[Android] OpenCaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: r00t7 »

ja to i tak wolę gpsa + locus/gb jako BF, więc póki co podziękuję - jak normalnie przetestować nie można ;)
zresztą jak to było wyżej napisane idea open idzie w..
Obrazek Obrazek
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

@zbyszaci - nie da się zrobić od razu aplikacji, która podobałaby się wszystkim użytkownikom i posiadała wszystkie upragnione przez nich funkcje. Dlatego pierwszy okres po publikacji jest najtrudniejszy i to właśnie w nim oczekujemy na Wasze sugestie. Tryb offline POWINIEN działać, był testowany i nie było problemów. Jaką wersję Androida posiadasz i jakie urządzenie?

@miklobit
- Kiedy użytkownik ma połączenie z internetem każda otworzona skrzynka jest pobierana na nowo (oprócz zdjęć, które są pobieranie tylko raz), aby w programie były wyświetlane najświeższe informacje.
- Pobierane są tylko podstawowe informacje o skrzynce tj. nazwa, typ, rozmiar, lokalizacja. Szczegółowe dane są pobierane po otwarciu pojedynczej skrzynki.
- Jest cache dla skrzynek.
- Tryb offline pozwala na przeglądanie ulubionych skrzynek bez dostępu do internetu.
- Odpowiedź parę postów wyżej.
Wolimy poświęcić czas na rozwój aplikacji niż na tworzenie wersji demo, jednak niebawem powinno być dostępne video z prezentacją możliwości.
Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wtorek 16 listopada 2010, 16:26
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Re: [Android] OpenCaching

Post autor: zbyszaty »

b64team pisze:@zbyszaci - nie da się zrobić od razu aplikacji, która podobałaby się wszystkim użytkownikom i posiadała wszystkie upragnione przez nich funkcje. Dlatego pierwszy okres po publikacji jest najtrudniejszy i to właśnie w nim oczekujemy na Wasze sugestie. Tryb offline POWINIEN działać, był testowany i nie było problemów. Jaką wersję Androida posiadasz i jakie urządzenie?
Android 2.2.2 na Dell Streak, skrzynkę otworzyłem odhaczyłem gwiazdkę, zamknąłem program, wyłączyłem WiFi i 3g i ponownie uruchomiłem program, kliknięcie na skrzynkę dodaną wcześniej zaowocowało komunikatem o błędzie.

Wiem,że się nie da zrobić aplikacji idealnej:) Opinia, którą wyraziłem jest subiektywna, ale taka być musi skoro to ja mam używać programu. Merytorycznie wykazałem to co mi nie odpowiada i tyle. Pozdrawiam

Sent from my Dell Streak using Tapatalk
Obrazek
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

zbyszaci pisze:
b64team pisze:@zbyszaci - nie da się zrobić od razu aplikacji, która podobałaby się wszystkim użytkownikom i posiadała wszystkie upragnione przez nich funkcje. Dlatego pierwszy okres po publikacji jest najtrudniejszy i to właśnie w nim oczekujemy na Wasze sugestie. Tryb offline POWINIEN działać, był testowany i nie było problemów. Jaką wersję Androida posiadasz i jakie urządzenie?
Android 2.2.2 na Dell Streak, skrzynkę otworzyłem odhaczyłem gwiazdkę, zamknąłem program, wyłączyłem WiFi i 3g i ponownie uruchomiłem program, kliknięcie na skrzynkę dodaną wcześniej zaowocowało komunikatem o błędzie.

Wiem,że się nie da zrobić aplikacji idealnej:) Opinia, którą wyraziłem jest subiektywna, ale taka być musi skoro to ja mam używać programu. Merytorycznie wykazałem to co mi nie odpowiada i tyle. Pozdrawiam

Sent from my Dell Streak using Tapatalk
Czy po wyłączeniu WiFi i 3G po uruchomieniu aplikacji pojawił się komunikat o trybie offline?
Awatar użytkownika
zbyszaty
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: wtorek 16 listopada 2010, 16:26
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Re: Re: [Android] OpenCaching

Post autor: zbyszaty »

Czy po wyłączeniu WiFi i 3G po uruchomieniu aplikacji pojawił się komunikat o trybie offline?
nie zauważyłem takiego komunikatu

