Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

fredzio
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: czwartek 23 czerwca 2011, 01:07
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: fredzio »

Od wczoraj śledzę ten wątek. Zaciekawiony tematem wgrałem nowe fw 3.80 do swojego 62s.
Moje drobne refleksje:
Jak na Garmina wygląda to całkiem dobrze. Zdjęcia się obracają, w zależności jak trzymamy GPSa, czy w pionie czy w poziomie.

Podoba mi się nowy wygląd opisu Geocache.
Ajger pisze:Niektóre skrzynki w opisie na www mają powiększone i wytłuszczone teksty. Te wytłuszczenia są też w pliku gpx, no i oczywiście pojawiają się w odbiorniku. Ale odbiornik wytłuszczenia niezbyt dobrze wyświetla, tekst jest mało czytelny. Da się to wytłuszczenie usunąć?
Nawet te wytłuszczenia mi pasują.

Pobierając z OC.PL wersję GPX GC, wszystko działa poprawnie. Oczywiście nie ma zdjęć, ale w GPSie wyświetlają się dodatkowe waypointy [jak punkty wirtualne czy miejsca parkingowe] oraz dołączona jest własna notatka do opisu skrzynki.

Pobierając z OC.PL wersję GARMIN zauważyłem kilka drobnych braków.
1) Jest obniżona rozmiarówka kesza. Skrzynki rozmiaru normalnego, są widoczne jako Size:Small, natomiast małe widać jako Size:Mikro. [w wersji GPX GC widać poprawnie].
2) Do opisu nie jest dołączana własna notatka, a GPS nie wyświetla "dodatkowych waypointów". Czy zostały one celowo pominięte?
Zwłaszcza brak np. punktów wirtualnych oznacza niemożność rozwiązania niektórych quizów. [w wersji GPX GC wszystko działa dobrze]
Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: miklobit »

Świetnie że garmin zrobił wyświetlanie zdjęć i świetnie że na OC jest dodana opcja użycia tego.
Ale najwiekszą słabością istniejącego rozwiązania ( poza podziałem na wiele plików ) jest to,
że za każdym razem trzeba ściagąć bardzo duże ilości danych i ręcznie wrzucać do odbiornika.
Wiem, że na szybko to najłatwiej było zrobić wszystko po stronie serwera.
Docelowo lepsza jest koncepcja np. pluginu do przeglądarki , który na podstawie pobranego gpx'a
i dostępu do pamięci/karty garmina potrafiłby pobrać dane przyrostowo.
W sumie OKAPi ma już obsługę pobierania przyrostowych danych, wiec może to tam warto by dodać nową
usługę pobrania zdjęć do keszy. A wtedy plugin może już ktoś inny siądzie i napisze....
To takie luźne koncepcje , ale chyba wczesniej czy później coś trzeba będzie z tym zrobić.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: krystiant »

fredziomf pisze:Pobierając z OC.PL wersję GPX GC, wszystko działa poprawnie. Oczywiście nie ma zdjęć
Ale jak do GPX GC dodasz katalogi ze zdjęciami (w odpowiednie miejsce Garmina) to będziesz je mieć i GPX GC może być na karcie. Gdyby miała być robiona konfiguracja pobierania to prosiłbym o uwzględnienie opcji tylko fotki...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
fredzio
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: czwartek 23 czerwca 2011, 01:07
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: fredzio »

Spróbowałem jak napisał krystiant.
Po pobraniu "GARMIN" i wypakowaniu zipów, umieściłem tylko zdjęcia [bez gpxów] w folderze pamięci wewnętrznej GPSa czyli H:\Garmin\GeocachePhotos. Natomiast opisy skrzynek pobrałem z "GPX GC" i umieściłem na karcie pamięci czyli w I:\Garmin\GPX.
I taki wynik obecnie zadowala mnie w 100 procentach. Gdyż mam całe opisy, podawany rozmiar skrzynek jest poprawny, a dodatkowe waypointy oraz własne notatki, także widać w GPSie. Są i zdjęcia (spoilery).
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: Lza »

Strasznie dużo kombinowania się z tym naszym tematem porobiło. Czy ja dobrze rozumiem, że GPX typu GARMIN pobiera się w ten sposób, że serwer wysyła pytanie do własnego API, a API przesyła je z powrotem do serwera, gdzie dopiero jest przetwarzane i pobierane są dane z bazy MySQL następnie odsyłane do API, z API na serwer i dopiero do użytkownika.

