Smutny los zarchiwizowanych

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

rapotek
Stały bywalec

Re: Smutny los zarchiwizowanych

Post autor: rapotek » czwartek 25 lipca 2019, 13:03

Wesker pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 12:48
Bo jeśli autor skrzynki sam ją archiwizuje to czy nie powinien zabrać również skrzynki z terenu? W innym przypadku będzie ona zwykłym śmieciem.
Wiki https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... 4.85dzanie:
Jeśli uważasz, że teren nie jest dłużej odpowiedni dla skrzynki nie tylko zarchiwizuj ją w serwisie, ale odzyskaj skrzynkę i uratuj jej zawartość. Nie zostawiaj jej jako śmiecia!
Kolejna sprawa:
Wesker pisze:
I inny przykład kiedy skrzynka została zarchiwizowana bo było parę DNF-ów, ale jedzie np. 5-a osoba i znajduje oryginalną skrzynkę?
Temat pojawia się co jakiś czas na forum GC, i tam przeważająca (i chyba oficjalna) opinia jest taka: jeżeli oryginalny pojemnik jest w terenie i jest w nim logbook, do którego można się wpisać, to znalezienie jest prawidłowe niezależnie od tego, że kesz jest tymczasowo niedostępny lub zarchiwizowany. Oznacza to, że właściciel formalnie nie ma prawa takiego znalezienia usunąć ze strony kesza, o ile sam wpis nie narusza innych zasad (wulgaryzmy itp.). Nie dotyczy to oczywiście reaktywacji nie zatwierdzonych przez właściciela.
Wesker pisze:
dallas pisze:
środa 24 lipca 2019, 21:56
Jak ktoś traktuje zabawę na pół gwizdka to i logowanie na podobnym zaangażowaniu. Zwyczajnie po miesiącu logi do wywalenia i po sprawie.
Tylko jakie logi skoro ich nie ma? ;)
Wydaje mi się, że to był skrót myślowy, oznaczający iż logi wpisywane po miesiącu lub dłużej od archiwizacji kesza powinny być usuwane z automatu, ale mogę się mylić :)

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » czwartek 25 lipca 2019, 13:13

rapotek pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 13:03
Może się czepiam, ale powyższy wpis odnosi się do właściciela. Ale co w przypadku kiedy ten (autor skrzynki) już się nie bawi, a kesz dalej w terenie?
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » czwartek 25 lipca 2019, 13:26

Wesker pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 13:13
rapotek pisze:
Może się czepiam, ale powyższy wpis odnosi się do właściciela. Ale co w przypadku kiedy ten (autor skrzynki) już się nie bawi, a kesz dalej w terenie?
Pisałeś "jeśli autor skrzynki sam ją archiwizuje to czy nie powinien zabrać również skrzynki z terenu", odpowiedź była do tego.

Jeżeli skrzynka została zarchiwizowana przez system, to moim zdaniem sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż fizyczny pojemnik i logbook, o ile znajdują się w terenie, są własnością właściciela (tak mi się przynajmniej wydaje) i usuwanie ich bez jego wiedzy i zgody jest etycznie wątpliwe.

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » czwartek 25 lipca 2019, 13:40

rapotek pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 13:26
Pisałeś "jeśli autor skrzynki sam ją archiwizuje to czy nie powinien zabrać również skrzynki z terenu", odpowiedź była do tego.
Co do powyższego pełna zgoda.

rapotek pisze:
Jeżeli skrzynka została zarchiwizowana przez system, to moim zdaniem sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż fizyczny pojemnik i logbook, o ile znajdują się w terenie, są własnością właściciela (tak mi się przynajmniej wydaje) i usuwanie ich bez jego wiedzy i zgody jest etycznie wątpliwe.
I właśnie o tę sytuację mi chodzi. Czy mamy w naszej zabawie (w regulaminie) coś na ten temat? Bo na razie rozmawiamy na poziomie: wydaje mi się, uważam, a nie, że np. punkt 5-y, podpunkt 29 mówi tak i tak. Jest to o tyle istotne, że tak każdy snuje domysły. Oczywiście jeśli jest gdzieś taki zapis (a sam osobiście go nie widziałem), to prosiłbym o wskazanie bo szukałem, ale może gdzieś pominąłem. Jeśli jednak nie ma to może warto byłoby to dodać?
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » czwartek 25 lipca 2019, 13:54