Sent from my Dell Streak using Tapatalk
Obrazek
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Re: Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

zbyszaci pisze:
Czy po wyłączeniu WiFi i 3G po uruchomieniu aplikacji pojawił się komunikat o trybie offline?
nie zauważyłem takiego komunikatu

Sent from my Dell Streak using Tapatalk
Aplikacja sprawdza przy uruchamianiu czy jest połączenie z OKAPI. Jeżeli go nie ma to przechodzi w tryb offline. W Twoim przypadku proces uruchamiania musiał się załapać na 'ostatki' działającego internetu, a przy wybieraniu skrzynki już go nie było, więc wyswietliło błąd. W trybie offline skrzynki odczytywane są z karty pamięci.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

No coż.
Dałem się skusić na dwa szybkie testy - programu i jego oddawania przed upływem 15 min :D .
1. Po wybraniu opcji "Najbliższe" program za każdym razem pobiera listę skrzynek od nowa - czyżby nie był wykorzystywany parametr API "ostatnia modyfikacja" ?
2. Szukanie po nazwie nie działa przy podaniu fragmentu nazwy - jakie są ograniczenia/możliwości API w tym zakresie ?
3. Nawigacja do skrzynki jest tylko na ekranie kompasu bo nawigacja ma mapie to de facto wywołanie zewnętrznego programu ( ew wybór jeśli jest kilka zainstalowanych).
4. "Ustawienia" i "Szukaj" nie są aktywne na standardowych klawiszach, trzeba za każdym razem wrócić do głównego menu, żeby z nich skorzystać .
Dlatego pierwszy okres po publikacji jest najtrudniejszy i to właśnie w nim oczekujemy na Wasze sugestie.
No właśnie - żeby dostać sugestie , to trzeba mieć użytkowników. A żeby mieć użytkowników to trzeba ich jakoś przekonać,że testy o których mowa na stronie: "Aplikacje, które tworzymy, poddawane są dokładnym testom aby uniknąć jakichkolwiek błędów i niedogodności podczas ich użytkowania."
to nie te testy którzy oni sami będą dopiero robić :lol: .
Wolimy poświęcić czas na rozwój aplikacji niż na tworzenie wersji demo
To chyba co innego nazywamy wersją demo.
Dla mnie demo to ta sama aplikacja tyle, że że niektóre funkcje będą okrojone np. czas pracy programu po włączeniu, dokładność pozycji , ilość wczytywanych danych itp.

I jeszcze przy okazji : tekst na stronie "OpenCaching jest pierwszą aplikacją na system Android posiadającą pełną obsługę serwisów OC"
sugeruje, że istniejącym aplikacjom coś brakowało w tym zakresie.
Może wypadałoby uściślić, że owszem pierwszą ale w zakresie obsługi on-line. Bo z treści wątku już widać, że na słowo"pełna" to trzeba dopiero zasłużyć ...
Ostatnio zmieniony niedziela 02 października 2011, 23:51 przez miklobit, łącznie zmieniany 1 raz.
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

miklobit pisze: 1. Po wybraniu opcji "Najbliższe" program za każdym razem pobiera listę skrzynek od nowa - czyżby nie był wykorzystywany parametr API "ostatnia modyfikacja" ?
Można wykorzystać ten parametr jednak i tak trzeba się połączyć z internetem. Dochodzi do tego też wiele operacji i czynników: zapis w pamięci, odczyt, sprawdzenie z API, dodatkowo zajmowane miejsce. Wszystko to wpływa na szybkość działania aplikacji na starszych telefonach. Zastanowimy się jednak nad tym.
miklobit pisze: 2. Szukanie po nazwie nie działa przy podaniu fragmentu nazwy - jakie są ograniczenia/możliwości API w tym zakresie ?
Działa. W przykładzie jest nawet pokazane, aby użyć znaku *
miklobit pisze: 3. Nawigacja do skrzynki jest tylko na ekranie kompasu bo nawigacja ma mapie to de facto wywołanie zewnętrznego programu ( ew wybór jeśli jest kilka zainstalowanych).
Jeżeli są dostępne dobre i dopracowane aplikacje (Google Maps, Google Navigation) to dlaczego mielibyśmy tworzyć od nowa program do nawigacji i go implementować?
miklobit pisze: 4. "Ustawienia" i "Szukaj" nie są aktywne na standardowych klawiszach, trzeba za każdym razem wrócić do głównego menu, żeby z nich skorzystać .
Opcja szukaj posiada wiele różnych kryteriów wyszukiwania, nie da się jej umieścić pod jednym klawiszem, który wywołuje pojedyncze pole. A klawisza "Ustawienia" nie spotkaliśmy do tej pory w telefonach z Androidem ;) W kolejnej wersji zostaną umieszczone dodatkowe opcje przy przeglądaniu mapy pod klawiszem "Menu".
miklobit pisze: No właśnie - żeby dostać sugestie , to trzeba mieć użytkowników. A żeby mieć użytkowników to trzeba ich jakoś przekonać,że testy o których mowa na stronie: "Aplikacje, które tworzymy, poddawane są dokładnym testom aby uniknąć jakichkolwiek błędów i niedogodności podczas ich użytkowania."
to nie te testy którzy oni sami będą dopiero robić :lol: .
Testy są przeprowadzane PRZED publikacją aplikacji i wykonywane przez TESTERÓW.
miklobit pisze: To chyba co innego nazywamy wersją demo.
Dla mnie demo to ta sama aplikacja tyle, że że niektóre funkcje będą okrojone np. czas pracy programu po włączeniu, dokładność pozycji , ilość wczytywanych danych itp.
Jeżeli mielibyśmy okroić aplikację z funkcji to użytkownicy zaczęliby narzekać na brak możliwości poznania wszystkich funkcji...
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