A w efekcie użytkownik i tak musi pobrać GPX GC oraz kilkanaście bądź kilkadziesiąt plików zip GARMIN.

A dlaczego nie zrobiliście tego na wprost, pomijając API wygenerować plik jeden .zip zawierający tylko obrazki, albo obrazki + GPX GC?
Awatar użytkownika
wrygiel
Wyjadacz
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 sierpnia 2011, 08:54
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Kontakt:

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: wrygiel »

Dodałem w API dodatkowe waypointy oraz osobiste notatki. Waypointy pewnie od razu się będą wyświetlać, notatki nie - Kamil musi dodać parę linii po stronie kodu OC. Ja wyjeżdżam urlopować.
Lza pisze:Czy ja dobrze rozumiem, że GPX typu GARMIN pobiera się w ten sposób, że serwer wysyła pytanie do własnego API, a API przesyła je z powrotem do serwera, gdzie dopiero jest przetwarzane i pobierane są dane z bazy MySQL następnie odsyłane do API, z API na serwer i dopiero do użytkownika.
API nie korzysta z kodu OC. (Przede wszystkim z tego powodu, że ma wyglądać dokładnie tak samo na każdej instalacji OC, które są odmienne.) API korzysta jedynie z bazy danych OC (które też są czasem odmienne, ale nie aż tak). Można ZIPa generować po stronie OC, ale nic to nie zmieni - ten limit 50 keszy w równym stopniu występowałby po stronie OC, ponieważ wynika z ograniczeń serwera, a nie API. Po prostu przy generowaniu większych dostajemy FATAL, bo limit 32MB pamięci się kończy. Być może uda nam się ten limit znieść (trzeba to po prostu inaczej napisać), ale nie trzeba w tym celu przenosić kodu z API do OC.

PS. Samo OC odwołuje się do API poprzez include i bezpośrednie wywołanie, a nie http.
Za ten post autor wrygiel otrzymał podziękowanie:
fredzio
Obrazek Obrazek
Proszę nie piszcie "prywatnych wiadomości" przez forum. Kontakt na email - rygielski@gmail.com.
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: Ranwers »

Mam problem z pobraniem jednego z zipów z moich obserwowanych keszy (zip nr.2). Niestety zip jest pusty (dosłownie 0 bajtów).
http://opencaching.pl/ocpl7684219.zip?s ... &zippart=2
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: r00t7 »

u mnie ten zip ma 6,4 mega ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: Ranwers »

r00t7 pisze:u mnie ten zip ma 6,4 mega ;)
To prześlij mi go na maila :P Bo przed chwilą pobierałem i dalej miał 0 bajtów :(
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: r00t7 »

ta, ale to moje kesze :P
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: czwartek 23 czerwca 2011, 01:07
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: fredzio »

Dodatkowe waypointy działają, aż miło.
Ostatnia drobnostka z gpxa GARMIN, to zaniżony rozmiar skrzynek w ich opisie. Np. pojemniki wielkości normalnej, są widoczne jako size:mały, a małe, jako size:mikro.
Obrazek
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: Limak »

fredzio pisze:Dodatkowe waypointy działają, aż miło.
Ostatnia drobnostka z gpxa GARMIN, to zaniżony rozmiar skrzynek w ich opisie. Np. pojemniki wielkości normalnej, są widoczne jako size:mały, a małe, jako size:mikro.
Tak tak, wiem - poprawię to. Pomału, nie wszystko na raz.

Osobiste notatki też będą niebawem - kończymy to robić (tzn Wrygiel już zrobił, teraz moja kolej).

