GPS - jakie urządzenie kupić

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: u810 »

Lza pisze:Do keszowania oregon prawie się sprawdza.
Jest parę problemów
- foto-spoilery - trzeba geotagować w osobnym programie fotki, wgrać do garmina. Niestety psuje się tym sobie zabawę bo widzi się obrazek wcześniej, a potem to już Przeglądarka zdjęć -> w pobliżu pozycji -> Moja aktualna pozycja -> no i wybieramy obrazek który chcemy widzieć ( łatwizna jak zrobienie kawy z mlekiem w betoniarce).
BTW. Wspomniana Vista H/HCX nie ma przeglądarki zdjęć. Trzeba drukować lub nosić ze sobą PDA.

- ograniczenie do X waypointów ( gdzie X jest zależna od wielkości kwoty jaką wymienisz na garmina) Vista H/HCX to 1000 waypointów, czyli gdy wliczymy że w tym 1000 chcemy zmieścić ciekawe miejsca, parkingi dla keszy, kesze, miejsca gdzie mamy grzyby, ryby i jagody to zaczyna być mało. Ograniczenie to jest czysto złośliwe i nie wynika z ograniczeń hardware

- brak możliwości grupowania w jakikolwiek sposób keszy - pokazuje najbliższe lub można wyszukać po nazwie. Więc jeśli jedziemy sobie z miasta A do B to nie wyfiltrujemy sobie na urządzeniu keszy przy trasie. Trzeba taszczyć laptopa.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: Lza »

Spoilery - to raczej specyfika zakładających. Są tacy i chwała im za to, którzy najpierw pomyślą a później schowają kesza. Spojlery są wogóle niepotrzebne do geocachingu, pod warunkiem że używa się rozumu przy chowaniu. Żeby nikt się nie czuł urazony, napiszę, że są też kesze schowane z głową, ale i tak jeszcze dołączony spoiler - niepotrzebnie. (to jest moje zdanie nie chcę tu nikogo przekonywac, po prostu je prezentuję). Czasem kilka słów w kodwanym hincie by wsytarczyła zamiast spoilera.

Co do reszty argumentów U810 - ja się zgadzam, choć może troszkę to jednostronne spojrzenie. Mało kto ma potrzebę tak zaawansowanych własności urzadzenia, co nie zmienia faktu, że linikjka kodu w oprogramowaniu by nie zaszkodziła. Jak obserwuje większość keszerów, nie planują tras, nie wgrywają kilku alternatywnych map. po porstu wygląda to tak:

włączają garmina,
1. geocache
2. -> znajdz najbliższy -> jedź.
3. znalezienie lub nieznalezienie -> log, i przeskok do punktu pierwszego
jak już są zmęczeni wyłączają i idą na napój razem z innymi :-)

Stąd mówię, że do keszingu wystarczy, (a i do najbliższego baru jak do kesza doprowadzi) ale rzeczywiście ogólnie rzecz biorąc software garmina nie dorasta do ubiegłej dekady i nie mówię tu tylko o oregonie. mapsource, Que, opencaching.com - to wszytsko bardzo ograniczone programy. robia na mnie wrażenie, jakby ktoś coś zaczął programować, ale nagle umarł i wszystko się zatrzymało w fazie prenatalnej.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: Lza »

jeszcze można dorzucić, że oregon obsługuje tylko amerykański format daty. czyli jak jest na ekranie 3/10/2010 to wcale nie jest 3 październik i nigdzie się nie da tego ustawić
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: u810 »

Czasem foto-spoiler jest konieczny.
Ostatnio zakładałem serię 4 keszy, to są quizy gdzie zagadka rozwiązana w jednej skrzynce prowadzi do kolejnej, więc najpierw musiałem odwiedzić miejsca, zrobić pomiary, przygotować zagadki i kesze chować za drugim razem. No i zachciało mi się wyznaczyć jeden punkt przy użyciu uśredniania w oregonie ( taka ładna animacja jako to się uśrednia). Zgodnie ze sztuką uśredniam aż garmin zadowolony pokazuje OK, idę dalej i przy powrocie , gdy minęło ponad 90 minut uśredniam drugi raz zgodnie z instrukcją.
Jadę drugi raz, wszystko przygotowane, dochodzę do owego miejsca ukrycia a badziewie pokazuje 59 metrów ! Nie ma innego wyboru niż zamieścić foto-spoiler. Po restarcie było 22 ale to nadal dużo.
Drugi to w głębokim wąwozie więc mała dokładność zrozumiała, foto się przyda.
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: Doc_with_the_dog »

