HTC Touch HD. Sprzęt pod GC (TG01)

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 26 sierpnia 2009, 09:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

HTC Touch HD. Sprzęt pod GC (TG01)

Post autor: supaplex »

Witam!
Jako, że nie zamierzam inwestować w Garmina dla Geocachingu, bo po prostu szkoda mi pieniędzy, a urządzenie ma mieć funkcję dzwonienia, zamierzam kupić HTC Touch HD.
Pytanie tylko czy warto?

Generalnie aktualnie używam poczciwego HTC Hermesa i do niego moduł Noki LD-3W z wyłączoną statyczną nawigacją. Sprawuje to się wystarczająco dobrze, aby namierzać dokładnie skrzynki. Do tego basic GPS do poruszania się w terenie i Automapa do poruszania się brum-brumem.
Hermes niestety zaniemógł - zalał się i koszt naprawy jest dość znaczny, więc wolę dołożyć parę groszy i wziąć przedmiotowego Toucha.

Czy w tym zakresie cenowym, czyli między 500-800zł (zależy czy nówkę, czy z drugiej ręki kupię), jest coś innego wartego zauważenia dla Geocachingu, co ma telefon i będzie współpracować z wspomnianym modułem Noki?

PS. Lubię Windows Mobile, mimo jego wad, więc bardziej interesowała by mnie alternatywa sprzętowa, choć nie koniecznie na WM.
Ostatnio zmieniony niedziela 13 lutego 2011, 13:46 przez supaplex, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek
Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wtorek 16 listopada 2010, 16:26
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: zbyszaty »

Osobiście używam HTC Touch Pro 2.
Jeśli się zainstaluje zwykłego WM 6.1 bez nakładki producenta, to telefon jest żwawy i nie zamula. Do szukania skrzynek używam programu cachebox - jak dla mnie rewelacja. Na podstawie pliku GPX pobiera sobie wszystko co potrzebne - opis kesza, wpisy do logów, zdjęcia itp. Program dość rozbudowany - pokazuje np. najbliższe kesze posegregowane wg odległości od miejsca w którym się znajdziemy :) Najważniejsze program pracuje w trybie offline :) Nawigacja do skrzynki wzorowa - strzałka pokazująca kierunek marszu i ilość metrów od skrzynki. Dodatkowo mam wgranego Ozi Explorera z mapami topo 1:50.000. Też bardzo ładnie widać gdzie szukać kesza.
Do dojazdu gazojadem (Lanosem) w okolice skrzynki używam Automapy z wgranymi współrzędnymi skrzynek.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z urządzenia - działa również jako... telefon! heheheh, czytnik ebook'ów, radio i czasem aparat foto.
Wadą jest bateria - bywa że 3 godziny używania GPS przy włączonym ekranie zabija baterię :( no ale w samochodzie jest ładowarka. Na dniach przymierzam się do zakupu powiększonej baterii, oryginalna ma 1500 mAh, powiększona 2800 mAh - to powinno załatwić sprawę.

Ogólnie - polecam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 26 sierpnia 2009, 09:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: supaplex »

A Co z modelem Toshiba TG01?
Patrząc na specyfikacje będzie na pewno trzymał krócej na baterii...

Patrząc wlaśnie na możliwość ładowania w czasie poruszania się samochodem - odkładam ten parametr na bok.

Ale ta Toshiba wydaje się być zamiennikiem Touch HD2 oficjalnie nazwanego HTC HD2.
Może tu lepiej zwrócić swoją uwagę?
Obrazek Obrazek
Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wtorek 16 listopada 2010, 16:26
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: zbyszaty »

Toshiba powinna dać radę :) Dobry procek i duży ekran . Bateria faktycznie licha... ale możliwość doładowania w samochodzie + ewentualny zakup dodatkowej i będzie żyć:) Jak dla mnie brak klawiatury sprzętowej dyskwalifikuje - no ale każdy ma inne potrzeby. Z doświadczenia - na ekran folia matowa, bo inaczej jest lusterko i nic nie widać.
Obrazek
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 26 sierpnia 2009, 09:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: supaplex »

Właśnie kupiłem TG01, bo dzisiaj zrobiła się ładna pogoda na cachowanie. Już namówiłem rodzinę na wyjazd, ale szybko zorientowałem się, że czegoś mi brakuje...

Boje się tylko tej baterii. Mój Hermesik też nie należał do długodystansowców, do czego się przyzwyczaiłem, więc na gorsze się nie przesiadam - jedynie nic w tej kwestii nie zyskam.

Skusił Mnie procesor w tej tośce i właśnie ten duży i przejrzysty wyświetlacz. GPS'em się nie przejmuje bo chyba bardziej sensownym będzie korzystanie z moduły zewnetrznego na SS III, co też z czasem postaram się podsumować.

