[Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

kojoty
Rada Techniczna

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Post autor: kojoty » środa 09 maja 2018, 10:07

Jano pisze:
środa 09 maja 2018, 10:02
Dokładnie tak, ale to oznacza, że system jest kiepski, jeśli można go tak oszukać.
Myślę, że wpisywanie ftf-ów jako tag w tekście nie ma wielkiego sensu, bo oprócz oszustw niektórzy zapomną, inni wpiszą nieprawidłowo etc.

Wydaje mi się, że jedyny sensowny sposób to kontrolka on/off czy checkbox gdzie oznacza się świadomie log z ftf-em.
Jesli stf/ttf-y też maiły by być brane pod uwagę musiało by się to zamienić w jakiś combo-box czy nie wiem co.

Wtedy już raczej odpada "omyłkowe" zaznaczenie.

Awatar użytkownika
AER
Bywalec

Post autor: AER » środa 09 maja 2018, 10:23

Kontrolka on/off jak dla mnie dobra opcja. A na oszustów nie poradzisz. Z tym, że jeśli podium byłoby weryfikowane przez taki dodatkowy przycisk, to rzeczywiście formalnie większa podstawa do ścigania / zgłaszania nieuczciwych statsiarzy.

A jeszcze dla przeciwników FTFów zbiorowych:
kojoty pisze:
niedziela 06 maja 2018, 08:27
dość często ftf jest zbiorowy - bo np ja jakoś tak często keszuje np z makotka...
Powyższe to jeden z przykładów. Inny to keszo extreme, gdzie miejsce ukrycia jest wiadome, niewymagające i rzecz nie polega na szukaniu skrzynki a wyzwaniu związanym z dotarciem do niej. Co łączy się z pracą zespołową (vide: sztolnie, wysokościowe, etc.). I tu nie rozumiem podnoszonych czasem argumentów, że FTF jest tylko jednoosobowy bo jedna osoba pierwsza namierza / krzyczy "mam!" / fizycznie maca pojemnik.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Bywalec

Post autor: PrincePolo » środa 09 maja 2018, 11:25

kojoty pisze:
środa 09 maja 2018, 10:07

Wydaje mi się, że jedyny sensowny sposób to kontrolka on/off czy checkbox gdzie oznacza się świadomie log z ftf-em.
Jesli stf/ttf-y też maiły by być brane pod uwagę musiało by się to zamienić w jakiś combo-box czy nie wiem co.

Wtedy już raczej odpada "omyłkowe" zaznaczenie.
Podoba mi się bardzo ten pomysł z checkboxami. Być może możliwe byłoby dodanie 6 checkboxów (3 dla solowych FTF, STF, TTF i podobnych 3 dla grupowych). Oczywiście wybranie opcji solowej musiałoby równocześnie dezaktywować grupową. Z kolei wybranie opcji grupowej mogłoby wówczas dopuszczać log kilku współuczestników takiego xTF-a.

Oczywiście ten mechanizm wydaje się również nie zabezpieczać przed oszustwami, bo kto zabroni komuś dopisania się do grupowego FTF-a, ale załatwiłby kwestię logów grupowych. Pytanie tylko, czy jest to możliwe do wdrożenia, bo jeśli tak, to coś czuję, że użytkownicy innych serwisów zzielenieliby z zazdrości ;)

Tak mi się też pomyślało, że w niektórych skrzynkach Założyciele sugerują podejmowanie samodzielne lub np. maksymalnie we dwoje. Gdyby Założyciel mógł to zdefiniować na etapie tworzenia skrzynki, to log grupowy mógłby zostać ograniczony np. do 2 osób lub zupełnie dezaktywowany. No ale tu już pewnie poniosła mnie fantazja... ;)

PS: Tak, wiem, mapa to priorytet :)
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » środa 09 maja 2018, 13:38

PrincePolo pisze:
środa 09 maja 2018, 11:25
Być może możliwe byłoby dodanie 6 checkboxów (3 dla solowych FTF, STF, TTF i podobnych 3 dla grupowych).
Jesteś pewien, że początkujący użytkownik robiąc swój pierwszy (...5,.. 27) log w systemie będzie rozumiał system 6-ciu checkboxów, w którym złe zaznaczenie jednego automatycznie odbierze szanse prawidłowego zalogowania właściwym zdobywcom FTFów? Projektujmy system tak prosty jak tylko się da. Musi być zrozumiały dla osób bez jakiegokolwiek doświadczenia, bo ci najczęściej rezygnują.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Bywalec