Wesker pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 13:40
I właśnie o tę sytuację mi chodzi. Czy mamy w naszej zabawie (w regulaminie) coś na ten temat? Bo na razie rozmawiamy na poziomie: wydaje mi się, uważam, a nie, że np. punkt 5-y, podpunkt 29 mówi tak i tak. Jest to o tyle istotne, że tak każdy snuje domysły. Oczywiście jeśli jest gdzieś taki zapis (a sam osobiście go nie widziałem), to prosiłbym o wskazanie bo szukałem, ale może gdzieś pominąłem. Jeśli jednak nie ma to może warto byłoby to dodać?
Też nic nie znalazłem na ten temat, dlatego jest "wydaje mi się". Dobrze by było, gdyby wypowiedział się w tej kwestii ktoś z COG lub w imieniu COG, być może nie ma spisanych ustaleń, ale są jakieś dobre praktyki postępowania.

xmall
Bywalec

Post autor: xmall » czwartek 25 lipca 2019, 14:40

dallas pisze:
wtorek 09 lipca 2019, 17:25
staty, staty, staty...
A kto po za Tobą interesuje się Twoimi statystykami?
dallas pisze:
Więc i Twój wpis generalnie nie powinien się tam znaleźć po dacie archiwizacji.
Dało się to jest. Nadal będę się wpisywał gdy będzie możliwość. Skrytki OC to fajny przewodnik po okolicy (pomijając wtopy np OP8W8T 4,5 km pieszo w jedną stronę :) ). Nie trafiłbym w ciekawe miejsca bez OC i odblokownia na mapie zarchiwizowanych.
dallas pisze:
Taka skrzynka zawsze jest jego własnością, jest jego historią, dorobkiem, kolekcją gwiazdek, doświadczeń, logów, czasem dość osobistych wpisów i odznak... Archiwizacja to nie ogólnodostępny śmietnik, więc porównanie chyba nie do końca trafione. Jak autor sam jej nie przekaże do adopcji (choć ma taką możliwość), to nikt nie powinien mieć do tego dostępu. W końcu opis i zdjęcia należą do autora.
Zwłaszcza stuletnie zdjęcia sciągnięte z internetu i cytaty z Wikipedii.
Kolekcja gwiazdek, logów to też dzieło innych ludzi biorących udział w zabawie. Co z nimi?
Założyciel skrytki bezpłatnie używa OC.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 25 lipca 2019, 19:40

rapotek pisze:
Wesker pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 13:13
rapotek pisze:

Nie da się na 100% stwierdzić bez udziału założyciela, że skrzynka będąca w terenie a zarchiwizowana w systemie jest śmieciem - musielibyście sprawdzić wszystkie istniejące systemy zabaw terenowych z gps (znacie wszystkie? bo ja nie), a i tak nie będzie wiadomo, czy autor nie zostawił jej na pozasystemową zabawę dla np. lokalnego zastępu zuchów :wink:
xmall pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 14:40
Założyciel skrytki bezpłatnie używa OC.
A może w drugą stronę - OC bezpłatnie używa pracy założyciela :?:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 135 razy

Post autor: dallas » czwartek 25 lipca 2019, 21:59

Nie da się na 100% stwierdzić bez udziału założyciela, że skrzynka będąca w terenie a zarchiwizowana w systemie jest śmieciem - musielibyście sprawdzić wszystkie istniejące systemy zabaw terenowych z gps (znacie wszystkie? bo ja nie), a i tak nie będzie wiadomo, czy autor nie zostawił jej na pozasystemową zabawę dla np. lokalnego zastępu zuchów :wink:
I to jest właśnie kluczowy element mówiący o tym, że fizyczna skrzynka należy do końca swoich dni do założyciela. Więc zasadniczo, nic nam do niej.
Natomiast atrybut tymczasowo niedostępna lub zarchiwizowana oznacza - że ktoś (autor lub COG)z jakiegoś powodu uznał, że zabawa dla tej skrzynki jest chwilowo lub trwale wstrzymana w tym serwisie. Ja osobiście nie życzyłbym sobie jakichkolwiek logowań w swoich skrzynkach lub robienia reaktywacji gdy będą one wyłączone dla poszukiwaczy.

