miplo

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

miplo

Post autor: ted69 »

Mam pytanie - ogldam ten serwis i jakos nie widze mozliwosci po prostu pobrania jakiegos pliku z wybranymi punktami - tylko miplosync ale trzeba miec AutoMape. A co jesli nie ma sie AutoMapy?
A jesli sie da pobrac taki plik UAM to czy jest jakis konwerter z UAM na jakis "zjadliwy" format ? (GPX, WPT)
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Posty: 1022
Rejestracja: wtorek 15 lipca 2008, 01:34
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: miplo

Post autor: Hern »

ted69 pisze:Mam pytanie - ogldam ten serwis i jakos nie widze mozliwosci po prostu pobrania jakiegos pliku z wybranymi punktami - tylko miplosync ale trzeba miec AutoMape. A co jesli nie ma sie AutoMapy?
A jesli sie da pobrac taki plik UAM to czy jest jakis konwerter z UAM na jakis "zjadliwy" format ? (GPX, WPT)
Pobrać inaczej niż zarejestrowaną kopią automapy raczej się nieda. To serwis stworzony właśnie na jej potrzeby działający z dedykowanym pluginem w AM
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: miplo

Post autor: kwieto »

Jeśli się nie ma Automapy, to można sobie te punkty polizać.. :"P

Konwertery są, acz nie używam więc nie powiem gdzie znaleźć
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Dzieki
pamietam ze byl kiedys serwis wlasnie z POI pod Automape i pobieralo sie je jako plik. Pozniej dopieo powstaly rozne programy do synchronizacji. Dawno nie zagladalem na te serwisy i dzisiaj sie mocno zdziwilem.
Co ciekawsze na stronie informacyjnej pisza ze
Celem Miplo.pl jest osiągniecie czołowej pozycji dostawcy informacji o punktach użyteczności publicznej oraz innych usług dla urządzeń przenośnych.
Troche to tak, jakby w naszym serwisie mozna bylo sobie skrzynki poogladac na ekranie ale pobieranie tylko pluginem do jakiegos zarejestrowanego (czyli platnego) programu do geocachingu.
To juz nawet na GC jest lepiej.
Wyslalem maila do nich z pytaniem - jak mam pobrac jakas paczke z POI nie majac Automapy - ciekawe co mi odpisza :)
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Re: miplo

Post autor: ted69 »

kwieto pisze:Konwertery są, acz nie używam więc nie powiem gdzie znaleźć
Ze sa konwertery NA format Automapy to wiem - chodzilo mi ewentualnie w druga strone. Mialem kiedys jakas AM 3.xx ale uzywalem ja okazyjnie, bardziej jako ciekawostke. Az tyle po innych duzych miastach nie jezdze wiec AM jakos nie jest mi potrzebna.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Z tego co wiem, to na dzien dzisiejszy sa 3 formaty plikow AM:
- najstarszy uam -> do niego jest konwerter uam2gpx (dostepny w sieci od reki bez problemu, darmowy) i starsza wersja UAMEdytora umozliwiala export danych do np. pliku csv - w nowszej jest tylko import.
- nowszy - wlasciwie to para plikow *.poi, *.poipts
- najnowszy - trojka plikow *.amp, *.ampdata i *.ampdesc

Z tego co wiem, to pliki pobierane z Miplo sa w drugim formacie.
Nie dotarlem do programu konwertujacego II i III format Miplo.

