[iOS] Geocaches

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

[iOS] Geocaches

Post autor: i_df »

Cześć wszystkim :)

Słuchajcie, mam dobrą wiadomość dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS. W ciągu kilku godzin w AppStore będzie dostępna nowa wersja programu GeoCaches - ta wersja (1.4.4.) wspiera OKAPI - czyli po włączeniu odpowiedniej opcji (patrz niżej) i zalogowaniu się z kontem opencaching.pl zobaczymy na mapie wszystkie skarby z opencaching.pl.

Dla multisystemowców oddzielna dobra wiadomość - geocaching.com jest również wspierany - więc na jednej mapce widzimy wszystkie keszyki ze wszystkich serwisów.

A więc, możliwości programu:
* Wsparcie API następujących portali: opencaching.pl, geocaching.com, geocaching.su (wybieracie się do Rosji? :) ) - widzimy keszy ze wszystkich serwisów na jednej mapie.
* Przechowywanie informacji o keszykach na urządzeniu (zasada zobaczyłem=pobrałem) czyli jeśli otworzymy opis jakiegoś skarbu - to ten opis jest przechowywany na urządzeniu - możemy na przykład pobrać dane w domu przez szybki wifi i zaoszczędzić czas/kasę w terenie
* Wyświetlanie pełnej informacji o keszykach - opis, logbook, hint, zdjęcia (zdjęcia spoilerowe na razie nie są wyświetlane)
* Tryb 'search' - możemy zobaczyć kierunek/odległość do wybranego keszyka
* Logowanie znalezień w terenie - możemy po wpisaniu się do fizycznego logbook'a zalogować znalezienie (albo DNF ;) ) również przez aplikację.
* Podstawowe filtry - możemy usunąć z mapy już znalezione lub nieaktywne kesze (w przyszłości będzie więcej możliwości, ale na razie tak)
* Punkty dodatkowe - możemy dodawać dla keszyków dodatkowe punkty - na przykład współrzędne kolejnego etapu Multicache, miejsce gdzie zostawiliśmy samochód, i t d
* Eksport - jeśli mamy na urządzeniu program Waze lub Yandex.Maps - możemy wyeksportować współrzędne keszyka żeby było łatwiej dojechać samochodem. (jeśli znacie jakiś inny fajny program do nawigacji który udostępnia API - dajcie znać)
* Wsparcie iPhone i iPad w jednej aplikacji, wsparcie architektury arm64 na nowych urządzeniach.

Jak włączyć opencaching.pl:
1) Instalujemy program
2) Otwieramy ustawienia urządzenia (program Settings - tam gdzie wszystkie ustawienia) i wybieramy 'GeoCaches'.
3) Włączamy/wyłączamy potrzebne serwisy (czyli włączamy przełącznik naprzeciwko opencaching.pl)
4) Po uruchomieniu aplikacji pojawi się stronka opencaching.pl - należy załogować się i zezwolić dostęp dla aplikacji.

Jeśli nie używacie geocaching.com albo geocaching.su - polecam wyłączyć te serwisy - zaoszczędzimy przez to traffic oraz prąd z baterii.

Program jest bezpłatny, ale stosuje model 'donationware' - czyli możemy bezpłatnie pobrać/używać aplikację, ale jeśli chcemy to możemy przekazać darowiznę. Pieniędzy z darowizny w całości idą na rozwój aplikacji (głównie opłata AppStore).

Jak na razie jest wspierany tylko opencaching.pl, ale jeśli wszystko będzie działać poprawnie - w kolejnej wersji będzie wsparcie innych serwisów posiadających OKAPI (opencaching.de, opencaching.us, etc)

Wszystkie błędy, pomysły, pytania i tak dalej - możecie zgłaszać tutaj, to jest mój własny projekt który robię dla przyjemności poza pracą, więc staram się żeby był jak najfajniejszy :)

Link do AppStore
Za ten post autor i_df otrzymał podziękowania (total 2):
lupijureka
Awatar użytkownika
Boguś z Polska
Rada Techniczna
Posty: 138
Rejestracja: środa 20 listopada 2013, 22:54
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: Boguś z Polska »

Jak bym jeszcze miał iPhone, to bym potestował :-]
Za ten post autor Boguś z Polska otrzymał podziękowanie:
Andziababen
Post powyżej służy do samodzielnego złożenia. Wstaw wybrane przez siebie emotikony w odpowiednie miejsca.
https://bogus-z-polska.pl/
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: krystiant »

A kolega z pracy ma i właśnie niedawno się pytał o jakiś program do keszowania - podesłałem mu linka, ale jeszcze nie mam informacji zwrotnej z wrażeniami z używania...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: maryush »

