Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 195 razy
Otrzymane podziękowania: 473 razy

Zniesienie/zmiana limitów przy zakładaniu Geościeżki

Post autor: deg » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 19:41

(Posta całkowicie zmieniłem, by w pierwszym poście w wątku były najważniejsze zagadnienia. Temat chciałem poruszyć po wyborach do COG, ale sam wypłynął w trakcie. Może to i lepiej, bo teraz więcej osób zagląda na Forum i dyskusja może być ciekawsza)

Moim zdaniem limit 500 znalezień keszy niezbędnych do założenia Geościeżki jest szkodliwy dla serwisu i należy go całkowicie usunąć.

Dlaczego jest szkodliwy? Ponieważ sztucznie i niepotrzebnie ogranicza ilość tworzonych Geościeżek. Geościeżka stanowi "zbiór" keszy. Dlaczego 5 keszy założyć może ktoś, kto znalazł 10 keszy, a... zrobić z tych keszy Geościeżkę ktoś, kto spełnia 50x bardziej surowe kryteria? Przecież to jakość KESZY jest najważniejsza! Geościeżka tylko je grupuje w logiczną całość.

Dlaczego nie przekonuje mnie, że ktoś kto ma 500 znalezień będzie lepiej o GŚ dbał. Wystarczy zerknąć do obecnych GŚ - Projekt PL założony przez dwóch wielkich keszerów od wielu lat kona. Etna&Mars przestali się bawić mając... 7000+ znalezień. Projekt I Love - założony przez topowych keszerów Opolszczyzny - zdycha. Projekt Oberschlesien - założony przez topowych śląskich keszerów - to obecnie tylko marne kolejne reaktywacje kolejnych znalazców. W miarę świeży projekt Gryf - będący wymiataczem pod kątem jakości - obecnie nie pozwala nawet na zdobycie półfinału, o finale nie wspominając. Wołki.LCA zniszczył opisy wielu skrzynek i wiele ścieżek - mając 5000+ znalezień. Tomanek położył przecudną Geościeżkę Kłeckie Bieszczady mając ponad 1000 znalezień (jeśli dobrze pamiętam, bo wszystkie swoje znalezienia usunął, a opisy keszy zniszczył). Dlaczego tak zrobili? Bo mogli ;).

Niektórzy keszerzy w serwisie potrafią przejść obok kesza i go nie podjąć "bo nie jest ścieżkowy". I nie ma co dyskutować czy to dobrze, czy źle - jeśli ktoś tak lubi keszować - to w czym problem? Ale jeśli więcej keszy będzie na geościeżkach - ludzie będą mieli więcej znalezień. A czy nie o to w serwisie Opencaching chodzi?

Kiedy zgłaszałem mocno komercyjnego kesza do COG - w odpowiedzi usłyszałem, że przecież jesteśmy "Open" i dlaczego mielibyśmy zabraniać. To.... dlaczego zabraniamy tworzyć Geościeżki? Prawda jest taka, że większość osób nigdy nie zdobędzie 500 keszy. Dlaczego nie mają po sobie choć ciekawych Geościeżek zostawić? Część z nich odejdzie z serwisu - tak jak odchodzą osoby z 1000, 5000, 7000 znalezieniami. Od tego jest COG, by odfiltrowywać niezdobywalne Geościeżki - ma taką funkcjonalność. Ja mam prawie gotową funkcjonalność zgłaszania Geościeżek do COG. Otwórzmy się na nowe Geościeżki. Lepsze, gorsze - różnorodne. Tak jak i teraz są zarówno kesze jak i ścieżki zarówno marne jak i znakomite!

