[Java] TrekBuddy dla geocachingu

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
shchenka
Moderator
Posty: 4284
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Kontakt:

Post autor: shchenka »

No to w tej konkurencji TMJ jednak wygrywa, bo ma wszystko - mapy rastrowe i wektorowe, offline i online, do wyboru do koloru ...
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=972][img]http://www.opencaching.pl/statpics/972.jpg[/img][/url][img]http://geokrety.org/statpics/29.png[/img][url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=7d375aa5-7415-4320-8f25-55df640ebdc7][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=Opencaching+rulez&uid=7d375aa5-7415-4320-8f25-55df640ebdc7[/img][/url]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

O, i o takie porownanie mi chodzi ;)

Do tego aktualne ekrany i porownanie jak sie patrzy!
Z cala pewnoscia wiele osob z takiego zestawienia skorzysta. Co i rusz ktos pyta na forum o gps do kupienia/odstapienia, a zestaw komorka+modul gps jest niemalze w zasiegu reki...

Dlaczego pobieracie mapy online skoro mozna wrzucic sobie caly region do komorki i miec swiety spokoj :?: :?:
Czemu koniecznosc konwersji na stronie www? (Mignelo mi ograniczenie o 999 skrzynkach i rozwiazanie przez www).

Pytam z ciekawosci -czasem nie odbierajcie tego, ze sie czepiam. Nie ukrywam, ze TB spodobal mi sie, a TMJ widzialem daaawno temu ;)
Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Posty: 1022
Rejestracja: wtorek 15 lipca 2008, 01:34
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Post autor: Hern »

TMJ:
Dla mnie baza skrzynek na www jest zaletą, cokolwiek mi się stanie ze sprzętem - nic nie tracę. Synchronizacja trwa ok 30 sek (HSDPA). Poza tym na www łatwiej się edytuje itd. Do dalszych zalet bazy na www należą wszelakie wizualizacje punktów i traków o czy jeszcze nie było mowy. Autotraking w TMJ to bajka: mamy od razu zarchiwizowane wraz ze statystykami i rożnymi mapami + możliwość importu/eksportu.
Dlaczego mapy on-line ? No cóż, czasami nie wiem gdzie mnie rzuci. Nie muszę przewidywać gdzie będę, by odpowiednią mapę wgrać, a tak mam zawsze tą potrzebną. Koszt w "data" niewielki, właściwie pomijalny.
Tak szczerze: TMJ ma wszystko, nie podaje jedynie kawy .... ;-)
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...
Awatar użytkownika
shchenka
Moderator
Posty: 4284
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Kontakt:

Post autor: shchenka »

Ja kiedyś uzywałem TMJ inaczej, tzn. ładowałem pracowicie w domu skrzynki i mapy do telefonu. Z czasem jednak mi się znudziło i chyba trochę z lenistwa przeszedłem na tryb online. Koszt nieistotny, bo i tak mam stały abonament. No i jak pisze Hern, nawet kam mi się rozsypie w terenie komórka, to mogę zawsze wziąć inną, zainstalowac na niej migiem TMJ i sciągnać dane, zreszta już mi się to kilka razy przydarzało.

Jedynie jak jestem za granicą, to wracam do trybu offline z oczywistych względów ;)
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=972][img]http://www.opencaching.pl/statpics/972.jpg[/img][/url][img]http://geokrety.org/statpics/29.png[/img][url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=7d375aa5-7415-4320-8f25-55df640ebdc7][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=Opencaching+rulez&uid=7d375aa5-7415-4320-8f25-55df640ebdc7[/img][/url]
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Ranger »

Na forum aplikacji TrekBuddy jest dostępna wersja testowa 0.9.84-devel
http://www.trekbuddy.net/beta/0984-20090312.zip
o nowej, dosyć ciekawej dla geocacherów funkcji. Na ekranie kompasu można klawiszem "5" przełączać sposób wyświetlania informacji z orientacji kurs u góry ekranu telefonu na północ u góry ekranu (orientacja taka jak na ekranie mapy). Ten drugi sposób wyświetlania ułatwia lepsze "wcelowanie" w pozycję skrzynki.
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Post autor: bebe »

