Garmin e-Trex H
Moderator: Moderatorzy
- T_Rex
- Nowy na forum
- Posty: 10
- Rejestracja: niedziela 29 sierpnia 2010, 10:01
- Podziękował;: 0
- Otrzymał podziękowań: 2 razy
Garmin e-Trex H
W geocaschingu jestem zupełnym nowicjuszem, więc nie bijcie za głupie pytania. Jakiś czas temu nabyłem garmina e-Trex H. Zakup był zupełnie nie związany z poszukiwaniem skrzynek. Niedawno zainteresował mnie geocasching. Powiedzcie, czy urządzenie które posiadam wystarczy do tej zabawy?
- Krysiul
- Forumator
- Posty: 1055
- Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
- Podziękował;: 12 razy
- Otrzymał podziękowań: 33 razy
Re: Garmin e-Trex H
Pewnie, że wystarczy. Jedyne, co musi mieć turystyczny odbiornik GPS, aby można było się nim bawić, to oprogramowanie wyświetlające aktualne współrzędne w WGS-84, a Twój Garmin takowe posiada. Tyle, że gdybyś chciał sobie ułatwić poszukiwania, to ewentualne opisy skrzynek i zdjęcia ze spojlerami będziesz musiał sobie zapisywać na innym urządzeniu. Swoją drogą przed zadaniem pytania poszperaj na forum albo w ABC geocachingu, bo prawdopodobnie większość odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie na początku, została już udzielona. Pozdrawiam.
- cichy
- Forumator
- Posty: 528
- Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 4 razy
Re: Garmin e-Trex H
Oczywiście że tak dwóch moich znajomych działa tak już przeszło rok czasu i są zadowoleniT_Rex pisze:Powiedzcie, czy urządzenie które posiadam wystarczy do tej zabawy?
- T_Rex
- Nowy na forum
- Posty: 10
- Rejestracja: niedziela 29 sierpnia 2010, 10:01
- Podziękował;: 0
- Otrzymał podziękowań: 2 razy
Re: Garmin e-Trex H
A teraz kolejne głupie pytanie: Niech mi ktoś wytłumaczy w jaki sposób ręcznie wstawić waypoint do etrexa H ? Chodzi mi konkretnie o to czy jest możliwość wpisania współrzędnych tak by miejsce, które określają zostało przez etrexa potraktowane jako waypoint i by można było do niego nawigować.
- Ivanhoe84
- Bywalec
- Posty: 31
- Rejestracja: niedziela 08 listopada 2009, 15:47
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 1 raz
- Kontakt:
Re: Garmin e-Trex H
Zdaje się że jest tam przycisk mark/enter. Używając go zapisujesz aktualną lokalizację, ale także możesz swobodnie edytować coordy na jakie chcesz. Więcej informacji znajdziesz tu http://tinyurl.com/22v4k3o
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
- taiffun
- Bywalec
- Posty: 57
- Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 2 razy
Re: Garmin e-Trex H
Nasuwa mi się takie pytanie po obsłudze urzadzenia w terenie:
Czy źle ustawiona w waypoincie wysokość może wpłynąć na rozrzut pomiaru w terenie?
Czy źle ustawiona w waypoincie wysokość może wpłynąć na rozrzut pomiaru w terenie?
Re: Garmin e-Trex H
Z tego co mi wiadomo, to nie. Jak stoisz na danych współrzędnych, to stojąc np. na drabinie pionowo nad tym punktem nadal stoisz na tych samych współrzędnych. Łatwo to sprawdzić - wyjdź na pustą przestrzeń (nie zalecam miasta, jak już to park bez drzew nad głową), zaznacz czymś punkt w którym jesteś, połóż tam GPSa na kilka minut żeby się uspokoił, i dodaj waypoint. Odejdź powiedzmy 100m, wróc w miejsce, i zobacz z jaką dokładnością pokazuje waypointa. Potem wpisz waypointa z tymi samymi współrzędnymi, tylko ustaw wysokość np. 5 km. Albo 10, jak szaleć do szaleć Odejdź, wróć, sprawdź. Ale tak jak mówie - z tego co mi wiadomo, nie powinno to mieć żadnego wpływu.
