[Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowania: 70 razy

Re: [Nowy Layout OCPL] Propozycje zmian i inne pomysły

Postautor: kojoty » czwartek 13 lipca 2017, 10:36

parlando pisze:Czy RT może przenieść Status skrzynki w nieopublikowanym keszu (chodzi o https://opencaching.pl/editcache.php?cacheid= ) na dół strony, do sekcji Inne?
Myślę, że to będzie wygodniejsze, bo obecnie w nieopublikowanym keszu trzeba wykonać przed publikacją 2 operacje w 2 różnych miejscach (w sumie dla mnie to dubel), by opublikować kesza natychmiast.
Ewentualnie inny pomysł na poprawę ergonomii:)

moim zdaniem ta strona (jak wiele innych) wymaga całkowitego przeprojektowania i przepisania i to nie jest problem przerzucenia jednego przycisku. pytaniem otwartym jest tylko kto i kiedy się tym zajmie.

Awatar użytkownika
AER
Nowy na forum
Podziękował: 10 razy

Postautor: AER » środa 02 sierpnia 2017, 13:28

Cześć,

Jestem mało forumowy, więc jeśli poniższe powinno znaleźć się w innym temacie (lub już było), to proszę nie krzyczeć, a przekierować…

Dwie sugestie luźne co do strony / serwisu (tak pod rozwagę Ważnych i Decydujących :) )

1. Atrybuty: zastanawiałem się nad atrybutem „wymagana praca zespołowa” czy jakoś tak. Rozumiemy wszyscy, że znalezienie keszo to kwestia indywidualna, jednakże jest dużo skrzynek gdzie samodzielnie albo nie da się technicznie (choćby z technikami linowymi) albo jest to niewskazane z przyczyn bezpieczeństwa. Albo jedno i drugie.

2. Skrzynka Tygodnia: może przydałaby się informacja o wyróżnieniu w dwóch przypadkach jeszcze na stronie:

- W profilu użytkownika który założył Skrzynię Tygodnia (np. w formie ilości znaczków – orderów odpowiadających ilości skrzynek tygodnia założonych przez danego keszera…?). Proszę nie grzmieć tu od razu że staty itp. a skupić się na motywacyjnej stronie takiego posunięcia ;)

- Podczas wyświetlania geościeżek, co pozwala zwrócić uwagę na te najlepsze i wyłowić perełki.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek Obrazek Obrazek

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowania: 70 razy

Postautor: kojoty » środa 02 sierpnia 2017, 13:53

AER pisze:Cześć,
Jestem mało forumowy, więc jeśli poniższe powinno znaleźć się w innym temacie (lub już było), to proszę nie krzyczeć, a przekierować…

w tej części forum przynajmniej ja uważam, że wszelkie uwagi są mile widziane :)

AER pisze:Dwie sugestie luźne co do strony / serwisu (tak pod rozwagę Ważnych i Decydujących :) )

Nie ma "ważnych i decydujących" są tylko zaangażowani, mniej-zaangażowani i niezaangażowani :)

AER pisze:1. Atrybuty: zastanawiałem się nad atrybutem „wymagana praca zespołowa” czy jakoś tak. Rozumiemy wszyscy, że znalezienie keszo to kwestia indywidualna, jednakże jest dużo skrzynek gdzie samodzielnie albo nie da się technicznie (choćby z technikami linowymi) albo jest to niewskazane z przyczyn bezpieczeństwa. Albo jedno i drugie.

z dodawaniem atrybutów do kesza jest istotny problem: nie jesteśmy tylko my - pewne części systemu muszą zachować kompatybilność z innymi "systemami" - w szczególności z zewnętrznymi aplikacjami - dlatego zawsze niechętnie podchodzimy do tego tematu... niemniej wydaje mi się, że w przyszłości i do tego tematu musimy jakoś podejść bo sam tez coś-niecoś bym chętnie tam zmienił

AER pisze:2. Skrzynka Tygodnia: może przydałaby się informacja o wyróżnieniu w dwóch przypadkach jeszcze na stronie:

- W profilu użytkownika który założył Skrzynię Tygodnia (np. w formie ilości znaczków – orderów odpowiadających ilości skrzynek tygodnia założonych przez danego keszera…?). Proszę nie grzmieć tu od razu że staty itp. a skupić się na motywacyjnej stronie takiego posunięcia ;)

tu pełna zgoda - wydaje mi się, że stronę "profilu użytkownika prędzej czy później czeka jakiś refaktoring i pewnie wtedy by się i to udało dorzucić - zapiszę...

