Mobile to nie OWNy

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

NaPaBeLi
Nowy na forum
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Mobile to nie OWNy

Post autor: NaPaBeLi » piątek 23 lutego 2018, 02:06

Hej. Nie udzielam się na forum bo nie potrzebuję nabijania statystyk postów jednak ten temat nurtuje mnie od jakiegoś czasu. Na swoim koncie mam jak do tej pory 3 skrzynki mobilne i właśnie odnośnie ich mam do was pytanie. Właściwie kilka pytań. Opiszę sytuacje na przykładzie skrzynki Województwo Lubelskie (49 województw) - OP8Q9S. Od razu napiszę, że nie chodzi mi o czepianie się konkretnych użytkowników bo akurat robią duzo dobrej roboty. Chodzi o mechanizm postępowania bo zauważyłem, że dosyć powszechna metoda nie tylko w odniesieniu do tej skrzynki. Już mówię o co mi chodzi. W tych mobilniakach które znajdowałem przenieisienie logowałem tego samego a najpóźniej następnego dnia wiedząc, że ktoś może obserwuje skrzynkę lub są użytkownicy, którzy chcieliby ją podjąć. We wspomnianej wyżej skrzynce jest natomiast mechanizm, który mnie niepokoi. Po moim znalezieniu gdzie miałem FTFa było następne znalezienie. Dodałem do obserwowanych. Wszak to moje pierwsze mobilniaki więc dopiero się uczę. Kolejny znalazca zalogował znalezienie z komunikatem "Zabrana. Nowe kordy wkrótce". Czekałem i czekałem na nową lokalizację. W końcu przyszedł mail, że są nowe logi w obserwowanych skrzynkach. Co się okazało, że ktoś pomylił owny z mobilniakami i skrzynka mobilna została przekazana "z rąk do rąk". Co w definicji skrzynki mobilnej nie występuje. Mogliby przynajmniej zachować pozory i nawet fikcyjnie "ukryć" skrzynkę i następny użytkownik by ją "znalazł". Ważnym aspektem jest czas. Od momentu znalezienia mobila-owna do przekazania go kolejnemu użytkownikowi minęło 6 dni. Następny użytkownik z kolei gdy przejął mobila-owna zalogował znalezienie pisząc "Nowe koordynaty wkrótce" i tak do dnia dzisiejszego przetrzymuje skrzynkę nie pozwalając na zabawę innym użytkownikom. W sumie już 22 dni, czyli ponad 3 tygodnie. I własnie to spowodowało, że postanowiłem do was napisać. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że skoro właściciel skrzynki nie ma nic przeciwko to jest ok. Niestety nie jest. Tak jak wspomniałem pomylenie pojęć OWN - Mobilniak a w dodatku tak długie przetrzymywanie i blokowanie skrzynki. Były ferie, ktoś może był przy okazji i mógł podjąć kesza a nie ma takiej możliwości. Może użytkownik, który przetrzymuje skrzynkę czeka na kolejnego kolegę aby mógł mu przekazać niezgodnie z definicją skrzynki. Może jest jakiś kodeks czy niepisane, etyczne zasady mówiące o tym, że takie zachowanie jest bardzo samolubne. Są też inni użytkownicy. Ja też mógłbym następnego mobilniaka przekazać wszystkim moim kolegom bez konieczności przeniesienia i poszukiwania przez nich lokalizacji. A czy będą trzymać tylko dla siebie pozbawiając możliwości zabawy innych to już nieistotne. Trzymać go u siebie rok czy nawet dwa lata. Tylko chyba nie o to chodzi w naszej zabawie. Pozdrawiam serdecznie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi NaPaBeLi za post (razem 2):
pawelkolec

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Mobile to nie OWNy

Post autor: brasia » piątek 23 lutego 2018, 08:36

Niestety, to co piszesz jest częsta praktyka. Nie każdy ma czas aby keszować codziennie, myślę, że tydzień powinien wystarczyć na przeniesienie. Choć ostatnio też zdarzyło mi się przetrzymać mobilniaka ponad miesiąc. Z prozaicznego powodu: rozchorowałem się, a później o nim zapomniałem.
NaPaBeLi pisze:
piątek 23 lutego 2018, 02:06
Może jest jakiś kodeks czy niepisane, etyczne zasady mówiące o tym, że takie zachowanie jest bardzo samolubne. Są też inni użytkownicy.
Jest:
https://wiki.opencaching.pl/index.php?title=Skrzynka_mobilna pisze:Uwaga: Nie gromadzimy skrzynek mobilnych w domu, czy w plecaku oraz nie wysyłamy ich pocztą. Skrzynek mobilnych nie nosimy również na event'y i nie przekazujemy sobie ich z rąk do rąk.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » piątek 23 lutego 2018, 22:13

Bo mobile się nie sprawdziły i nadal nie sprawdzają.
Lepsze by były mobile spotkaniowe i owny trzymane "przy dupie".
Ale... dużo było już o tym dyskusji i dziś jest jak jest: coraz więcej "niezdobywalnych" keszy tego typu.
Mobile goszczą na spotkaniu 200 km od kordów. A na kordach najczęściej wiatr hula...
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Awatar użytkownika
pawelko
Bywalec