Aż się chyba sam zaraz przejdę i sprawdzę
//edit:
No i sprawdziłem. Test wyglądał następująco: 3 kartki papieru, 3 patyki od szaszłyków, trochę pustej przestrzeni. Włączyłem GPSa, poczekałem około 1-2 minut aż się ogarnie, kartke przybiłem patyczkiem, położyłem na niej GPSa, włączyłem stoper, odszedłem na ok. 3-4 metry aby nie zasłaniać GPSowi nieba, poczekałem ponad 3 minuty (ze stoperem w ręce), zaznaczyłem punkt, spisałem współrzędne (i wysokości, jakie podawał GPS, chociaż odrazu widziałem, że podawał błędne), i tak dla 3 oddalonych o 30-60 metrów od siebie punktów. W czasie pomiaru zbierał dane z 10-11 satelitów, i odbierał poprawki różnicowe z WAAS. Wyłączyłem go na 10-15m, w domu wprowadziłem współrzędne tych 3 punktów, ALE: pierwszy z wysokością, jaką podawał GPS, drugi z wys. 5km, trzeci 10km, odszedłem ponad 100m, włączyłem. Wróciłem do pierwszego punktu, w pierwszej chwili podawał, że jest on oddalony o 1.6m, powoli wzrastało aż do 3.8, spadło do minimalnego poziomu 0.7m, a potem wachało się w przedziale 0.9-1.5m. Kolejny punkt - na początku 4, spadło do 1.8, wachało się w okolicach 2-3m. Trzeci punkt - na początku 3m, spadło do 1.5m, wachało się w okolicach 3m. Po przełączeniu przy trzecim punkcie na wysokość, jaką wcześniej wskazywał GPS nie zauważyłem żadnych zmian, ciągle w okolicach 3m. Przy powtórnych pomiarach GPS nie załapał sygnału różnicowego.
Mój wniosek: wysokość nie ma żadnego wpływu na pomiar. Te dane są w granicach błędu pomiaru, dla znaaacznie przesadzonych wysokości.
Wiem, że z teoretycznego punktu widzenia nie było możliwości, aby wysokość wpływała na pomiar, ale chciałem to sprawdzić w praktyce, przy okazji byłem ciekaw jak bardzo GPS się będzie mylił
Jest tylko jeden powód, dla którego wysokość może wpływać na odległość, jaką GPS pokazuje do celu. Im jesteśmy dalej od powierzchni Ziemi, tym większą odległość trzeba pokonać aby przejść z punktu o współrzędnych A do punktu o współrzędnych B. Przykład z życia: weź balon, lekko go nadmuchaj, zaznacz markerem dwa punkty, zmierz odleglość między nimi. Nadmuchaj go na maksa, ponownie zmierz odległość. Jednak różnica poziomu rzędu kilku[dziesięciu/set] metrów nie może powodować zauważalnych różnic. I ten błąd o którym pisze nie zależy od wysokości ustawionej w waypoincie, ale od wysokości, jaką odczytuje odbiornik GPS.
