Garmin i aplikacja Geocaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

moze w gpx nie uzywac polskich znakow?
W bazie Filipsa nie ma ogonkow. Ja pisze bez ogonkow w sieci od zawsze, wiec sie przyzwyczailem, ale czy innym bedzie to przeszkadzac?
Usuniecie ogonkow (a wlasciwie ich reprezentacji) mogloby zlikwidowac niejedna przeszkode - chocby ta.
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Może się przyda: w pliku GPX nie może być znaków specjalnych typu < > i paru innych.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Bas pisze:
The Colorado needs to see a groundspeak cache tag and requires a unique integer id for each cache. It also needs a groundspeak name, removing the groundspeak name tag results in neither a waypoint or cache being created.

Both the waypoint and geocache would import without a waypoint name tag but both showed up with a blank name in the waypoint and geocache list. You might run into issues if you import multiple "no name" waypoints.
No tak - bo jesli geocache to TYLKO z groundpeak - inne nie istnieja :lol:
Czyli z tego co znalazles wynika ze w naszych plikach GPX brakuje ID cacha.
Dodam od siebie ze gdyby ten plik byl zmieniany, to wartoby pomyslec o jeszcze jednej, drobnej chyba zmianie.
Otoz - w plikach z GC - osoba wpisujaca loga, znalaza - nazywany jest "finder" a u nas - "geocacher". I w plikach z GC taki "finder" ma tez swoj ID - co pomaga pozniej w GSAKu robic np rozne statystyki czy kolorowac swoje skrzynki, znalezione przez siebie skrzynki itp - wszystko dziala wlasnie na tych ID.
Sadze, ze taka zmiana nie zepsulaby tego co juz dziala (mam na mysli zamiane geocacher na finder)
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

kwieto pisze:
Bas pisze:Z ostatniej chwili. Mam dobre wiesci.

GSAK jednak sie przyda:
Tyle że efektem tej operacji jest właśnie taki "jednokaszowy" plik. Może polskie litery coś krzaczą (zamieniane są przez GSAK na "robaczki", czasem o dość skomplikowanej składni - np. ó zamienia się na coś w stylu &oacute
Po prostu brakuje ID cache wiec widzi tylko pierwszy
he Colorado needs to see a groundspeak cache tag and requires a unique integer id for each cache. It also needs a groundspeak name, removing the groundspeak name tag results in neither a waypoint or cache being created.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

ted69 pisze:taki "finder" ma tez swoj ID - co pomaga pozniej w GSAKu robic np rozne statystyki czy kolorowac swoje skrzynki...
Ted, mamy Cie :!:

Chodzi o statystyki.
... a ja sie zastanawialem dlaczego korzystasz z GSAK 8)
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Bas pisze:
ted69 pisze:taki "finder" ma tez swoj ID - co pomaga pozniej w GSAKu robic np rozne statystyki czy kolorowac swoje skrzynki...
Ted, mamy Cie :!:

Chodzi o statystyki.
... a ja sie zastanawialem dlaczego korzystasz z GSAK 8)
:P :P :P :P :P
Wcale tego nie ukrywam - zawsze pisalem ze lubie takie rzeczy. Np ciekawi mnie czyich skrzynek najwiecej znalazlem, kto moich skrzynek znalazl najwiecej itp. jak wygladaja statystyki w skrzynkach multi, wirtualnych itp. U nas tego nie ma a tutaj, jest to proste.
Poza tym - jak sie eksportuje plik jako WPT ( pod Oziego) to slicznie i kolorowo to wyglada - wlasne sa w innym kolorze, znalezione w innym, a te do szukania jeszcze w innym (czasami warto widziec wszystkie razem, a nie tylko te nie znalezione)
Poza tym - z GSAKa mozna zrobic cos podobnego do filipsowej bazy - html ze skrzynek z innych systemow.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Tak, pamietam ze lubisz statystyki. Ja zreszta tez.
Skorzystalem z GSAK do eksportu w html bazy z GE i GC - siedzi w palmtopie i czeka na wycieczki.
Do glebokich statystyk w GSAK nie dotarlem, ale mozesz wrzucic jakies kolorowe obrazki np. na temat wirtuali, bo to temat, ktory nie pozostawia obojetnie ;)