Super!!! Wreszcie apka, na której widzę równocześnie kesze z OC i GC. I baaaaardzo podoba mi się że widać po ikonce kesza z jakiej jest stajni. Fajnie że można ukryć kesze znalezione, ale przydałoby się jeszcze móc ukryć kesze własne. Dzięki!
Awatar użytkownika
TolBoy
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: czwartek 28 kwietnia 2011, 22:50
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

[iOS] Geocaches

Post autor: TolBoy »

Kordy skrzynek są w formacie chyba nie standardowym. Ja osobiście wole wklepać kordy do navi i szukać za pomocą navi a za pomocą appki zobaczyć hinty czy przeczytać logi poprzedników.
Nie wiem jaki to system ale chyba standart to np: 50.18.656. i 18.44.354


Sent from my iPhone 4S using Tapatalk
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 czerwca 2014, 21:01 przez TolBoy, łącznie zmieniany 1 raz.
GPSmap 64st, Edge 800

Obrazek Obrazek Obrazek
i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: i_df »

TolBoy pisze:Kordy skrzynek są w formacie chyba nie standartowym. Ja osobiście wole wklepać kordy do navi i szukać za pomocą navi
Czym jest to navi? To jest jakiś program czy urządzenie?
TolBoy pisze: a za pomocą appki zobaczyć hinty czy przeczytać logi poprzedników.
Nie wiem jaki to system ale chyba standart to np: 50.18.656. i 18.44.354
Standardowe formaty to:

Stopnie setne: np. 49.500000°19.500000° (lub dziesiętne - wyglądają bardzo podobnie - 49.5000° 19.5000°)
Stopnie, minuty, sekundy: np. 49° 30' 00" 19° 30' 00"
Stopnie i minuty: np. 49° 30.0' 19° 30.0'

Jeśli 'navi' wspiera stopnie-minuty-sekundy to możesz 'dotknąć' współrzędne w opisie kesza - wtedy format przełączy się :)
Teraz tak się zastanawiam - chyba warto dodać w kolejnej wersji ten trzeci format, bo backend do przeliczania w aplikacji już jest, więc to tak naprawdę tylko para linijek kodu.
Awatar użytkownika
TolBoy
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: czwartek 28 kwietnia 2011, 22:50
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: TolBoy »

Faktycznie po kliknięciu na kordy zmienia się format ale to jeszcze nie jest to

Obrazek

Obrazek

na stronie OC format kordów jest zapisany jak na zrzucie niżej

Obrazek

Navi to jest nawigacja np: Garmin
moja navi jest ustawiona na format tak jak na zrzucie obrazu niżej

Obrazek

to kawałek z wiki

Stosuje się trzy powszechne formaty zapisu współrzędnych geograficznych:
hddd.dddddº - stopnie dziesiętne.
hdddº mm.mmm' - stopnie i minuty dziesiętne - najczęściej używane w zabawie geocache.
hdddº mm' ss.s" - stopnie, minuty i sekundy dziesiętne - używane ogólnie w nawigacji, głównie nawigacji morskiej.
GPSmap 64st, Edge 800

Obrazek Obrazek Obrazek
i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: i_df »

Heja.

Wreszcie znalazłem czas by zrobić kolejnego release'a. Za kilka godzin pojawi się w AppStore i będzie dostępny na waszych urządzeniach :)

W tej wersji:
* Dodałem wsparcie innych serwisów OC - .de, .us, .nl, .org.uk, więc jak ktoś wybiera się, na przykład do Niemiec - zachęcam do włączenia opencaching.de (oczywiście trzeba najpierw założyć tam konto)
* Dodałem dodatkowy format współrzędnych, o których gadaliśmy wyżej z TolBoy'em.
* Prawdopodobnie udało się poprawić problem, który powodował że w niektórych przypadkach aplikacja przestawała odpowiadać odrazu po uruchomieniu - jeśli komuś to się powtórzy - proszę zgłaszać.
* Drobne poprawki i polepszenia.

Chciałem jeszcze powiedzieć parę rzeczy :) :
1) Założyłem na facebook'u stronę aplikacji (https://www.facebook.com/geocaches) - zapraszam do polubienia. Postaram się wrzucać tam przydatne informacje i ciekawostki dotyczące aplikacji. Jest po angielsku - bo chcę stworzyć jakieś wspólne miejsce dla wszystkich użytkowników.
2) Bardzo zachęcam do kontaktu. Jeśli wydaje wam się, że coś można polepszyć w aplikacji, lub coś działa nie tak jak powinno - odrazu zgłaszajcie to do mnie (tutaj lub na PW, jak kto woli). Aplikacja jest rozwijana na podstawie tego, co zgłaszają użytkownicy i co zauważam sam podczas keszowania. Im więcej pomysłów - tym lepsza będzie aplikacja.
3) Gdyby ktoś chciał poświęcić czas i przetłumaczyć aplikację na j. polski - zapraszam do kontaktu. :)
Awatar użytkownika
TolBoy
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: czwartek 28 kwietnia 2011, 22:50
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: TolBoy »