Lza pisze: no ale to trochę więcej niż dreptanie od kesza do kesza. do keszowania się sprawdza.
I w tym własnie jest sęk. Ja nie neguje dyskusji nt. wad i zalet poszczególnych sprzętów, neguję natomiast szeroko pojety offtop. W tym wątku założycielka prosiła o pomoc. Potrzebuje czegoś co czasami zaprowadzi Ją do kesza, czasami poprowadzi po drogach, a niekiedy wskaże jej waypoint, gdzie znalazła sobie grzybka. Powinniśmy Jej pomóc, a nie wznosić sie na wyżyny niuansów, którch niekoniecznie musi rozumieć (sam nie rozumiem połowy Waszego slangu, bo jestem w tej dziedzinie imbecylem - oregona skonfigurował mi Sebek) i potrafię tylko załadować gpx oraz obsłużyć podstawowe funkcje.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: cichy »

Dziś widziałem Dakotę 10 w RTVEUROAGD za 699zł
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2075
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: krystiant »

cichy81 pisze:Dziś widziałem Dakotę 10 w RTVEUROAGD za 699zł
W eazymut.pl taka jest za 661zł i geokeszerzy mogą czasem jeszcze trochę utargować, ale 10 bym nie polecał. Ma tylko bardzo podstawowe funkcje...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: cichy »

Wiem o tym, że ma podstawowe funkcje dlatego sam kupiłem 20-stkę.
Jednak moje tamagoczi przekracza określoną kwotę.
Obrazek
Obrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: u810 »

Lza pisze: Fibi, mógłbyś napisać co to za mapa, której nawzwę sprytnie wykasowałeś? - Chyba że ten screen to wklejka rastra w photoshopie..
:-)
Wierzę, że to wektor, tylko zdradź jego nazwę :-)
Ta super tajna mapa, której nazwy koledzy nie chcą zdradzić to Góry_PL . Miałem ją wczoraj Ćwilinie, problem z nią jest taki że ma przestrzeloną kalibrację o 50 metrów. To niby niewiele w płaskim terenie. Natomiast na bardzo stromym stoku, śliskim od sypiącego śniegu w gęstym lesie szukanie ścieżki, która może być 50 metrów w tą lub w tamtą stronę nie jest zabawne.
No chyba że to element filozofii.
Awatar użytkownika
kodipar78
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 22:30
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: kodipar78 »

Tak czytam i czytam...
Temat dość ciekawy, ALE...
Urządzeń do nawigacji jest masa i moim skromnym zdaniem zadawanie pytania co kupić na forum bez określenia swoich dokładnych potrzeb jest bez sensu.
Każdy użytkownik ma inne preferencje i to co przeczyta na forum może być po zakupie powodem do niezadowolenia.
Moje doświadczenia z geocachingiem i urządzeniami przedstawiają się następująco:
- smartfon HTC i AutoMapa - AutoMapa nie nadaje się w teren, urządzenie słabo radzi sobie między drzewami, krótki czas działania baterii
- smartfon Nokia i jakiś Garmin - Garmin (taki drogowy) nie nadaje się w teren, urządzenie słabo radzi sobie między drzewami
- Lark i AutoMapa - AutoMapa nie nadaje się w teren, urządzenie słabo radzi sobie między drzewami, krótki czas działania baterii
- Lark i OziExplorer - urządzenie słabo radzi sobie między drzewami, krótki czas działania baterii
- Samsung B2710 i TrekBuddy - mały wyświetlacz, trochę ograniczona funkcjonalność
- eTrex H - brak map
- obecnie czekam na ETREX Vista HCx - życie pokaże
Fakt, przetestowanie powyższych urządzeń w moim przypadku łączyło się z ich zakupem i sprzedażą, czyli stratami finansowymi. Jednak, zaczynam popierać pogląd, który wyczytałem na jakiejś innej stronie - AutoMapa jest do Auta właśnie, Garmin, Ozi, Trek w teren, Lark, Mio, PDA do auta i KRÓTKICH wędrówek, sprzęt dedykowany do właściwych.
Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: cichy »

Ja na tym Garminie zrobiłem 200 skrzynek i na początek jeśli ktoś nie ma zbyt wygórowanych potrzeb całkowicie wystarczy. Posiada mapy, dobrze trzyma fixa, nawiguje zarówno po drogach jak i po bezdrożu. Posiada zaktualizowane mapy kilku województw.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gocanna
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 19 października 2010, 23:37
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: gocanna »

Jako pierwsza pytająca chciałam ze swej strony gorąco podziękować wszystkim za pomoc w wyborze urządzenia. Stałam się oto dziś szczęśliwą posiadaczką eTrex Vista HCx i teraz będę szaleć :-)
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: Doc_with_the_dog »

Gratulacje. Mimo, że sprzęt już swoje lata ma, na pewno się sprawdzi :)
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: Lza »

dobrze, że Doktorek nie sprecyzował, jako co się sprawdzi. ;-)
Awatar użytkownika
JohnDoe
Wyjadacz
Posty: 279
Rejestracja: środa 11 marca 2009, 13:28
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: GPS - jakie urządzenie kupić

Post autor: JohnDoe »

Też mam taki sprzęt, daje radę. Ale prędzej czy później (oby później) przyda Ci się ten link:
http://smartmobile.pl/jak-naprawic-odkl ... -vista-hcx
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