Roznice opisow

Wszystko co nie mieści w innych tematach...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Roznice opisow

Post autor: ted69 »

Wiele ostatnio piszemy o roznicach miedzy OCPL a GC. Ja widze jeszcze jedna. U nas opisy bardzo czesto sa dokladne a podpowiedzi prawie prowadza za reke.
Natomiast np w wielu litewskich skrzynkach w opisie ani slowa na temat sposobu ukrycia a podpowiedzi jesli w ogole sa - to bardzo enigmatyczne.
Wczoraj np pokanala mnie ta skrzynka: GC1JXCR

Nie dosc ze zero informacji na temat sposobu ukrycia - w dodatku, wielkosc skrzynki INNA wiec ..... czeski film :)
Rozumiem ze sa osoby ktore bawi to ze zupelnie nie wiedza gdzie szukac i oprocz wspolrzednych poslugija sie swoja intuicja, ale jakas podpowiedz dla tych "mniej rozgarnietych" tez by sie przydala.
Tak jak jest u nas wlasnie mi sie bardzo podoba, natomiast ta zagadkowosc wielu litewskich skrzynek zniecheca.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
hipul
Forumator
Posty: 780
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: hipul »

A ja wlasnie lubie jak poza koordynatami nie ma nic nt. ukrycia. W koncu to ma byc geocaching a nie spoilercaching.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

No swietnie - ale nie zawsze sie to sprawdzi. Wyobraz sobie ze wspolrzedne kieruja Cie w srodek lasu - i co dalej ?
Przy dokladnosci kilku metrow - szukanie troche bez sensu
Obrazek . Obrazek
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Ja też bardzo lubię enigmatyczne opisy.
Fajnie jak się skrzynki trzeba naszukać i nie każdy znajduje.

to tak jakby w Pachołku szanownego przedpiścy napisać dokładnie co i jak. Co jeszcze poprzeć zdjęciem najlepiej. Gwiazdek byłoby raptem kilka pewnie.
Im więcej takich skrzynek tym lepiej.
Starałem się nieco wzorować przy mennicy po reaktywacji a i dzisiejsze moje znalezienia (odskocznia i diabeł - obie Kwieta) takie są. I o to chodzi w geocachingu, i tak mi się podoba. Skrzynek prowadzących za rękę nie szukam już praktycznie wcale. A jeśli już to w ramach akcji "zbieram na gwiazdkę" :)

Dodano po 1 minutach:
ted69 pisze:No swietnie - ale nie zawsze sie to sprawdzi. Wyobraz sobie ze wspolrzedne kieruja Cie w srodek lasu - i co dalej ?
Przy dokladnosci kilku metrow - szukanie troche bez sensu
A właśnie że nie. Przykład "kępa redłowska", "kamuflaż", "zzz" (dwie ostatnie - alexa)
Wszystko zależy od inwencji autora.
Spider
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Spider »

Post usuniety na prosbe autora.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Po to podpowiedz jest kodowana by osoby chcace trudniejszego zadania mogly sie bawic po swojemu. Zdjecia typu spojler tez nie sa pokazywane od razu - czlowiek musi chciec je zobaczyc.
Nikt nikomu nie kaze podgladac a jesli juz podglada, nie ma prawa miec pretensji ze podpowiedz jest nazbyt oczywista.

Ukladajac puzzle mozna postepowac tradycyjnie - poslugujac sie obrazkiem. Mozna tez sie w to bawic w wersji hard - np kawalki z dwoch obrazkow wymieszane - a obrazki schowane :)

A wracajac do wzmiankowanej skrzynki llitewskiej w pierwszym mailu - wspolrzedne prowadza na peron dworcowy. Peron jest pod blaszanym dachem wiec po chwili GPS zaczyna pokazywac rozne dziwne rzeczy.
Obrazek . Obrazek
Spider
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Spider »

Post usuniety na prosbe autora.
Ostatnio zmieniony piątek 11 września 2009, 20:10 przez Spider, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Spider pisze: Kilka razy miałem taką sytuację, że nieźle naszukałem się skrzynki, a w logach później czytałem, że ktoś odnalazł skrzynkę 5 sek mając na koncie 10 odnalezień (oczywiście podpowiedź była ale ja jej nie czytałem).
Nie rozumiem - tak Cie to boli ze ktos znalazl z podpowiedzia w 5 sek ?
Ale to nie jest wyscig - to ma sprawiac przyjemnosc.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

No, to mamy problem 8)

Spojler z definicji jest ulatwieniem z ktorego nie trzeba korzystac. Dzieki temu cache moze byc wyzwaniem dla chetnych i zawierac ulatwienie na wypadek awarii.

