Virtuale do niczego - kolejna runda

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

nemrodek pisze:oczywiście mój apel to żart - o czym miał świadczyć uśmiech :)

A twój apel Ted jest niestety utopijny. I można pisać wiele słów (odtego mamy to forum przecież), można wprowadzać szereg rozwiązań, zakazów, weryfikacji - ale i tak kiepskie (przynajmniej w ocenie niektórych) skrzynki będą powstawać.
Jedynym rozwiązaniem zmniejszającym ich liczbę będzie zakładanie przez nas jak najlepszych skrzynek.
Czego wszystkim forumowiczom życzę :)
jasne ze zadne ograniczenia, zakazy itp nic nie zmienia. Jedna z podstawowych zasad wychowania glosi ze wychowuje sie przykladem.
Jesli my wszyscy - "aktywisci" geocachingu sami bdziemy sie starac zakladac coraz lepsze skrzynki - zgadzam sie z tym co Bas pisal wczesniej, caly czas sie uczymy - tym wieksza szansa na to ze osoby dolaczajace sie do OCPL, czerpiac wzory z dobrych skrzynek sami beda zakladac swoje dbajac o ich jakosc.
Zgadza sie - czasami jestem utopista i marzycielem - ale przyznaj ze zycie bez marzen jest nudne i nieciekawe :)
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

woytas pisze: Nigdy nikomu nie chcialem niczego zabraniac (pisze to juz chyba 3 raz - ale widocznie w sposob nie zrozumialy...).
Zycie weryfikuje wiekszosc spraw - nie interesuje mnie problem tandetnych tradycyjnych cache. Chce jedynie wprowadzic ograniczenie (a nie zabraniac!!!-4 raz)
Ograniczenie jest formą zakazu. Np. ograniczenie do 50km/h jest równoznaczne z tym, że masz zakaz poruszania się z wyższą prędkością.
Ograniczenie w zakładaniu wirtuali nie jest niczym innym niż zakazem ich zakładania, dopóki nie spełnisz określonych warunków.

Zresztą, nazewnictwo nazewnictwem, mnie natomiast chodzi o to, że warunki które proponujesz nie wpłyną na jakość takich skrzynek, a wręcz będą promować bylejakość skrzynek tradycyjnych.
Bo cały czas jako kryterium ograniczenia bierzesz pod uwagę ilość, a nie jakość skrzynek.

Wspomniany powyżej Kiko ma założone 44 skrzynki, czyli z dużą nawiązką spełnia limit który proponujesz. Polecam jednak te skrzynki przejrzeć. Naprawdę myślisz, że jego wirtuale będą dobre, a choćby tylko istotnie lepsze od skrzynek Tramwajarza - od których zaczął się temat?

Ja nie sądzę.
woytas pisze: dla poczatkujacych geocacherow by zmusic ich do jakiegokolwiek wysilku i zrobienia tradycyjnego cache. No chyba, ze zalozenie normalnego cache jest zbyt trudne dla kogos i zaklada wirtuala dla statystyki (a niektorym nawet takiego czegos niechce sie zrobic) badz woli lupic cudze cache bez wkladania wysilku w zabawe.
Cache tradycyjny też można zrobić bez żadnego wysiłku. Bo nie powiesz mi przecież, że wydrukowanie dziennika, wsadzenie go do pudełka i wykopanie dołka na to pudełko to jakiś szczególny wysiłek?
woytas pisze: lepiej wyruszyc w teren
O 23:00 ??
Nie obraź się, bo nie tylko Ciebie to dotyczy, mam coraz częściej wrażenie, że sakramentalne hasło "lepiej ruszać w teren" pojawia się w ustach tych, którym kończą się argumenty :")
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
woytas
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: woytas »

woytas pisze: dla poczatkujacych geocacherow by zmusic ich do jakiegokolwiek wysilku i zrobienia tradycyjnego cache. No chyba, ze zalozenie normalnego cache jest zbyt trudne dla kogos i zaklada wirtuala dla statystyki (a niektorym nawet takiego czegos niechce sie zrobic) badz woli lupic cudze cache bez wkladania wysilku w zabawe.
Cache tradycyjny też można zrobić bez żadnego wysiłku. Bo nie powiesz mi przecież, że wydrukowanie dziennika, wsadzenie go do pudełka i wykopanie dołka na to pudełko to jakiś szczególny wysiłek?[/quote]



