Garmin Colorado - aplikacja Geocaching (opis)

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Garmin Colorado - aplikacja Geocaching (opis)

Post autor: kwieto »

Pomyślałem sobie, że warto napisać o tym urządzeniu, z dwóch powodów:
- po pierwsze, jest to chyba pierwszy odbiornik Garmina z rozbudowaną aplikacją do geocachingu. Wcześniejsze modele oferują wyświetlanie skrzynek na mapie i zaznaczanie ich jako znalezionych. Colorado pokazuje opisy, logi, wskazówki. Właściwie brakuje jedynie zdjęć, ale w sytuacji gdy opisy tekstowe są dobrze przygotowane, można szukać skrzynek będąc jedynie wyposażonym w odbiornik.
- po drugie, instrukcja do tego modelu jest bardzo szczątkowa. Ostatnio znalazłem parę nieopisanych funkcji (lub raczej skrótów do tych funkcji), choć odbiornikiem bawię się od paru tygodni.

Colorado jest do zabawy w Geocaching przygotowany na dwa sposoby. Pośród zaprogramowanych profili (zawierających ustawienia dla odbiornika typu wyświetlanie, dźwięki, przyciąganie do drogi, sposób wyznaczania trasy itd.) znajdziemy jeden opisany nazwą "geocaching", zawierający specyficzne ustawienia dla tej zabawy (np. wyłączone dźwięki).
Drugą rzeczą jest wspomniana wyżej aplikacja "geocaches", której działanie opisuję poniżej.

Po wgraniu skrzynek w postaci pliku GPX* - "pełnego" czyli zawierającego opisy, logi i wskazówki - uzyskujemy mniej więcej taki widok w module "geocaches":

Obrazek

Wśród opcji dostępne jest wyświetlanie punktów w formie kodów waypointów, oraz wyszukiwanie poprzez wpisanie nazwy/kodu skrzynki. Można też przełączać się pomiędzy znalezionymi i jeszcze nieodkrytymi skrzynkami:

Obrazek

Kliknięcie na daną skrzynkę powoduje natomiast wyświetlenie jej na mapie wraz z podstawowymi informacjami oraz odległości, kierunku i przewidywanym czasie dotarcia (jest też nasza pozycja oraz kreska łącząca ją z miejscem ukrycia skrzynki):

Obrazek

Poprzez menu opcje wchodzimy do opcji pokazania opisu, pełnoekranowej mapy, kompasu, wyznaczenia trasy do tego celu oraz próby wpisu do logu (dostępne opcje to "znaleziona", "nieznaleziona", "wymaga naprawy" oraz "bez próby wpisu")
Po zaznaczeniu rodzaju wpisu zostaniemy zapytani czy poprowadzić nas do następnej najbliższej skrzynki, czy na tym etapie zakończyć (i np. samemu wybrać następny cel)


Po kliknięciu na opis możemy sobie przeglądać jak on wygląda:

Obrazek

Tutaj menu opcje pozwala na wyświetlanie logów lub wskazówek dla skrzynki:

Obrazek

Można też oczywiście skrzynkę wskazać kursorem na mapie (pokażą się podstawowe informacje) i kliknąć "Go" - uzyskamy w ten sposób ten sam ekran, jak przy wybraniu skrzynki z listy.


Tutaj zaczyna się część nieopisana w instrukcji:

Mając podstawowy ekran informacji o skrzynce (mapa, wyrysowana linia między obecną pozycją a lokalizacją skrzynki, podstawowe info o skrzynce i czerwona strzałka kierunku), czyli taki:

Obrazek

możemy zrobić kilka rzeczy:
- obracanie kółkiem sterującym wykonuje standardowe zoomowanie mapy.
- wciśnięcie klawisza enter powoduje wyświetlenia opisu skrzynki (klawiszem "back" wracamy do poprzedniego ekranu):

Obrazek

- wciśnięcie strzałki w dół powoduje przejście do nieco innego trybu wyświetlania - widzimy tylko nazwę skrzynki oraz miniaturowy kompas (ze strzałką kierunku do celu) oraz info o odległości i czasie dotarcia:

Obrazek

Tutaj z kolei kliknięcie "entera" powoduje przejście do ekranu pełnowymiarowego kompasu (klawisz "back" powoduje powrót do poprzedniego ekranu):

