Pomysły na fanty

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

adanadhel
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: piątek 05 listopada 2010, 10:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Pomysły na fanty

Post autor: adanadhel »

Witam,
na forum jestem nowy, w geocaching bawię się od pewnego czasu i chciałbym podzielić się pewnym spostrzeżeniem.
Otóż zauważyłem, że są użytkownicy, którzy przy wymianie fantów wkładają do skrzynek pewien jakby swój markowy rodzaj fantów, np.:
- drewniane figury szachowe,
- żetony do pokera,
- zagraniczne monety,
- łuski od nabojów,
- żołnierzyki,
- przypinki (znaczki),
- bilety komunikacji miejskiej (z różnych miast),
- muszle,
- kamienie półszlachetne (minerały)
i tym podobne ...
Wydaje mi się to dość ciekawe (fajne), że wkłada się zawsze taki sam rodzaj fantu, znak firmowy danego keszera.
Co o tym myślicie ? Macie pomysły na inne niż wymienione serie fantów ?
Z mojego doświadczenia wynika, że przeważająca ilość fantów z którymi się spotkałem ma wartość jednostkową z przedziału 1-4 PLN.
I o pomysły na fanty z takiego przedziału pytam.

pozdrawiam
adanadhel
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Doc_with_the_dog »

Z reguły nie zwracam większej uwagi na fanty i nie trejduję. Oczywiście, kiedy skrzynka jest nowa zerkne z ciekawości, ale rzadko mi sie zdarza coś wymienić. A jeśli już to na coś uzytecznego.
Oczywiście wrzucanie fantów "z jednej serii" może byc ciekawe. Najlepiej nadają sie do tego różnorakie, weloelementowe kolekcje. Np. "stare" złotówki (banknoty). Wartość niewielka, a zdobycie całej kolekcji może byc frajdą. Sam chętnie znalazłbym 10 zł z Bemem.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: taiffun »

Z jednej strony jest to fajne, wprowadza właśnie markę konkretnego keszera.
Z drugiej strony, trochę może zubożyć różnorodność fantów. Przyjmijmy że mam w mieście 50 skrzynek, wszystkie konsekwentnie odwiedziłem i w każdej zostawiłem żołnierzyka (albo coś jeszcze mniej się różniącego między poszczególnymi egzemplarzami)... Od razu widać że byłem tu właśnie ja, ale dla kolejnych znajdujących co skrzynka to żołnierzyk.
Poza tym, kwestia ometkowywania. Oczywiście to niekonieczne, ale na razie jedyny przykład jaki napotkałem w keszach to brasiowe kropelki. Wygląda ciekawie, za pierwszym razem uważnie obejrzałem. A później pomyślałem, że całkiem ciekawe, ale na dobrą sprawę nie jest to na wymianę... Bo wyjęte i włożone gdzie indziej dezinformuje na temat obecności keszera przy skrzynce, a wyjęte i zabrane, cóż, co z tym zrobię?
Mieszane uczucia. (pewnie dyskusja się ruszy ;) )
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Doc_with_the_dog »

taiffun pisze: Poza tym, kwestia ometkowywania. (...) na dobrą sprawę nie jest to na wymianę... Bo wyjęte i włożone gdzie indziej dezinformuje na temat obecności keszera przy skrzynce, a wyjęte i zabrane, cóż, co z tym zrobię?
Mam wrażenie, że ometkowane fanty lub imienne geo-open coiny nie bedą służyły identyfikacji obecności danego keszera przy keszu. Od tego są przecież logbooki. Po co je dublować? Jeśli spotkasz spersonalizowany gadżet i Ci się spodoba, zabierasz go i masz w domu. Jeśli się nie podoba - nie zabierasz. Proste....
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: cichy »

Osobiście gdy chodzę po fanty staram się kupować różne tak aby mieć na wymianę coś o podobnej wartości. W keszach są różne rzeczy i gdybym miał tylko "kolorowe gumki" to raczej nie wymieniałbym ich na "gre komputerową".
Dlatego gdy idę po fanty do sklepu to staram się kupować w różnych przedziałach cenowych i dla różnego przedziału wiekowego :).
Moim znakiem rozpoznawczym jest mój wpis (wlepka bądź pieczątka) w logbooku
Doc_with_the_dog pisze: Od tego są przecież logbooki. Po co je dublować? .. Proste....
Zgadzam się z tym całkowicie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Pomysły na fanty

Post autor: lavinka »

Nie zawsze ma się dostęp do łusek. Często okupuje się stoiska za 1zł, albo kupuje na allegro kinderki. Kto ma firmę, może uderzać prosto do hurtowni i brać masowo breloczki. Przydają się też znajomi pozbywający się klamotów z szuflad. Niektóre fanty po prostu się znajduje, choćby sławna garbarnia Temler i Szwede, pewnie jeszcze trochę jest w budynku :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Lza »

O, bilety komunikacji miejskiej, zwłaszcza skasowane są bardzo popularne. Ktoś widocznie chce się pochwalić w mieście B że był w mieście A.

