Strona 1 z 2

Pierwszy zakup

: wtorek 05 października 2010, 19:14
autor: Kuban
Witam, po długim czasie uznałem iż poszukiwania bez GPS u nie mają zbytnio sensu, GPS przydaję się i przy szukaniu i przy zakładaniu keszyka. Czy znajdę coś do 200-250zł? Tylko tyle mogę wydać, bo tylko tyle uda mi się uzbierać...

Re: Pierwszy zakup

: wtorek 05 października 2010, 19:37
autor: Highlander
Polecam zewnętrzny odbiornik GPS podlączony do telefonu poprzez Bluetooth. Porządny moduł Pentagram to wydatek rzędu 100-150zł. Do tego telefon np. Nokia z Symbianem - wgrywasz sobie bazę filipsa + program typu Trekbuddy, importujesz do niego GPX z nawigacyjnymi danymi skrzynek.

Re: Pierwszy zakup

: wtorek 05 października 2010, 19:58
autor: Kuban
I mam wtedy takie same możliwości jak przy zwykłym GPSie? Mogę dokonywać pomiarów itp itd?

Re: Pierwszy zakup

: wtorek 05 października 2010, 21:24
autor: Highlander
Kuban pisze:I mam wtedy takie same możliwości jak przy zwykłym GPSie? Mogę dokonywać pomiarów itp itd?
Wg mnie tak. Można robić pomiary z uśrednianiem. Można się precyzyjnie namierzać na skrzynkę. Można wgrać sobie podkłady z mapami i wyświetlić na nich warstwę ze skrzynkami (z pliku GPX).

A opisy ze spoilerami zapewni Ci równolegle uruchomiona "baza filipsa".

Re: Pierwszy zakup

: środa 06 października 2010, 09:22
autor: fck
Telefon z zewnętrznym modułem GPS, no, względnie jakiś stary palmtop/navi typu Mio P550 czy Fujitsu-Siemens N100. W każdym razie i tu i tu baterię szlag trafia prawie momentalnie no ale coś za coś. :)

Re: Pierwszy zakup

: środa 06 października 2010, 09:28
autor: zyr
http://allegro.pl/garmin-etrex-venture- ... 24535.html
Ja bym próbował coś takiego trafić.
Ew http://allegro.pl/gps-garmin-etrex-vist ... 01937.html

edit: jeszcze takiego znalazłem http://allegro.pl/gps-garmin-etrex-tury ... 31959.html

Miałem swego czasu palmtopa z zewnętrznym GPSem, ale jak dla mnie to znacznie użyteczniejszy jest nawet najprostszy Garmin działający koło 18-20 godzin na dwóch paluszkach

Re: Pierwszy zakup

: wtorek 12 października 2010, 23:20
autor: salmon
a co powiecie na to: http://www.lark.com.pl/freebird35at.htm
+ podwyższona odporność na wilgoć, wodę i pył
+ odporna na wstrząsy, gumowana obudowa
+ uchwyt rowerowy i samochodowy
+ DWA wymienne akumulatory w zestawie
+ cena ok 400 PLN
+ win CE 5.0 - OZI będzie hulał bez zająknięcia
+ Bluetooth

Re: Pierwszy zakup

: wtorek 12 października 2010, 23:57
autor: Krysiul
Larki na dzień dzisiejszy nie nadają się do keszowania, bo moduły GPS w nich umieszczone nie są rozgryzione pod kątem wyłączenia statycznej nawigacji. Gdy ta funkcja jest włączona, będziesz musiał biegać po terenie co najmniej 5km/h, żeby uaktualniało na bieżąco pozycję. Są tacy, którym to nie przeszkadza, ale ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam, zwłaszcza w mieście, w ruchliwym miejscu. Żywcu pisał w innym temacie, że ponoć komuś się udało rozpracować Larka i wyłączyć static navigation, ale osobiście w to wątpię, w necie nie znalazłem nic o tym, a to wymaga odpowiedniego oprogramowania. Szukaj odbiorników z modułem Sirf Star III, w dane techniczne Larków bym nie wierzył; w necie znajdziesz sporo postów od wkurzonych ludzi, którzy przekonali się, że w ich urządzeniu siedzi inny chipset niż w specyfikacji, goście z Larka chyba zresztą w pewnym momencie otwarcie przyznali, że nie zawsze teoria zgadzała się pod tym względem z praktyką ;P Najlepsze było to, że w tym samym modelu w zależności od egzemplarza można było znaleźć różną elektronikę. Co prawda zwykle pisano takie rzeczy w kontekście wcześniejszych modeli, ale po czymś takim ta marka długo nie zyska mojego zaufania. Zresztą zauważ, że oni w opisach bronią się jak mogą przed napisaniem konkretnie, co siedzi w danym modelu, zamiast napisać, że moduł GPS to np. MStar, piszą: "wyjątkowo czuły moduł GPS" czy coś w tym stylu.

A tak w ogóle to mając na wydanie 400zł poszukałbym najpierw okazji na allegro, jak będziesz miał duże szczęście, to trafisz np. używanego turystycznego Garmina Vista w tych okolicach. Poszperałem z ciekawości i na razie znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/garmin-asus-m20-navi- ... 28063.html

Pierwszy raz widzę ten model i nic o nim nie wiem poza tym, co wyczytałem w aukcji, ale wygląda zachęcająco, a egzemplarze powystawowe z Vobisu polecam, można dostać dużo taniej dobry towar. Sam kupiłem u nich powystawową nawigację samochodową, która służy mi do keszingu, i wygląda i działa jak nówka, chociaż napisali, że mogą być rysy itd. I od razu masz telefon ;P Przeglądarka internetowa pozwoli Ci obsłużyć bazę filipsa czy inne szmery bajery. Nie obsługuje kart, ale 4Gb pamięci to już sensowny rozmiar. Jakbym miał za dużo kasy, to być może sam bym sobie sprawił.