No nic, czekam na paczkę, obczaję co i jak, i postaram się w jakimś sensownym czasie zdać relację.
Obrazek Obrazek
Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wtorek 16 listopada 2010, 16:26
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: zbyszaty »

Trochę modzenia z softem i będzie fajny sprzęt do keszowania :) Oby się sprawdził:)
edit: nie zauważyłem wcześniej - Tosia ma host USB :)
Obrazek
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 26 sierpnia 2009, 09:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: supaplex »

No to lecimy.
Tośka od trzech dni w moich rękach. Na razie jadę na czystym WM 6.5 i instaluję co potrzeba. Moja taktyka to Automapa i z nią się poruszam do skrzynek, a potem Basic GPS. Jeżeli potrzeba, to też wspieram się Bazą filipsa, a że pracuje czynnie w pracy przy komputerze - długa aktualizacja tych trzech programów raz na miesiąc, nie sprawia mi problemu. W końcu mam tutaj szybsze usb niż w Hermesie, a wygodny tryb USB Mode w telefonie pozwala na potrzebne aktualizacja bez przekładania karty. A propo karty - aby ją wyjąć, trzeba wyjąc baterię, co też może denerwować.

Sam telefon bajeczny pod względem prędkości działania (w trybie największej wydajności) i wielkości wyświetlacza. Jest stokroć szybszy od Hermesa. Basic GPS ładuje się w 2sec. Automapa potrzebuje koło 5-6, aby zacząć szukać satelitów. Mimo iż telefon jest duży, to swą przeszkadzającą wielkość kompensuje "cienkością". Po włożeniu do kieszeni praktycznie go nie widać. Wbudowany moduł GPS ten co ma Omnia sprawia straszne problemy konfiguracyjne. Długo siedziałem, aby go sensownie uruchomić i musiałem instalować dodatkowy soft wspomagający GPS. Nie rozgryzłem go jeszcze w ogóle. Podłączenie zewnętrznego LD-3W z poczciwym Sirfstarem przez blueconnect powoduje jeszcze problemy i mimo iż udało mi się znaleźć satelitki w Basic GPS na zewnętrznym module to niestety po ponownym uruchomieniu aplikacji wywala, że port jest zajęty - muszę to dopracować. Prawdopodobnie będę musiał bawić się inną wersją WM. (6.5.5?)

Bateria to faktycznie lipa straszna. Zostawiłem na noc z 40% stanem i coś mi ją wyładowało do zera - prawdopodobnie moduł GPS, który jest zainicjowany przez GPS mod Driver, ale to też kwestia dojścia do tego. Jak dostałem ją w ręce to trzymała do wieczora i całą noc, a w ciągu następnego dnia intensywnej zabawy w gry, youtube i GC - padła w południe. Oczywiście na full wydajności.

Jutro jadę logować parę skrzynek, o ile w ogóle się da i wstępnie będę korzystał z wbudowanego gps'a, testując tryb Walking w "GPS mod Driver". Zobaczymy na ile się to zda.

Zauważyłem, iż LD-3W pokazywał mi prędkość auta zgodną z prędkością licznika. Natomiast w tym samym aucie moduł wbudowany w tośkę zaniża o około 2-3%. Ciekawe dlaczego?

PS. Ktoś chce części do hermesa ? ;-)
Obrazek Obrazek
Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wtorek 16 listopada 2010, 16:26
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: zbyszaty »

szkoda że bateria taka licha... może jest do kupienia jakiś zamiennik o zwiększonej pojemności? ew. bateria zapasowa...
zobacz, czy Toshiba nie wypuściła jakiegoś fixa do modułu GPS - do mojego HTC pojawił się takowy, i chyba coś ten fix dał heheheh
najprawdopodobniej zmiana ROMu pomoże, ale skoro 6.5 daje radę to po co to zmieniać? ;)

udanej walki życzę:)

wypróbuj Cachebox - może Ci podpasuje
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: Lza »

supaplex pisze:Zauważyłem, iż LD-3W pokazywał mi prędkość auta zgodną z prędkością licznika. Natomiast w tym samym aucie moduł wbudowany w tośkę zaniża o około 2-3%. Ciekawe dlaczego?
pod tym samym programem?
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 26 sierpnia 2009, 09:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: supaplex »

CacheBox próbowałem. Import GPX lub GPX OC z około 600 skrzynek z okręgu toruń wywalał się w połowie błąd importu na fortach Toruńskich. Gdzieś doczytałem - niegdyś na forum - że może to być wina czcionek w tematach/treściach cache, albo wersją cacheboxa. Ładowałem najnowszego 517 bodaj.
Nie mam czasu się pobawić, nie miałem tez czasu się zatrzymać w weekend po skrzynki. Za to import takiej ilości cache szedł z prędkością 2-3szt na sekundę - przy włączonej najwyższej wydajności.

