Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: bebe »

Rutek96 pisze:Czyli bez WiFi tez bede mogl za darmo przegladac opisy i spoilery?
Jeżeli wcześniej skopiujesz je do telefonu, to tak. Generalnie - one w jakiś sposób muszą się w nim znaleźć. :) Kopiujesz je wcześniej - po kablu USB, przez WiFi, bluetootha, IrDA-ę, sygnały dymne. Do tego wojujesz ze zdjęciami (część telefonów, zwłaszcza Nokie z Symbianem, radośnie indeksują wszystkie pliki graficzne, jakie znajdą w pamięci/na karcie, co przy kilku tysiącach zdjęć trwa wieczność i zamula telefon na amen), i voila.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: lavinka »

Jak sobie zgrasz bazę Filipsa (patrz baza Filipsa i to jak czasem zawiesza telefony) to tak :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
krysztof
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: sobota 17 kwietnia 2010, 21:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: krysztof »

Ja również polecam rozwiązanie zwykły telefon + TrekBuddy + zew. GPS. Ja swojego Pentagrama p3101 kupiłem za niecałe 50zł, spisuje się bardzo dobrze. Jako telefonu używam starego SE k750i, ma strasznie mały wyświetlacz, ale jakoś daje radę.
Rutek96
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: środa 21 lipca 2010, 22:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Rutek96 »

A czy np. do LG kp500 mógłbym dokupić taki odbiornik http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=8364
i działać z nim w terenie?
A może jakieś inne propozycje odbiorników
krysztof
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: sobota 17 kwietnia 2010, 21:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: krysztof »

Tak, wszystko powinno działać. Jak wyżej pisałem sam mam p3101 i spisuje się bardzo dobrze, nie gubi sygnału w lesie, pomiary dokładne, działa ok 24h, można dokupić dodatkowe akumulatory. Jeżeli nie zależy Ci na fabrycznie nowym odbiorniku to polecam poszukać na serwisach aukcyjnych. Ja swojego kupiłem bez instrukcji i ładowarki, sam odbiornik, chyba za 44zł. Ładowarkę można dokupić za 3-4zł i dodatkowo kabelek miniusb (jeżeli przypadkiem nie masz od aparatu lub mp3).
Z odbiorników nokii nie korzystałem więc nie wiem dokładnie jak z nimi, ale też słyszałem pozytywne opinie.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Bas »

Rutek96 pisze:Czyli bez WiFi tez bede mogl za darmo przegladac opisy i spoilery?
Jesli tylko wczesniej do telefonu skopiujesz odpowiednie dane, to tak.

Moga byc dane do SmartGPX, moze byc baza Filipsa, moze byc TrekBuddy, a moze i cos innego?

Aktualnie mam na tapecie dwa modele 5800 i jeden spisuje sie znakomicie, a drugi zdecydowanie gorzej z czego to "gorzej" nigdy nie skutkowalo utrata sygnalu w lesie, czy w pochmurny deszczowy dzien, choc fix lapie wolniej po kilkudniowej przerwie. Ten lepszy niejeden dzien spedzil w kieszeni spodni, czyli takim sobie miejscu dla jakosci odczytu synalow gps i slady zawsze sa w porzadku.

5230 z zewnetrznym modulem gps spisuje sie dobrze. Wewnetrznego nie testowalem. Sprawdzilem za to TrekBuddy w tej komorce i moim zdaniem dziala duzo gorzej: jest wolny we wczytywaniu warstw nieduzego atlasu (250 MB, warstwy max. 20MB), choc po juz wczytanej mapie porusza sie bez opoznien, a i samo przewijanie mapy palcem po ekranie odbywa sie sprawnie. Niemniej jednak to spowolnienie przy wczytywaniu warstwy w porownaniu z 5800 jest istotnie zauwazalne i na poczatku myslalem, ze telefon sie zawiesil.

Zestaw: komorka+ zewnetrzny modul gps to zestawienie bardzo polecane i z cala pewnoscia przydatne w calodziennych wedrowkach. Przy czestym przemieszczaniu autem z punktu do punktu i dochodzeniu/spacerach po okolicy trzeba wziac pod uwage koniecznosc ciaglego manewrowania dwoma pudelkami zamiast po prostu wlozyc telefon w uchwyt w aucie. Swego czasu tak mi to uprzykrzylo korzystanie z gps, ze zrezygnowalem w takim wariancie z zewnerznego modulu- dlatego poddaje taka opcje do rozwazenia ;)
Awatar użytkownika
Maliniak
Forumator
Posty: 665
Rejestracja: sobota 27 grudnia 2008, 02:22
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Maliniak »

jako wsparcie do geocachingu używam SE W910i - nie jest to seria dedykowana takim rzeczom ale też się sprawdza - ma duży wyświetlacz, spokojnie można na kartę wrzucić bazę filipsa oraz zainstalować Trek Buddy'iego i sobie przez kabel wrzucać pliki gpx z opisami oraz ewentualnie zdjęcia dograć aby były pod rękom.

do tego miałem moduł zewnętrzny i TB jako nawigację i dużo skrzyneczek tak znalazłem czy też na wyprawie ratowało to skórę gdy się źle skręciło ;)
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
...Mówię Tobie: "Wiarę miej!
W drodze swojej nie ustawaj!
Żebyś doszedł dokąd chcesz!
Niech marzenia staną się Twoją nocą, Twoim dniem!
Głosem serca w życiu kieruj się!"...
Awatar użytkownika
Bluedragon
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 28 czerwca 2009, 18:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Bluedragon »

Ja Ci polecę Nokię E51 którą sam mam - posiada symbian, WIFI ale nie ma wbudowanego modułu GPS. Cena takiego zewnętrznego pod BT zaczyna się od 80zł np. moduł Nokia LD 3W (współgra mi z E51 idealnie). Telefon solidny z metalową obudową i stylowy ^^ szczególnie wersja Black. Używany, w dobrym stanie kupisz za ok. 300zł czyli razem z GPSem powinieneś się zmieścić do 400zł.

