Skrzynka tygodnia

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował;: 45 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Skrzynka tygodnia

Post autor: karwdo »

Kiedyś tłumaczono mi zasadę działania algorytmu (ponoć istnieje coś takiego?) przyznawania tytułu skrzynki tygodnia... no i dwa ostatnie wybory mocno zburzyły to co kiedyś usłyszałem.

Tydzień temu skrzynką tygodnia został kesz (9 gwiazdek na 12 znalezień) 75% gwiazdek / ilość znalezień- woj. lubuskie (ostatnie znalezienia z sierpnia w momencie nadania tytułu)

W tym tygodniu z tego samego województwa (100% gwiazdek)

O ile tego tygodniowy tytuł rozumiem, tak ubiegłotygodniowy już nie:( (chyba, że klucz województwa tu wziął górę)

Czy tytuł Skrzynki Tygodnia przyznaje jakaś kapitua?

Pytam nie dlatego by podważać wybór (nie byłem, co więcej słyszałem, że to bardzo dobre kesze), ale by w końcu zrozumieć jak to działa?

Będę wdzięczny za jasne wytłumaczenie:)

PS. Może gdzieś to zostało opisane, ale nie mogę odgrzebać:(
PS2. Pozdrowienia i gratulacje dla Ciachola;)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 100 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Skrzynka tygodnia

Post autor: dallas »

Od zawsze też mam takie same spostrzeżenia. Algorytm jest troszkę z d... y. Kiedyś było gdzieś coś opisane, ale bez szczegółów. Z tego co pamiętam chodziło o promowanie malo aktywnych rejonów i żeby były na przemian różne województwa.

Ciachol
Nowy na forum
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: Ciachol »

Mnie bardziej zastanawia wybieranie na skrzynkę tygodnia keszy typu own, które są wybierane na eventach przez nieliczną grupę keszerów jeżdżących na spotkania. Skrzynki te nie są dostępne w terenie dla ludzi którzy nie mogą lub nie chcą jeździć na eventy.
Wydaje mi się że w geocachingu chodzi właśnie o ukrycie i szukanie skrzynek.

Pozdrawiam Tomek
Za ten post autor Ciachol otrzymał podziękowania (total 2):
karwdodallas

xmall
Stały bywalec
Podziękował;: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Post autor: xmall »

Ciachol pisze: środa 14 października 2020, 08:12 Mnie bardziej zastanawia wybieranie na skrzynkę tygodnia keszy typu own, które są wybierane na eventach
A jeszcze jak właściciela skrzynki OWN tam nie ma.

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 224 razy
Otrzymał podziękowań: 498 razy

Post autor: deg »

karwdo pisze: środa 14 października 2020, 00:31 Będę wdzięczny za jasne wytłumaczenie:)
Jasno Ci nie wytłumaczę, bo kiedyś sam usiłowałem zrozumieć ten algorytm z marnym skutkiem ;). Może ktoś będzie mądrzejszy - zobaczy i wytłumaczy wszystkim - leży tu: https://github.com/opencaching/opencach ... AddJob.php

W każdym razie algorytm faworyzuje województwa, w których jest mało skrzynek tygodnia, więc czasami fajna skrzynka dłuuuugo czeka na wyróżnienie (a im dłużej czeka, tym bardziej jej szanse maleją) tylko dlatego, że jest z "mocnego" województwa, a dostaje jakaś słabsza tylko dlatego, że chcemy(?) promować słabsze województwa.

To może być wytłumaczenie zjawiska o którym pisałeś.

Przy okazji dementuję - skrzynki tygodnia przyznawane są w pełni automatyczne, a nie przez jakiś komitet.
Za ten post autor deg otrzymał podziękowanie:
karwdo
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Jak widzę absurd trwa!!!
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Z racji tego, że fachowej odpowiedzi z nikąd, a RT (via COG) twierdzi, że wszystko jest GIT, myślę że warto wątek zamknąć.

