Pioczatkujacy, pomocy

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

mupet79
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 04 marca 2014, 23:36
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: mupet79 »

Witam wszystkich, jestem nowy w tych stronach. Za sprawa zasłyszanej niedawno rozmowy, zainteresowałem się tzw. szukaniem skarbów. Zabawa wygląda ciekawie, ale jestem nieco pogubiony...

Znalazłem następujące strony:
  • opencaching.pl
    geocaching.pl
    geochaching.com
    opencaching.com
Na każdej ze stron inna mapa i skarby w innych miejscach... :-( Moze ktos mniej wiecej wyjasnic o co chodzi i od czego zaczac?
dzazder
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 21:55
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: dzazder »

cześć
geocaching.pl to taka polska "nakładka" na geocaching.com i jest to ta sama mapa i te same "skarby". Geocaching.com jest serwisem międzynarodowym więc są w nim kesze z całego świata.
opencaching.pl to największa baza keszy w Polsce :) To jest właśnie forum opencaching.pl
opencaching.com to twór firmy Garmin. Mało popularny w Polsce = mało keszy.

Zaczynasz od czego chcesz, możesz się bawić tylko na jednej stronie, możesz na kilku, wszystko zależy od Ciebie.
Pozdrawiam
ObrazekObrazekObrazek
mupet79
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 04 marca 2014, 23:36
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: mupet79 »

Czyli najlepiej opencaching.pl do szukania skarbów w Polsce i geocaching.com /pl do szukania na wakacjach? :-)
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Lza »

warto dodać, że korzystanie z większości funkcjonalności na geocaching.com jest płatne, natomiast wszystkie opencachingi są całkowicie darmowe - po założeniu konta masz od razu dostęp do wszystkich gadżetów jakie oferuje opencaching.
mupet79
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 04 marca 2014, 23:36
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: mupet79 »

Właśnie widziałem... :?

W takim razie - jest jakaś ogólnoświatowa baza "open", ale popularna także w Polsce?
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Lza »

nie ma, ale może kiedyś powstanie.
mupet79
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 04 marca 2014, 23:36
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: mupet79 »

Ok, szkoda. :(

Inna sprawa w podpisie, na banerze masz "znalezione 617 skrytek i 1366 keszynek" - czym się różni skrytka od keszynki?
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Silent A »

Z tymi opłatami za geocaching.com nie ma co demonizować, to nie są jakieś zabójcze koszty - w przybliżeniu tyle co jeden niewielki wyjazd na skrzynki.
Zacząć można od opencaching.pl i w zależności od tego czy zabawa się spodoba czy nie później dołączyć do geocaching.com (szczególnie przydatne przy wyjazdach za granice). Wiele skrzynek jest dwusystemowych - są notowane w obu systemach.
Za ten post autor Silent A otrzymał podziękowania (total 2):
rubeusmupet79
Obrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Doc_with_the_dog »

mupet79 pisze:Ok, szkoda. :(

Inna sprawa w podpisie, na banerze masz "znalezione 617 skrytek i 1366 keszynek" - czym się różni skrytka od keszynki?
Na geocaching kesz nazywany jest skrytką. Na Opencaching kesz to skrzynka. Keszynka to z kolei lekko humorstyczny neologizm wymyślony przez Łzę (chyba).
Reasumując, wszystko oznacza to samo. Sygnatura Łzy sugeruje natomiast, że na GC znalazł 617, a na OC 1366 :)
Za ten post autor Doc_with_the_dog otrzymał podziękowania (total 2):
Lzamupet79
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
mupet79
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 04 marca 2014, 23:36
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: mupet79 »

Dziękuję za wyjaśnienia - po przeglądnięciu map mojej okolicy i ulubionych lokalizacji wakacyjnych stwierdziłem, że korzystając z bazy na geocaching.pl będę miał więcej skrytek do znalezienia. Na początek chyba wykupię 3 miesiące - w sumie 12PLN na miesiąc to faktycznie nie tak dużo.

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia i do zobaczenie gdzieś przy skarbach! :D
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Krysiul »

Jesteś z Małopolskiego? To nie takie częste, że na GC jest więcej skrzynek.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Silent A »

Krysiul pisze:Jesteś z Małopolskiego? To nie takie częste, że na GC jest więcej skrzynek.
Ja bym się radził przyzwyczajać, przy obecnych przyrostach to nas dogonią.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Lza »

Jeśli chodzi o statystyki przyrostu skrzynek na OC to 2013 był pierwszym rokiem, w którym przyrost wyhamował. (powstała przybliżona liczba skrzynek jak w 2012) Nie ma się co oszukiwać, OC się starzeje i powoli odchodzi w niebyt. Prawdopodobnie w tym roku zanotujemy pierwszy spadek.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Krysiul »

Bardzo motywujące dla nowego użytkownika jest to, co mówicie, chłopaki. Właściwie po co angażujesz się Lza w pracę nad serwisem, który, Twoim zdaniem, jest skazany na odejście w niebyt?

Silent A, statystyki się zmieniły od czasu, gdy ostatni raz o tym gadaliśmy na forum, czy może też sugerujesz się "przyrostem procentowym"? Jeśli ta druga opcja, to nie chcę rozwijać ponownej dyskusji o wyższości jednych wskaźników rozwoju serwisu nad drugimi w tym temacie, tylko pytam.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Pioczatkujacy, pomocy

Post autor: Silent A »

Nie do końca jest to prawda, teraz sobie spojrzałem i o dziwo końcówka 2013 była bardzo mocna, to najlepszy kwartał w historii - powstało najwięcej skrzynek - 1755 szt, w porównaniu np do poprzedniego najlepszego IV kwartału 2011 było "tylko" 1335.

Co więcej, otwarcie 2014 kontynuuje dobrą passę - styczeń i luty 2014 to najlepsze miesiące w historii (tych miesięcy) - ba, I kwartał już jest najlepszym w historii (I kwartału) a marzec się nie skończył - już jest 1314 skrzynek w porównaniu do I kwartału 2012 (1305 szt).

Zima pomogła - mamy 5 kolejnych miesięcy z rekordami w ilości założonych skrzynek, nowy rekord IV i I kwartału.

W całym 2013 roku powstało najwięcej skrzynek w historii 6736 szt, o 451 więcej niż w 2012.

Więc o dziwo nie jest wcale tak źle ale należy pamiętać że GC też mocno idzie do przodu i różnica w ilości skrzynek nie jest już taka ogromna jak kiedyś.

PS. Od razu uprzedzam - to są ilości założonych skrzynek w serwisie, część z nich jest i pozostanie na zawsze nieaktywna więc te ilości nie są do końca takie jak skrzynek widocznych w serwisie.

PS2. Spojrzałem na znalezienia - poza marcem i kwietniem gdzie rekordy z 2012 się trzymają to wszystkie ostatnie miesiące są najlepsze. Styczeń i luty to masakra - ponad 2x lepiej niż poprzednie najlepsze, widać że zima udawała że była.
Za ten post autor Silent A otrzymał podziękowanie:
mupet79
Obrazek
ODPOWIEDZ