Logowanie "nieznalezień"

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Bar i Lepsza Połówka
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: środa 28 czerwca 2017, 08:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Logowanie "nieznalezień"

Post autor: Bar i Lepsza Połówka »

Chociaż szukanie skarbów to zabawa i tak ją traktujemy, zauważamy istotne różnice w naszym pojmowaniu tej zabawy, a rozumieniu jej przez innych Poszukiwaczy.

Nęka nas problem wpisywania w logi nieznalezień.

Czemu ma służyć taki wpis?

- Czy pokazaniu niezdarności keszera, który nie radzi sobie nawet z łatwymi skrzynkami i psuje sobie statystyki, logując DNF-y ("zabawa w statystyki", to odrębny problem, czasami odnosimy wrażenie, że dla nich głównie niektórzy się bawią, a nawet posuwają się czasem do oszustwa, logując znalezienie skrzynki, w której pobliżu nawet ich myśl nie przeleciała ;) )?
- Czy udokumentowaniu, że skrzynka zaginęła i zwróceniu uwagi Właściciela, by to sprawdził?
- Czy powiadomieniu innych Szukaczy, by się nie fatygowali lub właśnie pobudzeniu tych ambitnych do działania ("Cooo? Ja nie znajdę? Kto, jeśli nie ja?" ;))

Sami nie wiemy co wpisywać, gdy nie znaleźliśmy: czy komentarz, czy nieznalezienie. Oczywiście, zależy to też od okoliczności, bo trudno np. znaleźć skrzynkę, która wisiała na drzewie w doszczętnie wyciętym lesie... ale bywają okoliczności nie tak oczywiste.

I jeszcze jedno: czy po następnym podejściu do skrzynki reaktywowanej, której nieznalezienie wcześniej logowaliśmy, należy zostawić wpis o nieznalezieniu i dodać drugi - o znalezieniu? Wtedy ta skrzynka jest jakby podwójnie przez nas "szukana", bo i nie znaleziona i znaleziona - jak Wy postępujecie?

Jakie jeszcze zagadnienia nasuwają się Wam w związku z logowaniem DNF-ów?
Keszowanie to stan umysłu i serca, nie przebieranie nogami. :wink:

Obrazek Obrazek
areckis
Wyjadacz
Posty: 225
Rejestracja: piątek 14 sierpnia 2015, 12:40
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: areckis »

Zawsze wpisuję DNF jak kesza nie znajduję. Dla mnie to żadna ujma, ale wiem, że wielu z nas tego nie robi. Kilka razy spotkałem się z sytuacją, że mówiąc komuś o jakiejś skrzynce otrzymuję zwrotną informację, że "jej tam nie ma, byłem i wiem". Ale w logach tego "byłem i wiem" już nie widziałem. ;) Są to czasami sytuacje w 100% oczywiste, bo miejsce nie mogło być inne i kesza faktycznie nie może być. Wtedy oczywiście jechałbym i tracił czas nadaremno. Poza tym właściciel kesza nie ma bladego pojęcia o tym, że jest problem z keszem. Nie mówiąc o sytuacjach, kiedy założyciel się nie bawi i kesza trzeba po prostu zarchiwizować. DNF pomagają COGowi w podjęciu decyzji o likwidacji.
Kilka razy w swojej krótkiej karierze miałem sytuację znalezienia kesza przy DNFie poprzedników. Ale również były sytuacje, gdy to ja wpisałem DNF, a kesz był na miejscu. 8) Żaden wstyd. Pojechał ponownie i znalazłem (bywało, że za trzecim razem).
Bar i Lepsza Połówka pisze:co wpisywać, gdy nie znaleźliśmy: czy komentarz, czy nieznalezienie.
Także podsumowując i odpowiadając na Wasze pytanie. Nie znaleźliście, to logujecie nieznalezienie. 8)
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: krystiant »

Bar i Lepsza Połówka pisze:I jeszcze jedno: czy po następnym podejściu do skrzynki reaktywowanej, której nieznalezienie wcześniej logowaliśmy, należy zostawić wpis o nieznalezieniu i dodać drugi - o znalezieniu? Wtedy ta skrzynka jest jakby podwójnie przez nas "szukana", bo i nie znaleziona i znaleziona - jak Wy postępujecie?
Dlaczego piszesz "skrzynka jest jakby podwójnie przez nas "szukana"? Przecież ona jest naprawdę dwa (albo i więcej razy) przez was szukana...