Codziennosc w OC uczy nas, ze wielu skrzynek bez spojlerow wrecz nie mozna w ogole odnalezc, niejednokrotnie kluczowe do odkrycia skrzynki informacje lub np. wiadomosc, ze skrzynka zawiera haslo sa w czesci kodowanej. W takiej sytuacji rozsadnie jest jednak do spojlera zagladac ZAWSZE i rowniez ZAWSZE odkodowac wskazowke siedzac wygodnie przed monitorem w domu, zeby pozniej nie trafil nas szlag w terenie. Nie dotyczy to skrzynek wszystkich geocacherow, ale sprawdza sie w naprawde wielu sytuacjach.
Smutne, ale prawdziwe...
Spider
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Spider »

Post usuniety na prosbe autora.
Awatar użytkownika
Maliniak
Forumator
Posty: 665
Rejestracja: sobota 27 grudnia 2008, 02:22
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Maliniak »

Bas pisze:np. wiadomosc, ze skrzynka zawiera haslo sa w czesci kodowanej
po zmianach w kodzie i dodaniu automatu, który wyświetla taki atrybut: Obrazek, jest łatwiej odnośnie hasła ;)
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
...Mówię Tobie: "Wiarę miej!
W drodze swojej nie ustawaj!
Żebyś doszedł dokąd chcesz!
Niech marzenia staną się Twoją nocą, Twoim dniem!
Głosem serca w życiu kieruj się!"...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

To niewiele zmienia, bo nadal nie wiadomo, gdzie tego hasla szukac 8) Moze sie okazac, ze do odszukania hasla w skrzynce tradycyjnej trzeba sie przejsc 100 metrow dalej i odczytac jakis magiczny napis - zadanie proste, ale zupelnie nie na miejscu ;) W przypadku skrzynek typu quiz/multi oczywiste jest, ze trzeba wczesniej troche sie przygotowac. My, w OC, ruszamy do skrzynek tradycyjnych jak na wojne: spojlery zaladuj, upewnij sie, ze nie bedzie hasla lub doczytaj gdzie jest, a i tak nie wiesz, czy na miejscu nie okaze sie, ze czegos nie wziales i juz po tobie.

Jestem zdania, ze skrzynki tradycyjne powinny byc mozliwe do odszukania wylacznie na podstawie wspolrzednych - to wynika z definicji skrzynki.

Moglbym zaladowac gpx do komorki na wszelki wypadek i po prostu jechac w teren, ale w OC nie da rady... To niestety ogromna wada OC.

Staram sie nie umieszczac juz podpowiedzi "oczywistych", zarowno slownych jak i obrazkowych. Mamy tak duzo skrzynek, ze moga byc wsrod nich zarowno te najprostsze (tez sa potrzebne), jak i te trudniejsze. Wtedy nie ma problemu, ze ktos odnajdzie trudna skrzynke, bo przeczytal zbyt mocna podpowiedz 8) Wtedy jest sprawiedliwie.
Mosh
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: środa 24 czerwca 2009, 01:11
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Mosh »

Ale tę różnice w opisach wynikają też z tego że na GC skrzynki są niekopne.
Bo wtedy intuicyjnie szuka się tam gdzie skrzynka się zmieści, albo gdzie sam bym schował.

Jak idę na skrzynkę OC z symbolem łopatki to wolę odkryć spoiler niż nakłuwać hektar lasu.

Edit:

Dodatkowo u NAS, jest jeszcze problem ustalania współrzędnych z google.maps albo przy pomocy gpsa samochodowego.

PS. Bas Nie mam porównania do reszty kraju bo jestem z niszowego zach-pom :)
Ostatnio zmieniony piątek 11 września 2009, 22:19 przez Mosh, łącznie zmieniany 1 raz.
Spider
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Spider »

Post usuniety na prosbe autora.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Spider pisze:Ja już jakiś czas temu o tym pisałem...
Tak, pamietam i tez to poparlem ;)
Mosh pisze:Ale tę różnice w opisach wynikają też z tego że na GC skrzynki są niekopne.
Nasze spojlerowe skrzynki wynikaja przede wszystkim z braku pomyslu na dobry schowek. Znajdowalem juz skrzynki, ktore nie byly zakopane, ale bez spojlera ani rusz. I wtedy trzeba chodzic z ekranem przed jednym okiem, a drugim sprawdzac obraz rzeczywistosci... gdy sie pokryja cache jest nasz :evil:
Zgadzam sie, ze mozliwosc zakopania bardzo sprzyja takim praktykom...
ODPOWIEDZ