Kolorow tez mi brakowalo. W koncu w gps i MapSource dorobilem kilka nowych ikonek skrzynek - teraz sie jakos odnajduje, choc nadal przy planowaniu wycieczek jest co robic...
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

jedna prosta tabelka wyglada np tak
Obrazek
To jest statystyka moich skrzyneczek na OC PL :)
A tutaj dokladny raport dotyczacy moich skrzynek - nei wyglada to najladniej ale da sie (jakos) ogladac
http://stc.org.pl/PDA/Chart.html
Niestety - odsylacze do skrzynek sa na sile wbite jako odsylacze do GC :(
Jak ktos sie uprze to mozna samemu pisac rozne skrypciki ewentualnie poprawiac istniejace.
A tutaj jest statystyka skrzynek na GC
http://stc.org.pl/PDA/stats2.htm
wedlug wielkosci skrzynek

Niestety - nie wszystkie makra da sie uruchomic na danych z OC PL - brakuje wlasnie ID skrzynki czy ID usera
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

ted69 pisze: Po prostu brakuje ID cache wiec widzi tylko pierwszy
Bingo!
Ściślej - GSAK dorabia sobie informację o id skrzynki w ten sposób:

<groundspeak:cache id="99999998" .....

przypuszczam, że ma to byćodpowiednio wysoki, "bezpieczny" numer, coby nie kolidował z rzeczywistymi numerami GC.
Problem w tym, że taki numer GSAK przyporządkowuje.... każdej skrzynce!

Na próbę zmieniłem kilka kolejnych na coraz niższe (99999997, 99999996, itd.) i skrzynki te zaczęły pojawiać się w Colorado

Obrazek

Są wszystkie niezbędne informacje, łącznie z notkami szyfrowanymi.
(oczywiście zamiast nazw keszy można wyświetlić też ich "kody" - typu OP029C itp.)

Sprawdziłem też jak jest z polskimi literami, i problem z tego co widzę jest generowany przez GSAK (pewnie nie obsługuje innych standardów kodowania niż zachodni)

Tak to wygląda po wypluciu przez GSAK (na czerwono "krzaki") Colorado natomiast nie ma problemu ze zrozumieniem polskich znaków.

Obrazek

A tak wygląda próba wpisania polskich literek "z palca", w notepadzie (na niebiesko podkreślone polskie literki):

Obrazek


BTW, GSAK potrafi przyporządkowywać znalezione skrzynki do nicka a nie do ID, choć przy wyborze jest info, że przyporządkowanie wg ID będzie bardziej wiarygodne. Natomiast nawet linkując po nicku, w moim przypadku nawet się nie pomylił - ale ja mam tylko dwie znalezione skrzynki :"P
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Mały update - id cache'a musi być wartością numeryczną. Spróbowałem oznaczyć je jako "OPxxxxxxx" (gdzie "xxxx" to numer) i niestety, takich cache'y nie widzi.

Od biedy jestem w stanie ponadawać sobie ręcznie numery do skrzynek (tak jak nadałem to tym kilku ze screenshota), pytanie tylko, czy przy imporcie nowych nie zostaną one zdublowane? Bo przerabianie za każdym razem rosnącego pliku skrzynek trochę mi się nie uśmiecha.