A DNF-y logować, ale zawsze z konkretnym opisem, tak żeby autor i czytający logi wiedzieli czy bardziej chodzi o słabszy dzień szukającego, czy może szukający znalazł oznaki wskazujące na faktyczny brak kesza.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: Pawel brasia »

Wyrosłem z "psucia statystyk" i nieznalezienia loguję... z pewnymi wyjątkami. Po to aby kolejnym poszukującym pokazać, że może skrzynki nie być oraz dać znać właścicielowi, że coś może jest nie w porządku ze skrzynką. Oczywiście zdarza się nie znaleźć, podczas gdy kesz siedzi na miejscu, tam gdzie przecież macałem.
Teraz wyjątki: quiz, co do którego nie mam pewności czy dobrze rozwiązałem, wtedy piszę (dzwonię) do właściciela aby rozwiał moje wątpliwości.
Nie mam czasu/możliwości aby dokładnie poszukać kesza - wtedy zostawiam komentarz: szukałem niedokładnie i nie znalazłem. Taki PółDNF ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: parlando »

Jak dla mnie logu "nieznaleziona" mogło by nie być. Z powodzeniem można to załatwić komentarzem, a może ludki chętniej informowaliby, że z keszem jest coś nie tak. Jako właściciel i tak czytam wszystkie logi, więc z powodzeniem wyłapałbym z komentarza, że coś się dzieje ze skrzynką.

Ale skoro taki log jest to jednak chciałbym, żeby keszerzy z niego korzystali (wcześniej miałem trochę inne podejście:)) - jest to wtedy także wskazówka, dla kolejnych poszukiwaczy, żeby... To miejsce ominąć:) Tak jak w innym temacie - utrzymaniem kesza powinien się zająć właściciel, a samo zawieszenie skrzynki to tylko parę kliknęć i na pewno część szukających nie nabierze się na "gotową do szukania" skrzynkę, której w rzeczywistości nie ma.

Czasami widzę w profilach niektórych keszerów, że nie mają nieznalezień na setki, czy tysiące znalezień - no coś jest statystycznie nie tak:)

Jeszcze odnośnie działania systemu OC, to moim zdaniem log znaleziona powinien "kasować" nieznalezienie danej skrzynki - w sensie, że to nieznalezienie powinno zniknąć ze statystyki. Ja zamieniam na komentrz taki log.
Bar i Lepsza Połówka
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: środa 28 czerwca 2017, 08:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: Bar i Lepsza Połówka »

parlando pisze:
Jeszcze odnośnie działania systemu OC, to moim zdaniem log znaleziona powinien "kasować" nieznalezienie danej skrzynki - w sensie, że to nieznalezienie powinno zniknąć ze statystyki. Ja zamieniam na komentarz taki log.
No właśnie, o to mi chodziło: skoro po reaktywacji znaleźliśmy skrzynkę, to de facto jest jednak "znaleziona". To sprawa w zasadzie formalna (no może dla Miłośników statystyk istotna), ale po prostu wydaje mi się nielogiczne, że ta sama skrzynka jest w logach jednocześnie "nieznaleziona" i "znaleziona". Chyba, że to chodzi o sam fakt, że była kilka razy poszukiwana, najpierw bez sukcesu (z jakiegoś względu: bo fizycznie jej nie było i została reaktywowana, bo gdzieś głęboko wpadła, bo szukało się w odrobinę innym miejscu lub nie zrozumiało intencji Właściciela), później z sukcesem. Nie wiem, jak działają statystyki, ale jeśli liczą np. skrzynki poszukiwane na podstawie logów, to skrzynka raz nieznaleziona, a później znaleziona, mimo że jest jedna, podbija statystykę szukanych.

Mimo wszystko logowanie "nieznalezienia" - przekonaliście nas - jest potrzebne, głównie by pobudzić Właściciela skrzynki do działania, a jeśli On się już nie bawi, COG do usunięcia skrzynki z wykazu, by nie nabierali się na nią następni chętni.
Działa bardziej alarmująco niż komentarz, który do tej pory częściej stosowaliśmy. Logowaliśmy DNF-y zazwyczaj wtedy, gdy spodziewaliśmy się, że skrzynka istnieje, tylko my nie umiemy jej zlokalizować.
Keszowanie to stan umysłu i serca, nie przebieranie nogami. :wink:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1153
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: deg »

"Podbijanie" statystyk DNFami ma sens. To jest historia kesza - opowiada ile osób nie znalazło kesza. Jeśli kiedyś nie znalazłem kesza, a na przykład rok później go znalazłem, to dlaczego DNF miałby być usunięty? Nie wymazujmy historii. Szczególnie, że ona przecież niewiele zmienia - gdy idziesz na kesze sprawdzasz najnowsze logi, a nie ile razy skrzynka nie została znaleziona 5 lat temu.
Za ten post autor deg otrzymał podziękowania (total 3):
art_noiseGryfici.teamAris
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: parlando »