Teraz wspołrzędne ładnie można zmieniać, dzięki.
Proponuje jeszcze możliwość zapisu skrzynki tak aby za granicą była możliwość korzystania z aplikacji bez płacenia za transfer. Czyli w domu zapisuje skrzynki z rejonu gdzie się wybieram za granice i korzystam z tych wcześniej zapisanych skrzyneczek.
Fajnie by było gdyby była możliwość wyboru mapy np: mapa OSM albo UMP.
Więcej ponysłów nie mam.
GPSmap 64st, Edge 800

Obrazek Obrazek Obrazek
orionez
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 16 lipca 2013, 09:18
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: orionez »

Witam.
Aplikacja jest już dosyć funkcjonalna, parę poprawek i będzie ok :wink: . Zaobserwowałem ostatnio problem z aktualizacją statusu znalezionych skrzynek i reaktywowanych (skrzynka znaleziona dalej widnieje na mapie, reaktywowanej brak). Dwie rzeczy jeszcze można dodać. Wyszukiwanie keszy po nazwach, przydatne przy szukaniu nazwy quizów (wiadomo kordy są wtedy z kosmosu). Możliwość ręcznego zaznaczenia znalezionego kesza wraz z datą, nie każdy loguje z terenu (czasami też nie ma netu), funkcja przydatna przy dużej ilości znalezień w ciągu dnia (szkoda pogubić znalezione kesze :wink: ). Dzięki za fajną aplikację i pozdrawiam.
Kierownik_Kuli_Z
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 07 października 2014, 22:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: Kierownik_Kuli_Z »

Boshe jak dobrze, a już się martwiłam że na iOSa dalej posucha i jak nic od paru lat nie było (miałam trochę przerwy) tak i nic nie ma :D a tu TAKA niespodzianka! DZIĘKI.
i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Wersja 1.6.0

Post autor: i_df »

Cześć.

Koledzy, za kilka godzin w AppStore pojawi się nowa wesja aplikacji GeoCaches. Chciałem powiedzieć parę słów o tym.

Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy wpłacają darowiznę przez aplikację, piszą do mnie o błędach i sugestiach - właśnie to pomaga rozwijać aplikację i robić ją coraz lepszą.

Jakiś czas temu dostałem pierwszą wypłatę waszych darowizn z AppStore. Jak obiecałem - każda wpłacona złotówka jest przeznaczona wyłącznie na rozwój apki, więc tej wypłaty akurat starczyło by zrobić to, czego my wszyscy tak długo oczekiwali - zamówić nową ikonkę dla aplikacji. Moim zdaniem wyszło bardzo dobrze i pasuję do ogólnego wyglądu iOS - mam nadzieję że wam też się spodoba.

Postarałem się też polepszyć wygląd ekranu głównego - nie jestem designer'em ale mam nadzieję że wyszło w miarę ok :)

Poza tym:
  • Skrytki należące do zalogowanego użytkownika mają teraz na mapie inny znaczek - są oznaczone gwiazdką
    Eksport współrzędnych do maps.me
    Wewnętrzne ulepszenia i poprawienie błędów
Jest jeszcze jedna sprawa, o której chciałbym wam powiedzieć. Niestety, ilość darowizn jest zdecydowanie za mała. Mówiąc w prost - nie starcza nawet na opłatę konta programisty w AppStore - opłacam go ze swoich prywatnych pieniędzy. Nie ukrywam, że chciałbym mieć wystarczająco pieniędzy by zlecić wykonanie UI profesjonalnemu grafikowi. Ja jestem programistą, dobrze mi wychodzi pisanie kodu, ale z wymyślaniem UI jest gorzej.

Dlatego postanowiłem zrobić mały eksperyment. Ta wersja aplikacji będzie wyświetlać reklamy na niektórych ekranach. Postarałem się zrobić to tak, by nie przeszkadzało to w użytkowaniu aplikacji. Oczywiście, ludzie, którzy wpłacili (albo wpłacą) darowiznę - tych reklam nie zobaczą. Wiem, że wszyscy mamy dość reklamy - jest wszędzie dookoła, ale alternatywą było by pobieranie opłaty za instalację apki co moim zdaniem było by gorsze, bo chciałbym by aplikacja była dostępna dla wszystkich.

Bardzo proszę o zgłaszanie wszystkich uwag i pomysłów dotyczących aplikacji - tu na forum, w PM albo przez facebook'a. To pomaga rozwijać apkę i robić ją coraz lepszą dla nas wszystkich :)

Pozdrawiam,
i_df.
i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Nowa wersja aplikacji - 1.7.2

Post autor: i_df »

Cześć.

