Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator

Re: Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Post autor: parlando » czwartek 17 maja 2018, 22:35

karwdo pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:23
Wręcz przeciwnie... tu i tu trwa KULT JAKOŚCI, a nie ZABAWY. W obu przypadkach takie podejście zabija OC. Nic tylko pierniczenie o jakości, patencie, o tym kto jest fajny, kto głupi!
Ty piszesz kult zabawy, a z boku widać +1 do statystyk. Nie ważne jaki był oryginał, nie ważne, że po takiej samowolnej reaktywacji nie będzie nikogo, kto zmieni opis. Zamiast normalnie zalogować DNF, tak by w końcu były argumenty do zarchiwizowania kesza przez COG, to posadzę reaktywację i w nosie mam następnych. No, ale o tym już pisałem. Nie raz:)
karwdo pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:23
Zapominamy wszyscy, że aby ISTNIAŁ PATENCIARZ, MUSI ISTNIEĆ PARAPETOWIEC, żeby był jakiś punkt odniesienia.
Skończmy biadolić o jakości, a zacznijmy się BAWIĆ. Zawsze będą mniej lub bardziej pomysłowi autorzy keszy i geoscieżek. :)
Pisz za siebie:) Ostatnio np. ze znakomitej skrzynki OP81L0 zrobiono co najwyżej normalną. O to chodzi w reaktywacjach?

Dlatego tak bardzo upieram się, że właściciel powinien wyraźnie się określić dopiero jak problem wystąpi.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 17 maja 2018, 22:49

karwdo pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:16
1. Czy to była dobra zmiana... trudno oceniać po tygodniu. Pamiętajcie że prócz obniżenia nałożył się jeszcze fakt błędu w kodzie.
Co by tu wiele mówić - obie problematyczne ścieżki pojawiły się TYLKO I WYŁĄCZNIE z powodu błędu w systemie - gdyby nie błąd, ich utworzenie nie byłoby możliwe. Błąd prawdopodobnie był od lat i został przed chwilą przeze mnie naprawiony. "Na mocy" tego błędu powstało kilka innych, niezgodnych z regułami ścieżek. Niektóre z nich utworzyli kandydaci do COG 2018/2019 - doświadczeni keszerzy z ponad 600 znalezieniami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » czwartek 17 maja 2018, 22:53

Może nie właściwy temat, ale na pewno gorący.
Dlaczego ta ścieżka (https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=761) ma 3 kesze?
Zawsze myślałem, że minimum to 5 sztuk. Coś się ostatnio zmieniło?

mangus i 27@
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: mangus i 27@ » czwartek 17 maja 2018, 22:57

COG i jak widać Deg już nad tym pracuje.

karwdo

Post autor: karwdo » czwartek 17 maja 2018, 22:57

KEISOR pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:53
Może nie właściwy temat, ale na pewno gorący.
Dlaczego ta ścieżka (https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=761) ma 3 kesze?
Zawsze myślałem, że minimum to 5 sztuk. Coś się ostatnio zmieniło?
My tak może nie bezpośrednio, ale właśnie o tym sobie gderamy w ostatnich postach:)
PS.
W tle idzie działanie! Nic się nie zmieniło...cyfreki (literki) w kodzie OC się pozmieniały...i trzeba je do porządku przywrócić:)
----

@Parlando
Zawsze "za siebie" piszę:)
Zaczynam mieć już tylko jedno marzenie na OC... poznać Cię osobiście;);)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » czwartek 17 maja 2018, 23:09

Aha. Dzięki.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 18 maja 2018, 08:16

karwdo pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:57
Zaczynam mieć już tylko jedno marzenie na OC... poznać Cię osobiście;);)
Różne są marzenia :D Mnie się np. marzy odpowiedź na pytanie, czy to w porządku robić samowolne reaktywacje keszom, którymi nikt się nie zajmuje - nie zaktualizuje opisu, parametrów, kordów.
--------------
Sorry za OT, to już ostatni mój post nie na ten temat wątku. Nie odpowiem nawet sprowokowany :D

karwdo

Post autor: karwdo » piątek 18 maja 2018, 09:10

parlando pisze:
piątek 18 maja 2018, 08:16
Różne są marzenia :D Mnie się np. marzy odpowiedź na pytanie, czy to w porządku robić samowolne reaktywacje keszom, którymi nikt się nie zajmuje - nie zaktualizuje opisu, parametrów, kordów.
--------------
Sorry za OT, to już ostatni mój post nie na ten temat wątku. Nie odpowiem nawet sprowokowany :D
Odpowiadając wprost: JAK NAJBARDZIEJ W PORZĄDKU.
Porzuconego dziecka nie zostawia się w lesie, przygarnia się je i mu pomaga:)

--------------
Sorry za OT:)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 63 razy

Post autor: rapotek » piątek 18 maja 2018, 09:33

karwdo pisze:
piątek 18 maja 2018, 09:10
Odpowiadając wprost: JAK NAJBARDZIEJ W PORZĄDKU.
Porzuconego dziecka nie zostawia się w lesie, przygarnia się je i mu pomaga:)
Czasem żałuję, że nie ma tutaj opcji "łapka w dół"...