Ranger pisze:Na ekranie kompasu można klawiszem "5" przełączać sposób wyświetlania informacji z orientacji kurs u góry ekranu telefonu na północ u góry ekranu (orientacja taka jak na ekranie mapy). Ten drugi sposób wyświetlania ułatwia lepsze "wcelowanie" w pozycję skrzynki.
O właśnie, i czegoś takiego mi brakuje w TMJ. :) Ostatnio przerzuciłem się na TMJ przy poszukiwaniu skrzynek, ze względu na mapy OSM i przewidywalną obsługę aplikacji w ogóle, a tracków w szczególe (w TB to była loteria). Wszystko fajnie, dopóki do skrzynki jest daleko. Ale ostatnie metry z TMJ to niestety męka, przynajmniej w porównaniu z TB.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Ranger »

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą loterią trackową w Treku.
Jest w nim zarówno rysowanie bieżącego śladu, jak i możliwość wczytania śladu gpx do nawigacji. Możesz jaśniej ? :)
Co do map OSM - jest narzędzie googleak, które pozwala szybko robić z nich atlasy do Treka, więc to chyba nie problem.
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Post autor: bebe »

Ranger pisze:Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą loterią trackową w Treku.
Miałem problemy z zapisaniem tracka w TB. Nie powiem Ci teraz dokładnie, z czym dokładnie, bo nie pamiętam. Do tego nałożyły się jeszcze problemy ze stabilnością aplikacji (TMJ automagicznie zapisuje tracka, w TB zwiecha aplikacji oznacza utratę tracka) i ogólne problemy z obsługą (dość powiedzieć, że przez 15 minut zastanawiałem się, jak w ogóle włączyć GPS w TB :D). Nie twierdzę, że te problemy to wina TB - ale jak w tym dowcipie, niesmak pozostał. ;)
Co do map OSM - jest narzędzie googleak, które pozwala szybko robić z nich atlasy do Treka, więc to chyba nie problem.
Nie chodzi o źródło map, a o ich format. TMJ obsługuje mapy wektorowe (których źródłem jest akurat OSM), które można obracać, zoomować, a jeszcze te z OSM pozwalają na taką perwersję, jak aktywne punkty na mapie :) (np. najeżdżam kursorem na znaczek parkingu, i znaczek proponuje mi, żeby zapisać go jako waypoint i takie tam). Mapy rastrowe, w dodatku bez zoomu (jak chociażby w SmartComGPS) to była dla mnie również spora wada TB i jedna z przyczyn, dla których wróciłem do TMJ.

Żeby nie było, że jest tak cukierkowo - a w końcu wątek zszedł na porównanie aplikacji - TMJ ma niemal zerowe wsparcie geocachingu. Piszę "niemal", bo kilka ikonek, którymi można przyozdobić waypoint, ma w nazwie "geocache". :) Brak w TMJ obsługi waypointów w formacie GPX (czy to w wersji GC.com, czy rodzimej), o takiej rozpuście, jak obsługa spoilerów i/lub znalezień nie wspominając. To, co wspominałem w poprzednim poście - brak jest "trybu precyzyjnego" z TB, przez co ostatnie metry do kesza nie są tak oczywiste jak z TB. Nie ma możliwości definiowania interfejsu - w TB jest rewelacyjny CMS, który można sobie modyfikować wedle uznania tak, żeby pokazywał to, na co użytkownik ma ochotę. W TMJ są dwa odpowiedniki CMSa z TB - ale wpływu na ich kształt nie ma żadnego.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Ranger »

Rzeczywiście coś tu pikuje w stronę nieco odmienną od tematu :)
Utrata logu może mieć miejsce w TB dla logów nmea przy jakimś zacięciu, log gpx jest okresowo dopisywany do pliku i tu można stracić najwyżej jeden niepełny sektor, całego logu stracić się nie da.
Może to było dość dawno temu w jakiejś starszej wersji.
Co do map - tu wszystko się zgadza, raster i wektor mają inne cechy.
W Treku map się nie skaluje, bo wyłazi pikseloza, za to jest możliwość używania wielu warstw w atlasie o różnych skalach (można nawet coś takiego gotowego zwlec). Wtedy problem czytelności nie ma miejsca.
Natomiast co do wstawiania punktów - na rastrze też możesz pacnąć punkt w miejscu gdzie na obrazku widać parking, tyle że współrzędne będą z dokładnością do punktu mapy (czytaj z rozdzielczością na punkt).
Specyfika nawigacji w geocachingu to nawigacja do punktu i na tym się w Treku skupiamy, tu dane są dokładne (a przynajmniej powinny być).
Co do włączania - nie otwierałeś przez 15 minut głównego menu czy też Start nie był widoczny ? :wink: A poważniej, w instrukcji TB 2.0 PL jest rozdział opisujący typowe czynności i ta jest jedną z pierwszych wymienionych. Natomiast jest rzeczywiście faktem, że obsługę menu aplikacji wymyślaną przez producentów różnych modeli telefonów do standardu zaliczyć trudno; taki urok różnorodności się zrobił :)
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Post autor: bebe »