Ja nie widzę ani jednej zalety limitu 500 skrzynek. A jakie jest Wasze odczucie? Porozmawiajmy - znajdźmy jakieś dobre wyjście i przedstawmy je jako propozycję nowemu OC Teamowi!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 5):
parlandoTerianJanoBłękitna TeamRob
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Re: mangus i 27@ - wybory do COG 2018

Post autor: rapotek » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 20:10

deg pisze:
poniedziałek 16 kwietnia 2018, 19:41
Solidne zmniejszenie limitu 500 skrzynek (lub całkowita zmiana formuły limitu) - jest jednym z moich punktów do omówienia ;)
deg pisze:
Jak dla mnie - sporo geościeżek tracimy (nie powstaje) tylko dlatego, że ktoś nie nazbierał jeszcze 500 znalezień. By założyć 5 keszy wystarczy 10 znalezień. To dlaczego, żeby te 5 keszy połączyć w geościeżkę trzeba aż 50x więcej?
Ten temat chyba rzeczywiście należałoby wydzielić do osobnego wątku.

Ciągnąc jednak dalej:
Wyobraźmy sobie, że istnieją dwie potężne geościeżki, każda ponad 250 keszy, z tym że każdy z tych keszy to taki sam klipsiak schowany w prawie identyczny sposób (wiem, wiem,, taka masówka to tylko na GC, na OC są same perełki itd., ale jednak wyobraźmy sobie...).
Jest dwóch keszerów. Jeden z nich zaliczył tylko te dwie geościeżki. Drugi ma zdobytych powiedzmy 150 keszy, ale: jeździł po całej Polsce, ma w kolekcji zdobytych dwie małe geościeżki, wszystkie typy skrzynek, od tradycyjnych przez multaki, quizy, nietypowe i mobilne po owny i wirtuale, wielkości od mikro do bardzo dużej, różne konfiguracje trudności/terenu, kesze ekstremalne, skrzynki oceniane bardzo nisko jak i skrzynki z absolutnego top rekomendacji.
Tylko jeden z tych keszerów ma odpowiednie doświadczenie, żeby założyć geościeżkę. Pytanie: który?

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 174 razy

Post autor: sajmon » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 21:53

Ciągnąc jeszcze dalej - trzeci keszer znajduje 150 keszy w jednej z tych potężnych GŚ (nawet jej nie zaliczając). Był tam przy okazji, z kolegami, jako niestowarzyszony i dopiero się wkręcił. Jakie ma doświadczenie w odniesieniu do dwóch wspomnianych?
Swoją pierwszą GŚ założyłem mając ok 350-400 znalezień w 2 lata. Nie było dla nie problemem poprosić o "mentorowanie", a przy okazji wstępne zrecenzowanie pomysłu bardziej doświadczonych użytkowników.
Mało tego - gdy zaczynałem to myślałem, że znajdę 10-20 keszy i zacznę zakładać na swych włościach. Wyszło tak, że pierwszego założyłem po roku i ok 200 znalezieniach :)
Limity (rozsądne) pozwalają odsiać akcje, gdy ktoś znajduje 10, zakłada kolejne 10 i robi z tego GŚ a potem znika, bo wakacje się skończyły. O ile z keszami to nie problem (bo albo ktoś zreaktywuje,albo się same zarchiwizują), to GŚ będzie wisieć.
Pisałem rozsądne - nie bronię limitu 500, które narzucił Łza pisząc moduł GŚ. Widać 500 dobrze wygląda ;)
Może powinno to zależeć od kombinacji znalezień/założeń/otrzymanych gwiazdek?
Rozpisałem się, sorry Mangus, oddaję wątek :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post (razem 2):
kociewieBłękitna Team

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 22:02

Gdybym miał wzorować się się na znalezionych skrzynkach, to zakładałbym w większości normalne.

mangus i 27@
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: mangus i 27@ » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 22:36