A jeśli jest jakiś stary kesz i po jakimś czasie przeszedł serwis, czy reaktywację i jest w innym miejscu, z innym maskowaniem to jak zapisać nową kartę historii?:) W sensie zalogować drugiego znalezienia się nie da:) Nawet oceny zmienić nie można. Pozostaje... Komentarz (albo nic):). Logować od nowa nie ma sensu, bo zaburzy to chronologię.
IMO log "nieznaleziona" jest bardziej dla szukającego - można sobie w profilu zobaczyć nieznalezione skrzynki i ewentualnie spróbować znaleźć je ponownie. Bez sensu jeśli na tej liście są de facto już znalezione, dlatego zmieniam logi na komentarz, jeśli już znalazłem.
Jeżeli o historii mowa, to przypomnę co się stało z licznikami odwiedzin keszy:)
rapotek
Wyjadacz
Posty: 282
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: rapotek »

Gdybym logował wszystkie DNF-y, pewnie stanowiłyby znaczącą część mojej aktywności :wink: Odwiedziny po raz kolejny miejsca ukrycia pojemnika traktuję raczej jako normę a nie "wypadek przy pracy". Z tego powodu DNF-y loguję przeważnie, gdy:
  • jestem prawie pewien, że sprawdziłem wszystkie możliwe miejsca, a pojemnik z racji lokalizacji jest narażony na "nieuprawnione" odkrycie i zniknięcie,
  • lub jest mało prawdopodobne, abym w dane miejsce wrócił w ciągu kilku miesięcy,
  • lub pojawiły się wpisy DNF od innych, bardziej doświadczonych keszerów, wtedy mój DNF ma charakter "wzmocnienia" przekazu do właściciela, że z pojemnikiem dzieje się coś niedobrego.
I choćby z tego ostatniego powodu moim zdaniem warto logować DNF-y i zachowywać je w historii. Jeżeli nawet są DNF-y, przy których bez interwencji właściciela (serwisu) ci sami keszerzy logują później jako znalezione, może to świadczyć np. o tym, że pojemnik jest bardzo sprytnie ukryty i jego namierzenie nie jest sprawą trywialną, o czym sam opis kesza wcale nie musi informować.

Natomiast samo wliczanie DNF-ów do aktywności użytkownika niezbyt mi się podoba. W ten sposób można mieć mega aktywność nie ruszając się sprzed komputera, bo przecież DNF-a nie da się zweryfikować.

Co do historii kesza po reaktywacji - tutaj chyba sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie, na ile zmienił się opis kesza, jego typ, lokalizacja pojemnika, maskowanie itp. W przypadku bardzo poważnych zmian być może regułą powinno być zamiast reaktywacji kesza, pozostawienie go w archiwum i założenie na jego miejscu nowego, z zaznaczeniem w opisie, że jest to reaktywacja po dużych zmianach? Tylko czy wtedy nie będzie krzyku społeczności, że "przecież już tego kesza zdobył(a/e)m!"? Poza tym jak takie reaktywacje funkcjonowałyby w przypadku skrzynek należących do geościeżek?
Aris
Wyjadacz
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 30 marca 2015, 20:24
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: Aris »

Nie ma się co dziwić, że ludzie napaleni na statystyki nie logują nieznalezień. Taka mentalność. Budowanie ego poprzez pogoń za statystykami. To samo tyczy się bieda reaktywacji byle nabić sobie +1.
xych
Nowy na forum
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 30 stycznia 2017, 19:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: xych »

Wspaniałe teorie logowania nieznalezień. Praktyka jest jednak inna. Jeśli autor skrzynek (wcale nie taki nieaktywny) nie reaguje na niewłaściwe wpisy, to mamy takie sytuacje jak tu:
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP629F
Ja zalogowałem nieznalezienie, a dwie osoby po mnie co zalogowały?
Nie ma się jednak co dziwić ich logom - pierwszy osobnik ponad 3000 znalezień i 0 nieznalezień, a drugi chyba chce być jego uczniem.
Awatar użytkownika
krcr
Wyjadacz
Posty: 345
Rejestracja: sobota 22 września 2012, 18:03
Podziękował;: 53 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Logowanie "nieznalezień"

Post autor: krcr »

xych pisze: Ja zalogowałem nieznalezienie, a dwie osoby po mnie co zalogowały?
Na przyszłośc proponuję używać narzędzia zgłaszania problemu....
https://opencaching.pl/report.php?actio ... heid=25252 <- w przypadku tego konkretnego kesza...
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