Post autor: pawelko » wtorek 27 lutego 2018, 20:36

Bardzo ładnie opisany problem znany od lat. Nawet owny przywrócono, żeby takiej patologii z mobilnymi nie było. Niestety skutku nie przyniosło. Ciekawe jakie są propozycje rozwiązania sprawy? Pisanie listów do użytkowników i komentarzy w logach przynosi średnie skutki. Ja zwyczajnie odfiltrowuje mobilne i nie mam problemu, jednak, to nie jest rozwiązanie.
Genezą takiego postępowania są jak zwykle statystyki. Zwykłe przerwy w keszowaniu, to nie jest żaden problem, bo wtedy jest log o zabraniu skrzynki i nie pojawia się ona na spotkaniach!

robcon
Nowy na forum

Post autor: robcon » wtorek 27 lutego 2018, 22:14

Tak na szybko. Mobile to temat bardzo drażliwy. Niestety niektórzy nie potrafią czytać opisów i zasad zdobywania tego rodzaju skrzynek. Ostatnio miałem taki przypadek, że jeden taki zabrał mobila z terenu, dał taką informację i byłoby ok. No właśnie, było by gdyby koleś odpisywał na maile. Pisałem kilkakrotni ( nie tylko ja ) . Po wielu miesiącach przetrzymywania napisałem do właściciela, że mam pomysł na reaktywację i zgodził się. Miałem już wszystko przygotowane, a tu nagle ni stąd , ni stamtąd przychodzi powiadomienie, że skrzynka przeniesiona i jest w terenie. GUL mi skoczył niebywale :)...
Grunt, że wrócił w teren...
Ale nie o tym chciałem. Moim zdaniem dużo zależy od założyciela danego mobila, w jaki sposób go przygotuje i jak egzekwuje ustalone przez siebie zasady zaliczania. Ja z vilkolakiem zakładając mobilne CCCP jasno i wyraźnie ustaliliśmy zasady gry i się ich trzymamy...
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » czwartek 01 marca 2018, 08:21

Jeżeli nic nie pomaga to niestety pomoże ostateczność czyli kasowanie znalezień.
Ja już od dawna ignoruje kesze tego typu.
ObrazekObrazek

NaPaBeLi
Nowy na forum

Post autor: NaPaBeLi » czwartek 08 marca 2018, 02:35

Wczoraj. Po czterdziestu dniach w/w skrzynka gotowa do szukania

Awatar użytkownika
snieeegu
Bywalec

Post autor: snieeegu » poniedziałek 19 marca 2018, 23:47

Z tego samego powodu nie idę nawet w teren szukać mobilniaków na kordach, bo w 90% wiem, że g**no znajdę....
Chciałbym jakiegoś uregulowania tej kwestii np. określonego (jak najkrótszego, aczkolwiek bez przesady) czasu na poinformowanie, że kesz został FAKTYCZNIE przeniesiony i FAKTYCZNIE CZEKA na nowych współrzędnych. Wróciłem do zabawy ostatnio, zgrywam GPXa a tu we Wrocku z 10 mobilniaków w szeroko pojętym centrum i z tego, co wyczytuję, raczej większość u kogoś w kieszeni/domu.
Przykłady:
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP84KS
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP22A0
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP306C
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP572F
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP8MTG

I co ja mam do każdego z ostatnich znalazców, albo do "przetrzymywaczy" teraz słać laurki: "Paaanie, gdzie pan jesteś, dej pan kesza w teren, bo chcę znaleźć!"???

(Wiem, że są i takie keszynki, które mają być schowane tematycznie czy jakoś ekstremalnie i zwyczajnie osoba podejmująca może chwilkę poszukać sprzyjających okoliczności i miejscówek, ale zdecydowana większość keszy mobilnych to jednak magnetyki w bilboardach czy za rynnami.....)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » czwartek 10 maja 2018, 20:54

Taka sytuacja:
Skrzynka mobilna:

a) https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... e_skrzynki
Zaliczenie skrzynki.
Skrzynka Mobilna - wykonanie odpowiedniego wpisu w jej logbooku papierowym lub wpisu w pliku logbook.txt oraz spełnienie wymogów określonych przez Właściciela w opisie skrzynki

b) https://wiki.opencaching.pl/index.php/Skrzynka_mobilna
Skrzynka mobilna.
Pojemnik skrzynki zawiera logbook i/lub hasło do logu internetowego.

Która definicja jest aktualna, bo są małe rozbieżności? Wersja a wymusza logbook papierowy bądź elektroniczny, wersja b dopuszcza słowem "lub" możliwość zalogowania samym hasłem.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 13 maja 2018, 13:34

dallas pisze:
czwartek 10 maja 2018, 20:54
Taka sytuacja:
Skrzynka mobilna:
Dzięki za zwrócenie uwagi, pracujemy (COG) nad tym.

Edit: Zmieniony został sposób zaliczenia skrzynki mobilnej (ujednolicenie do definicji mobilniaka). Dzięki za czujność.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