Pospijaliśmy sobie z dziubków... (dziś w tej "przecudnej zabawie" PO RAZ CZWARTY Z RZĘDU lubuskie że skrzynią tygodnia)
Obrazek

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy

Post autor: rapotek »

karwdo pisze: poniedziałek 26 października 2020, 18:22 Z racji tego, że fachowej odpowiedzi z nikąd, a RT (via COG) twierdzi, że wszystko jest GIT

W skrócie (o ile dobrze to rozszyfrowałem :wink: ):
  1. Wybierane są skrzynki, które:
    • są aktywne,
    • nie są wirtualami, webcamami lub eventami
    • mają co najmniej X znalezień (u nas X = 12 o ile pamiętam)
    • zostały założone przed aktualną datą
    • nie mają przyznanego tytułu "Skrzynki tygodnia"
  2. Dla każdej skrzynki z powyższych obliczany jest wskaźnik wg wzoru:

liczba_rekomendacji / liczba_znalezień + liczba_dni_od_utworzenia_kesza_do_dzisiaj / 5000

Wskaźnik zaokrąglany jest do 4 miejsc po przecinku.
  3. Powyższe skrzynki porządkowane są kolejno wg kryteriów:
    • Wartość wskaźnika, malejąco
    • Liczba znalezień, malejąco
    • Data utworzenia skrzynki, malejąco
  4. Po uporządkowaniu wybieranych jest pierwszych 35 skrzynek
  5. Ten zbiór 35 "wybrańców" następnie jest porządkowany kolejno wg kryteriów:
    • Liczba przyznanych tytułów "Skrzynki tygodnia" w regionie (województwie), do którego skrzynka jest przypisana, rosnąco;
    • Liczba znalezień, malejąco
    • Data utworzenia skrzynki, rosnąco
    • Wartość wskaźnika, malejąco
  6. Pierwsza pozycja w zbiorze uporządkowanym wg powyższych kryteriów staje się Skrzynką Tygodnia
Dla ścisłości:
  • "porządkowany kolejno" oznacza, że przy porównywaniu dwóch elementów kolejne kryterium brane jest pod uwagę tylko w przypadku, gdy poprzednie da tą samą wartość dla obu elementów
  • "malejąco" oznacza, że element o największej wartości będzie występował jako pierwszy, "rosnąco" - element o najmniejszej wartości będzie występował jako pierwszy
Wynika stąd, że jeżeli skrzynka znajdzie się w gronie 35 "wybrańcow" i jest przypisana do województwa, w którym jest najmniej dotychczas przyznanych skrzynek tygodnia, brana jest pod uwagę w pierwszej kolejności. To jednak zależy od tego, do których województw są przypisane pozostałe skrzynki ze zbioru "wybrańcow".
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowanie:
karwdo

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Dzięki.
To zdecydowanie przybliża temat.
Dziwi tylko niesamowity zbieg okoliczności czterech z rzędu w jednym województwie w zestawieniu z faktem, że wcześniej nawet dwóch z rzędu (chyba?) w tym samym województwie nie było!?
Analizując... Założenie np. 4 keszy w opolskim, znalezionych w ciągu powiedzmy trzech miesięcy i zarekomendowanych na poziomie 75% (9 z 12) daje pewną Skrzynkę Tygodnia!
Trochę słabo...:(

Ale przynajmniej wiem więcej. Raz jeszcze dzięki Rapotek;)
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

karwdo pisze: wtorek 27 października 2020, 12:42 Analizując... Założenie np. 4 keszy w opolskim, znalezionych w ciągu powiedzmy trzech miesięcy i zarekomendowanych na poziomie 75% (9 z 12) daje pewną Skrzynkę Tygodnia!
Zapraszam chętnych na zdobycie tego osiągnięcia :wink:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

krystiant pisze: środa 28 października 2020, 12:57
karwdo pisze: wtorek 27 października 2020, 12:42 Analizując... Założenie np. 4 keszy w opolskim, znalezionych w ciągu powiedzmy trzech miesięcy i zarekomendowanych na poziomie 75% (9 z 12) daje pewną Skrzynkę Tygodnia!
...tylko pomysłów brak;););)
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

krystiant pisze: środa 28 października 2020, 12:57
[/quote]

MÓWISZ MASZ!
Skrzynka tygodnia w opolskim😆😆😆
Obrazek

ODPOWIEDZ