Porzuconego śmiecia nie zostawia się w lesie, tylko wyrzuca na śmietnik. A kesz, o którego stan przestał dbać właściciel, takim śmieciem powoli się staje. Niezależnie od tego, jakie etykiety i informacje byłyby przyklejone na pudełku i ilu przygodnych keszerów dokonałoby w nim własnych przeróbek.

Po co nam w ogóle opcja archiwizacji skrzynki, skoro wg Twojego podejścia każda skrzynka po publikacji staje się własnością serwisu/społeczności i każdy z tej społeczności ma obowiązek o nią dbać, reaktywować i utrzymywać do końca świata?

Dlaczego nie podejść do tego z drugiej strony: nie ma kesza w danym miejscu, a uważasz, powinien być - postaraj się o archiwizację i załóż w tym miejscu własnego. Wtedy reaktywacja (w sensie treści skrzynki) ma jak najbardziej sens.

Ta dyskusja rzeczywiście wiedzie donikąd. Brak chyba nam (stronom) wspólnej płaszczyzny, żeby ją prowadzić.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
parlando

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » piątek 18 maja 2018, 09:35

deg pisze:
czwartek 17 maja 2018, 13:56
Jakby można było wyróżnić średnio co 3/5/10 ścieżkę - przyznać "gwiazdkę ścieżkową' - myślę, że byłoby fajnie...
Deg, jak to sobie dokładnie wyobrażasz? Rozumiem, że trzeba będzie (jak w przypadku keszo) zdobyć X geoŚcieżek, żeby uzbierać na taką ścieżkową gwiazdkę?

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 18 maja 2018, 09:41

AER pisze:
piątek 18 maja 2018, 09:35
Deg, jak to sobie dokładnie wyobrażasz? Rozumiem, że trzeba będzie (jak w przypadku keszo) zdobyć X geoŚcieżek, żeby uzbierać na taką ścieżkową gwiazdkę?
Tak jak opisałeś - by geościeżki działały jak kesze. Zdobywasz 10 geościeżek, 1 możesz przyznać gwiazdkę. Z jednej strony - niższy limit byłby kuszący, bo GŚ trudniej zdobyć niż kesza. Z drugiej - sprawdzają się rzeczy proste i zrozumiałe - 1 gwiazdka na 10 zdobyć znana jest z keszy i (mam nadzieję) że wszyscy rozumieją jej działanie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » piątek 18 maja 2018, 09:56

deg pisze:
piątek 18 maja 2018, 09:41
Zdobywasz 10 geościeżek, 1 możesz przyznać gwiazdkę.
Cóż, pewnie nie ma to większego znaczenia, ale absolutnie nie pasuje mi taki system. Mam wrażenie, że trend "zachęćmy jak najwięcej osób, a jakość pojawi się z czasem" przekształca się w traktowanie ludzi czerpiących na OC największą radochę własnie z jakości, jak czynnika hamującego rozwój (cokolwiek to znaczy). I taki mechanizm nagradzania ścieżek byłby systemową karą dla tych którzy cenią jakość przede wszystkim:

Chcę chodzić tylko na dobre serie. I jeśli będzie opcja ich nagradzania, to chcę je nagradzać (z poczucia własnej przyzwoitości i z szacunku dla założycieli). A taki system zmusi mnie albo do rezygnacji z nagrody, albo do chodzenia na syfścieżki (lub po prostu gorsze ścieżki) tylko po to, żeby uzbierać na gwiazdkę. Ale ja nie chcę i nie mam czasu chodzić na słabe ścieżki (chyba że przypadek losowy, lub miejsce pasuje mi na spacer z Najmłodszym, lat dwa). I teraz system będzie mnie karał za takie podejście?