Przed chwilą wysłałem do AppStore nową wersję aplikacji, musi ona jeszcze przejść weryfikacji w Apple (co czasem trwa dość długo), ale mam nadzieję że już niedługo dostaniecie ją na wasze telefony.

Kilka osób od dłuższego czasu prosiło mnie o filtry po typam skrzynek, wreszcie mi się udało zmotywować się, znaleźć czas i to zrobić. Wymagało to przebudowy głównego meni aplikacji, tak że trochę tam się pozmieniał też wygląd - mam nadzieję wam się spodoba :)

Chciałbym was poprosić o kilka rzeczy:
- Zostawiajcie proszę pozytywne komentarze w AppStore - to jest ważne, bo wpływa na popularność apki
- Jeśli coś nie działa, albo macie pomysły na nowe funkcje - proszę kontaktujcie się bezpośrednio ze mną - tutaj, albo przez email (ios <małpa> dflab.net) - komentarze w AppStore są fajne, ale jak użytkownik zgłasza jakiś błąd to często trzeba to dodatkowo przedyskutować, co w AppStore jest praktycznie nie możliwe.
- Wmiarę możliwości róbcie darowizny poprzez guzik 'Donate' w głównym menu - wreszcie chciałbym zamówić profesjonalną grafikę dla apki, ale niestety praca sensownego grafika który przejrzy apke pod kontem UX i wymyśli / narysuje nowy interfejs to koszt około 4000 złotych - nie jestem gotów zainwestować taką kwotę w projekt hobbistyczny.

Mam nadzieję że nowe filtry wam się spodobają i będą przydatne w poszukiwaniu skarbów :)

Pozdrawiam,
i_df.
szymmirr
Nowy na forum
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 26 września 2019, 17:23
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: szymmirr »

O, nawet nie wiedziałem, że to polski produkt. Korzystam właściwie odkąd zacząłem keszować, czyli od 2017. Moim zdaniem najlepsza aplikacja na iOS, a testowałem chyba wszystkie darmowe. Przede wszystkim cenię obsługę OC, bo jako jedyna inna robi to chyba tylko Looking4cache, ale nie ma tam możliwości zalogowania się.

Największy problem jaki mam z Geocaches to ten limit 3 keszy na GC. Inne aplikację obchodzą ten problem bardzo sprawnie: limit nałożony jest wyłącznie na OPIS kesza. Kordy, zdjęcia, hint i logi są dostępne bez limitu. Inne aplikacje wyświetlają to wszystko, a kiedy użytkownik chce wyświetlić opis - pytają czy zużyć jeden slot lub wyświetlić opis w przeglądarce. Z takiego rozwiązania korzysta m.in. Cachebot. Gdyby Geocaches wprowadził coś takiego, to mógłbym pozbyć się wszystkich innych aplikacji, a teraz muszę korzystać z kilku na raz.

Jeszcze jeden drobny feature który podoba mi się w Geocaches to karibracja kompasu/żyroskopu (przetoczenie kulki dookoła). Często coś mi się kaszani w telefonie i mam z problemy z obracaniem nawet w google maps, a kalibracja pomaga się tych problemów pozbyć. Niestety kalibracja zdaje się wywoływać zupełnie losowo, a możliwość odpalenia jej np. z menu opcji uratowałaby mnie od częstej frustracji.
i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [iOS] Geocaches

Post autor: i_df »

szymmirr pisze: czwartek 26 września 2019, 20:11 Moim zdaniem najlepsza aplikacja na iOS, a testowałem chyba wszystkie darmowe.
Dzięki za dobre słowa :)
szymmirr pisze: czwartek 26 września 2019, 20:11 Inne aplikacje wyświetlają to wszystko, a kiedy użytkownik chce wyświetlić opis - pytają czy zużyć jeden slot lub wyświetlić opis w przeglądarce.
Ech, to jest chyba temat nie dla tego forum, bo dotyczy innego serwisu :)
Ale w skrócie powiem tak, że planuję wyświetlanie większej ilości danych bez zużywania limitów...
Natomiast otwieranie strony z opisem w przeglądarce jest złamaniem umowy licencyjnej z tym serwisem o którym mówimy, więc niestety tego nie jestem w stanie zrobić.
szymmirr pisze: czwartek 26 września 2019, 20:11 Niestety kalibracja zdaje się wywoływać zupełnie losowo, a możliwość odpalenia jej np. z menu opcji uratowałaby mnie od częstej frustracji.
Niestety nie da się tego ręcznie wywołać. Ta kulka pojawia się jak urządzenie wykrywa że kompas działa nieprawidłowo. Ale dobra wiadomość jest taka, że jak kompas zaczyna świrować, to można zrobić ruch ręką z telefonem w kształcie ósemki - powinien załapać :)
ODPOWIEDZ