Osiągnięcie Archeo

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

kociewie
Bywalec
Podziękował: 14 razy
Otrzymane podziękowania: 22 razy

Re: Osiągnięcie Archeo

Post autor: kociewie » czwartek 22 marca 2018, 16:26

Coraz bardziej rozjeżdżają się Sprawności, coraz dalej od idei... Ciekawe dokąd zajdą?
Kesze nie znalezione od lat na moim terenie to:
- kesze-duchy nie znalezione od lat z wieloma DNFami, ale sobie są (nawet takie kiedyś zgłaszałem, ale dalej są)
- kesze-duchy, których nie ma i mają DNFy, ale np. tylko 2 i COG się tym nie zajmie (mam w głowie zasadę "trzech" nieznalezień - wtedy dopiero można zgłaszać)
- kesze, które mają dużo komentarzy, ale bez konkretnych jasnych DNFów
- kasze, które były kiedyś, ale właściciele mają je w 4literach, a ludziska dodają nowe pojemniki, mimo, że to nie ma sensu, skoro autor się nie bawi (moim zdaniem lepiej wziąć odpowiedzialność na siebie i założyć nowego fajnego kesza, którego będziemy doglądać)
...i jeszcze kilka pomniejszych kategorii by się znalazło.
Sorki Cezex.
Ja jestem na nie.
Historia historią, ale po "iluśtam" reaktywacjach kesz jest zupełnie inny, często miejsce ukrycia jest inne (nierzadko w opisie nie ma o tym mowy, bo autor się nie bawi, bądź mu się nie chce zaktualizować i... szukaj po logach... ktoś kiedyś wstawił hinta... ale bez internetu, telefonów do przyjaciół często "szybka skrzynka" jest niezdobywalna).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kociewie za post:
rapotek
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum

Post autor: Cezex » poniedziałek 26 marca 2018, 14:38

kociewie pisze:
czwartek 22 marca 2018, 16:26
Coraz bardziej rozjeżdżają się Sprawności, coraz dalej od idei... Ciekawe dokąd zajdą?
Kesze nie znalezione od lat na moim terenie to:
- kesze-duchy nie znalezione od lat z wieloma DNFami, ale sobie są (nawet takie kiedyś zgłaszałem, ale dalej są)
- kesze-duchy, których nie ma i mają DNFy, ale np. tylko 2 i COG się tym nie zajmie (mam w głowie zasadę "trzech" nieznalezień - wtedy dopiero można zgłaszać)
- kesze, które mają dużo komentarzy, ale bez konkretnych jasnych DNFów
- kasze, które były kiedyś, ale właściciele mają je w 4literach, a ludziska dodają nowe pojemniki, mimo, że to nie ma sensu, skoro autor się nie bawi (moim zdaniem lepiej wziąć odpowiedzialność na siebie i założyć nowego fajnego kesza, którego będziemy doglądać)
...i jeszcze kilka pomniejszych kategorii by się znalazło.
Sorki Cezex.
Ja jestem na nie.
Historia historią, ale po "iluśtam" reaktywacjach kesz jest zupełnie inny, często miejsce ukrycia jest inne (nierzadko w opisie nie ma o tym mowy, bo autor się nie bawi, bądź mu się nie chce zaktualizować i... szukaj po logach... ktoś kiedyś wstawił hinta... ale bez internetu, telefonów do przyjaciół często "szybka skrzynka" jest niezdobywalna).
- taka sprawność właśnie da szansę takim keszom
- to reaktywuj albo zgłoś po trzech próbach znalezienia bez sukcesu
- te możesz zgłosić i są kasowane. A tak btw kesze z Diablo w Częstochowie też miały sporo komentarzy o tym że są niezdobywalne. Z pracowitym w jeden dzień niecały się z nimi uporaliśmy bez dodatkowego sprzętu. W październiku, też podszedłem do kesza, do którego wejścia miały być zamurowane. Okazało się że komentatorzy nawet nie obeszli budynku dokoła. Z 20 wejść tylko trzy faktycznie zostały zablokowane.
- z doświadczenia wiem, że jak kesz traci sens to prędzej czy później zdycha sam z siebie, to raz. Gdyby archiwizować wszystko co zostało olane przez autora to by nam wyparowało sporo keszy w naprawdę fajnych miejscach, o których nowi keszerzy np nie mają pojęcia. To wydłuża tym miejscom i keszom wiek.
Nie musisz lubić mnie czy tego samego co ja, ale jeśli szukasz przygody to wiedz, że to ona sama mnie znajduje więc możemy razem stawić jej czoła.

Jeżeli w 100% jesteś pewien, że nie ma mojej skrzynki, śmiało, reaktywuj.

