Solarigrafia

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

mushin pisze:Też jestem z Trójmiasta i też zainspirowany tym wątkiem robię pierwsze próby solarigraficzne!
Pierwszy efekt już jest, naświetlanie przez 4 dni w kamerce zrobionej z pudełka po plussssszu. Efekt bomba, chociaż jest wiele do dopracowania.
W chwili obecnej od ponad tygodnia naświetla mi się 'poziomka'. Dzięki za naprowadzenie mnie na ten nietypowy sposób zabawy z malowaniem światłem!
:) Podeślij na solarigrafia@o2.pl swój adres mailowy, wyślę Ci zaproszenie do serwisu - i koniecznie pochwal się tym, co uzyskałeś :)

mushin pisze: To nie jest tak, że da się każdą skrzynkę z zewnątrz oznaczyć, że to jest cache.
Podobnie jak nie każdą kamerę da się tak oznaczyć :) A nawet jak się oznaczy, to przeważnie i tak wcześniej zostanie zerwana (bo oznaczenie nie może rzucać się w oczy) ;) Ważne, żeby po zerwaniu jej nie zniszczyć, tylko zabezpieczyć i albo zostawić na miejscu, albo dać nam znać :)
mushin pisze:Myślę, że droga edukacji poprzez forum, wiki, ewentualne opisy w skrzynkach jest najlepsza.
No właśnie - jak można, i czy mógłbym Was poprosić o pomoc/poparcie, dotrzeć do osób, które mogłyby dorzucić informacje do wiki i na główną stronę serwisu?
mushin pisze:Może zakładając kamerki solari sprawdzajcie czy w pobliżu nie ma żadnego cache - to bardzo proste, jest mapka i wszystko jasne. Wtedy napiszcie do autora najbliższej/ych skrzynek, że macie tam kamerkę i czy byłby uprzejmy umieścić taką informację w opisie skrzynki.
Tak też robię, i bardzo jestem zadowolony ze współpracy z założycielami skrzynek :)
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

pilowbox pisze:Myślę że dobrym pomysłem było by umieszczanie po za adresem wewnątrz, np. na papierze solarigrafia@o2.pl do zarządzających tamtym forum i ewentualnie swojego adresu
Nie za bardzo jest to wykonalne, umieszczenie napisu, nawet na odwrocie papieru światłoczułego, spowoduje, że po pewnym czasie naświetlania pojawi się on na obrazie. A włożenie dodatkowego papieru do kamery da odblaski, czego również chcemy uniknąć.
pilowbox pisze:umieszczanie w łatwo dostępny sposób na pierwszy "rzut" oka np. litery "F" od fotografia, fotografowanie, aby osoba szukająca kesza, jeszcze zanim zerwie puszkę widziała że tam jest coś innego.
O ile będzie wiedziała, że jest to "kod" solarigrafisty, a nie jakieś oznakowanie keszera. I takie oznakowanie nie powinno się rzucać w oczy, co sprawia, że raczej najpierw kamera zostanie zerwana a dopiero później ktoś zauważy oznaczenie. Dlatego, prócz wszystkich wcześniej wymienionych metod, konieczne jest szerzenie świadomości :)
Awatar użytkownika
pilowbox
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 17 sierpnia 2008, 09:55
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Solarigrafia

Post autor: pilowbox »

Uwaga panowie keszerzy w Parku Szczęśliwickim na Ochocie w Warszawie powiesiłem 3 kamerki - są one umieszczone na drzewach na wysokości około 2 metrów nad ziemią. Dla niespodzianki są to pojemniki po negatywach :D Generalnie skierowane w stronę górki więc prosił bym o ostrożność, są przylepione do drzew, więc jak ktoś z was to zobaczy to mam nadzieję że się nie będzie wspinał aby zerwać. Jeśli jednak tak się stanie to proszę o PW tu na forum. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

pilowbox pisze:(...) w Parku Szczęśliwickim na Ochocie w Warszawie powiesiłem 3 kamerki - są one umieszczone na drzewach na wysokości około 2 metrów nad ziemią. Dla niespodzianki są to pojemniki po negatywach :D (...)
http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=271 ;) Napisz do właściciela :)
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: schron »

