Nokia 5230 a geocaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

winnetu
Nowy na forum
Posty: 22
Rejestracja: piątek 03 czerwca 2011, 16:46
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Nokia 5230 a geocaching

Post autor: winnetu »

Witam wszystkich forumowiczów :)

Posiadam telefon Nokia 5230 z wbudowanym modułem GPS. Aktualnie wybierając się na poszukiwanie keszy siedzę godzinę, dwie przed monitorem, drukuje dziesiątki kartek z opisem, zdjęciami, współrzędnymi itp. Później w terenie siedzę i wbijam w GPS współrzędne i sprawdzam, który kesz jest najbliżej i idę na jego poszukiwania. Czy może ktoś mi coś podpowiedzieć w kwestii ułatwień? Czytałem coś o TrekBuddy oraz SmartGPX ale nie wiem dokładnie czy to się nadaje i "z czym to się je". Chciałbym w prosty i przyjemny sposób mieć wrzucone w telefon np 100 czy 200 konkretnych skrzynek, tak aby wybierając się na bobrowanie niepotrzebnie nie drukować opisów i później nie łazić z kartkami i dodatkowo zawsze iść do najbliższego punktu. Wszystko chce mieć w telefonie a czytając niektóre tematy dochodzę do wniosku, że jest to chyba realne.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu i doradzenie co warto i w jaki sposób zainstalować na słuchawce.
Szukać, albo nie szukać - oto jest pytanie :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Michu4000
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: środa 04 sierpnia 2010, 11:54
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: Michu4000 »

Polecam bazę filipsa. Znajdziesz ją na forum.
Obrazek Obrazek Obrazek
winnetu
Nowy na forum
Posty: 22
Rejestracja: piątek 03 czerwca 2011, 16:46
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: winnetu »

Działą offline czy potrzebuje połączenia z internetem w komórce do prawidłowego działania? Nie chciałbym się pchać w koszta. Czy ktoś może mi coś więcej napisać o SmartGPX i TrekBuddy?
Szukać, albo nie szukać - oto jest pytanie :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz
Posty: 274
Rejestracja: środa 18 listopada 2009, 15:36
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: lupi »

Tu jest poradnik SmartGPX http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... px+symbian

powinno wszystko hulać ...
Obrazek Obrazek


Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.
winnetu
Nowy na forum
Posty: 22
Rejestracja: piątek 03 czerwca 2011, 16:46
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: winnetu »

Czy po znalezieniu Kesza ten znika z mapy i nie zaśmieca mi już widoku na inne skrzyneczki? Czy mogę wrzucać na telefon tylko wybrane skrzynki czy muszę zawsze jakieś megapaczki ładować?
Szukać, albo nie szukać - oto jest pytanie :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Bombadil
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 05 grudnia 2010, 14:25
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: Bombadil »

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz
Posty: 274
Rejestracja: środa 18 listopada 2009, 15:36
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: lupi »

Pobierasz skrzynki w formacie GPX przy użyciu opcji "szukaj skrzynki" http://opencaching.pl/search.php

możesz wrzucać ile chcesz i jakie chcesz kesze.
Obrazek Obrazek


Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.
winnetu
Nowy na forum
Posty: 22
Rejestracja: piątek 03 czerwca 2011, 16:46
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: winnetu »

Mówisz teraz o jakim rozwiązaniu?
1. BazaFilipsa
2. SmartGPX
3. TrekBuddy

?
Szukać, albo nie szukać - oto jest pytanie :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz
Posty: 274
Rejestracja: środa 18 listopada 2009, 15:36
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: lupi »

winnetu pisze:Mówisz teraz o jakim rozwiązaniu?
2. SmartGPX + ovi mapy (miasto)
+
3. TrekBuddy (teren)
Obrazek Obrazek


Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: Stryker »

winnetu pisze:Aktualnie wybierając się na poszukiwanie keszy siedzę godzinę, dwie przed monitorem, drukuje dziesiątki kartek z opisem, zdjęciami, współrzędnymi itp. Później w terenie siedzę i wbijam w GPS współrzędne i sprawdzam, który kesz jest najbliżej i idę na jego poszukiwania.
To i tak cud, że znalazłeś 60 keszy w dwa lata przy takiej strategii ;-D

Masz linki do smartgpxa, mi to (w połączeniu z ovi mapsami) wystarczało.. przez jakiś czas ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: Ranwers »

Uważaj przy wgrywaniu dużej ilości keszy (wiele setek) wraz ze zdjęciami na Nokię, bo zamulisz totalnie telefon. W ramach eksperymentu wgrałem bazę filipsa (trochę ponad 43k plików) na moją N97 i skończyło się twardym resetem - telefon przestał odpowiadać, skasowanie bazy też mu nie pomogło. Ten system po prostu nie trawi dużej ilości plików.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Michu4000
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: środa 04 sierpnia 2010, 11:54
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: Michu4000 »

No to w takim razie można wykupić sobie pakiet internetu u operatora i wchodzić przez telefon do bazy filipsa online pod adresem: http://oc.achjoj.info/baza/op/index.html
Obrazek Obrazek Obrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: u810 »

Polecam robić tak:

1. Instalujesz Trekbuddy albo co innego( instalacja jest prosta, więc nie ma się co rozpisywać)
2. Logujesz się na oc
3. Klikasz: Mapa skrzynek v3
4. wybierasz sobie z map, które kesze chcesz atakować, klikasz na kesza a potem środkowym przyciskiem myszy ( lub kółkiem) otwierasz kesza w nowej zakładce
5. Przeglądasz opisy, jeśli Ci się podoba, klikasz dodaj do listy, aż masz dodane tyle ile danego dnia chcesz zdobyć
6. klikasz "schowek"

7. Na dole masz coś takiego: Pobierz dane skrzynek ze schowka: GPX GPX GC LOC KML OV2 OVL TXT WPT UAM
klikasz GPX lub GPX GC ( na TB to chyba bez różnicy)
8. zapisany plik dowolna_nazwa.gpx wrzucasz na kartę pamięci telefonu do katalogu \trekbuddy\wpts

Wersja podstawowa gotowa, kolejne kroki do wersji lux

9. Na tej samej stronie klikasz wydrukuj wszystkie ( tak jak to pewnie robiłeś) ale teraz zamiast wydrukować, zapiszesz to jako html, w tym celu kiedy zobaczysz stronę do wydruku zaznaczasz - pokaż miniatury, klikasz [zmień]
10. Klikasz prawym myszy gdziekolwiek na stronie i wybierasz [Zapisz stronę jako] ( Firefox, w Operze to nie działa, w Chrome nie pamiętam a IE polecam wywalić) - zapisujesz stronę np. moje_kesze
11. Masz teraz zapisaną stronę lokalnie na dysku, tylko że z małymi obrazkami
plik: moje_kesze.html
katalog: moje_kesze_pliki
12. Zmieniasz opcje na "pokaż duże zdjęcia" i jeszcze raz zapisujesz pod dowolną nazwą, może być domyślna printcache.php.html
13. Wchodzisz do katalogu printcache.php_pliki, sortujesz pliki według wielkości i kopiujesz te największe jpg o nazwach typu
ADED605B-7328-6BBF-61A3-407B2AAE9CF6.jpg do katalogu moje_kesze_pliki
14. Otwierasz plik moje_kesze.html w dowolnym edytorze,
Usuwasz wszystko od linii:
<form action="printcache.php" method="POST">
do linii:
</form>

15 wybierasz w nim opcję "znajdź i zamień" lub podobną
w znajdź wpisujesz: http://www.opencaching.pl/images/uploads
a w zamień na wpisujesz: moje_kesze_pliki
czyli mówiąc jaśniej zamieniasz odnośniki do strony oc na odnośniki lokalne
16. Tadammmm ! Masz zapisany plik html z opisami keszy, miniaturami obrazków, które po "kliknięciu" pokazują się w swojej dużej formie.
17. Wrzucasz to na kartę pamięci, plik html i katalog oczywiście

Zalety w stosunku do bazy filipsa:
- masz duże obrazki
- masz ich tylko tyle co potrzebujesz więc telefon nie wywali się przy indeksowaniu obrazków a nie na każdym tel. można owo indeksowanie wyłączyć
- masz na miejscu razem wszystkie opisy, obrazki bez konieczności bawienia się we wpisywanie w bazę filipsa tych całych waypointów

wady:

- Jeśli w takim pliku masz dużo keszy z wieloma obrazkami, telefon może ładować chwilę taką stronę. Dlatego ja sobie zawsze dzielę przy wyjadzdach na dzien_1 , dzien_2, dzień....

wygląda przerażająco ale od momentu skompletowania keszy do gotowego pliku to jest może 5 minut roboty.

Przepraszam że może zbyt łopatologicznie ale na codzień muszę tłumaczyć jeszcze prostszym językiem gdzie kliknąć by zapisać dokument.
Ostatnio zmieniony czwartek 14 lipca 2011, 22:36 przez u810, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor u810 otrzymał podziękowanie:
winnetu
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: Krysiul »

Ranwers, nie znam dobrze Nokii, ale z tego co wiem to zamulanie wynika z keszowania (:D) i indeksowania obrazków, które da się obejść umieszczając obrazki w folderze wyłączonym z indeksowania. Było chyba nawet o tym gdzieś na forum.

EDIT: nie zauważyłem, że u810 wypowiedział się w międzyczasie na ten temat ;)
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Nokia 5230 a geocaching

Post autor: r00t7 »

Ranwers pisze:Uważaj przy wgrywaniu dużej ilości keszy (wiele setek) wraz ze zdjęciami na Nokię, bo zamulisz totalnie telefon. W ramach eksperymentu wgrałem bazę filipsa (trochę ponad 43k plików) na moją N97 i skończyło się twardym resetem - telefon przestał odpowiadać, skasowanie bazy też mu nie pomogło. Ten system po prostu nie trawi dużej ilości plików.
jak napisano już wyżej - można próbować wyłączyć indeksowanie.

odpowiadając na inne pytania : w smartgpx nie ma opcji "znajdź" jak już kesza znajdziesz w terenie, stąd dalej siedzi w programie chyba że wywalisz go ręcznie. niestety obecnie symbian kuleje jeżeli chodzi o keszowanie
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