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum

Post autor: Cezex » piątek 11 maja 2018, 15:50

COG wybrany więc podbijam temat.
Nie musisz lubić mnie czy tego samego co ja, ale jeśli szukasz przygody to wiedz, że to ona sama mnie znajduje więc możemy razem stawić jej czoła.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » piątek 11 maja 2018, 21:55

Cezex pisze:
piątek 11 maja 2018, 15:50
COG wybrany więc podbijam temat.
Ale to nie COG robi sprawności, to może zrobić KAŻDY użytkownik :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » sobota 12 maja 2018, 12:15

brasia pisze:
piątek 11 maja 2018, 21:55
To częściowo prawda. Sprawność Archeo nie jest sprawnością "terytorialną", więc nie każdy użytkownik może to zrobić. Tu po pierwsze byłaby potrzebna ingerencja RT, bo trzeba napisać mechanizm wyłapujący odpowiednie logi.
A po drugie, czy na pewno jest potrzebna taka sprawność/osiągnięcie? Boje się, że:
a) byłby to powód do nadużyć w reaktywacjach zapomnianych keszy, które powinny iść do piachu;
b) powstałby znowu problem, komu się należy +1 do tej sprawności przy podjęciu przez więcej niż 1 osobę.

Reasumując, na razie jestem na nie.

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum

Post autor: Cezex » wtorek 15 maja 2018, 00:35

areckis pisze:
sobota 12 maja 2018, 12:15
brasia pisze:
To częściowo prawda. Sprawność Archeo nie jest sprawnością "terytorialną", więc nie każdy użytkownik może to zrobić. Tu po pierwsze byłaby potrzebna ingerencja RT, bo trzeba napisać mechanizm wyłapujący odpowiednie logi.
A po drugie, czy na pewno jest potrzebna taka sprawność/osiągnięcie? Boje się, że:
a) byłby to powód do nadużyć w reaktywacjach zapomnianych keszy, które powinny iść do piachu;
b) powstałby znowu problem, komu się należy +1 do tej sprawności przy podjęciu przez więcej niż 1 osobę.

Hmmm... Idąc tym tokiem rozumowania należałoby zlikwidować statystykę ftfów i kesz typu zagadka oraz połowę mutaków.

A jeśli jakaś skrzynka miała iść do piachu, a nie poszła to czyja to zasługa? :)

Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Olo74 » środa 16 maja 2018, 22:25

Sprawność ARCHEO - czytam ten wątek od dłuższego czasu - jestem na NIE.
Jak dla mnie za bardzo wydumana i przyniesie więcej złego (nadużyć) niż dobrego (bieganie po zapomnianych skrzynkach).
ObrazekObrazek

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » czwartek 17 maja 2018, 08:46

areckis pisze:
sobota 12 maja 2018, 12:15
brasia pisze:

Ja tam jestem na TAK :), ale skoro są głosy na NIE (także ze strony Kociewia), to uruchomienie tej sprawności poprzedziłaby głęboka analiza :P nastrojów naszej społeczności

Jestem tez na TAK, jeżeli chodzi o reaktywacje skrzynek - chyba, że autor wyraźnie sobie tego nie życzy.
Dla mnie skrzynki to dobro wspólne, dobro o które trzeba dbać. Skrzynki bardzo często pokazują genialne miejsca, mają ciekawy opis. Szkoda byłoby je stracić z oczu tylko dlatego, że skonczył się logbook, czy też zostały zajumane przez mugoli

A powracając do wątpliwości areckis-a
a) patrz wyżej
b) ogarnęłoby się to, np. raz na tydzień powstawałaby na potrzeby Sprawności lista keszy nie odwiedzonych np przez pół roku, i jeśli w ciągu danego tygodnia, w ciągu którego ta lista obowiązuje, ktoś by kesza-archeo odwiedził (nawet kilka os) to byłoby to zauważone przez tą Sprawność (silnik sprawności dałby już radę, bez większych przeróbek)

Pozdrawiam
Jacek/triPPer
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
ronja

Post autor: ronja » czwartek 17 maja 2018, 22:07

triPPer pisze:
czwartek 17 maja 2018, 08:46
b) ogarnęłoby się to, np. raz na tydzień powstawałaby na potrzeby Sprawności lista keszy nie odwiedzonych np przez pół roku, i jeśli w ciągu danego tygodnia, w ciągu którego ta lista obowiązuje, ktoś by kesza-archeo odwiedził (nawet kilka os) to byłoby to zauważone przez tą Sprawność (silnik sprawności dałby już radę, bez większych przeróbek)
Rozumiem, że będzie możliwość wyrażenia sprzeciwu na umieszczenie takiego kesza na liście ? Mam skrzynki, które czekają na znalezienie znacznie dłużej i uważam, że jest OK. Przyjdzie komuś kiedyś ochota na ich odwiedzenie, to sobie pojedzie. Nie czuję powodu, by je włączać w poczet keszy Archeo, bo moim zdaniem nie mieszczą się w tych kryteriach - żyję, serwisuję, są w terenie. Podobnie może myśleć parę innych osób.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec

Post autor: Moris299 » sobota 19 maja 2018, 10:58

ronja pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:07

Rozumiem, że będzie możliwość wyrażenia sprzeciwu na umieszczenie takiego kesza na liście ? Mam skrzynki, które czekają na znalezienie znacznie dłużej i uważam, że jest OK.
A co w tym złego, że sobie ktoś pojedzie i znajdzie skrytkę? To, że robi to dla zdobycia osiągnięcia? Przecież skrytki po to są by je szukać i chyba dobrze jeśli takie osiągnięcie zachęci do ich szukania.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec

Post autor: erykradek » sobota 19 maja 2018, 15:01

triPPer pisze:
czwartek 17 maja 2018, 08:46

b) ogarnęłoby się to, np. raz na tydzień powstawałaby na potrzeby Sprawności lista keszy nie odwiedzonych np przez pół roku(..)