Podsumowanie: nie ma co się przejmowac wysokością Siła sygnału GPS: http://sq7obj.rootnode.net/public/sygnal.png
Aż się chyba sam zaraz przejdę i sprawdzę
//edit:
No i sprawdziłem. Test wyglądał następująco: 3 kartki papieru, 3 patyki od szaszłyków, trochę pustej przestrzeni. Włączyłem GPSa, poczekałem około 1-2 minut aż się ogarnie, kartke przybiłem patyczkiem, położyłem na niej GPSa, włączyłem stoper, odszedłem na ok. 3-4 metry aby nie zasłaniać GPSowi nieba, poczekałem ponad 3 minuty (ze stoperem w ręce), zaznaczyłem punkt, spisałem współrzędne (i wysokości, jakie podawał GPS, chociaż odrazu widziałem, że podawał błędne), i tak dla 3 oddalonych o 30-60 metrów od siebie punktów. W czasie pomiaru zbierał dane z 10-11 satelitów, i odbierał poprawki różnicowe z WAAS. Wyłączyłem go na 10-15m, w domu wprowadziłem współrzędne tych 3 punktów, ALE: pierwszy z wysokością, jaką podawał GPS, drugi z wys. 5km, trzeci 10km, odszedłem ponad 100m, włączyłem. Wróciłem do pierwszego punktu, w pierwszej chwili podawał, że jest on oddalony o 1.6m, powoli wzrastało aż do 3.8, spadło do minimalnego poziomu 0.7m, a potem wachało się w przedziale 0.9-1.5m. Kolejny punkt - na początku 4, spadło do 1.8, wachało się w okolicach 2-3m. Trzeci punkt - na początku 3m, spadło do 1.5m, wachało się w okolicach 3m. Po przełączeniu przy trzecim punkcie na wysokość, jaką wcześniej wskazywał GPS nie zauważyłem żadnych zmian, ciągle w okolicach 3m. Przy powtórnych pomiarach GPS nie załapał sygnału różnicowego.
Mój wniosek: wysokość nie ma żadnego wpływu na pomiar. Te dane są w granicach błędu pomiaru, dla znaaacznie przesadzonych wysokości.
Wiem, że z teoretycznego punktu widzenia nie było możliwości, aby wysokość wpływała na pomiar, ale chciałem to sprawdzić w praktyce, przy okazji byłem ciekaw jak bardzo GPS się będzie mylił
Jest tylko jeden powód, dla którego wysokość może wpływać na odległość, jaką GPS pokazuje do celu. Im jesteśmy dalej od powierzchni Ziemi, tym większą odległość trzeba pokonać aby przejść z punktu o współrzędnych A do punktu o współrzędnych B. Przykład z życia: weź balon, lekko go nadmuchaj, zaznacz markerem dwa punkty, zmierz odleglość między nimi. Nadmuchaj go na maksa, ponownie zmierz odległość. Jednak różnica poziomu rzędu kilku[dziesięciu/set] metrów nie może powodować zauważalnych różnic. I ten błąd o którym pisze nie zależy od wysokości ustawionej w waypoincie, ale od wysokości, jaką odczytuje odbiornik GPS.
Podsumowanie: nie ma co się przejmowac wysokością Siła sygnału GPS: http://sq7obj.rootnode.net/public/sygnal.png
- krystiant
- Forumator
- Posty: 2071
- Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
- Podziękował;: 19 razy
- Otrzymał podziękowań: 75 razy
Re: Garmin e-Trex H
Ale teoretycznie w tym trzecim przypadku, gdy byłeś na kordach, powinien raczej pokazać, że do celu masz 10km
Poczytaj zanim się zapytasz
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów
Re: Garmin e-Trex H
Właśnie mnie zastanawia, po jaką cholere można w GPSy wpisać wysokość punktu, skoro większość nawiguje w 2D i nie ma możliwości pokazywać odległości w 3D Chyba tylko do późniejszej pracy z tymi punktami na PCcie.krystiant pisze:Ale teoretycznie w tym trzecim przypadku, gdy byłeś na kordach, powinien raczej pokazać, że do celu masz 10km
//edit: nabazgrałem conieco nt. moich odczuć po kontakcie z eTrexem. Raczej nie ma sensu zakładać dla tych wypocin oddzielnego tematu. Uwaga, zawiera same subiektywne opinie http://sq7obj.rootnode.net/?p=50
- miklobit
- Forumator
- Posty: 1431
- Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
- Podziękował;: 17 razy
- Otrzymał podziękowań: 53 razy
- Kontakt:
Re: Re: Garmin e-Trex H
Np. do latania na lotni.Właśnie mnie zastanawia, po jaką cholere można w GPSy wpisać wysokosc punktu. . .
Informacja o wysokości miejsca startu/lądowania jest znacznie ważniejsza niż współrzędne poziome