Sprawności

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
AER
Bywalec
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowania: 1 raz

Re: Sprawności

Postautor: AER » piątek 10 listopada 2017, 09:53

No właśnie... Jest komu przyznawać, tym bardziej że co tydzień przyrost :D Ale jak stopniować? Sprawności mają ile? Siedem / dziesięć stopni, więc co skrzynkę poziom sprawności...?

Z drugiej strony może to rzeczywiście jest dobry podział, bo to coś więcej niż np. "znajdź X keszo".

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek Obrazek Obrazek

abukkawon
Nowy na forum
Podziękował: 1 raz

Postautor: abukkawon » sobota 11 listopada 2017, 11:07

Kurczę, nie byłem świadomy, że mogę być tak wysoko na tej liście. Nie wiedziałem też, że mam ich aż 5. Czyli faktycznie w statystykach przydałaby się jakas tabelka z tym, bo obecnie ciężko się wszystkiego doliczyć.

Awatar użytkownika
kociewie
Rada Techniczna
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowania: 6 razy

Postautor: kociewie » sobota 11 listopada 2017, 17:50

Mi się wydaje, ze sprawności fajnie pokazują różne takie osiągnięcia.
Tak, więc rysujemy dalej, byle nie przesadzić.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 78 razy
Otrzymał podziękowania: 84 razy

Postautor: ronja » sobota 11 listopada 2017, 19:08

AER pisze:No właśnie... Jest komu przyznawać, tym bardziej że co tydzień przyrost :D Ale jak stopniować? Sprawności mają ile? Siedem / dziesięć stopni, więc co skrzynkę poziom sprawności...?

A może - skoro już jest zapotrzebowanie - dać wzorem Igrzysk Olimpijskich medale w zależności od ilości posiadanych skrzynek tygodnia ? Problem stopniowania rozwiązany (zostaje tylko kwestia ustawienia poziomu dla poszczególnych kolorów).
Obrazek Obrazek Obrazek

abigeo
Nowy na forum
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowania: 4 razy

Postautor: abigeo » sobota 11 listopada 2017, 19:48

Luźna uwaga na marginesie reakcji (mojej i znajomych) na ostatnie wydarzenia w serwisie.
Sprawności to fajna rzecz.
Ale pamiętam jak jeszcze całkiem niedawno podśmiewano się tutaj z giecowych badży.
Sprawności nie kopiują ani samych badży ani stopniowania wprowadzonego przez Kyle'a z BadgeGen, jednak są pomysłem bardzo zbliżonym.
Z tym, że na GC są one zaimplementowane przez afiliowany ostatnio, ale cały czas istniejący obok głównego serwisu: Project-GC.
Bo w sumie są sprawą drugo- albo i nawet trzeciorzędną.
Dla HQ najważniejsze są poszukiwania i zakładanie keszy, cały aspekt „socializing”, działania na rzecz ochrony środowiska (CITO), poznawanie historii Ziemii (EC)...
Wymyślając co i raz różne akcje, które nagradzane są przyznawaniem tzw. „pamiątek”, starają się zachęcać uczestników do aktywności właśnie w tych dziedzinach, całą rozbudowaną statystykę zostawiając dla Projectu-GC.
Dlatego uważam, że sprawności (naprawdę fajny gadżet) nie pobudzą malejącej ostatnio aktywności w serwisie.
Potrzebna jest do tego działalność OC Teamu i całego środowiska na kierunkach bardziej merytorycznych.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
kociewie
Rada Techniczna
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowania: 6 razy

Postautor: kociewie » niedziela 12 listopada 2017, 10:01

abigeo pisze:Dlatego uważam, że sprawności (naprawdę fajny gadżet) nie pobudzą malejącej ostatnio aktywności w serwisie.
Potrzebna jest do tego działalność OC Teamu i całego środowiska na kierunkach bardziej merytorycznych.