Pozdrawiam
Jacek/triPPer
A co z zagranicznymi keszami? Mam kesze od kilku lat czekające na FTF lub zdobyte raz albo dwa. Jeśli by się liczyły to pokazywałby się praktycznie co tydzień i druga kwestia do którego województwa by się liczyły?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 maja 2018, 10:19 przez erykradek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
ronja

Post autor: ronja » niedziela 20 maja 2018, 19:35

Moris299 pisze:
sobota 19 maja 2018, 10:58
ronja pisze:
czwartek 17 maja 2018, 22:07

Rozumiem, że będzie możliwość wyrażenia sprzeciwu na umieszczenie takiego kesza na liście ? Mam skrzynki, które czekają na znalezienie znacznie dłużej i uważam, że jest OK.
A co w tym złego, że sobie ktoś pojedzie i znajdzie skrytkę? To, że robi to dla zdobycia osiągnięcia? Przecież skrytki po to są by je szukać i chyba dobrze jeśli takie osiągnięcie zachęci do ich szukania.
Ano złego jest to, że to mój kesz i nie widzę powodu, by go ładować do każdej sprawności :) Koncepcja "Archeo" jest zdecydowanie do przedefiniowania. A do keszy zapraszm, po to są :D
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Bywalec

Post autor: PrincePolo » poniedziałek 21 maja 2018, 13:12

ronja pisze:
niedziela 20 maja 2018, 19:35
Ano złego jest to, że to mój kesz i nie widzę powodu, by go ładować do każdej sprawności :) Koncepcja "Archeo" jest zdecydowanie do przedefiniowania. A do keszy zapraszm, po to są :D
Być może się mylę, ale wydaje mi się, że w koncepcji sprawności (w przeciwieństwie do geościeżek) nie ma miejsca na wolność wyboru zgadzam się/nie zgadzam się. Trochę wygląda to tak, jakby ktoś sobie zażyczył, by jego skrzynka nie liczyła się znalazcom do statystyk znalezionych, bo jest wrogiem statów.

PS. Nie odnoszę się tu do samej koncepcji sprawności Archeo, podejmowanie takich keszy jest dla mnie ciekawym wyzwaniem samo w sobie.
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja

Post autor: ronja » poniedziałek 21 maja 2018, 14:04

PrincePolo pisze:
poniedziałek 21 maja 2018, 13:12
Być może się mylę, ale wydaje mi się, że w koncepcji sprawności (w przeciwieństwie do geościeżek) nie ma miejsca na wolność wyboru zgadzam się/nie zgadzam się. Trochę wygląda to tak, jakby ktoś sobie zażyczył, by jego skrzynka nie liczyła się znalazcom do statystyk znalezionych, bo jest wrogiem statów.
Zgadza się, idzie wszystko do wora i to mi się nie podoba. Korzystam więc z wielokrotnie przytaczanych przez innych na Forum argumentów o "własności" keszy :) Nie podoba mi się koncepcja sprawności "Archeo" w aktualnych założeniach i tyle.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
PeCha
Bywalec
Kontakt:

Post autor: PeCha » czwartek 14 czerwca 2018, 17:20

Pomysł na pewno ciekawy i wart zastanowienia.
Do tej pory nie zwracałem na wiek skrzynek, albo kiedy ostatnio ktoś je znalazł, natomiast znalezienie skrzynki, której nikt nie znalazł od dawna, jest na pewno pociągające.
Jedyny jak dla mnie minus to brak dnfów. Często jak ktoś nie znalazł, nie pisze o tym i okazuje się, że skrzynki od lat nie ma w terenie. Z kolei zmuszać właścicieli, żeby teraz objeżdżali swoje długo nie znalezione skrzynki też nie można. Sam mam jedną zrobioną ze 200km od domu pod wpływem chwili i nie wiem czy bym do niej pojechał specjalnie. Na szczęście co pół roku ktoś się po drodze zatrzyma i ją znajdzie.
Także pomysł dobry, a że dla grupy zapaleńców gotowych przemierzać kilometry po niepewną skrzynkę, to wg mnie nie problem. I tak pojadą i tak, a przynajmniej będą nagrodzeni odznaczeniem, a serwis skorzysta, bo będzie wiadomo czy skrzynka jest czy nie.

ODPOWIEDZ