b64team pisze: Opcja szukaj posiada wiele różnych kryteriów wyszukiwania, nie da się jej umieścić pod jednym klawiszem, który wywołuje pojedyncze pole. A klawisza "Ustawienia" nie spotkaliśmy do tej pory w telefonach z Androidem ;) W kolejnej wersji zostaną umieszczone dodatkowe opcje przy przeglądaniu mapy pod klawiszem "Menu".
Nawet wrzucenie pod klawisz szukania tylko jednej funkcji ( np po nazwie ) już skraca i ułatwia obsługę.
Pisząc o ustawieniach miałem na myśli właśnie klawisz menu.
b64team pisze: Jeżeli mielibyśmy okroić aplikację z funkcji to użytkownicy zaczęliby narzekać na brak możliwości poznania wszystkich funkcji...
Toteż właśnie zasugerowałem wam takie ograniczenia, które nie przeszkadzają użytkownikowi bez pospiechu sprawdzić program, a jednocześnie są zbyt uciązliwe do normalnej pracy.
Ja przez 15 min nawet nie zdążyłem wyjść na zewnątrz, żeby sprawdzić jak działa odświeżanie danych przy wolniejszym połączeniu, albo ekran kompasu z włączonym gps'em.
To pierwsze wrażenie na razie nie dało mi zachęty do dalszego używania programu więc go zwróciłem.
Wiem, że to tylko kilka złotych i być może jakbym poużywał to zmieniłbym zdanie.
Wiem też z doświadczenia z innymi programami, że jak jest możliwość spokojnego przetestowania, to jestem skłonny zapłacić nawet więcej - bo wtedy już wiem za co.
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Limak »

Testowałem ten program i mam parę uwag które już przesłałem autorom, zresztą część się pokrywa z tym co napisano już wyżej. W mojej ocenie, program jest bardzo intuicyjny, prosty w obsłudze - nie trzeba żadnych instrukcji, wyjaśnień, wszystko odrazu wiadomo co i jak - opcji ma bardzo mało, nie zadowoli raczej kogoś kto używał oziego na wm, albo locusa lub orux maps na androidzie, albo nawet wspomnianego c:geo, ale dla ludzi, dla których dotychczas cała ta zabawa w gpxy, sciaganie obrazkow, kombinowanie z konwertowaniem i wgrywaniem map, lub mnogoscią funkcji i skomplikowanym menu była zbyt trudna, to opencaching for android by b64, jest idealna:) Jest po prostu prosto, ale chyba o to chodziło autorom. Interfejs bardzo ładny, wszystko jest dopracowane i chodzi płynnie.

