Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: u810 »

Obiecany samouczek geoxy

1.Klikamy dodaj nową warstwę WMS
Obrazek

2. Z rozwijanej listy wybieramy interesujący adres WMS
Obrazek

3.wybieramy interesującą nas warstwę, można wybrać kilka. PAMIĘTAMY O ZMIANIE WERSJI PROTOKOŁU na 1.1.1 ( taki obsługuje polski geoportal )
Obrazek

4.Ustawiamy jednostki
Obrazek

Wybieramy skalę odpowiadającą wybranym w kroku 3 warstwie, czyli 25000 dla Topo_25
Obrazek

Jeśli nic nie widać trzeba zaptaszkować przy wybranej warstwie.

Jeśli ktoś chce widzieć kilka warstw jednocześnie, tym z wierzchu trzeba ustawić przezroczystość.


Legalność pozyskiwania danych: Geportal jest utrzymywany z naszych podatków i ich obowiązkiem jest udostępniać te mapy. Dostęp jest bezpłatny i nie podlega ograniczeniom jeśli nie jest to wykorzystywanie komercyjne jak każda informacja dostępna w urzędzie.
Za ten post autor u810 otrzymał podziękowania (total 2):
r00t7lavinka
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: lavinka »

Oooo, wielkie dzięki! Tego mi było trzeba! Pewnie jak to u mnie - połowa nie będzie działać, ale to i tak lepiej. Bo sama nie dałabym rady :)

edit: I oczywiście przepraszam za ton w poprzednich postach, ale ja nerwowa, choleryk i w ogóle Meteor pojechał w góry na Ukrainę, a ja walczę z systemem i nie ma mi kto ciśnienia obniżać ;)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: lavinka »

Napotkałam pewien mały problem, który zapewne da się ominąć jednym kliknięciem, gdy się wie gdzie.
Otóż.
Chodzi o podróżowanie do konkretnego odcinak mapy (zielona ikonka przejdź do współrzędnych). Niestety nie jest ona zgodna ze współrzędnymi w formacie gps więc trzeba brać to nieco na oko. Czy da się ustawić gdzieś wyświetlanie tych współrzędnych w którymkolwiek popularnym formacie?
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: u810 »

Chyba nie, ponieważ sam geoportal działa na współrzędnych PUWG 1992.

Trzeba sobie przeliczyć z WSG 84 na ten cały PUWG. Gdzieś widziałem programik, który to potrafi.
Ja dodaje sobie najpierw warstwę WSG z granicami województw, powiatów, gmin i tak celuję w okolicę a potem przełączam na Topo. Tak jest szybciej.
Ewentualnie można przez web interfejs maps.geoportal.gov.pl znaleźć miejsce - tam można wyszukiwać po nazwie miejscowości a u dołu pokazują się współrzędne w obu układach.
Do Geoxy współrzędne wpisuje się odwrotnie niż to się wydaje, albo mi się tylko tak wydaje.
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: lavinka »

Tak też zrobiłam, ale niestety wolne łącze zawiesza mi program przy eksporcie. "WMS: oczekiwanie na serwer" na zmianę z jakimś errorem i na koniec pada cały program. tzn wszystko cacy, ale szybciej jest porobić zrzuty ekranu i połączyć je w corelu.... hrr...
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
rad
Nowy na forum
Posty: 17
Rejestracja: sobota 16 lipca 2011, 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: rad »

Wczoraj z tym walczyłem i to samo. Error i error. Z pomocą przychodzi program MapoTero, który pobiera mapy wyznaczonego terenu i do tego jeszcze generuje plik kalibracji dla np. Oziego. Polecam
Awatar użytkownika
Michu4000
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: środa 04 sierpnia 2010, 11:54
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Geoxa i geoportal -podstawy hakierstwa dla lavinki :)

Post autor: Michu4000 »

@up
Mógłbyś napisać jak tego używać? Ja kiedyś próbowałem zrobić sobie za jego pomocą mapkę i mi nie wychodziło. Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki, bo mam już dosyć map od Googla :D .
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