Chyba żeby rzeczywiście zmodyfikować GPX wyrzucany przez stronę opencaching.pl, pytanie tylko czy to wykonalne i do kogo zwrócić się z taką prośbą?
I czy to ma sens, bo widzę że de facto na razie tylko ja jestem zainteresowany takim "ficzerem" :"P
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

GSAK przerzuca dane z plikow GPX do swoich DBFow, w ktorych:
CACHEID to pole typu Charakter (8 znakow)
OWNERID to pole typu Charakter (8 znakow)
USERNUM to pole numeryczne (7 znakow)
Nie bardzo rozumiem, dlaczego wlasnie tak jest to zrobione. Widac pozniej ten teksty z pol ID sa zamieniane na liczby i na nich wykonywane sa operacje.

Nie tylko Ty jestes zainteresowany zmiana naszych plikow GPX. Jest nas co najmniej dwoch :)
A zmiana wydaje sie prosta: podobnie jak w plikach z GC - przy kazdej skrzynce zamiast golego:
<geocache status ...... >
wystarczy zrobic
<geocache id="12345" status ......>
Podobnie z ownerem, geocacherem
Te nr ID sa w systemie wiec nie powinien to byc wiekszy problem

Mialem wczoraj dziwne doswiadczenia z plikami GPX z naszego portalu. Maly plik GPX (maly to znaczy z jedna skrzynka) wczytuje sie bez problemu. Natomiast zbior z wieksza iloscia skrzynek znowu zglasza blad. Polaczenie w jedna linijke tego co jest zapisane w drugim znaczniku/tagu czyli miedzy:
<gpx xmlns .................. creator="www.opencaching.pl">
naprawia sytuacje, plik wczytuje sie bez problemu.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

kwieto pisze:Mały update - id cache'a musi być wartością numeryczną. Spróbowałem oznaczyć je jako "OPxxxxxxx" (gdzie "xxxx" to numer) i niestety, takich cache'y nie widzi.
W GSAKu nie znalazlem mozliwosci wstawiania/zmieniania ID skrzynki. Natomiast w pole ID usera mozna wpisac dowolny string.
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

ted69 pisze: W GSAKu nie znalazlem mozliwosci wstawiania/zmieniania ID skrzynki. Natomiast w pole ID usera mozna wpisac dowolny string.
Ja robiłem modyfikacje na pliku wyjściowym, po prostu w edytorze tekstu.
Natomiast mogę teraz taki "przeedytowany" plik wessać z powrotem do GSAK - ciekawe tylko, czy po dociągnięciu skrzynek z OC, nie zdublują się dane istniejących? (obecnie GSAK dociąga sobie tylko te, których jeszcze nie ma w bazie)

Zastanawiam się jak nie zdublować numerów z tymi z GC (jak ktoś używa), ale zawsze te punkty mogą być w różnych bazach - choć nie wiem, czy np. Colorado obsłuży te same ID w różnych plikach (dwa pliki jako takie - ZTCW bez problemu)
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Wydaje mi sie ze GSAK sprawdza przy podczytywaniu tylko pole Code - jesli jest takie samo w nowym pliku jak w istniejacej bazie - to tego rekordu nie podczyta. Wystarczy zmienic tylko pole Code w istniejacej bazie i rekordy sie powiela (ale beda mialy oczywiscie inne wartosci w Code). Poza tym jest makro ktore robi porzadki i wywala powtarzajace sie skrzynki majace te same wspolrzedne, czyli podczytujac dane np z GC i OC PL bedziemy mieli skrzynki o roznych Code ale wskazujacych na te sama skrzynke (rejesrowana w obu serwisach) i takie makro powinno to poprawic.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Jesli chodzi o CACHE ID, to mozna napisac sobie makro ktore bedzie wpisywalo ten numerek, tylko ze jest problem w OC PL ze "zgumionymi" dwiema pozycjami. Przykladowo - skrzynka z identyfikatorem OP0C70 (czyli dziesietnie 3184) ma w systemie ID=3186. Ale i z tym moznaby bylo sobie poradzic. Gorzej jest z ID usera - tutaj zadnych danych w GPXie nie ma.
Obrazek . Obrazek
ODPOWIEDZ