Sajmon dziękuję za zabranie głosu bo widzę tu i nie tylko tu, coś w rodzaju malkontenctwa i trollingu. Zarówno kolega parlando jak i kolega rapotek w pewnym sensie maja rację, Deg oczywiście również, ale i w Twoich słowach jest dużo racji z tym, że... Zarówno Ty, ja i Deg potrafiliśmy ogarnąć 500 znalezień i założyć własne GŚ natomiast pozostali dwaj koledzy niemalże z lubością użalają się nad sobą, jacy to są biedni i nie mogą wcześniej założyć GŚ niż 500 znalezień. Co robią? No kompletnie nic - siedzą przed klawiaturami i piszą, bacząc przy tym by nie przekroczyć magicznej 500, bo nie będzie się czego czepić - jeden w serwisie od 2015 zaraz stukną 3 lata, drugi od 2012 - to już sześć lat. Jak wspomniałem aktywność największa na forach i ten "lol" to wszystko mi mówi.
Miłej nocy Panowie i nie zapomnijcie mnie zasypać falą hejtu - bo coś czuję, że tu macie naprawdę duże doświadczenie.

Ps. Deg - kwestia jest warta rozważenia.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 22:40

OK, to nie odpowiadaj na pytania. Pamiętaj, że COG-owicz będzie miał kontakt z różnymi keszerami.
Już widzę, że jest ryzyko, że złapiesz focha i zgłoszenia będą leżały, albo będą rozpatrywane stronniczo.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 22:52

mangus i 27@ pisze:
poniedziałek 16 kwietnia 2018, 22:36
pozostali dwaj koledzy niemalże z lubością użalają się nad sobą, jacy to są biedni i nie mogą wcześniej założyć GŚ niż 500 znalezień. Co robią? No kompletnie nic - siedzą przed klawiaturami i piszą, bacząc przy tym by nie przekroczyć magicznej 500, bo nie będzie się czego czepić - jeden w serwisie od 2015 zaraz stukną 3 lata, drugi od 2012 - to już sześć lat. Jak wspomniałem aktywność największa na forach i ten "lol" to wszystko mi
mówi.
Miłej nocy Panowie i nie zapomnijcie mnie zasypać falą hejtu - bo coś czuję, że tu macie naprawdę duże doświadczenie.
Po pierwsze: Nie interesuje mnie ani zakładanie ani, póki co, zdobywanie geościeżek. Są one dla mnie wygodne w sensie identyfikacji i grupowania keszy (kilkukrotnie mówiłem np. o skrzynkach z danej geościeżki, żeby je odróżnić od innych podobnych), ale nie są celem same w sobie. Tak naprawdę dla mnie mogłoby ich nie być. Natomiast samo tak wysokie kryterium ilościowe jest po prostu dla mnie wątpliwe i napisałem dlaczego.

Po drugie: "bacząc przy tym by nie przekroczyć magicznej 500, bo nie będzie się czego czepić". Uwierz, że niejednokrotnie wolałbym wybrać się na pół dnia lub nawet cały na kesze i wrócić szczęśliwy z kilkudziesięcioma zdobyczami. Kwestia, że póki co jest to dla mnie trudne, to moja prywatna sprawa i nie widzę powodu, żeby ktokolwiek to wywlekał i miał o to do mnie pretensje.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Re: Zniesienie limitów przy zakładaniu Geościeżki

Post autor: deg » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 23:34

Całkowicie przeedytowałem pierwszego posta w wątku, ponieważ wątek ten został wydzielony i nie całkiem było wiadomo o co chodzi. Proszę o ponowną lekturę i zapraszam do dyskusji.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 23:52