Co do pytania Łzy, to tak, w zasadzie Wojtek już odpowiedział, ale ja dorzucę swoje 3 grosze: W obecnej sytuacji, skorzystanie z OKAPI wewnętrznie jest dużo prostrze, niż napisanie takiego kodu bezpośrednio w oc.pl. Tak jak napisał Wojtek, OKAPI nie korzysta w ogole z kodu oc.pl, a wyłącznie z bazy, przy czym przy okazji jest o wiele lepiej napisane, więc często nawet szybciej działa niż zrobienie tego samego w kodzie oc.pl. Z OKAPI oczywiście korzystam wewnętrznie, po prostu odwołując się do konkretnych meted (funkcji) zwracających określone rzeczy (np. plik ZIP, albo GPX, albo coś tam innego), a nie po http (bo to byłoby bardzo wolne, a poza tym nierozsądne, bo przecież OKAPI jest "folder obok"). Nie widzę powodu, dla którego miałbym pisać generowanie pliku GPX z danych z bazy, oraz wczytywania obrazków, tworzenia ZIPa, itp itd, jak w OKAPI jest taka metoda która pozwala zewnętrznym developerom na zrobienie dokładnie tego samego jednym żadaniem http. Więc tak samo ja, mogę z poziomu kodu oc.pl po prostu zaincludować kod OKAPI i wywołać metodę która zwróci mi ZIPa, zamiast to pisać od nowa. Podobnie można zrobić z większością funkcjonalności oc.pl, jednak nie ma potrzeby tego przepisywać oczywiście, bo już zostało to napisane natywnie. Oprócz tych plików GARMIN ZIP, których w oc.pl nie było, ale nasze API udostępniało taką funkcję, więc postanowiłem z tego skorzystać. Jeśli chodzi zaś o limity, to nie ma to żadnego znaczenia, którego kodu użyję, bo tak jak pisał Wojtek, to ograniczenie servera (po prostu generowanie większych plików ZIP w locie, jest "RAMożerne", ale pracujemy nad tym, by nie zabić servera, a by działało to np. dla 500 keszy w jednym pliku ZIP).
Za ten post autor Limak otrzymał podziękowanie:
Lza
Obrazek
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: Limak »

fredzio pisze:Dodatkowe waypointy działają, aż miło.
Ostatnia drobnostka z gpxa GARMIN, to zaniżony rozmiar skrzynek w ich opisie. Np. pojemniki wielkości normalnej, są widoczne jako size:mały, a małe, jako size:mikro.
Poprawione. Proszę o sprawdzenie, czy teraz jest ok, ale teraz powinno być identycznie jak w gpx_gc.
Obrazek
fredzio
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: czwartek 23 czerwca 2011, 01:07
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: fredzio »

Potwierdzam Rozmiar już działa poprawnie. {rozmiar normalny jest nazwany rozmiarem zwykłym}
Zdjęcia OK.
Własne notatki wyświetlają się jeszcze tylko w gpx gc.

Wykryłem jeszcze jedną rzecz dotyczącą dodatkowych waypointów.
W gpx gc wszystko OK. Np punkty wirtualne mają nazwę: "OP4780 Punkt wirtualny".
W gpx GARMIN nazwa punktu wirtualnego została skrócona {i słusznie} do takiej: "OP4780-wpt"
Niestety nie wyświetla się jednak treść, gdy otworzymy dany punkt. W tym przypadku brakuje napisu: tablica na budynku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Wgrywanie keszy ze zdjęciami do Garmina

Post autor: Limak »

fredzio pisze:Potwierdzam Rozmiar już działa poprawnie. {rozmiar normalny jest nazwany rozmiarem zwykłym}
Zdjęcia OK.
Własne notatki wyświetlają się jeszcze tylko w gpx gc.
Własne notatki powinny już działać! Właśnie przed chwilą wrzuciłem zmiany na oc.pl :)
fredzio pisze: Wykryłem jeszcze jedną rzecz dotyczącą dodatkowych waypointów.
W gpx gc wszystko OK. Np punkty wirtualne mają nazwę: "OP4780 Punkt wirtualny".
W gpx GARMIN nazwa punktu wirtualnego została skrócona {i słusznie} do takiej: "OP4780-wpt"
Niestety nie wyświetla się jednak treść, gdy otworzymy dany punkt. W tym przypadku brakuje napisu: tablica na budynku.
Sprawdzę to - pewnie Wojtek zapomniał o dodaniu opisu.
Za ten post autor Limak otrzymał podziękowanie:
fredzio
Obrazek
ODPOWIEDZ