ile ukryles cache?
na MRU cache szukalismy kolo godziny 24 wiec nie jest to problemem
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=12][img]http://www.opencaching.pl/statpics/12.jpg[/img][/url]
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

woytas pisze: ile ukryles cache?
Kolejne "standardowe zapytanie" kogoś, kto nie ma nic innego do powiedzenia. Nie ukryłem ani jednego - nie chcę na siłę zakładać byle jakich.
Właśnie o tym przecież piszę - to nie "wirtualność" skrzynki jest problemem, ale jej jakość.
Innymi słowy - wolę dociągać do poziomu Radzieta (słownie: DWIE skrzynki) niż poziomu Kiko (słownie: CZTERDZIEŚCI CZTERY skrzynki)

Myślałem, że wystarczająco dobitnie dałem do zrozumienia, że preferuję jakościowe podejście...
A teraz zmykam na rower :")
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
woytas
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: woytas »

najlepiej jest dac dobry przyklad
A podobno zrobic dobry cache nie jest zadnym problemem :>
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=12][img]http://www.opencaching.pl/statpics/12.jpg[/img][/url]
kufel
Wyjadacz
Posty: 354
Rejestracja: czwartek 29 maja 2008, 14:17
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: kufel »

Zastanówmy się nad inną opcją-zakładanie skrzynki po jakimś czasie ,tzn.po miesiącu od rejestracji,lub po iluś tam skrzyneczkach odkrytych.Wtedy nożna ocenić co nam się w skrzynkach podoba,a co nie.dobre wzory można skopiować,natomiast złych nie powielać.Ja ze swoją pierwszą założoną(jedyną)czekałem cztery miesiące i opłaciło się.Odrazu po znalezieniu dostałem rekomendację.Naprawdę nie warto się śpieszyć z zakładaniem skrzynek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Byloby to dobre rozwiazanie (mozliwosc zakladania wlasnych po ilus znalezieniach) gdyby rozklad skrzynek w kraju byl podobny. Ale zauwaz - zupelnie inna sytuacja jest w Wawie i okolicach - zupelnie inna w innych regionach kraju.
Przykladowo - ktos kto mieszka w Zielonj Gorze - najblizsza skrzynka jest ok 20 km od miasta, nastepne to MRU - ok 50 km.
I co jesli w tym miescie ktos bedzie chcial sie bawic w geocaching? Ma czekac az ktos laskawie dojedzie i pozaklada mu kilka krzynek? Czy ma jedzic kilkadziesiat km by "podciagnac" licznik i dopiero wtedy zakladac wlasne ?
Dlaczego koniecznie chcemy decydowac za innych ? Pomagajmy nowym, doradzajmy. Sam, z wlasnej inicjatywy (jak jeszcze nie bylo mowy nawet o RR) wyslalem kilka maili do nowych osob z radami czy uwagami i jak dotychczas nie spotkalem sie ze zla reakcja, przewaznie ten ktos podziekowal ze pomoc i rady. Pamietajmy ze kazdy z nas kiedys zaczynal i niewiele wiedzial o tej zabawie i ze kazdy z nas caly czas sie uczy bez wzgledu na to ile skrzynek juz znalazl/zalozyl. Wedlug mnie proba stwarzania jakichs restrykcji dla nowych uczestnikow jest troche przejawiem pokazania swojej wyzszosci, podobnie jak czesto powtarzajace sie pytanie - "a ile Ty skrzynek znalazles czy zalozyles ?"