Osoby które są zawiedzione, że program jest płatny, powiem tylko tyle, że to przecież nie jedyna dedykowana aplikacja dla opencaching która się pojawi w przyszłości - ta narazie jest pierwsza, ale słyszałem już zapowiedzi o przynajmniej 3 które się pojawią i będą darmowe. Np. wspomniany gdzieś wyżej c:geo będzie wspierał opencaching nodes (przez OKAPI) - mam nawet od autora testowe .apk z funkcją sciągania keszy z oc.pl - wymieniliśmy parę maili i myślę, że może być z tego ciekawa aplikacja. Mam też programik od kolegi, który coprawda nie ma takiego pięknego interfejsu jak "bohater" tego tematu, ale swoje zadanie spełnia - sciąga kesze korzystając z OKAPI. Jest jeszcze sporo błędów i brakuje wiele rzeczy, ale kolega dzielnie robi swoje, a ja na bierząco testuję i go poganiam;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Limak »

b64team pisze:
miklobit pisze: 2. Szukanie po nazwie nie działa przy podaniu fragmentu nazwy - jakie są ograniczenia/możliwości API w tym zakresie ?
Działa. W przykładzie jest nawet pokazane, aby użyć znaku *
Wprowadziłem do naszego API możliwość szukania kesza po nazwie, z użyciem właśnie znaku *. Uznałem, że tak można bardziej precyzyjnie decydować o wynikach wyszukiwania, tak więc to szukanie działa nieco inaczej niż to dostępne na stronie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by autorzy aplikacji zrobili takie szukanie jak na stronie głownej oc.pl - wystarczy automatycznie dodawać gwiazdki ("*xxx*") do wpisanego słowa w programie, przed wysłaniem żądania do OKAPI. Dokładnie to przemyślałem zanim dodałem tą funkcjonalność, bo późniejsza zmiana po publikacji OKAPI nie byłaby już możliwa, ze względu na konieczność zachowania kompatybilności wstecznej. Gdybym zastosował szukanie takie jak na stronie głównej (tzn. że nazwa zawiera w dowolnym miejscu słowo wpisane w pole szukania), to nie byłoby możliwości zrobienia szukania wyłącznie prefiksowego, albo postfiksowego w konkretnych aplikacjach. Użycie gwiazdek to zapewnia, a poprzez możliwość sztywnego dodawania gwiazdek przez autora aplikacji wedle uznania, zachowana jest pełna dowolność - b64 team akurat zostawili szukanie po nazwie tak jak jest oryginalnie, tzn konieczne są gwiazdki, co nie oznacza, że jakiś inny program nie bedzie dodawał do żądania gwiazdek na początku i końcu automatycznie.

P.S: narazie nie ma możliwości używania polskich znaków, jednak w kolejnej wersji OKAPI zostanie to przeze mnie poprawione.
Obrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: r00t7 »

Kolega Limak ma rację, na pewno na aplikację nie skusi się nikt kto używa już np Locusa - przede wszystkim jest to program nawigacyjny (w który można wgrać wiele różnych rodzajów map), a zarazem ma wszystko co wyżej wymieniona, no poza logowaniem online. Po 2 locus posiada darmową wersję - którą wcześniej można się pobawić i zobaczyć czy chce się tego używać. Ja zacząłem od wersji free, zanim zdecydowałem się na PRO. Mimo że na codzień korzystam z garmina to mimo to zdecydowałem się do wsparcia zakupić Locusa - ale tylko dlatego że wcześniej miałem okazje poznać czym to się je. Tu nie da się tego zrobić, a nie będę bawić się na czas ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

Limak pisze: Wprowadziłem do naszego API możliwość szukania kesza po nazwie, z użyciem właśnie znaku *.
A mógłbyś coś dopisać w dokumentacji API ?
Zanim napisałem poprzedniego posta, to najpierw tam zaglądałem i nic nie było o szukaniu przez wzorzec
Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Limak »

miklobit pisze:
Limak pisze: Wprowadziłem do naszego API możliwość szukania kesza po nazwie, z użyciem właśnie znaku *.
A mógłbyś coś dopisać w dokumentacji API ?
Zanim napisałem poprzedniego posta, to najpierw tam zaglądałem i nic nie było o szukaniu przez wzorzec

:shock:

http://www.opencaching.pl/okapi/service ... h/all.html

Informacja o wzorcu jest tam od 22 września... źle szukałeś widocznie;) Są przykłady nawet podane.
Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

Limak pisze: Informacja o wzorcu jest tam od 22 września... źle szukałeś widocznie;) Są przykłady nawet podane.
No faktycznie. Zwracam honor ...
ODPOWIEDZ