Jedyny problem w E51 to program TrekBuddy którym NON STOP pyta czy może przeglądać dane. Uniemożliwia to korzystanie z tego programu wiec działa to jakoś z Garminem xt... ale nie ma co porównywać do TB
Centrum > FREE GPS 4EVER
krysztof
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: sobota 17 kwietnia 2010, 21:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: krysztof »

Bluedragon pisze:Jedyny problem w E51 to program TrekBuddy którym NON STOP pyta czy może przeglądać dane. Uniemożliwia to korzystanie z tego programu wiec działa to jakoś z Garminem xt... ale nie ma co porównywać do TB
Prawdopodobnie po prostu nie ustawiłeś dostępu do danych bez pytania lub źle zainstalowałeś TB (przez plik .jar). Cały problem dosyć obszernie jest opisany na forum TB.
Awatar użytkownika
MoCker
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 24 maja 2010, 08:31
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: MoCker »

Ja używam Samsunga Monte z zewnętrznym modułem Pentagram P3105 i Trek Buddy. Zaleta telefonu jest dość duży ekran choć w słońcu mało czytelny, wada: dotykowiec- w działaniach terenowych nie jest to szczyt marzeń, ale daje rade. Telefon ma też wbudowany moduł GPS i pierwsze skrzynki znajdowałem z jego wykorzystaniem da się choć lubi się zgubić.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Rydzol
Wyjadacz
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 16:09
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Rydzol »

Czy zainstalowanie modułu zewnętrznego w telefonie z modułem wewnętrznym zwiększy też dokładność pomiaru?
Tam skarb twój gdzie serce twoje

[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=9542][img]http://www.opencaching.pl/statpics/9542.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: krystiant »

To chyba zależy tylko od dokładności sprzętu.
Dodatkowa zaleta modułu zewnętrznego ujawni się podczas zakładania kesza - kładziesz moduł na miejscu, którego współrzędne chcesz odczytać a sam biegasz w polu zasięgu BT z prędkością większą od komarów i zczytujesz dane :D
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Axles
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 08 sierpnia 2010, 09:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Axles »

Tak jak ktoś tam pisał również polecam kupno GPS osobno, przykładowo ja kupiłem Holux 245 typowo na rower i do geocachingu dobry bo bardzo dokładny, a naprowadzanie polega na tym że wskazuje kierunek i odległość do celu (można ustawić na raz 5 celów).
Co do telefonu, w nich GPSy są przeważnie bardzo słabe, czyli że mało dokładne aczkolwiek mniej więcej do celu doprowadzą, ale na lepiej niż 10-20 metrów bym nie liczył (w porównaniu GPS ma dokładność nawet i pół metra). Dalej co do telefonu, ja posiadam Sony Ericsson Yari + darmowa aplikacja Trekbuddy do której można wgrać np. zrobione samemu bardzo dokładne mapy Zumi, google itp. Aplikacja ta może prowadzić nas do punktu, lub wzdłuż trasy (składającej się z punktów), trase naszą zapisuje w pliku GPX który można np. zintegrować ze zdjęciami i je zgeotagować albo plik można wgrać do swojego konta google czyli google maps. Ale jak już spominałem GPSy wbudowane w telefony nawet te już dobre, są kiepskiej jakości.
Pozdrawiam
Mój logbook w pełni edytowalny za pomocą OpenOffice Draw, na podstawie logbooków ze strony opencaching.pl
http://chomikuj.pl/Axles/opencaching.pl ... +Axles.odg (Na koszt mojego transferu więc pobierać śmiało)
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Stryker »

Axles pisze: Co do telefonu, w nich GPSy są przeważnie bardzo słabe, czyli że mało dokładne aczkolwiek mniej więcej do celu doprowadzą, ale na lepiej niż 10-20 metrów bym nie liczył (w porównaniu GPS ma dokładność nawet i pół metra).
Trochę się zagalopowałeś :) Nokią E52 trafiam praktycznie idealnie na wbudowanym module. Co więcej - nawet z mapą ovi.
Obrazek
Axles
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 08 sierpnia 2010, 09:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Axles »

Sprawdz w dokumentacji z ilu jest w stanie na raz satelit korzystać (nie śledzić) będziesz wiedział o czym mówię :]
NAwigacje korzystjące z automapy np. mogą mieć sygnał z np. 8 satelit na raz czyli są bardzo dokładne.
To podobna sprawa jak z aparatami, idą w ilość milionów pixeli (taki chwyt marketingowy) a to nie ma znaczenia większego jak matryca kiepska :]
Mój logbook w pełni edytowalny za pomocą OpenOffice Draw, na podstawie logbooków ze strony opencaching.pl
http://chomikuj.pl/Axles/opencaching.pl ... +Axles.odg (Na koszt mojego transferu więc pobierać śmiało)
ODPOWIEDZ