Pomagajmy nowym, doradzajmy bo to w naszym wspolnym interesie - im wiecej uczestnikow, im wiecej dobrych skrzynek - tym wiecej milych wrazen z ich szukania - prawda ? :)
Obrazek . Obrazek
kufel
Wyjadacz
Posty: 354
Rejestracja: czwartek 29 maja 2008, 14:17
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: kufel »

Ted masz rację.Sam jestem z dosyć trudnego terenu pod względem skrzynek:(A jeśli chodzi o wirtualne skrzynki zauważyłem jedną rzecz.Mianowicie 90 % skrzynek jest niezgodna z definicją na opengeowiki.Znalazca powinien udowodnić założycielowi ,że był w danym miejscu i otrzymać od niego hasło do logu,a nie szukać go sam.Jeśli wszyscy zakładali by skrzynki zgodnie z definicją, to problem by zniknął sam.Skończyło by się goglowanie sam to nie raz robiłem( :oops: )
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Z wirtualami moze byc na prawde roznie. Jedna z moich wirtualnych skrzynek - http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=1723 cztery osoby wygooglowaly. Zakladajac mialem nadzieje ze haslo jakie wymyslilem jest nie do ruszenia - a jednak. Ale mimo wszystko, wydaje mi sie ze "znalazcy" musieli sporo powalczyc by dokopac sie do tego nazwiska - prawda ? :) Wiec, mimo ze tam nie byli - wydaje mi sie ze nawet takie wirtualne znalezienie skrzynki w tym przypadku mozna spokojnie zaliczyc.
Obrazek . Obrazek
lukas_jaceq
Wyjadacz
Posty: 398
Rejestracja: sobota 10 maja 2008, 19:47
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: lukas_jaceq »

Ale samo googlowanie nie nie jest złe przecież, jest wiele skrzynek gdzie można wygooglować wyniki. I to nie jest problem jesli musisz sie postarać żeby ten wynik właściwy znaleźć. Porażką takich virtuali jest to jeśli nawet nie musisz przeglądać trafień bo Google po 0,3s w 2 wyniku, wytłuszczonym drukiem podaje odpowiedź. to jest właśnie porażka.


A z innej beczki:

Czepiliście się tych biedntch Virtuali i robicie nagonkę na ludzi którzy je lubią. A ja proponuje poprzeglądać ostatnie skrzynki tradycyjne:
np:
-
Opis PL

Na jednej z wysp
Dodatkowe informacje kodowane

Szukaj zwalonego drzewa , w korzeniach
Zadnego zdjęcia, słowa więcej na ten temat... skrzynka micro.. nie do znalezienia praktycznie... porażka.

kolejna:
-Pojemnik zakopany w drzewie wskazanym przez namiar .
Szukaj w dziurze , pod poziomem gruntu .
i tu OK sa zdjęcia tylko że... do końca nie jestem przekonany co do niezłamania regulaminu. Skrzynka zakopana w korzeniach niespełna może 0,5 m od muru. na pewno w strefie ochrony zabytku.

jeszcze jeden:
Pojemnik zakopany pomiędzy dwoma drzewami .
Drzewa znajdują się na pograniczu terenu nieużytkowanych domków letniskowych .
Teren opuszczony , płotu tam nie ma .
Szukaj 15-20cm pod poziomem terenu .
Ekstra, opuszczony teren, gdzieś tam nam nad jeziorem. Chłopcy sobie założyli bo akurat tam kimali, to jakos tak wyszło, że może co by zakopać pod drzewem obok... Tylko jak mnie ma to zachęcić żeby odwiedzić to miejsce? raczej nawet tam bym nie skręcił jak bym był w pobliżu....


Jak widzicie czepiać można sie każdego i o wszystko, ale nie o to chodzi... a czy skrzynka taka czy owaka jest dobra to widać po statach skrzynki.

Autorów skrzynek nie podałem bo nie chce żeby stali się kolejnymi ofiarami przemocy. Pozatym nie mam ochoty oceniać kogokolwiek skrzynki pod kątem przygotowania. Jeśli będe sie wybierał w te okolice to i owszem wezme je pod uwagę ale na samym końcu. i po to własnie są statystyki.