I żeby nie było:
1. Mnie się strasznie podobają zmiany proponowane przez @Kojoty (i nie tylko) - szkoda, że na nie nie poczekaliśmy a sprawy typu limity nie pojawiły się dopiero w przypadku, gdy kojotowe rewolucje nie przyniosłyby efektu (w co nie wierzę);
2. Skoro jednak są limity, to ok, ja krzyczeć nie będę. Póki co nikt mnie nie zmusza do zdobywania słabych serii i też nikt nie powiedział, że tylko takie się teraz będą pojawiały; :)
3. Mam od roku systematycznie uzupełniane zaległości w gwiazdkach keszowych, ale mimo wszystko przy skrzynkach jest o niebo łatwiej niż przy ścieżkach. Więc o ile mechanizm rekomendacji w keszo ok, tak IMHO absolutnie nie ok w przypadku ścieżek. Nie mówię, że ocena ścieżek w ogóle jest do kitu, ale błagam, nie w taki sposób. Wtedy zwiększy się podejmowalność słabych serii, a często dobre serie nie będą nagradzane i w pojawiających się rankingach zajmą miejsca niższe niż powinny (bo ufam że nie tylko ja staram się zdobywać tylko dobre ścieżki).

Uff... Mam nadzieję, że było bardziej z argumentami niż krytycznie. :wink:

ÆternumRegnum
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Bywalec

Post autor: PrincePolo » piątek 18 maja 2018, 11:09

deg pisze:
piątek 18 maja 2018, 09:41
Tak jak opisałeś - by geościeżki działały jak kesze. Zdobywasz 10 geościeżek, 1 możesz przyznać gwiazdkę. Z jednej strony - niższy limit byłby kuszący, bo GŚ trudniej zdobyć niż kesza. Z drugiej - sprawdzają się rzeczy proste i zrozumiałe - 1 gwiazdka na 10 zdobyć znana jest z keszy i (mam nadzieję) że wszyscy rozumieją jej działanie.
Jestem na nie. Z moich doświadczeń wynika, że dużo częściej niż raz na 10 przypadków, ścieżki podejmowane przeze mnie były warte wyróżnienia. Przez kilka lat keszowania uzbierałbym raptem 4 gwiazdki - nie wiedziałbym kogo wyróżnić, a kogo pominąć.
Ocena ścieżki jako średnia z ocen skrzynek też nie do końca mi odpowiada. Często średnie skrzynki w fajny sposób oprowadzają po jakimś miejscu i obawiam się, że taka średnia z keszy mogłaby zaniżyć ocenę ścieżki.
Jeśli już decydujemy się na jakieś uhonorowanie geościeżek, to proponowałbym jakiś system ocen (niezależnych od ocen skrzynek, dostępny podczas logowania ścieżki, skala 1-5, 1-10, wszystko jedno).
Innym, być może najprostszym rozwiązaniem mogłoby być umożliwienie przyznania zwykłej rekomendacji dla całej ścieżki (z puli rekomendacji keszowych). To jednak wydaje mi się mniej miarodajne, bo jednak prawie zawsze podczas logowania ścieżki chce się podziękować komuś, kto tę ścieżkę stworzył, więc spodziewam się, że większość logujących te gwiazdki przyznawałoby z urzędu.
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » piątek 18 maja 2018, 11:25

Osobne oceny dla ścieżki (ale bez systemu rekomendacji) - jak najbardziej sensownie...
...i może do tego mimo wszystko więcej statystyk ze skrzynek składowych, ale ok, nie jako podstawa oceny, a jako dodatkowe info. Czyli ile zawiera skrzynek tygodnia na przykład, albo % keszo znakomitych w serii... Jakkolwiek. Tu można się wydziczyć z pomysłami, jednak stroniłbym od wyliczeń typu "ilość rekomendacji" albo "ilość skrzynek rekomendowanych". Raczej procent, bo ilościowo trzystukeszowa seria nawet taka se, zawsze wygra z pięciokeszową ścieżką na wypasie (przykład z kosmosu).

P.S. Mam wrażenie, że zaczęliśmy wychodzić z niniejszego tematu i wchodzić na temat "Geościeżki"

ÆternumRegnum
ars est celare misterium

Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 18 maja 2018, 11:27

Gwiazdka keszowa, to 10 znalezionych keszy - nie mniej, nie więcej. Gwiazdka geościeżkowa po np. 10 zalogowanych ścieżkach to ile? 50 znalezionych skrzynek składowych? A może 500, czy 1000?
Wykorzystanie zwykłych gwiazdek to chyba też nie bardzo. Myślę, że obniży to skłonność keszerów do oceny poszczególnych skrzynek - zamiast tego będą dawali zbiorczą gwiazdkę za całość, co też niekoniecznie będzie adekawtne i miarodajne, gdy współautorzy zakładają różne skrzynki.
Skoro nie średnia, to może ta mediana? Wzięcie wartości środkowej oznacza, że co najmniej połowa skrzynek ma taką ocenę na ścieżce.
Kwestię gwiazdki - ja bym tu postawił na nieograniczoną pulę. Przyznajesz, albo nie.

ODPOWIEDZ