Autorzy serwisu zrobili w jajo wszystkich chetnych, ktorzy zglaszali punkty za free, bo w pewnym momencie serwis przejela AutoMapa (zawsze byl ich?) i udostepnila go wylacznie legalnym uzytkownikom AM. Kopia bazy danych ze stanem na dzien przejecia (?) zostala udostepniona PDAClub i cos tam mialo byc zrobione z tym, ale z tego co kiedys patrzylem, to nic chyba konkretnego nie wyszlo...
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Bas pisze: Autorzy serwisu zrobili w jajo wszystkich chetnych, ktorzy zglaszali punkty za free, bo w pewnym momencie serwis przejela AutoMapa (zawsze byl ich?) i udostepnila go wylacznie legalnym uzytkownikom AM. Kopia bazy danych ze stanem na dzien przejecia (?) zostala udostepniona PDAClub i cos tam mialo byc zrobione z tym, ale z tego co kiedys patrzylem, to nic chyba konkretnego nie wyszlo...
Achaaaa, wlasnie pamietam ze stary serwis zostal przejety ale mial powstac darmowy ogolnie dostepny - myslalem ze miplo to wlasnie ten darmowy.
Ciekawe tylko dlaczego w informacji "O nas" pisza tak jakos na okraglo :lol:
http://www.miplo.pl/guide.php?a=about
"połecznościowy charakter serwisu" czy
ok później autorzy serwisu www.mobilne.net podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad jego następcą czyli Miplo.pl. Zebrane w tym czasie doświadczenia pozwoliły zespołowi Miplo przygotować zupełnie nowe rozwiazania w dziedzinie gromadzenia i publikacji informacji a także jej wymiany pomiedzy urządzeniami przenośnymi.
z czego wynika ze wszyscy gromadzacy tam swoje punkty pracuja spolecznie na rzecz firmy Automapa.

Jak oni pobieraja dane na temat naszych skrzynek ? Bo wychodzi na to ze skrzynki z darmowego serwisu OC PL sa wykorzystywane przez komercyjna firme - nie wprost ale posrednio.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Przy kazdym pojedynczym punkcie jest nick osoby zglaszajacej. Powtarza sie w zasadzie tylko kilka osob.
Status prawny? Nie wiem. Nigdy nic tam nie zglosilem. Pewnie maja jakies rozwiazanie a'la Onet: "wyslij nam swoje zdjecia za darmo, to zamiescimy je w naszym serwisie - dziekujemy za wspolprace".
Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Posty: 1022
Rejestracja: wtorek 15 lipca 2008, 01:34
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Post autor: Hern »

Coś w tym rodzaju. Oprócz tego za poszczególne POI i dodatki do nich (zdjęcia) dostaje się punkty. Z tego jest ranking użytkowników, co napędza dodawanie POI ... Swoją drogą to jest genialne wyjście, do gromadzenia ogromnej ilości informacji do automapy za darmo. Nikt nie może mieć o to pretensji, bo przecież nikt nikogo nie zmusza do tej pracy. Sam zgłosiłem tam 2 punkty i coś tam poprawiłem, nick ten sam, jak wszędzie :)
Tak na zakończenie .. gdyby nie miplo to o geocachingu dalej nie miałbym zielonego pojęcia i nie pisałbym tych słów :)
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Ze znalezli metoda na darmowr zbieranie POI - nie jest niczym zlym. Mnie chodzi o to jaki jest dostep pozniej do tych punktow dla osob ktore nie maja "jedynego slusznego" programu do nawigacji. Bo spisywanie danych z ekranu to nie jest to "co tygrysy lubia najbardziej". Przeciez nawet GC, tak krytykowane przez niektore osoby - pozwala pobrac takie dane jako plik LOC (w paczkach po 20 ale jednak). Zobaczymy co mi odpisza.
Hern pisze: Tak na zakończenie .. gdyby nie miplo to o geocachingu dalej nie miałbym zielonego pojęcia i nie pisałbym tych słów :)
kazdy kij ma (co najmniej) dwa konce :)
Obrazek . Obrazek
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Punkty do Automapy wprowadzają użytkownicy - w czasach poi mobilne - było to darmowe, obecnie - miplo jest również darmowe - ale dla właścicieli legalnej wersji automapy - skoro nie popieramy i nie używamy oprogramowania pirackiego - nie widzę tu problemu.
Punkty wprowadza, o ile dobrze pamiętam jeden z nas. I nie jest to praca łatwa :) Sam kiedyś kilkanaście wprowadziłem, bardziej na własny użytek. Ale jak zobaczyłem z jaką robotą się to wiąże, to mi się odechciało. Także podziwiam pracę kolegi z OCPL.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Coraz powszechniejsza jest polityka wymuszania - jak kupowalem Asusa 4 lata temu to Outlooka dostalem na CD, legalnego i moglem sobie synchronizowac dane na PC z Pocketem. Teraz - outlooka nie ma juz w zestawie. Chce miec synchronizacje adresow z PC - musze kupic caly pakiet.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Hmmm, to chyba jednak nie jest tak krysztalowo czyste. Jesli kupie GPmape, to moge z niej korzystac do konca zycia - caly czas w wersji z roku 2002 ;)
Jesli chcialbym uzywac AutoMapy w wersji 3, gdzie nie ma formatu poi/poipts, to nie skorzystam z darmowych danych z miplo, ktore podawane sa wlasnie w tym formacie, choc mam legalny produkt i nadal moge go uzywac.