Ranger pisze:W Treku map się nie skaluje, bo wyłazi pikseloza, za to jest możliwość używania wielu warstw w atlasie o różnych skalach (można nawet coś takiego gotowego zwlec). Wtedy problem czytelności nie ma miejsca.
No właśnie strasznie to wychowywanie przez TB mnie drażniło. :) Może ja lubię pikselozę? Może mnie bawi, jak nic nie widać? :> A tak odgórnie uznano, że pikseloza jest be i na pewno mi się nie przyda. Na przykład - skala, w jakiej mam mapy, wystarcza mi na codzień, ale raz na ruski rok potrzebuję sobie coś przybliżyć, bo napis wjechał na szczegóły otoczenia, bo słońce świeci w wyświetlacz, bo mam kaca i nie widzę. Ale nie, nie da się, mogę sobie co najwyżej załadować 3 mapy tego samego miejsca.

Pomijam już fakt, że z legalnością map rastrowych bywa różnie.
Natomiast co do wstawiania punktów - na rastrze też możesz pacnąć punkt w miejscu gdzie na obrazku widać parking, tyle że współrzędne będą z dokładnością do punktu mapy (czytaj z rozdzielczością na punkt).
Nie, ja nie o tym. :) Na mapach OSM te wszystkie punkty są już pacnięte. :) Wszystkie ulice, parkingi, bankomaty, stacje paliw, cokolwiek - jest obiektami na mapie i można je ustawiać jako punkt docelowy, pośredni czy co tam komu wola. Wiadomo, że mapy rastrowe z natury rzeczy wykluczają takie rozpasanie, wymieniłem tą cechę jako ciekawostkę.
Specyfika nawigacji w geocachingu to nawigacja do punktu i na tym się w Treku skupiamy, tu dane są dokładne (a przynajmniej powinny być).
I to daje się odczuć, zwłaszcza tryb precyzyjny w TB i to zostawianie śladu na ekranie kompasu to po prostu rewelacja.
Co do włączania - nie otwierałeś przez 15 minut głównego menu czy też Start nie był widoczny ? ;)
Otwierałem i był widoczny. :) Po prostu nie skojarzyłem, że Start oznacza uruchomienie komunikacji z GPSem. :] Nie uznaję tego za wadę TB, po prostu miałem gorszy dzień. ;)
A poważniej, w instrukcji TB 2.0 PL jest rozdział opisujący typowe czynności i ta jest jedną z pierwszych wymienionych.
I całe szczęście, bo szybki gugiel z telefonu pozwolił mi w końcu dociec, jak to się robi. :)
ObrazekObrazekObrazek
BeautyAndBeast
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: środa 22 kwietnia 2009, 02:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: BeautyAndBeast »