Post autor: PrincePolo » środa 09 maja 2018, 14:08

deg pisze:
środa 09 maja 2018, 13:38
Jesteś pewien, że początkujący użytkownik robiąc swój pierwszy (...5,.. 27) log w systemie będzie rozumiał system 6-ciu checkboxów, w którym złe zaznaczenie jednego automatycznie odbierze szanse prawidłowego zalogowania właściwym zdobywcom FTFów? Projektujmy system tak prosty jak tylko się da. Musi być zrozumiały dla osób bez jakiegokolwiek doświadczenia, bo ci najczęściej rezygnują.
No nie jestem. Pewnie relatywnie rzadko nowi gracze podejmują skrzynki jako pierwsi, ale oczywiście jest to możliwe.
W moim wyobrażeniu te checkboxy miały się stopniowo dezaktywować w miarę wprowadzania nowych logów, więc po zalogowaniu xTF-ów wszystko wracałoby do normy. Ale rzeczywiście - zdobywcy xTF mieliby nieco bardziej skomplikowane zadanie, Dodatkowo nie mam pojęcia, czy dałoby się to zsynchronizować z logami np. z c:geo i jak.

Za to wyobraź sobie np AKQ z kilkudziesięcioma zdobywcami FTF-a :)

No nic, pewnie pomysł do piachu. Ale i tak warto rozmawiać ;)
Obrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » środa 09 maja 2018, 14:40

Gdyby serwis startował od nowa, to może uwzględnianie tych xTF-ów miałoby jakiś sens. Po tylu latach funkcjonowania stworzył by się jednak jeszcze większy bałagan niż jest teraz.

Ale jeśli by były jakieś zmiany, to gdzieś tu jeszcze są właściciele skrzynek. Może oni powinni mieć możliwość przydzielania i odbierania FTF-ów? Chociaż bardzo wielu szukających upodobało sobie logować z dużym opóźnieniem, więc też nie wiem czy jest sens. Pewnie po jakimś czasie "karałbym" za opóźnione logi nieprzyznaniem lub odebraniem xTF-a xD
Tym bardziej jest to zawiłe, że po FTF-ie mogę nie mieć wiedzy, że następna osoba to STF, czy TTF, bo nie zawsze użytkownicy piszą. No, bałagan:)

Chyba jednak byłbym za obecnym systemem (nieidealnym). Natomiast warto podjąć jakieś działania sprzyjające logowaniu z dokładną datą znalezienia.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » środa 09 maja 2018, 15:46

PrincePolo pisze:
środa 09 maja 2018, 14:08
Nie zrozum mnie źle - choć osobiście ani odrobinę mi nie zależy na logowaniu/zaznaczaniu xTFów, to wiem, że dla wielu osób jest to ważne. Od pewnego czasu szukam jakiegoś rozwiązania, żeby było łatwe i jasne. Więc mój post to nie krytyka Twojego pomysłu, tylko głośnym podzieleniem się wątpliwościami.

Mnie najbardziej przekonuje system "GC-style". Oszustwa na OC były, są i będą. System ma je ograniczać, ale nie jest w stanie wyeliminować. I dobrze, bo nasza zabawa zmieniłaby się w państwo policyjne.
Postulowałem kiedyś rozszerzenie zgłoszeń do COG - by nie tylko można było zgłosić kesza, ale i pojedynczy log. Wtedy to Społeczność mogłaby zareagować, gdyby ktoś wrzucił log o jakim pisze @Jano.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec

Post autor: Moris299 » środa 09 maja 2018, 22:53

Jano pisze:
środa 09 maja 2018, 10:02
Dokładnie tak, ale to oznacza, że system jest kiepski, jeśli można go tak oszukać.

obecny też można łatwo oszukać :x
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 10 maja 2018, 21:05

AER pisze:
środa 09 maja 2018, 10:23
podstawa do ścigania / zgłaszania nieuczciwych statsiarzy
Tylko po co? Żaden "statsiarz" jakimkolwiek swoim logiem nie jest w stanie zepsuć moich statystyk...
deg pisze:
środa 09 maja 2018, 15:46
PrincePolo pisze:
środa 09 maja 2018, 14:08
Nie zrozum mnie źle - choć osobiście ani odrobinę mi nie zależy na logowaniu/zaznaczaniu xTFów, to wiem, że dla wielu osób jest to ważne. Od pewnego czasu szukam jakiegoś rozwiązania, żeby było łatwe i jasne.
Jak już tu sobie fantazjujemy nad możliwymi rozwiązaniami, to może coś takiego:
1. wybieram z listy typ logu "znaleziona"
2. jeśli są wolne miejsca na podium pojawia się poniżej dodatkowa linijka a w niej:
- lista rozwijalna z możliwymi do wyboru xTF-ami
- obok przycisk "dodaj współznalazców" (żeby do grupowego xTF-a nie mogła dopisać się osoba postronna)