Cóż, mi się wydaje, że w "jakiś-tam-sposób" troszkę podkręcają zabawę. Na chwilę obecną porządkują pewne statystyki. Wiem, "nikt dla statystyk nie keszuje" - tak wszyscy mówią, ale jest inaczej. Sprawności mają być swego rodzaju pamiątką, osiągnięciem i - wydaje mi się - że takie obecnie są.
Nie kopiowaliśmy GC. Mamy swój pomysł, no i pewnie nie stworzymy projektu-OC, więc musimy to jakoś wpleść w główny serwis. Obecnie jest trend dla zabaw w medale (nawet banki to stosują) i do nas też trafił.
Czy słusznie? Aż taki mądry nie jestem, niemniej, znam osoby, które doceniają tą formę w rożny sposób - ot, choćby, różnych statystyk.

Czy sprawności nakręcą zabawę? Pewnie, że nie w takim stopniu, jaki byśmy wszyscy chcieli, ale jako umilacz mogą się sprawdzić.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

areckis
Stały bywalec
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowania: 24 razy

Postautor: areckis » niedziela 12 listopada 2017, 10:38

Co do sprawności to w dużej mierze abigeo ma rację - na pewno nie stanowią i być może nigdy nie będą stanowiły głównego motoru działania keszerów. Tak jak pisze kociewie - są jedynie uporządkowaniem statystyk i pokazaniem ich na różne sposoby w bardzo atrakcyjnej formie. I w tym temacie jak dla mnie to bajeczka. :)

abigeo pisze:Potrzebna jest do tego działalność OC Teamu i całego środowiska na kierunkach bardziej merytorycznych.

I tu by się trzeba zastanowić, w jaki sposób OC Team (COG) miałby zaktywizować keszerów do działania (ale to już nie w tym temacie).
Badże "wydarzeniowe" z GC są fajnym gadżetem, który motywuje do ruszenia tyłka z domu. Można mówić, że tylko okazjonalnie, ale gdzie się grupa spotyka, to czasami coś dobrego z tego może wyniknąć na przyszłość.
Sekeszuje
----
Geocaching jest to gra terenowa polegająca na szukaniu skrzynek ze "skarbami".
Trolling od odłowienia ryb - "zarzucanie haczyka”, poruszając kontrowersyjny temat, często niepotrzebnie, aby wywołać kłótnię.

parlando
Forumator
Podziękował: 201 razy
Otrzymał podziękowania: 101 razy

Postautor: parlando » poniedziałek 13 listopada 2017, 10:14

Temat rozwoju lepiej przenieść do innego wątku. Sam jakimś fanem "Sprawności" nie jestem, ale doceniam wkład pracy w ich powstanie i prowadzenie.
Mam nawet taki luźny pomysł na sprawność "Komentator". Była by to swego rodzaju równoważnia dla "Skrzynki gwiazdkowej" - przyznawana założycielowi, ale zależna od znalazców. Odwrotnie w "Komentatorze" - przyznawana znalazcy, ale zależna od właścicieli skrzynek.
Już kiedyś były te nieszczęsne lajki, wprowadzone z zaskoczenia i przyjęte raczej źle. Tutaj widzę ich powrót:) Lajk (czy inna nazwa, np. "+") byłby widoczny dla założycieli, którzy mogliby plusować fajne komentarze.
Ukryty cel: podniesienie jakości logów, oraz skrócenie czasu między znalezieniem i dodaniem loga (pobożne życzenie:))
Pomysł pewnie nie chwyci, ale musiałem go przedstawić:)

Awatar użytkownika
Psikiszek
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 3 razy

Postautor: Psikiszek » poniedziałek 13 listopada 2017, 21:11

Hej
Zauważyłem u siebie ostatnio nową ikonkę osiągnięcia "Veni, vidi.." Całkiem fajna, kolejny kolorowy obrazek który ładnie wygląda. Są ludzie którzy zbierają różne ikonki, jak się kiedyś zbierało "badże" w grach. Nawet nie wiedziałem że istnieje taki termin, bo z grami nie miałem za wiele wspólnego, ale widzę tu spore możliwości zachęcające do zakładania keszy. Może nie tylko obrazek za skrzynki tygodnia, ale w ogóle za ogólna liczbę założonych. Wszak nasza zabawa opiera się na pudełkach, a tych coraz mniej jest zakładanych w terenie. Może nowa odznaka trochę ruszy ten temat?