bebe pisze:
Specyfika nawigacji w geocachingu to nawigacja do punktu i na tym się w Treku skupiamy, tu dane są dokładne (a przynajmniej powinny być).
I to daje się odczuć, zwłaszcza tryb precyzyjny w TB i to zostawianie śladu na ekranie kompasu to po prostu rewelacja.
Osobiście bardzo ubolewam, że w TB brakuje takiego widoku jak jest w TMJ pod klawiszem "4". Ktos powiedział, że te ostatnie metry w TMJ sa takie trudne - ja nie wyobrażam sobie łatwiejszego sposobu przedstawienia informacji. Widzisz w którym kierunku idziesz, widzisz gdzie jest cache, cóż więcej potrzeba? TB używam od paru dni i muszę przyznać, że o głowę wygrywa jeżeli chodzi o mapy (szybkość ładowania jest nieporównywalna) co do tego nieszczęsnego kompasu to jest to pewnie kwestia przyzwyczajenia. Wczoraj testowałem go w lesie i tak jak pływanie w TMJ było do opanowania pod "4", to w TB kręcący się kompas, a dookoła niego mój ślad był dla mnie cholernie mylący. Nie daj Boże stanąć bo wtedy kompas zaczyna wariować a co gorsza zaczyna znikać ślad i już po chwili nie wiadomo skąd się przyszło i gdzie jest kesz. Szukałem na wiki ale jakoś nie znalazłem możliwości przypięcia północy na górze no i żeby ten ślad nie znikał tak szybko - jest na to jakaś rada?
Awatar użytkownika
szyMarek
Nowy na forum
Posty: 13
Rejestracja: środa 27 maja 2009, 06:40
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: szyMarek »

BeautyAndBeast pisze:Szukałem na wiki ale jakoś nie znalazłem możliwości przypięcia północy na górze no i żeby ten ślad nie znikał tak szybko - jest na to jakaś rada?
Przecież Ranger opisał tą nową unkcję:
Ranger pisze:Na forum aplikacji TrekBuddy jest dostępna wersja testowa 0.9.84-devel
http://www.trekbuddy.net/beta/0984-20090312.zip
o nowej, dosyć ciekawej dla geocacherów funkcji. Na ekranie kompasu można klawiszem "5" przełączać sposób wyświetlania informacji z orientacji kurs u góry ekranu telefonu na północ u góry ekranu (orientacja taka jak na ekranie mapy). Ten drugi sposób wyświetlania ułatwia lepsze "wcelowanie" w pozycję skrzynki.
[img]http://www.opencaching.pl/statpics/7524.jpg[/img] [img]http://geokrety.org/statpics/2743.png[/img] [img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=Let's+go+OpenCaching.pl&uid=c8d17df1-62e3-4767-bcb4-0dfa82a3ffec&bg=1[/img]
Android + magiczny HTC + TrekBuddy
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Ranger »

@bebe
Skalowanie to rzeczywiście rzecz gustu ;-)
Trzeba tylko pamietać o tym, że przeskalowanie rastra nie zmienia szczegółowości mapy (zawartość jest ta sama, tylko widać mniejszy lub większy jej fragment) a mapy o innej skali zazwyczaj zawartością się różnią. Przynajmniej te przyzwoite :-)
Niemniej, jeżeli Ci pikseloza nie straszna, co za problem by sobie mapę w kompie przygotować w kilku takich widoczkach jak chcesz ?
Np. do map Oziego są gotowe narzędzia do ich przeskalowywania kilkoma kliknieciami.
Co do legalności map - akurat Trek tym się w sensie pozytywnym wyróżnia, że można do niego nabyć gotowe mapy komercyjne całkowicie legalnie :-) I mogę nawet napisać, że już 10 polskich producentów map turystycznych takie mapy robi. Tak nie było ani w wypadku OziCE, ani wielu innych używanych u nas aplikacji.
Co do map OSM - zawsze życzyłem temu projektowi jak najlepiej, ale na dzień dzisiejszy te mapy jeszcze są na nasz teren jakie są.
Natomiast co do korzystania z mapy rastrowej - prawdę powiedziawszy nie wiem co to za fenomen - na papierowej mapie coś widzisz i wiesz gdzie iść, a jak to opunktujesz w gps-ie to nawet dość dokładnie wiesz jak to jest daleko i w jakim kierunku. Mapy rastrowe w Treku też mogą być wsparte informacjami wektorowymi, baza opencaching.pl jest tu doskonałym przykładem tego rodzaju źródła danych.
Pozdrawiam,
Ranger
BeautyAndBeast
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: środa 22 kwietnia 2009, 02:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: BeautyAndBeast »

szyMarek pisze:Przecież Ranger opisał tą nową unkcję:
No przecież! Dzięki :)
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Ranger »

Warto by chyba zacząć tagi tematu od Javy. TB został napisany dla niej, dopiero kolejna sprawa to informacja na jakich platformach mobilna Java jest.
Może ktoś z uprawnieniami to nieco poprawi ? Z góry dzięki :-)
Pozdrawiam
Ranger
ODPOWIEDZ