sajmon pisze:
poniedziałek 16 kwietnia 2018, 21:53
O ile z keszami to nie problem (bo albo ktoś zreaktywuje,albo się same zarchiwizują), to GŚ będzie wisieć.
Dlaczego tak myślisz?
Kesze same się nie archiwizują - trzeba je zgłosić do COG. Geościeżkę też można zgłosić do COG i COG może ją "wyłączyć".
Jeśli ktoś zreaktywuje kesze na Geościeżce - to i Geościeżka znów stanie się zdobywalna - to są naczynia połączone.
Może w takim razie trzeba po prostu zrobić lepsze narzędzia do zgłaszania Geościeżek? Albo zmotywować COG, by bardziej się nimi zajmował? To chyba lepsze wyjście, niż odgórnie ograniczać (przynajmniej w moim rozumieniu).
sajmon pisze:
Pisałem rozsądne - nie bronię limitu 500, które narzucił Łza pisząc moduł GŚ. Widać 500 dobrze wygląda ;)
Utrzymywanie limitu tylko dlatego, że dobrze wygląda - to kiepski pomysł ;)
W OC UK jest limit 50 keszy. I nikt nie zakłada Geościeżek, bo nie są do nich przekonani. My do nich przekonani jesteśmy i... ograniczamy zakładanie.
sajmon pisze:
Może powinno to zależeć od kombinacji znalezień/założeń/otrzymanych gwiazdek?
Może jest to jakieś wyjście. Ale... dlaczego wymogi do założenia Geościeżki miałyby być wyższe niż do założenia kesza? To tak jakbyśmy wprowadzili limit 18 lat na zakup piwa w sklepie, ale na włożenie 5 piw do wspólnej reklamówki trzeba mieć 900 lat (takie mamy proporcje limitów!).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
parlandokeram58
Obrazek

karwdo
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 80 razy

Post autor: karwdo » wtorek 17 kwietnia 2018, 00:34

Pomijając kwestie, czy komuś się chce czy nie chce? Może czy nie może zdobyć tych (w moim odczuciu mocno symbolicznych) 500 keszy?
Było tak jak jest przez lat kilka - możemy spierać się kto ma racje, kto na forum się napina, kto się złości etc..
Sytuacje w serwisie znamy... może więc zejdźmy na ziemie... do rozsądnej ilości np. 100 znalezień. Dlaczego 100? Ano masz drogi nowicjuszu szansę by znajdując te kilkadziesiąt keszy podpatrzeć co i jak, liznąć nieco podstaw. Jakieś podstawy mieć powinien każdy.
Do tego dodałbym MOŻLIWOŚĆ podczas zakładania GŚ odklikania możliwości kontaktu z PRZEWODNIKIEM LOKALNYM (zdeklarowanym do pomocy) dla chętnych a ciągle nie będących pewnymi co do technicznej strony i niech się dzieje.

Pozytywy :
- relatywnie niskie wymagania wobec osób chcących zakładać GŚ
- "keszerski plankton" (strasznie mi się to określenie podoba - dzięki Bartek111:)) o którym pisze Sajmon z reguły do 100 nie dobija "w wakacje", więc porzuconych projektów być nie powinno
- aktywizacja (być może warto zrobić kolejny reset Przewodników) PRZEWODNIKÓW LOKALNYCH
-wszystko oparte na zasadzie CHCESZ to KORZYSTASZ!
- w wypadku kontaktu z Przewodnikiem Lokalnym szansa na "wciągnięcie" delikwenta do odwiedzin na evencie, etc.

Negatywy:
- Przestaniemy się kłócić czy 500 to dużo czy mało... zaczniemy kłótnie nad 100:)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post:
keram58
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 17 kwietnia 2018, 00:56