Obrazek

Strzałką w górę możemy się cofnąć do poprzedniego widoku, natomiast ponownie wciskając strzałkę w dół przechodzimy do widoku zawierającego mapę na której tle jest wyłącznie nazwa skrzynki oraz informacje o czasie i odległości do celu (oczywiście również ze strzałką kierunku)

Obrazek

Tutaj wciśnięcie guzika enter powoduje wyświetlenie pełnowymiarowej mapy:

Obrazek

Mała uwaga - jeśli wcześniej wybraliśmy z menu "przejdź do lokalizacji" (Go to location), to z widoku pełnowymiarowej mapy będziemy mogli się cofnąć do opisu skrzynki. Jeśli tego nie zrobiliśmy, efekt jest taki, jakbyśmy wyszli z aplikacji "geocaches" i przełączyli się na standardowy widok mapy.
Uwaga druga - jeśli wybieraliśmy skrzynkę poprzez wskazanie jej kursorem na mapie, to zatwierdzenie jej poprzez "GO" nie powoduje wyznaczenia do niej trasy. Należy dodatkowo wybrać z menu opcję "Go to location".
Strzałki kierunku oraz informacje o odległości i przewidywanym czasie dotarcia pojawiają się natomiast zawsze, niezależnie od tego czy wybraliśmy opcję wytyczenia trasy do skrzynki, czy nie.


W sumie - całkiem nieźle się to obsługuje, wymienione powyżej funkcje nieopisane w instrukcji znacznie ułatwiają obsługę.
Colorado obsługuje do 2 000 skrzynek, przy czym mogą być one umieszczone w kilku różnych plikach GPX.

--------------------------------------------------------------------------------
* - pliki z OC wymagają uprzedniego przygotowania, opisanego przeze mnie w innym wątku, w dziale "software".
Za ten post autor kwieto otrzymał podziękowanie:
ilneptuno
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
ilneptuno
Stały bywalec
Posty: 144
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: ilneptuno »

Dzięki kwieto !!!! :D :D :D :D :D :D
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=3][img]http://www.opencaching.pl/statpics/3.jpg[/img][/url]
angelo
Wyjadacz
Posty: 471
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: angelo »

a ja się podczepię z pytaniem. Nie miałem okazji nigdy tego trzymać w łapie, opinie o nim jako następcy 60CSx wydają się dobre, niby wszyscy zachwalają - ale to hamerykańskie opinie, a oni jak wiadomo nie ruszają się z samochodu przez 95% czasu :]

pytanie brzmi - jak wygląda Colorado w kategorii giepsa który można topić, którym można rzucać, o którego się nie trzeba przejmować jak się robi OTB na rowerze z zamontowanym na kierownicy, albo jak przypadkiem wypada w górach odbijając się o kilka skał ;]
Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Posty: 1443
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: Saracen »

angelo pisze:a ja się podczepię z pytaniem. Nie miałem okazji nigdy tego trzymać w łapie, opinie o nim jako następcy 60CSx wydają się dobre, niby wszyscy zachwalają - ale to hamerykańskie opinie, a oni jak wiadomo nie ruszają się z samochodu przez 95% czasu :]

pytanie brzmi - jak wygląda Colorado w kategorii giepsa który można topić, którym można rzucać, o którego się nie trzeba przejmować jak się robi OTB na rowerze z zamontowanym na kierownicy, albo jak przypadkiem wypada w górach odbijając się o kilka skał ;]
Bez szans! aluminiowe elementy giepsa są tak delikatne, że zostają na nich rysy od byle czego, jeśli się tak dzieje, to ja raczej swoim rzucał nie będę :wink: A na testowanie funkcjonalności zapraszam do Katowic :wink:
Colorado jest fajny i estetyczny, ale nie można o nim pisać : ekstremalny
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Z tego co czytam, to jest to gps na wyprawy ekstremalne typu do Morskiego Oka (najlepiej bryczką) czy do białowieży (samochodem).

A o 2 tygodniach na Syberii czy nawet krzalowaniu w Beskidzie Niskim raczej należy zapomnieć...

Generalnie, IMO do prawdziwej turystyki raczej się nie nadaje.

(uprzedzając pytania: nie mam colorado, ale sporo czytałem na garniaku i w sieci, także rozmawiałem z posiadaczami)

PS: niedługo ma być następca kolorado, ale chyba też tego typu ("gadżetowego").
ODPOWIEDZ