AER pisze: - Podczas wyświetlania geościeżek, co pozwala zwrócić uwagę na te najlepsze i wyłowić perełki.

znaczy, że ścieżka miała by być wyróżniona bo zawiera "skrzynkę tygodnia" - hmm... no jakoś nie przypada mi to do przekonania, ale się zobaczy

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowania: 180 razy

Postautor: deg » środa 02 sierpnia 2017, 13:57

AER pisze:Dwie sugestie luźne co do strony / serwisu (tak pod rozwagę Ważnych i Decydujących :) )
1. Atrybuty: zastanawiałem się nad atrybutem „wymagana praca zespołowa” czy jakoś tak. Rozumiemy wszyscy, że znalezienie keszo to kwestia indywidualna, jednakże jest dużo skrzynek gdzie samodzielnie albo nie da się technicznie (choćby z technikami linowymi) albo jest to niewskazane z przyczyn bezpieczeństwa. Albo jedno i drugie.
2. Skrzynka Tygodnia: może przydałaby się informacja o wyróżnieniu w dwóch przypadkach jeszcze na stronie:

Mnie się Twoje pierwsze półtora pomysłu podoba. Co z nimi zrobiłem:
Pomysł 1) Wrzuciłem do przedyskutowania na wewnętrzne forum OC Team.
Pomysł 2a) Wrzuciłem tutaj: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1109
Pomysł 2b) Wrzuciłem na listę pomysłów dotyczących rozwoju geościeżek - na wewnętrzym forum OC Team.
Obrazek

Awatar użytkownika
AER
Nowy na forum
Podziękował: 10 razy

Postautor: AER » środa 02 sierpnia 2017, 14:09

O! I już fajna reakcja... :) Dzięki.

Już precyzuję, bo sam po wpisie zauważyłem, że nie wyraziłem się jasno z tymi geościeżkami:

Bynajmniej nie chodzi o wyróżnienia geościeżki jako takiej! Bardziej chodziło mi o to, że odpalamy stronę geościeżki i (tu dwa luźne, przykładowe pomysły):

1. Przy geościeżce gdzieś widać ile Skrzynek Tygodnia zawiera (nie wiem, może przy nazwie ilość orderów, jakkolwiek...). Widzimy zatem na ile jest to seria "plusjedynek" (przerysowuję specjalnie, chodzi o pokazanie tendencji) a na ile coś co ma w sobie COŚ ;)

2. Widać na stronie ścieżki listę keszo. I ok, liczba rekomendacji mówi wiele, ale skoro mamy wyróżnienie dodatkowe, to tylko na liście przy danej skrzynce (skrzynkach) które zdobyły odznaczenie można by było takie znaczniki wrzucić.

Mam nadzieję że teraz się wymóżdżyłem bardziej precyzyjnie.

P.S. Z atrybutami to już w międzyczasie doczytałem gdzieś indziej że to może być problem techniczny. Niemniej jednak z doświadczenia i logów widzę, że mogłoby się kiedyś, gdzieś tam w przyszłości przydać wzmocnienie komunikatu "nie leź tam sam!" :D

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek Obrazek Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował: 191 razy
Otrzymał podziękowania: 94 razy

Postautor: parlando » czwartek 03 sierpnia 2017, 10:15

Edytor tekstu - denerwuje mnie to, że domyślny rozmiar czcionki to chyba 11, a w edytorze jest skok co 2 od 8 (nie wspominając o większych):)
Wstawianie filmiku z YT - dostępne jest chyba tylko w trybie widoku html i tutaj propozycja, czy byłaby możliwość wklejania samego linka do "Wstaw obraz"? Przy okazji pytanie, czy osadzony film ma zablokowane skalowanie? Bo czasami chciałbym zmniejszyć okienko, ale przez to, że trzeba to robić manualnie, to odpuszczam:) Kolejna sprawa, to kiedyś próbowałem osadzić film od konkretnej sekundy i to mi się nie udało - też jest jakaś blokada?