Awatar użytkownika
AER
Bywalec

Postautor: AER » środa 15 listopada 2017, 08:32

Psikiszek pisze:Może nie tylko obrazek za skrzynki tygodnia, ale w ogóle za ogólna liczbę założonych.

Moja skromna i mocno subiektywna opinia: NIE.

Bo owszem, może nie tylko za keszo tygodnia, ale: promujmy dobre skrzynki, lub skrzynki takie sobie, ale w dobrych, pięknych czy trudnych miejscach. Ale nie po prostu skrzynki. Multum, non multa.

ÆternumRegnum
ars est celare misterium

Obrazek Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Postautor: parlando » środa 15 listopada 2017, 09:46

AER pisze:Moja skromna i mocno subiektywna opinia: NIE.

Bo owszem, może nie tylko za keszo tygodnia, ale: promujmy dobre skrzynki, lub skrzynki takie sobie, ale w dobrych, pięknych czy trudnych miejscach. Ale nie po prostu skrzynki. Multum, non multa.

W ubiegłym roku skrzynki założyło około 2% użytkowników portalu - 770 użytkowników, których skrzynki zostały przynajmniej raz znalezione (to mniej, niż w 2015 roku - 1022 założycieli). Średnio każdy z nich założył około 6.5 skrzynki.
Wielkim problemem OC jest to, że skrzynek powstaje bardzo mało. Dlatego każdy rodzaj jest potrzebny, nie tylko te super-, hiper-... Poziom keszy musi być naturalnie różny.
W mojej okolicy, w promieniu 30 kilometrów powstało w tym roku chyba 6 cudzych skrzynek...
Super skrzynki i tak są promowane przez kesze tygodnia, założyciele mają sprawność Skrzynka Gwiazdkowa.

Jakoś w drugą stronę nikt nie umniejsza osiągnięć znalazcom, że co prawda znaleźli kilka tys. keszy, ale wiele z nich to "gnioty";)

Skoro sprawności mają obrazować statystyki, to jak najbardziej taka sprawność po prostu musi być, czy się to komuś podoba, czy nie.

Awatar użytkownika
AER
Bywalec

Postautor: AER » środa 15 listopada 2017, 10:17

parlando pisze:Wielkim problemem OC jest to, że skrzynek powstaje bardzo mało. Dlatego każdy rodzaj jest potrzebny, nie tylko te super-, hiper-...

Rozumiem problem i nie neguję że to jest problem. Z tym, że chyba nie jest kłopotem mała ilość skrzynek (ogólnie), a fakt, że duża grupa ludzi nie chce zakładać wielu dobrych skrzynek...? Niby to samo, ale inne przeniesienie akcentów. Jak napisałem, to moja mocno subiektywna opinia, do której dorzucę jeszcze taką refleksję: Jeśli OC zamierza wpierać aktywności typu "trzysta PETów w błoto", to trochę jakby próbowało konkurować z korpoGC. A tu przykro mi. Rodzinna restauracja nie wygra na polu masówki z McDonaldem.

Ale może bardziej konstruktywnie, bo nie chcę, by moje posty były odbierane jako krytyka:
Sprawności to wyśmienite narzędzie to stymulowania odpowiednich zachowań keszerskiej braci. Więc może jakiś konstrukt biorący pod uwagę ilość założonych skrzynek, ale od razu powiązane z drugim kryterium, tj. z ich oceną na przykład...?

parlando pisze:taka sprawność po prostu musi być, czy się to komuś podoba, czy nie.

