału właściciela nie wchodzi w grę. Skrzynka, którą nikt się nie zajmuje i której opis odbiega już od stanu faktycznego (położenie i parametry po "dzikich" reaktywacjach) powinna być zarchiwizowana.
Tu warto dodać, że COG ma możliwość zmiany parametrów, więc od biedy można po reaktywacji zgłosić taki fakt do COG i w ten sposób przedłużyć żywot kesza. Kwestia tego, czy reaktywujący bierze współodpowiedzialność za tego kesza (skoro reaktywuje, to moim zdaniem powinien), czy liczy się tylko +1 do znalezień, a reszta szukających niech wertuje logi.

Czytając pomysł Qlas01 przyszła mi na myśl inicjatywa WuchtaWiary. Może analogicznie powinien powstać użytkownik Sierociniec?:) Można wtedy wykorzystać obecny system oddawania keszy do adopcji. Jeśli by się dało, to Sierociniec mógłby działać w sposób zautomatyzowany - od razu przyjmuje kesze oddane mu do adopcji, kwestia logów "nieznaleziona" - po określonej liczbie mógłby przestawiać kesza na tymczasowo niedostępnego, można by dorobić jakiś przycisk w skrzynkach Sierocińca "chcę adoptować" i wtedy automatycznie skrzynka znajdowałaby nowego właściciela (spełniającego jakieś kryteria).
Oczywiście na starcie konto Sierociniec mogłoby być zwykłym kontem, do którego dostęp mają COG-owicze i wszystko trzeba by było robić "ręcznie". Kwestia wypromowania Sierocińca jest drugorzędna - może być info, czy lista w Mojej okolicy, może być filtr na mapie itd.

Ale wcześniej pisałem, że kesze powinny trafiać do archiwum... No tak, tylko że takie rozwiązanie ma też swoje minusy: jeśli powstanie na takim miejscu nowa skrzynka, to dotychczasowym znalazcom znowu zaświeci się na mapie kesz do znalezienia. Są skrzynki historyczne, lub kultowe z jakiegoś względu - tu społeczność stara się zachować ciągłość istnienia i to też trzeba mieć na względzie.

Także problem jest złożony, przez to ciekawy, zatem pewnie nic konstruktywnego się nie uradzi:)

ODPOWIEDZ