karwdo pisze:
wtorek 17 kwietnia 2018, 00:34
Pozytywy :
- relatywnie niskie wymagania wobec osób chcących zakładać GŚ
- "keszerski plankton" (strasznie mi się to określenie podoba - dzięki Bartek111:)) o którym pisze Sajmon z reguły do 100 nie dobija "w wakacje", więc porzuconych projektów być nie powinno
- aktywizacja (być może warto zrobić kolejny reset Przewodników) PRZEWODNIKÓW LOKALNYCH
-wszystko oparte na zasadzie CHCESZ to KORZYSTASZ!
- w wypadku kontaktu z Przewodnikiem Lokalnym szansa na "wciągnięcie" delikwenta do odwiedzin na evencie, etc.
Wg mnie po kolei:
- obniżyłeś wymaganie, ale nie zniosłeś. Gdzie tu pozytyw? W tym, że 100 lepsze jest niż 500. Fakt ;). Ale nie w tym, że 100 lepsze jest niż 0.
- "keszerski plankton" to paskudne określenie w ustach kogoś, kto za chwilę będzie weryfikował pierwsze skrzynki początkujących keszerów. Ale wracając do sedna (czyli Geościeżek). Porzucone Geościeżki będą zawsze. Tak jak są porzucone kesze. Limit tu nie ma żadnego znaczenia. Porzucenia były, są i będą. I... co z tego? Porzucone zgłaszajmy do COG lub naprawiajmy - jak kesze. W czym problem?
- Przewodnicy to od początku do końca martwy twór. Ciśniemy w stronę przewodników, są w menu, są na mapie, są w mailu do każdego początkującego geokeszera, są na głównej stronie. I... nie działają, ludzie z nich nie korzystają. Od lat jestem przewodnikiem i przypominam sobie dwa maile które przez te lata otrzymałem. Szybciej bym zaorał przewodników i zlikwidował - jako coś co się totalnie nie sprawdziło, niż na siłę utrzymywał przy życiu. Ale znów do sedna - jaka miałaby być rola Przewodnika przy limicie 100 keszy, której to roli nie dałoby się wdrożyć przy limicie 0 keszy?
- limity NIE są oparte na zasadzie "chcesz to korzystasz". To brak limitów realizuje tę zasadę.
- kontakt z przewodnikiem jest MITEM! Czas wreszcie to głośno powiedzieć. Przewodnicy to MIT, który nigdy nie działał. Mżonka. A i tak słynne "badania" przewodników dowiodły, że połowa Przewodników ma w nosie pomoc (jeśli dobrze pamiętam). Nie zawieszajmy niczego ważnego na tak niepewnym organie. Jesteś przewodnikiem - ilu "delikwentów" - jak to piszesz - "wyciągnąłeś na event"? Po co na siłę umawiać nowych keszerów z przewodnikami, jeśli nowi nie sygnalizują takiej potrzeby. Dzisiaj wszystko jest elektroniczne - jest sobie nasza Wiki, która gdyby nie sporo pracy włożonej przez Drivera i przeze mnie - byłaby totalnie archaiczna. Gdzie są Ci chętni przewodnicy do pomocy? Czemu nie dzielą się doświadczeniami na Wiki? To dużo łatwiejsze niż pójście z kimś w teren a... i tak nie działa. Przewodnik na OC to +10 do lansu i nic więcej. Jesteś przewodnikiem lokalnym Google. Ale czy to oznacza, że wsiadasz do kogoś do samochodu i pokazujesz mu jak ma dojechać? Czy może uzupełniasz informacje o własną wiedzę, by on SAMODZIELNIE z niej korzystał?
karwdo pisze:
wtorek 17 kwietnia 2018, 00:34
Negatywy:
- Przestaniemy się kłócić czy 500 to dużo czy mało... zaczniemy kłótnie nad 100:)
:D
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
Błękitna Team
Podziękował: 101 razy
Otrzymane podziękowania: 17 razy

Post autor: Błękitna Team » wtorek 17 kwietnia 2018, 14:23

Deg napisał o przewodnikach: "Przewodnicy to od początku do końca martwy twór. Ciśniemy w stronę przewodników, są w menu, są na mapie, są w mailu do każdego początkującego geokeszera, są na głównej stronie. I... nie działają, ludzie z nich nie korzystają." Błękitna Team jest przewodnikiem i chętnie służy pomocą w swoim rejonie. Gdy tylko pojawią się nowe wpisy w lokalnych skrzynkach, kontaktujemy się z keszerem. Bywała herbatka na rozgrzanie i błękitny kapselek. Do tego pomoc czy podpowiedź, co jeszcze i gdzie warto... Bywało,że i pod kesza dojechaliśmy.
A teraz o limicie. W odpowiedzi na pytania dotyczące programu wyborczego i co robimy by promować oc, opisaliśmy własne doświadczenie z keszerem, któremu zależało na promocji Jego Małej Ojczyzny. Postanowiliśmy wesprzeć zapaleńca, który miał niewiele ponad 100 znalezień. Zostaliśmy mentorami czterech geościeżek. Mimo że skrzynki nie są z najwyższej półki, pokazują naprawdę wartościowe obiekty i miejsca. Osoba ta nie szuka skrzynek, ale o swoje nadal dba, serwisuje, gdy tylko pojawi się wpis, że skrzynki brak, jedzie na miejsce i robi odpowiedni wpis na oc. Nie podoba nam się natomiast, gdy keszer z długoletnim stażem i odpowiednimi warunkami, zakłada kolejne ścieżki i od razu prosi o reaktywację, bo nie będzie ich w stanie serwisować.
Ostatnio zmieniony wtorek 17 kwietnia 2018, 15:31 przez Błękitna Team, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Błękitna Team za post:
elmodemonico