A wkładanie tylko jednego rodzaju fantów, znaku firmowego do keszy przy wymianie - jeśli chcesz tym zaznaczyć swoją obecność - bezcelowe. Kilka znalezień i nie będzie śladu że tam byłeś. jesli chcesz zaznaczyć swoją obecność - chyba najlepszym rozwiązaneim jest zaprojektowanie niepowtarzalnej wlepki czy pieczątki do logbuka. Ja zawsze z ciekawością wertuję logbuk, by znaleśc fajne wbite pieczątki. Niektóre są naprawdę ciekawe, charakteryzują indywidualizm i pasje keszera, tak jak exlibrysy miłośników książek.

na zachodzie spotkałem się też z rodzajem keszerskich "wizytówek" - kawałka papieru z logo keszera, które zostawiają w skrzynkach przy jej znalezeniu. pomysł średnio szczęśliwy, bo po jakimś czasie w skrzynce ląduje kilkanaście czy kilkadziesiąt takich zawilgoconych wizytowek i robi się keszyk z butwiejącą makulaturą.
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Pawel brasia »

taiffun pisze:[...]
Oczywiście to niekonieczne, ale na razie jedyny przykład jaki napotkałem w keszach to brasiowe kropelki. Wygląda ciekawie, za pierwszym razem uważnie obejrzałem. A później pomyślałem, że całkiem ciekawe, ale na dobrą sprawę nie jest to na wymianę... Bo wyjęte i włożone gdzie indziej dezinformuje na temat obecności keszera przy skrzynce, a wyjęte i zabrane, cóż, co z tym zrobię?
Chcesz bierz, nie chcesz to zostaw :)
Zostawiając nie traktuję tego jako fant na wymianę a jako dodatkowy gadżet. Jeśli wymieniam coś to dodaję dodatkowo kropelkę. Kiedyś córka wpadła na pomysł aby zrobić coś takiego i tak zostało ;). Raczej miało to być coś jak z wątku: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=8&t=5832 niestety możliwości mniejsze i wyszło jak wyszło, może nie najpiękniej, ale chyba niepowtarzalne.... szklany geocoin ;)
A znalazcy co z tym zrobią to ich sprawa, niektórym się podobają i zabierają: http://www.opencaching.pl/viewlogs.php?logid=262546.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
taiffun
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 25 października 2010, 23:41
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: taiffun »

Dzięki za naprostowanie mojego instynktownego, a błędnego rozumienia ometkowanych fantów! ;)
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Doc_with_the_dog »

Nie ma za co taiffun. Jeśli będziesz miał ochotę, zj.....ć Cie tez możemy :D
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: ronja »

Doc_with_the_dog pisze:Nie ma za co taiffun. Jeśli będziesz miał ochotę, zj.....ć Cie tez możemy :D
Chcesz go zjeść :evil: Daj mu trochę poszaleć, zanim to nastąpi !
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Pomysły na fanty

Post autor: miklobit »