Ależ oczywistym jest, że Ojcowie Twórcy zrobią jak uważają. Ja zresztą sprawnościom kibicuję i uważam, że cała akcja jest przednia. :)

ÆternumRegnum
ars est celare misterium

Obrazek Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Postautor: parlando » środa 15 listopada 2017, 10:36

Mnie trudno sobie wyobrazić, dlaczego ktoś kto do tej pory nie zakładał skrzynek dobrych, miałby nagle zacząć ze względu na sprawności. Wystarczającym powodem IMO, są gwiazdki - to one np. determinują akces do skrzynki tygodnia, czy znalezienie się w top rekomendowanych w Mojej okolicy.
Jeśli traktować sprawności jako obraz statystyk (ja tak robię), to sprawność za założenia jest równie naturalna jak sprawność za znalezienia.
AER pisze:Z tym, że chyba nie jest kłopotem mała ilość skrzynek (ogólnie), a fakt, że duża grupa ludzi nie chce zakładać wielu dobrych skrzynek...?

Zależy gdzie. Wspomniałem, że u mnie powstało 6 skrzynek w tym roku:) Także u mnie problem jest i taki i taki:)
Nawet jeśli ktoś uzna, że ja zakładam znakomite kesze, to nie ma jak dać gwiazdki, bo nie ma gdzie ich zebrać. Albo jeśli nastawię się na zakładanie znakomitych i co jakiś czas dam hiper, to dla części znalazców skala przesuwa się w dół i znakomite ocenia jako dobre, a te hiper jako znakomite :D
Czekam też na Podsumowanie 2017. Może być ciekawe:)

rapotek
Bywalec
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowania: 18 razy

Postautor: rapotek » środa 15 listopada 2017, 10:56

No dobrze, wsadzę ten kij w mrowisko... :twisted:

Moim zdaniem brak dobrych skrzynek w dobrych miejscach to efekt m.in. utrzymywania na siłę "gniotów", których dawno nie powinno być. Gdyby tak popytać trochę, mogłoby się okazać, że są chętni na założenie fajnych skrzynek, tylko miejsce jest zajęte przez przysłowiową "eppendorfkę", którą co jakiś czas ktoś wymienia lub dorzuca nowy logbook, mimo że właściciel już dawno machnął ręką na całą zabawę...

areckis
Stały bywalec
Podziękował: 28 razy

Postautor: areckis » środa 15 listopada 2017, 14:41

@rapotek. Mapa Polski pokazuje zupełnie coś innego. Białych plam jest tyle, że naprawdę jest gdzie zakładać wyj*iste kesze. Ale można wprowadzić nową funkcjonalność w serwisie: "poproś o zwolnienie miejsca na lepszego kesza". ;) To oczywiście żart, bez urazy. :) A znowu poważnie, to z drugiej strony na GC jest wiele hiper skrzynek w terenie, które nie pokazują NIC, są same dla siebie... źle?

@AER,parlando. Nie zniechęcajmy tych, którzy w ogóle zakładają kesze, chcemy ich mieć jeszcze mniej? Chcemy być elitarnym serwisem z samymi wypaśnymi skrzynkami, ale z powiedzmy 30 nowymi skrzynkami/województwo/rok?
Sam również mam kilka gwiazdek na koncie, ale pozwoliłem sobie walnąć (wspomniany niedawno na forum w innym wątku) projekcik z wejherowskimi wyimkami (takie bardziej antywyimki). Wiadomo, że te kesze nie będą gwiazdkowe, znakomite, wyrąbiste, bo to zazwyczaj przysłowiowe podparapeciaki. Ale teraz mam za to zostać "ukarany" w statystykach i te kesze nie będą gdzieś tam mi policzone, bo są za słabe i się przy nich nie napracowałem? Dlaczego?
Także reasumując. Badż od zielonych - OK, od założonych sumarycznie - OK.
Sekeszuje
----
Geocaching jest to gra terenowa polegająca na szukaniu skrzynek ze "skarbami".
Trolling od odłowienia ryb - "zarzucanie haczyka”, poruszając kontrowersyjny temat, często niepotrzebnie, aby wywołać kłótnię.

Wróć do „Dział Opencaching.pl”