Pierwszy Outlook'97 jaki pamietam byl na plycie dolaczonej do gazety Chip ;)
Wersja w pelni funkcjonalna i jak najbardziej legalna.
Z drugiej strony mozna teraz kupic pakiet Microsoft Office za niewielkie pieniadze - niewielkie w porownaniu z tym, ile sobie liczono kilka lat temu.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Jest jeszcze ciekawiej - mozesz miec najnowsza Automape ale nie wykupujesz przedluzenia subskrypcji a wtedy:
9. Specjalnie dla użytkowników programu AutoMapa® z ważną subskrypcją, korzystanie z programu MiploSync jest bezpłatne przez jeden (1) rok od wprowadzenia MiploKodu. Po tym okresie, korzystanie z programu MiploSync pozostaje bezpłatne dla użytkowników programu AutoMapa® na okres ważności subskrypcji.
10. Każde przedłużenie ważności subskrypcji (wykupienie subskrypcji AutoMapy®) powoduje przedłużenie okresu bezpłatnego użytkowania MiploSync, na okres ważności subskrypcji.
11. Po zakończeniu okresu bezpłatego użytkowniania programu MiploSync, dalsze korzystanie z programu będzie płatne.
Czyli patrzac na pkt 11 - miplo jest PLATNE - czy w formie subskrypcji czy tylko samego korzystania z ich serwisu.

EDIT
Czyli kazdy ma prawo za darmo i w czynie spolecznym pomagac im budowac ten serwis
Społecznościowy charakter serwisu pozwala na udział w jego tworzeniu wszystkim użytkownikom. Dzięki zaawansowanej technologii każdy z użytkowników posiada możliwość łatwego dodawania nowych POI, poprawiania lokalizacji już istniejących punktów, uzupełniania danych teleadresowych a także oceniania i komentowania punktów.
ale korzystac ze zgrromadzonych danych mozna tylko jak sie zaplaci.
Niezle konstrukcja :)
Obrazek . Obrazek
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Pojęcie produktu Maintenace jest u nas jeszcze mało popularne. Choć coraz więcej firm je wprowadza.
W mojej firmie od jakiegoś czasu jest wprowadzone i widzę tego sens.
Można mieć zastrzeżenia co do objęcia płatną usługa pracy samych użytkowników programu - i tu się jak najbardziej zgadzam. Co do aktualizacji oprogramowania i map, wsparcia technicznego i pozostałych elementów związanych z pracą pracowników, było nie było prywatnej firmy, to opłaty za ich usługi są jak najbardziej zrozumiałe.

Porównanie do GPMapy - działa to dokładnie tak samo - z mapy z roku 2003 możesz korzystać dożywotnio także w przypadku Automapy.
Aktualizacja punktów to inna sprawa - radary w GPmapie nanoszone są przez użytkowników i zamieszczane na ogólnodostępnym serwerze. W AM było tak jeszcze jakiś czas temu. Nie ma gwarancji jednak że Imagis nie zrobi ruchu podobnego do AM.
Nie ma przeciwwskazań, żeby stworzyć ponownie portal użytkowników do wymiany punktów. Trzeba tylko namówić użytkowników :)
ODPOWIEDZ