Lza pisze:O, bilety komunikacji miejskiej, zwłaszcza skasowane są bardzo popularne. Ktoś widocznie chce się pochwalić w mieście B że był w mieście A.
Bilety zaliczam jednoznacznie do kategorii keszowych śmieci.
Lza pisze:
A wkładanie tylko jednego rodzaju fantów, znaku firmowego do keszy przy wymianie - jeśli chcesz tym zaznaczyć swoją obecność - bezcelowe. Kilka znalezień i nie będzie śladu że tam byłeś. jesli chcesz zaznaczyć swoją obecność - chyba najlepszym rozwiązaneim jest zaprojektowanie niepowtarzalnej wlepki czy pieczątki do logbuka. Ja zawsze z ciekawością wertuję logbuk, by znaleśc fajne wbite pieczątki. Niektóre są naprawdę ciekawe, charakteryzują indywidualizm i pasje keszera, tak jak exlibrysy miłośników książek.
na zachodzie spotkałem się też z rodzajem keszerskich "wizytówek" - kawałka papieru z logo keszera, które zostawiają w skrzynkach przy jej znalezeniu. pomysł średnio szczęśliwy, bo po jakimś czasie w skrzynce ląduje kilkanaście czy kilkadziesiąt takich zawilgoconych wizytowek i robi się keszyk z butwiejącą makulaturą.
"Spersonalizowane" gadgety wkładane do skrzynki mają być extra pamiątką dla kolejnych znalazców. Nawet jako tylko wzięcia, nie na wymianę. Większość tego co widziałem ( i czasem wyjąłem ) w skrzynkach to przedmioty, które tam trafiły na zasadzie "czyszczenia szuflady". Wiem że w pewnym przedziale wiekowym nowa zabawka z jajka-niespodzianki albo kolorowa gumka do włosów są super fantem i więcej nie trzeba, żeby młody znalazca miał ochotę szukać kolejnych skrzynek. A ja bym chciał, żeby poza wspomnieniami wspaniałych wycieczek i poznawania ciekawych miejsc, znajdować też rzeczy które będą śladem tego konkretnego miejsca albo ludzi którzy tam byli przede mną. Wiem, że nie każdy ma artystyczne zacięcie i zaplecze techniczne żeby coś swojego zrobić, ale warto przynajmniej spróbować... Dla mnie nawet nieporadnie zaprojektowana/wykonana własna pamiątka będzie 100 razy więcej warta niż kupiony hurtowo bezosobowy gadget.
Szanuję tych wszystkich, którzy szukają dla przyjemności samego szukania. Ale doceniam tych którzy poza szukaniem potrafią/chcą dodać od siebie.
brasia pisze: Jeśli wymieniam coś to dodaję dodatkowo kropelkę. Kiedyś córka wpadła na pomysł aby zrobić coś takiego i tak zostało ;). Raczej miało to być coś jak z wątku: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=8&t=5832 niestety możliwości mniejsze i wyszło jak wyszło, może nie najpiękniej, ale chyba niepowtarzalne.... szklany geocoin ;)
Zwykle to nie brak możliwości jest przeszkodą , ale pomysłu i jego dopracowania.
Posiadam trochę różnych możliwości ( technologicznych ) i zachęcam innych do generowania pomysłów.
Lubię realizować wszelkie ciekawe pomysły ( własne i innych ) i próbować różnych technik. Nawet jeśli coś miałoby się zakończyć tylko na jednym prototypowym egzemplarzu.
Ten prototyp tez kiedyś może ucieszy nowego właściciela :) .
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Lza »

Bezdyskusyjnie, dla kolekcjonerów, spersonalizowane pamiątki są nie lada gratką. I jesli takie gadżety jak te które pokazywałeś na forum by się rozpowszechniły, pewnie znaleźli by się ludzie, którzy tworzyli by kolekcje takich pamiątek. (Sam myślałem nad sposobem, w jaki można by zebrać kolekcje pieczątek geokeszerów.)

Ale jeśli ktos kupi 400 zielono-fioletowych szlkanych kuleczek i zawsze jak znajdzie skrzynkę wsadza do niej taką kuleczkę, to nie uważam tego za spersonalizowany gadżet, który charatkreryzuje poprzedniego znalazce. Dla mne-znalazcy jest to kolejna zielono-fioletowa kuleczka w keszu.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Stryker »

Lza pisze:Sam myślałem nad sposobem, w jaki można by zebrać kolekcje pieczątek geokeszerów.
Owncache "tylko dla pieczątkowców" :D

Ew. GK, który może wróci ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Pomysły na fanty

Post autor: Doc_with_the_dog »

Lza pisze: Ale jeśli ktos kupi 400 zielono-fioletowych szlkanych kuleczek i zawsze jak znajdzie skrzynkę wsadza do niej taką kuleczkę, to nie uważam tego za spersonalizowany gadżet, który charatkreryzuje poprzedniego znalazce. Dla mne-znalazcy jest to kolejna zielono-fioletowa kuleczka w keszu.
Zgadzam się. Ale jeśli te same kuleczki autor wygraweruje np. swoim nickiem i dodatkowo je ponumeruje, gdzie nr 1 będzie w nakładzie 10 szt, 2 - 20 szt, 3 - 30 szt itd. wtedy te kuleczki moga nabrać wartości kolekcjonerskiej.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
ODPOWIEDZ