Niestety wszystkie pudełeczka, które posiadam są .. białe :/ Także trzeba będzie zakombinować :-)
Czekam, aż znajomy podrzuci mi papier i zacznę zabawę ;p
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Wystarczy okleić czarną taśmą izolacyjną - byle z dużym zakładem, bo taśma lubi się pod wpływem ciepła przemieszczać i mogą się pojawić prześwity jeśli nie będą poszczególne pasma wystarczająco mocno na siebie zachodziły. A zawsze możesz zacząć od powieszenia puszki po napoju na własnym oknie/balkonie/tarasie ;) Trzymam kciuki :)
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

snowman pisze: A zawsze możesz zacząć od powieszenia puszki po napoju na własnym oknie/balkonie/tarasie ;) Trzymam kciuki :)
No właśnie - zastanawiam się na ile problemem mogą być odbijające wewnętrzne powierzchnie metalowych pudełek i puszek. Czy jakoś trzeba je w środku wyczernić czy nie ma z tym problemu - przy naświetlaniu przez kilka miesięcy ?
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

To wszystko zależy od konfiguracji puszki - jeśli promienie słoneczne będą padały tylko i wyłącznie na papier, to wyczernienie nie ma większego znaczenia (gorsze są odblaski od papieru w kamerach walcowatych - jeśli papier jest błyszczący). Jeśli jednak promienie Słońca padną na powierzchnię puszki, to powinna być ona wyczerniona - są czarne matowe farby w aerozolu - przy czym nie ma potrzeby wyczerniania całego wnętrza - wystarczy pokryć farbą te powierzchnie, których nie pokrywa papier - czyli przeważnie denko i dekiel, i wąski pionowy obszar w okolicach otworka.
Awatar użytkownika
mushin
Forumator
Posty: 557
Rejestracja: poniedziałek 02 czerwca 2008, 10:07
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Solarigrafia

Post autor: mushin »

snowman pisze:(gorsze są odblaski od papieru w kamerach walcowatych - jeśli papier jest błyszczący)
Właśnie takie paskudne odblaski od papieru mi wyszły...
Jest na to jakaś rada?
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak to w gimpie wyretuszować.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Zostaw, nie retuszuj ;) Ma to swój urok, choć zgodzę się, że można tego nie lubić ;)
A rada... albo papier matowy, albo, jeśli błyszczący to w półwalcach - tam odblask nie wraca na papier. Sposób na półwalca: http://www.solarigrafia.pl/articles/42/read.html
Awatar użytkownika
pilowbox
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 17 sierpnia 2008, 09:55
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Solarigrafia

Post autor: pilowbox »

A odbitki wewnątrz walca też mogą być fajne i dać ciekawe efekty:
http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 59299.html
http://plfoto.com/zdjecie,pinhole,bez-t ... 26835.html

A moje puszki wiszą zupełnie w innym miejscu - a tam gdzie była ukryta skrzynka tej osoby to myślę aby powiesić puszkę, ale to zagadam z zarządcą górki i na szczycie tego betonu powieszę. Niestety od strony skarpy nie da się tego bez drabiny zrobić.
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Te odblaski mogą mieć swój urok, ale ja ich nie lubię ;) A z właścicielem terenu/obiektu warto zawsze zagadać, raz że nie będzie zaskoczony dziwnym obiektem i nie zerwie z ciekawości/strachu, a dwa że może podoglądać i zareagować w razie potrzeby :)
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: miklobit »

Papier zakupiony. Będziem coś focić :-).
Z braku pudełek po filmach na razie robią się kamery z kawałków szarych rurek kanalizacyjnych PCV fi 50/70.
W wielu miejscach można je będzie zainstalować jako "naturalny" element otoczenia ( przedłużenie słupka od płotu itp :-) )
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

miklobit pisze:
W wielu miejscach można je będzie zainstalować jako "naturalny" element otoczenia ( przedłużenie słupka od płotu itp :-) )
A to jest bardzo dobry pomysł i metoda :) Byle się udało stabilnie przymocować. Podaj mi swój adres e-mail, to wyślę Ci zaproszenie do rejestracji na Solarigrafia.pl - no i trzymam kciuki za efekty :)
Awatar użytkownika
snowman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: piątek 14 października 2011, 14:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Solarigrafia

Post autor: snowman »

Już oficjalnie :) Serdecznie zapraszam na kolejną odsłonę wystawy solarigrafii. Tym razem w Warszawie, w Domu Kultury Działdowska (ul. Działdowska 6). Wernisaż 12 grudnia 2011 o 19:00. Wstęp wolny. Oprócz możliwości spotkania i porozmawiania z autorami czekają również inne niespodzianki. Więcej informacji na stronie DK ( http://dzialdowska.pl/index.php?cms=39&click=39 ) oraz na Solarigrafia.pl
ODPOWIEDZ