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Postautor: deg » czwartek 03 sierpnia 2017, 10:54

parlando pisze:Edytor tekstu

Edytora używamy zewnętrznego, bardzo fajnego - TinyMCE (https://www.tinymce.com/), w związku z tym nie wszystko da się zrobić, ale sprawdzę wieczorem czy da się łatwiej wstawiać Youtube. Jest dostępny Media Plugin, wiec potestuję i dam znać. Niedawno aktualizowałem TinyMCE - ciekawe, czy ktoś zauważył różnicę ;) (bo wygląda o wiele bardziej nowocześnie). Przy okazji upgrade'u zmieniłem wygląd wielu stron na których używany jest edytor tak, by zmaksymalizować jego wielkość i ułatwić edycję. Z tego co pamiętam - została mi tylko strona z zakładaniem nowego kesza - tam jest "po staremu".

PS: Nie do końca rozumiem kwestii tych 11pt. Edytor domyślnie odpala się na 8pt i daje skok co 2. Dla zdecydowanej większości użytkowników powinno to być wystarczająco. Jeśli komuś nie wystarcza - zawsze może przełączyć na edytor kodu i w kodzie sobie zmienić choćby na 10.535636. Mam wrażenie, że zrobienie skoku co 1pt utrudniłoby łatwą edycję dla początkujących, a zaawansowani i tak sobie poradzą. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem z Twojej wypowiedzi.
Obrazek

parlando
Forumator

Postautor: parlando » czwartek 03 sierpnia 2017, 11:04

deg pisze:ciekawe, czy ktoś zauważył różnicę

Niewielu, bo mało kto zakłada kesze na OC :D
deg pisze:PS: Nie do końca rozumiem kwestii tych 11pt. Edytor domyślnie odpala się na 8pt i daje skok co 2.

Może i 8, ale jak kliknę na oryginalną linijkę, to wyświetla się 11:) Jeszcze przy okazji przedostatniego założonego kesza zauważyłem taki myk (też po zmianie rozmiaru), że jak chciałem wrócić do zbliżonego rozmiaru, to tekst wyświetlał się w edytorze jako większy, dopiero po zapisaniu i na stronie kesza widać było mniej więcej ten sam rozmiar całości. Co do 8, to hmmm... Często źródła formatuję jako przypis (indeks górny) i wtedy też jest 8 (tak się wyświetla)?
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=57053 - tutaj początek (nic nie zmieniałem) jest 11, przypis 8, dalej od słów "Tyle tytułem wstępu" musiałem dać 12, bo nie przypilnowałem entera i przestawiło się na 8, a od akapitu "Kesz" znowu widzę, że wyświetla się 11:)

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Postautor: deg » czwartek 03 sierpnia 2017, 21:34

parlando pisze:Edytor tekstu - denerwuje mnie to, że domyślny rozmiar czcionki to chyba 11(...)

O rany...
To była istna masakra jeśli chodzi o niekonsekwencję stylów. Opis kesza miał standardowo 13px, listy numerowane (ol) - 14px, geościeżki inaczej, logi keszy - jeszcze inaczej. Żeby było śmieszniej - TinyMCE nie posługiwał się px tylko pt, co jeszcze bardziej komplikowało edycję, miał inne odstępy, wcięcia list itp. Innymi słowy - to co było w edytorze nijak się miało do efektu końcowego.

Przeryłem cały kod OC wzdłuż i wszerz (https://github.com/opencaching/opencach ... 1f544c6ce1) i teraz powinno być dużo lepiej. Mocno ujednoliciłem style i w edytorze powinno być widać mniej więcej to samo, co w opisie kesza, logach czy GeoŚcieżkach. Standardową wielkością fontu jest teraz 12px, edytor posługuje się px, dorzuciłem szerszy wybór wielkości.

Jeszcze jedna fajna nowość - łatwa możliwość wrzucenia filmu z YouTube. W edytorze w opisie kesza i GeoŚcieżki jest nowy przycisk - Wstaw/Edytuj Media. Można dosłownie dwoma kliknięciami wrzucić filmik z YT, dowolnie go skalować. Można nawet odpalać film od dowolnej sekundy filmu - wymaga to kliknięcia na YT Udostępnij -> Umieść, a w edytorze użycia zakładki "Osadź".

