Nawigacja samochodowa

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Soowwa »

Co do innego chipsetu - jest to MStar i siedzi w 35.0; 35.4; 35.5c; 35.6 a w 4,3calowych co najmniej w 43.0
Wigem
Nowy na forum
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 01 września 2009, 17:33
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Wigem »

W NUVI tylko mapy Garmina, nic więcej niestety.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Krysiul »

Hm, w takim razie będę musiał chyba przemyśleć jeszcze raz zakup Garmina, chociaż byłem już na niego prawie zdecydowany. Nie przepadam za zabiegami zmuszającymi mnie do używania tylko jednego formatu mapy, choć z drugiej strony chciałbym zacząć swoją przygodę z GPS-em w miarę bezboleśnie, nigdy się tym nie bawiłem poważniej, a tutaj mam już dzięki Tobie, Wigem, instrukcję a propos waypointów.

A czy inne nawigacje potrafią czytać format map Garmina? Fajnie by było mieć możliwość potestowania różnych map, jako że jestem póki co zielony w temacie.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Soowwa »

A czy inne nawigacje potrafią czytać format map Garmina?
Wszystkie pracujące pod windowsem lub symbianem czyli te na których da się odpalić garmina mobile xt.
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Pawel brasia »

Krysiul pisze:Hm, w takim razie będę musiał chyba przemyśleć jeszcze raz zakup Garmina, chociaż byłem już na niego prawie zdecydowany. Nie przepadam za zabiegami zmuszającymi mnie do używania tylko jednego formatu mapy,[...]
Format jeden, ale map masz wybór: GPmapa, UMP, CNE, topo i więcej...
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator
Posty: 965
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: marwaldor »

Soowwa pisze:
A czy inne nawigacje potrafią czytać format map Garmina?
Wszystkie pracujące pod windowsem lub symbianem czyli te na których da się odpalić garmina mobile xt.
Nieprawda:
poza mobile xt - jest jeszcze navitel - który doskonale radzi sobie z garminowskimi mapami - bijąc na łeb i szyję mobile xt...a w/w Navitel robi na WMobile, WIndowsCE i nawet ostatnio pod Androidem i Symbianem.

Poza tym całe wasze roważania kręcą się wokół złej osi:
Nie ważne jaki sprzęt i soft: może to być i nawigacja samochodowa czy też żeglarska i nawet komórka byle dało się w niej wyłączyć:
1. przyciąganie do drogi
2. static navigation (chyba najwazniejsza rzecz w poszukiwaniu skrzynek)
a reszta jest tylko detalem...
Ostatnio zmieniony sobota 19 czerwca 2010, 22:00 przez marwaldor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator
Posty: 965
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: marwaldor »

brasia pisze:
Krysiul pisze:Hm, w takim razie będę musiał chyba przemyśleć jeszcze raz zakup Garmina, chociaż byłem już na niego prawie zdecydowany. Nie przepadam za zabiegami zmuszającymi mnie do używania tylko jednego formatu mapy,[...]
Format jeden, ale map masz wybór: GPmapa, UMP, CNE, topo i więcej...
Chociaż jestem wielkim zwolennikiem map wektorowych, to cały pakiet w/w map (GPmapa, UMP, CNE, topo i więcej) jest tylko namiastką skanowanej mapy turystycznej wraz ze szlakami, atrakcjami itp tematami, oraz czytnika takich map np: Oziexplorera, TrekBuddiegio itp...
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Krysiul »

marwaldorze, a czy przyciąganie do drogi to nie jest kwestia oprogramowania związanego z mapą?

Akurat jeśli chodzi o static navigation, to jest to dla mnie faktycznie kwestia priorytetowa, ale zdaje się, że wyczerpano temat, przynajmniej jeśli chodzi o SiRF Star III (chyba, że się mylę), więc rozmowa zeszła na co innego.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator
Posty: 965
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: marwaldor »

Krysiul pisze:marwaldorze, a czy przyciąganie do drogi to nie jest kwestia oprogramowania związanego z mapą?
tak oczywiście, że jest - dlatego trzeba go wyłączyć - a jeśli się nie da - to niestety nie da się szukać skrzynek tym softem

to samo tyczy s/n - jeśli sie nie da go odptaszkować - to też jesteśmy w kropce

i jedno i drugie decyduje o przydatności sprzętu do keszowania

to chyba tyle rozważań co do nawigacji samochcodowych :) bo innych kryteriów chyba brak :)
Ostatnio zmieniony sobota 19 czerwca 2010, 22:37 przez marwaldor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Pawel brasia »

marwaldor pisze: Chociaż jestem wielkim zwolennikiem map wektorowych, to cały pakiet w/w map (GPmapa, UMP, CNE, topo i więcej) jest tylko namiastką skanowanej mapy turystycznej wraz ze szlakami, atrakcjami itp tematami, oraz czytnika takich map np: Oziexplorera TrekBuddiegio itp...
Czy po zeskanowanej mapie jest możliwa automatyczna nawigacja po trasie od punktu A do B? Bo chyba o to głównie chodzi przy nawigacji samochodowej.
Oczywiście do turystki pieszej nie jest to potrzebne :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator
Posty: 965
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: marwaldor »

brasia pisze:Czy po zeskanowanej mapie jest możliwa automatyczna nawigacja po trasie od punktu A do B? Bo chyba o to głównie chodzi przy nawigacji samochodowej.
Oczywiście do turystki pieszej nie jest to potrzebne :)
przecież piszemy o wykorzystaniu nawigacji samochodowej do keszowania a nie na odwrót...choć przyznam, że pisząc ,nawigacja samochodowa' mam na myśli sprzęt, na którym da się wgrać soft do ,skanowanych map'.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Bas »

brasia pisze:Czy po zeskanowanej mapie jest możliwa automatyczna nawigacja po trasie od punktu A do B?
Jest mozliwa.
W TrekBuddy mozna np. wgrac trase z pliku i jechac po dowolnej mapie, chocby to nawet mial byc skan tapety. Mapa jest tu tylko podkladem/obrazkiem, a dane o punktach wezlowych zaplanowanej podrozy pobierane sa z pliku trasy. Mozliwa jest tez informacja glosowa, choc w ograniczonym zakresie, ale tez i TB nie sluzy do nawigacji samochodowej.