Re: Pierwszy zakup

: środa 13 października 2010, 08:22
autor: u810
salmon pisze:a co powiecie na to: http://www.lark.com.pl/freebird35at.htm
+ podwyższona odporność na wilgoć, wodę i pył
+ odporna na wstrząsy, gumowana obudowa
+ uchwyt rowerowy i samochodowy
+ DWA wymienne akumulatory w zestawie
+ cena ok 400 PLN
+ win CE 5.0 - OZI będzie hulał bez zająknięcia
+ Bluetooth
Ja bym szedł na coś takiego, pytanie tylko ile wytrzyma na akumulatorze oraz czy karty microSD to tylko microSD czy może microSDHC co jest istotną różnicą bo pierwsze tylko do 4 GB a jak dla mnie to mało. Aktualnie ledwo mieszczę się z mapami na 8GB i właśnie z tego powodu wszelkie Garminy uważam za zabytki.

Re: Pierwszy zakup

: środa 13 października 2010, 10:35
autor: Krysiul
Ja bym szedł na coś takiego, pytanie tylko ile wytrzyma na akumulatorze
Pewnie nie za wiele m.in ze względu na duży ekran, ale moja samochodówka przy oszczędnym używaniu spokojnie starcza mi na ok. 10-12 godzin keszowania, tyle, że nie chodzę z nią gapiąc się w ekran, tylko włączam dopiero w pobliżu celu. Biorąc pod uwagę, że to urządzenie ma ambicje być czymś więcej niż samochodówką, a do tego w zestawie ma dwa akumulatory, to o zasilanie byłbym spokojny, choć nie wiem, jak to jest z Larkami.
Aktualnie ledwo mieszczę się z mapami na 8GB i właśnie z tego powodu wszelkie Garminy uważam za zabytki.
Chociażby Oregony i Dakota 20 obsługują microSDHC. Choć na stronie Garmina jest mowa o microSD, to na różnych wiki można znaleźć informacje użytkowników, że nie ma problemów z SDHC. Ograniczenie jest takie, że pojedyncza mapa nie może mieć więcej niż 4Gb, ale to już byłby niezły bydlak.

Re: Pierwszy zakup

: środa 13 października 2010, 17:07
autor: u810
Chociażby Oregony i Dakota 20 obsługują microSDHC
No tak, tylko że to inna kategoria cenowa. 400 ojro nie złotych. Chociaż akurat o Dakotę chyba się pytałem gdzieś i dostałem odpowiedź że mikroSD do 2 GB.

Natomiast 4 GB na mapę to nie tak dużo jeśli ktoś używa np. zdjęć satelitarnych. g-maps lub orto z geoportalu potrafią nabić tych GB bardzo szybko.

Re: Pierwszy zakup

: środa 13 października 2010, 18:08
autor: JohnDoe
Krysiul pisze:
Ja bym szedł na coś takiego, pytanie tylko ile wytrzyma na akumulatorze
...Biorąc pod uwagę, że to urządzenie ma ambicje być czymś więcej niż samochodówką, a do tego w zestawie ma dwa akumulatory, to o zasilanie byłbym spokojny, choć nie wiem, jak to jest z Larkami.
Chciałbym zauważyć, że na stronie Larka jest napisane, że drugi akumulator to wyposażenie opcjonalne, więc nie jest na podstawowym wyposażeniu.

Re: Pierwszy zakup

: środa 13 października 2010, 20:41
autor: marwaldor
1 - ma sie zmieścic w dłoni (ideał 2,8 cala)
2 - ma mieć winMobile lub conajmniej winCE (masa sensownego oprogramowania gps + baza skrzynek)
3 - ma robić na baterii min 3-4 h
4 - musi miec mozliwość wyłączenia static navigation
5 - slot na krtę pamięci
6 - uchwyt na smycz
8 - ma nie wzbudzać sensacji
Luknij na allegro na FujitsuSiemensa N100 / N110- wszystkie w/w zalety i czasami dobra cena (kup teraz poniżej 180 zł). Zauważ, że na alledrogo sprzedają się jak ciepłe bułeczki...

Re: Pierwszy zakup

: sobota 06 listopada 2010, 22:08
autor: Ota_Ota_Ota
Od jakiegoś czasu walczę sam ze sobą na co się zdecydować: nawigacja turystyczna garmin gpsmap 60 sx (cx?), gpsmap 62 czy telefon z androidem na pokłądzie- LG Swift + moduł gps pentagram.
Pierwsze 2 to wiadomo, bardzo dobre nawigacje turystyczne :) ale to tylko nawigacje...

Wie ktoś może czy telefon z modułem pentagram (ponoć dobrym) jest dużo gorszy pod względem komunikacji z satelitami? Mniejszy czas na bateriach, jakieś amatorskie trekbuddy + szukanie w necie map to wady ale zaletami są cena i dodatkowe możliwości telefonu z androidem :)

Re: Pierwszy zakup

: niedziela 07 listopada 2010, 12:05
autor: JohnDoe
Tylko nie jestem pewien czy uda Ci się spiąć tego lg z zewnętrznym modułem gps. Ten telefon ma swój wbudowany odbiornik gps.
Musiałbym się pobawić z telefon żony czy się uda.

Sent from my HTC Hero using Tapatalk