Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jogi4x4
Nowy na forum
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 27 września 2010, 21:08
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: Jogi4x4 »

Siema wszystkim. Mam takie pytanko, nasz Oregon 300 nie posiada niestety ładowarki z zapalniczki i zastanawiam się czy podłączeniu Oregona do łądowarki samochodowej od Larka FeeBird 35.1 coś się może stać urządzeniu? Ładowarka Larka daje wyjściowo 6V i 1.5A natomiast czytałem gdzieś że Oregon ma ładowanie trochę ponad 5V, czy taka różnica w napięciu możę Oregonowi zaszkodzić? Czy może lepiej dokupić (i tak muszę nabyć) rozgałęziacz do zapalniczki z USB i ładować Oegona z rozgałęziacza poprzez ori kabel USB?

Sorka za takie głupie pytanie ale kiedyś już załatwiłem CB w podobny sposób więc wolę zapytać :mrgreen:
Pozdrawiam
FIŚKA&JOGI - Pozdrawiamy!
Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: miklobit »

A ta ładowarka od Larka, ( która ma byc zasilaczem do Oregona ) ma gniazdko usb względnie kabel z wtykczką mini USB ?
Bo jak inaczej to chcesz podłączyć....
A skoro ma i mierzyłeś napięcie na tym gniazdku / wtyczce , to możliwe , że bez obciążenia było większe niż specyfikacja usb przewiduje ( 4,75 V a 5,35 V ) .
Ale jak masz wątpliwości, to zasilacz USB na gniazdko zapalniczki ( Taki z gniazdkiem USB-A ) kosztuje przecież kilka zł, no może z 10 .
Awatar użytkownika
Jogi4x4
Nowy na forum
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 27 września 2010, 21:08
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: Jogi4x4 »

Lark ma jak większość nawigacji mini USB więc wtyk pasuje. Ładowarka od Oregona jaką znalazłem w necie ma 5V i 1A a Lark ma 6V i 1.5A więc nie wiem czy ten niby 1V i 0.5A nie zrobi Oregonowi nic złego? Uniwersalne ładowarki mają najczęściej 5V i również ok 1-2A więc sam już nie wiem. Chyba poszukam jednak rozgałęzienia do zapalniczki z USB i wtedy w aucie do zasilania użyję oryginalnego kabla do danych Garmina
FIŚKA&JOGI - Pozdrawiamy!
Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: krystiant »

Mi się oregon zepsuł od ładowarki. Teraz zasilam z rozgałęziacza z dodatkowym gniazdem USB i jest OK. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że oregona nie ładujesz tylko zasilasz...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: Stryker »

wydaje mi się, że po to jest wtyczka mini usb żeby całość trzymała jakiś (czyt. usb) standard. sam mam kabel motoroli, nigdy mi do głowy nie przyszło, że mógłby być nieodpowiedni dla oregona, mp3 czy innych cudów z pasującym gniazdkiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: krystiant »

Stryker pisze:wydaje mi się, że po to jest wtyczka mini usb żeby całość trzymała jakiś (czyt. usb) standard.
Też tak uważam
krystiant pisze:Mi się oregon zepsuł od ładowarki.
Do dziś nie wiem (nie sprawdzałem) czy to nie była wina zepsutej ładowarki/zasilacza... Wcześniej ileś tam razy było dobrze, a od czasu awarii tego zasilacza nie używałem...
Teoretycznie usb powinno mieć chyba 5V, jeżeli na tabliczce znamionowej jest podana inna wartość to jest możliwe, że jest to jakiś dedykowany zasilacz, a wtyczkę taką dali, bo jest ogólnie dostępna...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: miklobit »

Oczywiście nikt nie weźmie odpowiedzialności za radę, że nic się nie stanie.
Ale ja bym podłączył spokojnie , choćby z tego powodu, że sam Oregon jest zasilany z 2.4-3 V, czyli napięcie z usb musi przechodzić przez stabilizator lub przetwornicę obniżającą napięcie.
A takie układy na wejściu mają spory zakres dopuszczalnych napięć.
Oczywiście jeśli to jest zwykły stabilizator, to będzie dodatkowe ciepło wydzielane , ale te 100-200 mW ciepła nie powinno zrobić szkody, chyba że jakiś tropikalne upały będą akurat.
Awatar użytkownika
Jogi4x4
Nowy na forum
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 27 września 2010, 21:08
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Zasilanie Oregona 300 z zapalniczki?

Post autor: Jogi4x4 »

Kupiłem prosty zestaw do zasilania USB do rozgałęziacza zapalniczki(5V 1A) i zrobiłem dzisiaj 380km i jak na razie jest ok, wiec powinno działać bez przeszkód.
Dzięki za pomoc :D
FIŚKA&JOGI - Pozdrawiamy!
Obrazek
ODPOWIEDZ