Przy typowych nawigacjach samochodowych moze brakowac skali do geocachingu. W outdoorowym garminie ekran jest skalowalny w duzym zakresie, a jesli jeszcze korzystamy z kompasu, to szuaknie punktu jest bardzo proste. Calkiem dobrze chodzi sie z TrekBuddy, bo ma do tego celu specjalny ekran, a Nokia tez ladnie spisala sie w telefonach dajac sympatyczny ekran "zblizania", ktory jest wykorzystywany np. przez SmartGPX. Za to w Automapie brakuje mi tej skali, bo praktycznie nie widac sladu, gdy krecimy sie w kolko i nie wiadomo, czy cel mijamy z prawej, czy z lewej strony...

Oczywiscie mozna mase skrytek odnalezc wylacznie za pomoca mapy i kompasu, ale z dobrym ekranem (dobrym do geocachingu) poszukiwania sa mniej frustrujace. Zwlaszcza, gdy cache ma rozjechane wspolrzedne, bo wtedy wiem na pewno ze TUTAJ nie ma go na pewno i trzeba rozszerzyc krag poszukiwan zamiast krecic sie w miejscu.
Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Soowwa »

Nieprawda:
poza mobile xt - jest jeszcze navitel - który doskonale radzi sobie z garminowskimi mapami - bijąc na łeb i szyję mobile xt...a w/w Navitel robi na WMobile, WIndowsCE i nawet ostatnio pod Androidem i Symbianem.
Zabrzmiało jakbym podał nieprawdziwe info, nie napisałem że mobile xt to jedyne wyjście ale wydawało mi się najpopularniejsze.
Bas pisze:
brasia pisze:Czy po zeskanowanej mapie jest możliwa automatyczna nawigacja po trasie od punktu A do B?
Jest mozliwa.
W TrekBuddy mozna np. wgrac trase z pliku i jechac po dowolnej mapie, chocby to nawet mial byc skan tapety. Mapa jest tu tylko podkladem/obrazkiem, a dane o punktach wezlowych zaplanowanej podrozy pobierane sa z pliku trasy. Mozliwa jest tez informacja glosowa, choc w ograniczonym zakresie, ale tez i TB nie sluzy do nawigacji samochodowej.
Trasę z pliku można wgrać ale trzeba ją wcześniej przygotować, jeśli chodzi o automatyczne wyznaczenie trasy do punktu docelowego i nawigowanie po niej - co w nawigacji samochodowej jest najważniejsze - to zeskanowane mapy odpadają.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Bas »

Soowwa pisze:Trasę z pliku można wgrać ale trzeba ją wcześniej przygotować
Oczywiscie. Jesli jej nie przygotujemy, to pliku tez nie bedzie :D
Soowwa pisze:jeśli chodzi o automatyczne wyznaczenie trasy do punktu docelowego i nawigowanie po niej - co w nawigacji samochodowej jest najważniejsze - to zeskanowane mapy odpadają.
To zalezy jak sie jedzie, gdzie sie jedzie i do czego uzywa sie nawigacji.
Jesli ktos nie patrzy na znaki i widzi tylko ekran gps, to faktycznie lepiej, zeby korzystal z map z autoroutingiem. Jesli planuje podroz 1000km, to tez optymalna bedzie taka wlasnie nawigacja. Dla wycieczek w promieniu 100km po niezbyt duzych miejscowosciach, a takie wlasnie mamy w Polsce, mapy bez autoroutingu i podrozowanie bez wczesniej przygotowanych tras nie jest trudne. Zdaje sobie oczywiscie sprawe, ze niektorzy potrzebuja nawigacji, zeby dotrzec w weekend na dzialke, ktora maja od 10 lat - dla tej grupy typowa nawigacja samochodowa jest jedynym slusznym rozwiazaniem.

I mamy jeszcze w Polsce mnostwo terenow dla ktorych nie ma dobrych map wektorowych, o autoroutingu nie wspomne. Podroz z nawigacja samochodowa jest wtedy co najmniej problematyczna patrzac w ten sposob, a odpowiednie mapy rastrowe nie tylko nie odpadaja, ale sa optymalnym rozwiazaniem.
Zalezy jak sie jedzie, gdzie sie jedzie i do czego uzywa sie nawigacji.

Na 56892 miejscowosci w Polsce 52522 ma poniżej 1000 mieszkańców, a tylko 280 liczy powyzej 15 tysiecy. Powyzej 35 tysiecy mieszkancow to tylko 129 miejscowosci. Czy trudno trafic na wlasciwa droge w takich miejscowosciach? Potrzeba gps, zeby nie zabladzic? Przy podrozach po wlasnym regionie?

Nawigacja "samochodowa" jest wygodna, przydatna i lubie z niej korzystac, ale bez przesady ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 20 czerwca 2010, 14:56 przez Bas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Krysiul »

A jak jest z pokazywaniem aktualnych współrzędnych w WGS-84 w nawigacjach samochodowych z "geocachingową" dokładnością? Czy większość ma taką funkcję?
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