A co do terenu to nie zawsze można w niego iść, czasem bo sie nie chce, czasem bo pogoda nie taka, brak czasu albo.... poprostu brak skrzynek.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Masz oczywiscie racje, ze i tradycyjne skrzynki maja swoje wady ;)

Zdjecia: zle sie stalo, ze sa przy kazdej niemal skrzynce i wskazuja miejsce ukrycia, bo czesto okazuje sie, ze bez tego zdjecia odkrycie skrzynki jest wrecz niemozliwe. To zmusza do ladowania bazy zdjec... a geocaching jest gra oparta na gps i to powinno wystarczyc. Ja akurat korzystam z PDA i zdjecia wrzucam do komorki (czasami), ale jak dla mnie nie o to chodzi, zeby ciagnac dodatkowe zabawki... Efekty czesto sa takie, ze trzeba porownywac teren ze zdjeciem, zeby zlokalizowac miejsce, bo inaczej nie da rady - BEZ SENSU !
Powinny wystaczyc wspolrzedne i ewentualne wskazowki slowne. Nie trzeba pokazywac palcem gdzie jest cache. Na poczatku tak robilem, ale uznalem, ze nie jest to dobra droga.
lukas_jaceq
Wyjadacz
Posty: 398
Rejestracja: sobota 10 maja 2008, 19:47
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: lukas_jaceq »

No jasne ze nie muszą być zdjęcia. Ale potrzebne sa jakieś dokładniejsze informacja wg. mnie. często sam namiar jest niewystarczający, bo np jest gęsty las a sygnał pływa w okolicach 20 m. i zdrowia szcześcia w szukaniu skrzynki w korzeniach drzewa. Albo dobry opis albo zdjęcia jak taka skrzynke znaleść. Dzieki dobremu opisowi znalazłem np bez gps skrzynke w bieszczadach w drodze na Drwennik. a jak popatrzyłem w około to bez zdjęc i i opisu niee ma szans takiej skrzynki znaleźc.

A co powyzszego jednego z przykładów to sorry targanie sie na "jedna z wyps" potem szukanie zwalonego drzewa i w korzeniach szukanie micro kesza to juz lekie szlaleństwo... wypada ze jesli się zdecyduje to musze wziąć ze sobą sitko zeby kesza znaleść :twisted:
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Przy dokladnosci GPSa ok 5 m (5 m chowajacego + 5 m szukajacego) czesto bez pokazania jakiegos detalu - skrzynka praktycznie nie do znalezienia. Ja staram sie zdjecia miejsca schowania dawac takie ze jesli nie dojdziesz praktycznie do samego tego miejsca to takie zdjecie niewiele Ci da. A przekopywanie pozniej po omacku wszystkich mozliwych pienkow i krzakow - nie bardzo mi sie podoba. Ale - co kto lubi.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Tak trzeba zakladac cache, zeby mozna bylo go odszukac bez zdjec.
W razie trudnosci trzeba dolaczyc opis tekstowy.

Sa wsrod nas i tacy, ktorzy nie maja pod reka drukarek, a wprowadzanie zdjec do telefonu/PDA nie jest dobrze rozwiazane bez powiazania z html, czego z kolei nie mozna wykorzystac na wszystkich telefonach (vide sasiedni watek). Trzeba to wziac pod uwage przy zakladaniu skrzynki.
W zadnym wypadku nie twierdze, ze mnie sie to udaje, ale do tego daze. Na dzien dzisiejszy nie planuje zamieszczac zdjec miejsca ukrycia skrzynki...
lukas_jaceq
Wyjadacz
Posty: 398
Rejestracja: sobota 10 maja 2008, 19:47
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Post autor: lukas_jaceq »

Zgadzam sie. Ostatni nie wziołem spojlera na jedna ze skrzynek a sygnał pływał około 10m. Stok górki mocno pochyły, pokrzywy po szyje, park gęsty i wszystkie drzewa jak dla mnie identyczne. ponad godzinę kuliśmy okoliczne drzewka i wsciekli bez efeków wróciliśmy do domu...

Po obejrzeniu spojlerów okazało się ze bylismy bardzo blisko, jeszcze 20 min i byśmy znaleźli. Znajomy pojechał szukać ze spojlerem i po około 20 min szukania ( sygnał też pływał w okolicach 10-15m), dzieki spojlerowi znalazł. Jak potem rozmawialismy to bez sojlera nie ma mozliwości znaleźć kesza. Szczególnie że kesz zakładany zimą i okolica całkiem inaczej wyglada zima a inaczej latem i nawet pamiętając jaki jest charakterystyczny widok zima, zwyczajnie taki widok nie istnieje latem ( kwestia ograniczenia widoczności przez liście). Spojler dawał pomoć w jednym z detali drzewa.
ODPOWIEDZ