Byłem dzisiaj jedynie jednej szukać w rejonach bydgoskich. Wewnętrzny moduł jest beznadziejnie beznadziejny nawet w trybie walk. Normlanie się gubiłem patrząc na kompas w Basic GPS - żenada. Skrzynkę podarowałem, bo żona przedzwoniła z auta, że młody się obudził, a córa marudziła. Zimowe cachowanie z rodziną w aucie jest strasznie nie wygodne. Nie mogę doczekać się ciepłych dni i biegania w komplecie po keszach.

Jeżeli chodzi o prędkość gps wskazywaną przez gps - to sprawdzałem ją w aucie jak zwykle automapą. Sęk w tym, że w Hermesie jechałem na najwyższej wersji automay 6.6.2 i LD3w, a teraz mam wersję 6.7 i ten durny wbudowany moduł...

Jeżeli chodzi o baterię - przeszukałem troche internetu i podobno istnieje jakaś bateria 1300mAh, która mieści się w obudowie. Większe niestety wymagałby "wygiętej" blaszki, co po pierwsze mi się nie podoba, a po drugie: patrząc na skąpy rynek tych telefonów, dostanie takiej baterii i klapki graniczy z cudem.
Tej baterii 1300mAh też póki co nie spotkałem jeszcze, a linki do sklepów, które to oferowały pogasły. Muszę znaleźć chwilę i obdzwonić potencjalne miejsca nabycia.
Obrazek Obrazek
Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: Stryker »

supaplex pisze:CacheBox próbowałem. Import GPX lub GPX OC z około 600 skrzynek z okręgu toruń wywalał się w połowie błąd importu na fortach Toruńskich. Gdzieś doczytałem - niegdyś na forum - że może to być wina czcionek w tematach/treściach cache, albo wersją cacheboxa. Ładowałem najnowszego 517 bodaj.
Z tym softem faktycznie cuda sie dzieja - v500 wywalala sie w imporcie, w v510 bylo ok (testowalem na polskich z OC + niemieckich i czeskich keszach z GC), w v517 znow cos pozmieniali i sie wiesza, wiec zostalem przy v510.
Ladowanie mozna znacznie przyspieszyc uzywajac emulatora WM na PC i wrzucajac gotowa baze na urzadzenie. Chociaz od ktorejs wersji dodano delay 10s miedzy pobieraniem obrazkow, wiec wole wrzucac po kilka, kilkanascie skrzynek i nie czekac godzinami na import.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: Lza »

supaplex pisze:
Jeżeli chodzi o prędkość gps wskazywaną przez gps - to sprawdzałem ją w aucie jak zwykle automapą. Sęk w tym, że w Hermesie jechałem na najwyższej wersji automay 6.6.2 i LD3w, a teraz mam wersję 6.7 i ten durny wbudowany moduł...
a nie zmieniałeś w miedzyczasie opon? (np. starych na nowe albo letnich na zimówki?)
Awatar użytkownika
supaplex
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: środa 26 sierpnia 2009, 09:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: supaplex »

No nie. Właśnie nie.
Obrazek Obrazek
Geocaching to zabawa, a nie wyścig szczurów.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: Lza »

w takim razie wina nie leży po stronie samochodu :-) chyba że jeździsz po śliskich nawierzchniach :-) i koła mają zawsze 3% poslizgu :-)
Skoro zmieniłeś i sprzęt i oprogramowanie, to ciężko stwierdzić co jest przyczyną. wiem że dużo zależy od oprogramowania, bo u mnie na tym samym sprzęcie, ale w róznych programach do nawigacji potrafią być spore różnice. mogą być winne np. sterowniki, które mają jakieś inne algorytmy przeliczania danych. Swoją drogą liczniki w samochodach potrafią nieźle kłamać..
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: HTC Touch HD. Sprzęt pod GC

Post autor: Stryker »

Lza pisze:Swoją drogą liczniki w samochodach potrafią nieźle kłamać..
Może nie tyle kłamać, co zawyżać - nawet coś koło 15% jest dopuszczalne. Nikomu to nie przeszkadza - samobójcy jadący 200km/h czują się dowartościowani, tymczasem naprawdę gnają "tylko" 170km/h. Tak samo ci, którzy chcą przestrzegać ograniczeń prędkości mają pewność, że jadąc "licznikowo" nie przekraczają wartości z ograniczenia :)
Obrazek
ODPOWIEDZ