Certyfikaty - zanikająca tradycja?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

nivlheim
Nowy na forum

Certyfikaty - zanikająca tradycja?

Post autor: nivlheim » piątek 02 września 2011, 12:43

Jak w temacie. Z trzech moich FTFów tylko w jednym keszu był certyfikat. STFów i TTFów już chyba praktycznie nigdzie nie ma. Czemu zwyczaj honorowania pierwszych znalazców zanika? Ja w swoich skrzynkach umieszczam po trzy certyfikaty na własnych, unikalnych wzorach, aby 'keszerzy' mieli większą radochę. Przyszedł mi jednocześnie do głowy pewien pomysł: może by tak skrzynki "przyjazne pierwszym znalazcom" - czyli z trzema, starannie wykonanymi certyfikatami - były specjalnie oznaczane? Nie mówię tu o żadnym dodatkowym atrybucie czy nowym typie skrzynki, a o prostym oznaczeniu w opisie (np. specjalna, nieduża grafika).

Po co to wszystko? Z kilku powodów:
-nowo założona skrzynka oznaczona w ten sposób jest bardzo atrakcyjna (mamy pewność, że certyfikaty są obecne) przez co cieszy się większą popularnością
-motywuje to inne osoby, aby bardziej przykładały się do swoich skrzynek

Co inni o tym myślą? Ja swoje kesze zdecydowanie zamierzam tak oznaczać.

Awatar użytkownika
Mario7
Nowy na forum

Re: Certyfikaty - zanikająca tradycja?

Post autor: Mario7 » piątek 02 września 2011, 13:18

Mi się pomysł bardzo podoba, ja do swojej nowej skrzynki zrobiłem zupełnie inne certyfikaty w programie graficznym co myślę że też podwyższyło morale skrzynki. Zdjęcie dodam jak rozgryzę jak to się robi ;)
Obrazek Obrazek
"Człowiek to tylko człowiek i uświadom sobie że też robisz błędy"

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 02 września 2011, 14:34

Szkoda by była gdyby faktycznie tradycja FTFowych certyfikatów zanikła. Ja zawsze dodaję certyfikat, taki lub inny. Póki co tylko po jednym, ale mam zamiar przejść do "trójkompletów". Projektowanie i wykonywanie takich certów to frajda sama w sobie ;)
Atrybut kesza "Ma certyfikaty" byłby fajny, ale mam jeden minus - byłby aktualny tylko do czasu aż certyfikaty wyjdą, potem byłby juz tylko mylący.

nivlheim
Nowy na forum

Post autor: nivlheim » piątek 02 września 2011, 14:46

Dlatego to nie powinien być atrybut, a zwykła informacja (ew. ustandaryzowana grafika) w opisie. Wystarczy napisać większą czcionką np. "Ta skrzynka honoruje pierwszych trzech znalazców unikatowymi certyfikatami" i wiadomo o co chodzi.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » piątek 02 września 2011, 15:00

Ci którzy wkładają certyfikaty przeważnie zamieszczają taką informację w opisie.
Ja zwykle oprócz tego zamieszczam jeszcze zdjęcia certyfikatów, jako zachętę do zdobycia skrzynki :-).
Też ubolewam na tym że rzadko można znaleźć coś oryginalnego.
Przeważnie "standardowy" wzór pobrany z działu download.
Czasem spontaniczne zakładanie skrzynki tłumaczy założyciela.
Ale przecież zawsze można wykonać serię pustych certyfikatów i wypisywać na miejscu.

nivlheim
Nowy na forum
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Post autor: nivlheim » piątek 02 września 2011, 15:36

Oczywiście, że tak. Dla chcącego nic trudnego. Ja od dziś swoje kesze oznaczam tak:
Obrazek
Kto chce niech kopiuje i korzysta. Ja zdjęć certyfikatów nie zamierzam umieszczać z prostego powodu: chcę, aby ich wygląd był niespodzianką. :)
Mimo wszystko boli, że sama ich obecność nie jest standardem we wszystkich nowych skrzynkach.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi nivlheim za post (razem 2):
Priaposmaks1823

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » piątek 02 września 2011, 17:04

miklobit pisze:Też ubolewam na tym że rzadko można znaleźć coś oryginalnego.
Przeważnie "standardowy" wzór pobrany z działu download.
Ten wzór jest tam zupełnie zbędny, kompletnie zabija kreatywność, szczególnie wśród nowych zakładających, którzy mają prawo sądzić, że jest pewien schemat, którego należy się trzymać. Należałoby zamieścić fotki przykładowych, ciekawych certyfikatów aby pokazać, że jest tu pole do popisu i FTF nie musi być wydrukowaną kartką.
Obrazek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » piątek 02 września 2011, 17:14

