Adopcja Skrzynek - nowe narzędzie czy giełda?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Adopcja Skrzynek - nowe narzędzie czy giełda?

Post autor: lavinka »

Czasem ktoś przestaje się bawić w geocaching. Nieważne są powody. Grunt,że zostaje po nim/jej - sporo skrzynek osieroconych, które nijak nie dadzą się zaadoptować naraz. Na przykład dlatego,że są rozsiane po całej polsce albo zwyczajnie jest ich za dużo na jednego adoptującego, albo zniknęły dawno temu - niestety nadal posiadając status gotowej do szukania.

Jest to o tyle problem,że sporo skrzynek jeśli nie zginęło, to nie jest zupełnie serwisowanych, a nadal wiszą jako dostępne. Ani nie można ich reaktywować, bo nie ma kontaktu z autorem, albo są i proszą się o adopcję... ale nie ma komu ich do adopcji wystawić. I kółko się zamyka. W mojej okolicy mam takich co najmniej kilka. Pojawiła się propozycja zamiany ich na wirtuale - nie ma kłopotu z pudełkiem. Z drugiej strony -szkoda blokować miejscówkę, gdzie da się założyć skrzynkę tradycyjną.

Reasumując: przydałoby się narzędzie do automatycznej adopcji porzuconych skrzynek. Trochę na zasadzie - komuś się znudziło - ustawia opcję: skrzynka do adopcji i w ten sposób zrzeka się do niej praw. Osoba, która chce adoptować obi to albo za pomocą przycisku, albo zgłoszenia chęci adopcji do BOGa. Powinna być też możliwość powiadomienia BOGa o podejrzeniu zniknięcia skrzynki - z powodu braku reakcji właściciela. Chyba lepiej wystawić do adopcji niż zarchiwizować...

MacieJEŚ zaproponował: "dodajemy nowy atrybut skrzynki i nowy typ zgłoszenia problemu." i to chyba jest jakieś proste wyjście, bo sytuacja od dłuższego czasu jest patowa, a pisanie donosów na konkretnych użytkowników do BOGa jest mało przyjemne. Mnie w każdym razie przyjemności nie sprawia.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: Adopcja Skrzynek - nowe narzędzie czy giełda?

Post autor: Highlander »

Myślę że na szybko można dodać w "Zgłoś problem" nowy typ problemu "Zgłoszenie chęci adopcji skrzynki", który byłby wysyłany do autora a następnie do autora i COG. Tylko nie wiem na ile można dopuścić adopcję w sytuacji gdy autor się nie interesuje skrzynką i nie ma z nim kontaktu. Tydzień to na pewno za mało czasu, raczej 3 miesiące byłyby bezpieczne. Adopcja to coś nieodwracalnego, archiwizację albo blokadę COG można zawsze wycofać gdy autor się "obudzi" z opóźnieniem.

W drugą stronę faktycznie skrzynki mogłyby mieć specjalny nowy atrybut "Czeka na adopcję" (ustawiany akcję użytkownika albo np. przez COG na wniosek innych) - i takie skrzynki mógłby być wyświetlane na ogólnodostępnym raporcie, najlepiej jeszcze z podziałem na województwa (coś jak nasze statystyki). Jeśli nie raport to zawsze można byłoby takie skrzynki łatwo wyszukać wyszukiwarką (możesz sobie zapamiętywać kryteria szukania np. skrzynki z atrybutem "Adopcja" do 100km od swojego domu). Osoby chętne do adopcji mogłyby przez raport wybrać konkretne skrzynki ze swojego województwa i zgłosić chęć adopcji każdej z nich poprzez "Zgłoś problem".

Czyli wariant minimum jest bardzo prosty: dodajemy nowy atrybut skrzynki i nowy typ zgłoszenia problemu.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Post autor: meteor2017 »

Podoba mi się pomysł przycisku dla właściciela - "zgłoś do adopcji", to by uprościło właścicielowi przekazanie opieki, nie musiałby szukać chętnego który by adoptował skrzynkę, tylko klik i skrzynka czeka na swojego geocachera :-)
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

"Osoby chętne do adopcji mogłyby przez raport wybrać konkretne skrzynki ze swojego województwa i zgłosić chęć adopcji każdej z nich poprzez "Zgłoś problem"."