kociewie
Bywalec
Podziękował: 14 razy
Otrzymane podziękowania: 22 razy

Post autor: kociewie » wtorek 17 kwietnia 2018, 14:45

deg pisze:
Moim zdaniem limit 500 znalezień keszy niezbędnych do założenia Geościeżki jest szkodliwy dla serwisu i należy go całkowicie usunąć.
Każdy ma swoje doświadczenia i pozwólcie, że ja opiszę moje.
Miałem okazję pomagać kilku grupom formalnym w utworzeniu keszy. Zawsze na początku spotkanie, przedstawienie idei geocachingu. Czasami poproszono mnie o pomoc w wyborze miejsc, maskowań, pokazanie kilku skrzynek w terenie, czasami o tylko o spotkanie, innym razem wspólnie buszowaliśmy po okolicy, a potem wspólnie je zakładaliśmy.

Jaki wniosek? Była kasa na pojemniki, była kasa na delegacje, projekt się skończył. Zapominamy o OC.
Nie zawsze do końca. 2 grupy dbają o swoje kesze (czasami z moją pomocą), jedna już nawet nie wie o co chodzi, a jedna w połowie inicjatywy odpuściła sobie (Tu, akurat chodziło o COG - sytuacja, gdy jeden COGista był nieobecny, drugi przejął jego sprawy w komunikacji wykorzystując tylko e-mail, właściwy COGista wrócił i zaczął weryfikację od nowa. W efekcie okazałem się nieodpowiedzialny, bezczelny itp. A kilka keszy jest w terenie, ale nie opublikowanych, bo towarzystwo "miało dość").

No i teraz wyobraźmy sobie takie geościeżki...

Pewien limit/zasady to:
- mniejsza, lub większa gwarancja, że użytkownik jest aktywny;
- spore szanse, ze kesze będą spełniały standardy;
- szansa, że geościeżka przetrwa, bo użytkownik "się bawi";
- ... lista otwarta.

Reasumując: Moim zdaniem "Róbta co chceta" nie podniesie wartości OC, a raczej może skutkować namnożeniem martwych bytów. Podchodziłbym do tematu ostrożnie, może nie jak do jeża, ale z zachowaniem pewnych zasad/limitów/warunków.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kociewie za post:
Błękitna Team
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » wtorek 17 kwietnia 2018, 15:20

deg pisze:
A to przypadkiem nie ty go ustawiłeś :wink: Czym się wtedy kierowałeś?
Ja powyższe trochę sparafrazuję:
Moim zdaniem Geościeżki są szkodliwe dla serwisu i należy je usunąć.
Dlaczego? Bo
deg pisze:
Wystarczy zerknąć do obecnych GŚ [...] od wielu lat kona [...] to obecnie tylko marne kolejne reaktywacje [...]W miarę świeży projekt [...] obecnie nie pozwala nawet na zdobycie półfinału, o finale nie wspominając.
Niektórzy keszerzy w serwisie potrafią przejść obok kesza i go nie podjąć "bo nie jest ścieżkowy".
Kilka razy spotkałem się z pytaniem/zarzutem dlaczego moje gogolińskie wapienniki nie są geościeżką, a
ja po prostu bawię się w GEOCACHING, a nie w geościeżnik
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 17 kwietnia 2018, 16:24