Stryker pisze:Należałoby zamieścić fotki przykładowych, ciekawych certyfikatów aby pokazać, że jest tu pole do popisu i FTF nie musi być wydrukowaną kartką.
To może ten wątek przekształcimy w taką galerię :?:

Mi się np. taki trafił (później, coś jeszcze wkleję)

Obrazek

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » piątek 02 września 2011, 17:20

Całkiem niegłupie - każdy się może polansować trochę ;-) Żywcu, zaczynaj :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Mario7
Nowy na forum

Post autor: Mario7 » piątek 02 września 2011, 19:45

nivlheim - Dzięki przyda mi się taki obrazek.

Już rozgryzłem jak to się robi i daję zdjęcie własnego certyfikatu, co o nim sądzicie?
Załączniki
FTF
FTF
Certyfikat FTFNowy obraz mapy bitowej (5).jpg (103.02 KiB) Przejrzano 4069 razy
Obrazek Obrazek
"Człowiek to tylko człowiek i uświadom sobie że też robisz błędy"

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » piątek 02 września 2011, 20:52

a mi się wydaje, że zwyczaje certyfikatowo - FTFowe są zregionalizowane. w Małopolsce nie ma i chyba nie było zwyczajów związanych z wyścigiem do FTF (no i w związku z tym nie ma tez zwyczajów certyfikatowania). Przez co można zabawne logi czasem poczytać, jak przyjedzie ktoś spoza regionu, zdobędzie FTF (a nie jest to trudne, bo kesze czasem i tydzień czekają na znalazce) i użala się że nie było certyfikatu...

Awatar użytkownika
mushin
Forumator

Post autor: mushin » piątek 02 września 2011, 21:47

Zgadza się, 'tradycja' umieszczania certyfikatów to chyba kwestia regionalna. Ale raczej nie jest to powiązane z wyścigiem do FTFów. U nas generalnie keszyki nie uleżą 1 dnia i już ktoś je zgarnie, ale certyfikatów za wiele nie ma chyba... Na wszystkie moje dotychczasowe FTFy podejrzewam, że certyfikaty możnaby zliczyć na palcach jednej ręki.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » piątek 02 września 2011, 22:09

Wakacje minęły, ale sezon ogórkowy w pełni :wink:
Czasem znajduję ceryfikaty, czasem nie, czasem inni znajdują należny mi certyfikat (bo nie zwróciłem na niego uwagi) i logują się jako pierwsi ... Życie jest przebogate. Nie sądzę, by trzeba było jakoś szczególnie promować certyfikaty. Są miłe, fajne, ale radość jest z szukania, nie z nagrody materialnej.
Niech każdy wypracuje sobie swój własny styl i się go trzyma, bez wrzucania innym kamyków do ogródka. Zdobywcy FTF-ów w moich keszach (większych niż mikro) z reguły znajdowali numizmaty bądź interesujący gadżet, oznaczony jako nagroda. Ale nie to było powodem do nawiedzania przez nich kolejnych keszy. I o to chodzi. Pomysły z oznaczeniami "tu jest certyfikat" pachną mi trochę psem Pawłowa :twisted:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » piątek 02 września 2011, 22:18

Nie chcę nikomu narzucać mojego podejścia, ot przedstawić moją opinię w dyskusji...

Do każdej nie_mikro skrzynki wstawiam 3 certyfikaty dla pełnoletnich znalazców - koneserów. Na razie jedna skrzynka, bardzo spontaniczna, została założona bez certyfikatów, ale przez to nie jest jeszcze opublikowana, bo będę poprawiał :D

Miło jest znaleźć FTFa, STFa a także TTFa i uważam, że to jest w dobrym stylu... Ale dla mnie znaczenie ma po prostu to, że pierwszy jestem przy skrzynce, na której mi zależy (po przeczytaniu opisu). A ważne jest nie tylko dla jakieś_tam_statystyki, ale też jako forma pokazania założycielowi, że zrobił dobrego kesza, po którego komuś chciało się ścigać - to w/g mnie jest najlepsza nagroda dla założyciela, bo przecież w tej zabawie chodzi o to, żeby nawzajem robić sobie coś fajnego :D
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » piątek 02 września 2011, 22:21

w innych zabawach również chodzi o to, żeby robić sobie wzajemnie coś fajnego. :mrgreen:

ODPOWIEDZ