Z negatywnych konsekwencji, to zmieniła się domyślna wielkość fontu w opisach keszy, Geościeżek i logów (z 13/14px na 12px) co w niektórych przypadkach może prowadzić do nieco innego formatowania treści. Jednak to było nieuniknione, by ujednolicić formatowanie i sprawić by edytor faktycznie był WYSIWYG.

@parlando - sprawdź, czy to działa jak oczekiwałeś.
Obrazek

parlando
Forumator

Postautor: parlando » czwartek 03 sierpnia 2017, 23:08

WOW!
Super, wielkie dzięki!
Świetne jest to osadzanie mediów (chyba nie tylko z YT). Jeszcze będzie okazja, by dokładniej przetestować w praktyce.

Na szybko zauważyłem, że te indeksy górny, czy dolny chyba też mają rozmiar 12px (nie zmniejsza się rozmiar po zastosowaniu).
Wygląda na to, że zmiana w indeksach rozmiaru czcionki np. na 8px też tego nie rusza - chyba tylko odstęp między wierszami się zmienia.

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Postautor: deg » piątek 04 sierpnia 2017, 03:08

parlando pisze:Na szybko zauważyłem, że te indeksy górny, czy dolny chyba też mają rozmiar 12px (nie zmniejsza się rozmiar po zastosowaniu).

Przedefiniowałem indeksy na 0.7em, czyli 70% wielkości bazowej. Dzięki temu indeks wrzucony w małym tekście będzie mniejszy od indeksu wrzuconego w foncie o dużym rozmiarze. Mam wrażenie, że tak wygląda lepiej niż np. bezwzględne 8px.

Przy okazji jeszcze trochę podszlifowałem TinyMCE. Możesz sprawdzać ;)
Obrazek

parlando
Forumator

Postautor: parlando » piątek 04 sierpnia 2017, 07:43

deg pisze:Przy okazji jeszcze trochę podszlifowałem TinyMCE. Możesz sprawdzać ;)

Na pierwszy rzut oka - brak oka, tzn. podglądu, ale jest chyba lepszy tryb pełnoekranowy!:)

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Postautor: deg » piątek 04 sierpnia 2017, 10:02

parlando pisze:Na pierwszy rzut oka - brak oka, tzn. podglądu, ale jest chyba lepszy tryb pełnoekranowy!:)

Podgląd zlikwidowałem celowo. Wyglądał mało estetycznie, średnio zgodnie z wprowadzonym tekstem - lepiej wyglądał tekst w edytorze i rzeczywistości niż na podglądzie. Za to wprowadziłem faktycznie możliwość wygodnej edycji pełnoekranowej. Dorzuciłem też narzędzie typu search/replace. Zastanawiałem się nad dorzuceniem tabel (https://ocdevel.best.pl/viewlogs.php?cacheid=920), ale nie wiem czy to nie nadmiar szczęścia, bo nieumiejętnie użyta bynajmniej nie upiększa tekstu...
Trzeba tylko pamiętać, że to HTML a nie Word i tekst różnie zachowuje się przy różnych szerokościach okna (to raczej uwaga ogólna, a nie do Ciebie, to Ty to pewnie wiesz).
Obrazek

aguirre
Nowy na forum
Podziękował: 6 razy

Postautor: aguirre » niedziela 06 sierpnia 2017, 13:34

Czy jest możliwość, żebym nie musiał logować się na stronę przy każdych odwiedzinach? Opcja w stylu "nie wylogowuj mnie" bardzo by się przydała, obecnie muszę logować się po kilka razy dziennie.
Obrazek Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Postautor: parlando » niedziela 06 sierpnia 2017, 13:51

aguirre pisze:Czy jest możliwość, żebym nie musiał logować się na stronę przy każdych odwiedzinach? Opcja w stylu "nie wylogowuj mnie" bardzo by się przydała, obecnie muszę logować się po kilka razy dziennie.

Jest, ale ukryte, że nic dziwnego, iż mało kto dociera do takich opcji:)
https://opencaching.pl/myprofile.php?action=change
zaznacz "Brak automatycznego wylogowania po 15 minutach nieaktywności."

Wróć do „Opencaching.pl - pomysły, błędy, propozycje”