krystiant pisze:
wtorek 17 kwietnia 2018, 15:20
deg pisze:
A to przypadkiem nie ty go ustawiłeś :wink: Czym się wtedy kierowałeś?
Nie ;). Ustawił to Łza, ale w momencie, kiedy Geościeżki się rodziły - wiele lat temu. Nie mógł mieć wtedy pojęcia jak się rozwiną, od tego czasu limit nie był modyfikowany i nikt za bardzo nie zastanawiał się dlaczego taki jest i czy ma sens. Powtórzę - w OC UK limit ustawiony jest na 50 keszy. I OC UK uznaje, że "tak właśnie ma być". Nikt nie zastanawia się, czy to ma sens (ojjjjj... te 50 ich keszy to ja ustawiłem półtora roku temu :D )
krystiant pisze:
wtorek 17 kwietnia 2018, 15:20
Moim zdaniem Geościeżki są szkodliwe dla serwisu i należy je usunąć.
(...)ja po prostu bawię się w GEOCACHING, a nie w geościeżnik[/size]
I słusznie! Jedni szukają keszy, inni - geościeżek. Niech jedni i drudzy mają maksymalnie dużo zabawy!

Nie przekonuje mnie podniesiony przez @kociewie argument o jakości ścieżek. Geocaching jest fajny, gdy jest dużo keszy i jest co robić w terenie. Geościeżki sprzyjają poszukiwaniom. Jakość keszy jest sprawą drugorzędną (wiem - 2 lata temu twierdziłem zupełnie inaczej). Dlaczego?
Mieliśmy na Śląsku kiedyś fajną inicjatywę - SIO i Biksowy Miszung (losowanie keszy do założenia). Za najlepsze - przyznawane były punkty. Inicjatywa "zrodziła" mnóstwo FANTASTYCZNYCH keszy i cudownych eventów. Ale... chwilę później zabiła geocaching na Śląsku na ponad rok. Dlaczego? Bo ludzie zaczęli się nakręcać - powstawały coraz bardziej wyszukane kesze, bajeranckie (i sporo droższe) maskowania, eventy w nieziemskich miejscach. Aż... przyszedł kres... Brak pomysłów na coś jeszcze lepszego, brak kasy, brak zajefajnych miejsc na eventy. Przez półtora roku w województwie prawie nic się nie działo. Dopiero od kilku miesięcy dźwigamy się z kolan tworząc... wyimki pod parapetami! Magnetyki na ławkach Tworzą je m.in. Mario&Monia - COGowicze z 10 000 znalezień. I bardzo dobrze, że to robią!

Geocaching to odwiedzanie fajnych miejsc, to poznawanie niezwykłych historii, mierzenie się z wyzwaniami, quizy. Super bajeranckie kesze to tylko drobny dodatek. Szczerze mówiąc - wolę zrobić z d* ścieżkę "Dookoła ogródków działkowych Janusza i Grażyny" niż... by wcale nie powstała. A taką mamy alternatywę! Tracimy niepotrzebnie geościeżki. A niech umierają po roku czy po dwóch! To też jest nieodłączna część geocachingu! Tak jak umierają kesze!

Widziałem nieziemskie kesze zrobione przez początkujących. I widziałem totalną chałę zrobione przez ludzi, którzy mają 5000+ znalezień. I co z tego?

A jeśli ktoś uważa, że jakość gra pierwsze skrzypce, to pytam - jakość czego? Geościeżki? Czy może keszy, które je tworzą? A przecież kesze można zakładać po 10 znalezieniach! Może i dla keszy podnieśmy limit do 500 znalezień? Szczerze mówiąc - to byłby znacznie sensowniejszy ruch (w myśl przytoczonych w tym wątku argumentów), niż limit dla geościeżek.

PS: Wciąż zbieram szczękę z podłogi po wpisie Błękitna Team. Temat przewodników to temat na osobny wątek, ale jestem pod wrażeniem!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 5):
parlandoBłękitna Teamareckiskeram58snieeegu
Obrazek

ODPOWIEDZ