Logi z przypisanym xTF-em mogłyby być wyróżnione odpowiednim medalem :D
Dobrze byłoby, gdyby właściciel/COG miał możliwość oznaczania logów xTF-ami żebym np. po znalezieniu kesza i stwierdzeniu, że zdobywca FTF-a nie zaznaczył tej opcji mógł zgłosić problem z logiem (pomysł zgłoszony przez kogoś w innym miejscu) i zostało to przez właściciela/COG uzupełnione.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » sobota 12 maja 2018, 00:44

Moris299 pisze:
sobota 05 maja 2018, 21:31
Jak spojrzałem na szybko na ajaxGetFTF.php to nie wymagało by to dużych zmian.
@Moris299 czytam Twoje posty (jako #wrednydeg nie z każdym się oczywiście zgadzam :D ) i mam wrażenie, że dysponujesz dość sporą wiedza informatyczną, znasz PHP. Dobrze myślę?
Super byłoby gdybyś miał ochotę współtworzyć kod OC. Sporo jest do zrobienia, sporo nowej fukcjonalności do napisania, jeszcze więcej starego kodu do zaorania (choćby wspomniany przez Ciebie ajaxGetFTF.php). Każda para rąk jest cenna, szczególnie jeśli połączone są z mózgiem rozumiejącym PHP/JS/CSS/HTML(*). Jeśli miałbyś - napisz do mnie proszę na priv, albo łap na FB.

(*) Niepotrzebne skreślić. Byleby nie skreślić wszystkiego.
Obrazek

Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec
Podziękował: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 21 razy

Post autor: Moris299 » poniedziałek 21 maja 2018, 18:39

Zastanawiam się czy ten pomarańczowy kolor przy ocenie skrzynki "Normalna" nie powinien być np. szary albo czarny. Skoro coś jest normalne, czyli ani złe, ani dobre to nie powinien mieć pomarańczowego koloru który kojarzy się negatywnie.

@odswiezam temat. Nikt się nie wypowie czy popiera czy nie? :)
Chodzi mi głównie o to, że np. ja zakładając pierwszą skrzynkę miałem ocenę "normalny" ale przez ten kolor myślałem, że to coś złego, że skrzynka jest zła. A ona była po prostu ani dobra ani zła.
Wyjade się, że kolor to nieistotna drobnostka ale według mnie mocno wpływa na odczucia.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Moris299 za post (razem 2):
rapotekparlando
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 21 maja 2018, 19:38

Moris299 pisze:
poniedziałek 21 maja 2018, 18:39
Zastanawiam się czy ten pomarańczowy kolor przy ocenie skrzynki "Normalna" nie powinien być np. szary albo czarny.
Proszę bardzo: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1542
A teraz możesz sobie to sam poprawić ;) (wrzuć fixes #1542 do nazwy commita).
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » wtorek 22 maja 2018, 21:37

Moris299 pisze:
poniedziałek 21 maja 2018, 18:39
Zastanawiam się czy ten pomarańczowy kolor przy ocenie skrzynki "Normalna" nie powinien być np. szary albo czarny. Skoro coś jest normalne, czyli ani złe, ani dobre to nie powinien mieć pomarańczowego koloru który kojarzy się negatywnie.
Jestem za szarym, takim ciemniejszym.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 11 czerwca 2018, 10:43

Tak sobie myślę, że właścicielom skrzynek przydałaby się możliwość kasowania fotek dołączanych do logów przez użytkowników.
Jest możliwość skasowania loga, ale czasami wystarczyłoby skasować zdjęcie, które jest spoilerem, albo po prostu pokazuje coś, czego nie powinno.

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 177 razy
Otrzymane podziękowania: 423 razy

Post autor: deg » poniedziałek 11 czerwca 2018, 18:22

parlando pisze:
poniedziałek 11 czerwca 2018, 10:43
Tak sobie myślę, że właścicielom skrzynek przydałaby się możliwość kasowania fotek dołączanych do logów przez użytkowników.
https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1562
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
parlando
Obrazek

ODPOWIEDZ