To chyba najprostsze, co się da - ale tylko gdy jest kontakt z właścicielem. Teraz tylko wymyślić, co zrobić gdy właściciel nie odzywa się powiedzmy, miesiąc, dwa?

lav

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

lavinka pisze: Teraz tylko wymyślić, co zrobić gdy właściciel nie odzywa się powiedzmy, miesiąc, dwa?
lav
Przemyślałem sprawę raz jeszcze. Skrzynka i stworzony do niej autorski opis są wciąż własnością Autora. Zauważ że może ona być aktywna w innej bazie skrzynek (np. GC) bo autor się tam przeniósł z zabawą. Ludzie potrafią wyjechać na 3 miesięczny urlop z dala od cywilizacji. Wg mnie samowolne przejęcie czyjegoś dzieła to nie jest dobry pomysł.

Skrzynka, jeśli jest z nią problem, powinna być standardowo zmieniona na "tymczasowo niedostępną" po 7 dniach braku reakcji autora na zgłoszenie problemu do COG, następnie po 9 miesiącach bezczynności zostanie automatycznie zarchiwizowana i miejscówka jest wolna. W uzasadnionych przypadkach archiwizacja (chyba - do weryfikacji przez innego COG'a) może być szybsza. I można zakładać nową skrzynkę w tym miejscu.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Maciej eŚ pisze:
lavinka pisze: Teraz tylko wymyślić, co zrobić gdy właściciel nie odzywa się powiedzmy, miesiąc, dwa?
lav
Przemyślałem sprawę raz jeszcze. Skrzynka i stworzony do niej autorski opis są wciąż własnością Autora. Zauważ że może ona być aktywna w innej bazie skrzynek (np. GC) bo autor się tam przeniósł z zabawą. Ludzie potrafią wyjechać na 3 miesięczny urlop z dala od cywilizacji. Wg mnie samowolne przejęcie czyjegoś dzieła to nie jest dobry pomysł.

Skrzynka, jeśli jest z nią problem, powinna być standardowo zmieniona na "tymczasowo niedostępną" po 7 dniach braku reakcji autora na zgłoszenie problemu do COG, następnie po 9 miesiącach bezczynności zostanie automatycznie zarchiwizowana i miejscówka jest wolna. W uzasadnionych przypadkach archiwizacja (chyba - do weryfikacji przez innego COG'a) może być szybsza. I można zakładać nową skrzynkę w tym miejscu.
W sumie racja, czasem chwilowy brak kontaktu z autorem nie musi być trwały. Myślę,że mimo wszystko takich skrzynek nie jest dużo i zazwyczaj "wiszą" od wielu miesięcy. Tymczasowe uniedostępnienie -tak, tylko te 9 miesięcy do archiwizacji-strasznie długo, zwłaszcza gdy np.skrzynka ostatnie znalezienie miała w... 2008 roku. Ale skoro nie można inaczej, to trudno.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator

lavinka pisze: W sumie racja, czasem chwilowy brak kontaktu z autorem nie musi być trwały. Myślę,że mimo wszystko takich skrzynek nie jest dużo i zazwyczaj "wiszą" od wielu miesięcy. Tymczasowe uniedostępnienie -tak, tylko te 9 miesięcy do archiwizacji-strasznie długo, zwłaszcza gdy np.skrzynka ostatnie znalezienie miała w... 2008 roku. Ale skoro nie można inaczej, to trudno.
Faktycznie długo. Ale tak jak pisałem chyba w ewidentnych przypadkach można je przyspieszyć nawet do 7 dni. Poza tym nie ma regulaminowego zakazu zakładania nowej skrzynki w miejscu lub pobliżu tymczasowo niedostępnej - to tylko "utarty geokeszerski zwyczaj". Jeśli chcesz przyspieszyć proces w konkretnym przypadku, opisz to w zgłoszeniu do COG.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Maciej eŚ pisze:
lavinka pisze: W sumie racja, czasem chwilowy brak kontaktu z autorem nie musi być trwały. Myślę,że mimo wszystko takich skrzynek nie jest dużo i zazwyczaj "wiszą" od wielu miesięcy. Tymczasowe uniedostępnienie -tak, tylko te 9 miesięcy do archiwizacji-strasznie długo, zwłaszcza gdy np.skrzynka ostatnie znalezienie miała w... 2008 roku. Ale skoro nie można inaczej, to trudno.
Faktycznie długo. Ale tak jak pisałem chyba w ewidentnych przypadkach można je przyspieszyć nawet do 7 dni. Poza tym nie ma regulaminowego zakazu zakładania nowej skrzynki w miejscu lub pobliżu tymczasowo niedostępnej - to tylko "utarty geokeszerski zwyczaj". Jeśli chcesz przyspieszyć proces w konkretnym przypadku, opisz to w zgłoszeniu do COG.
A czyli jest "furtka". To i dobrze, jasne, że wszystko można ustalać z COG indywidualnie. Chciałam tylko wyjaśnić wątpliwości natury formalnej :)

ODPOWIEDZ