Jak sklep jest nieczynny, to się czeka aż go otworzą a nie wchodzi z buciorami przez okno, zabiera towar a należność zostawia przy kasie z karteczką "Dzięki"
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post (razem 3):
ptys50degrapotek

MatZG91
Nowy na forum

Post autor: MatZG91 » poniedziałek 29 lipca 2019, 14:54

A w moim woj. lubuskim jest sporo skrzynek, które są zarchiwizowane ale mimo to są w terenie i co, mam ich nie podejmować? Co ciekawe, większość z nich jest dostępna na innym serwisie, ale chciałbym je zalogować także na OC, skoro dokładnie te same skrzynki też tu są.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » poniedziałek 29 lipca 2019, 22:18

W tej sytuacji masz kilka możliwości:
a) uszanować wolę założyciela
b) zapytać go, czy nie ma nic przeciw logowaniu na OC
c) mieć powyższe gdzieś i po prostu zalogować, ale ze świadomością, że postępujesz nie fair i mogą być skasowane...
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » środa 31 lipca 2019, 22:02

dallas pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 21:59
Natomiast atrybut tymczasowo niedostępna lub zarchiwizowana oznacza - że ktoś (autor lub COG)z jakiegoś powodu uznał, że zabawa dla tej skrzynki jest chwilowo lub trwale wstrzymana w tym serwisie. Ja osobiście nie życzyłbym sobie jakichkolwiek logowań w swoich skrzynkach lub robienia reaktywacji gdy będą one wyłączone dla poszukiwaczy.
No ale co jeśli to DNFy sprawiły, że skrzynka jest zarchiwizowana, a jedzie np. piąta osoba i go znajduje? Poza tym dalej będę się upierać, że bez stosownego wpisu w regulaminie to wszystko to tylko teoria albo nasze widzi mi się. Właściwie to tyle ile tu osób to tyle zdań nt temat.
dallas pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 21:59
Jak sklep jest nieczynny, to się czeka aż go otworzą, a nie wchodzi z buciorami przez okno, zabiera towar a należność zostawia przy kasie z karteczką "Dzięki".
Myślę, że sklep to tutaj zły przykład. Nie ta skala, nie ta wartość i brak paragrafu. Ale to oczywiście moje zdanie.
krystiant pisze:
poniedziałek 29 lipca 2019, 22:18
c) mieć powyższe gdzieś i po prostu zalogować, ale ze świadomością, że postępujesz nie fair i mogą być skasowane...
Nie fair jest wtedy kiedy autor skrzynki miał w d***e swojego kesza i pozostawił go na pastwę losu. Kesz w terenie dostępny, z wpisami poprzedników, czasami jeszcze z OP danego kesza... jak dla mnie skrzynka do podjęcia no bo dlaczego nie? Poza tym jak ktoś uważa, że tak nie wolno niech się nie wpisuje, kto inny uważa inaczej to doda swój wpis i tyle. Nie ma co tego roztrząsać. Najlepiej niech każdy postępuje wg własnego uznania, skoro nie ma odpowiedniego wpisu na ten temat w regulaminie.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » czwartek 01 sierpnia 2019, 22:08

Wesker pisze:
środa 31 lipca 2019, 22:02
No ale co jeśli to DNFy sprawiły, że skrzynka jest zarchiwizowana, a jedzie np. piąta osoba i go znajduje?
Pisać do założyciela/COG'u - jak odwieszą to można logować
Wesker pisze:
środa 31 lipca 2019, 22:02
Poza tym dalej będę się upierać, że bez stosownego wpisu w regulaminie to wszystko to tylko teoria albo nasze widzi mi się.
Co racja to racja - przynajmniej w przypadku zawieszania przez COG powinno być jasno określone, że w przypadku gdy znalazca udowodni, że oryginalny pojemnik nadal jest to COG go odwiesi. Teraz to jest dobra wola COGu...

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 02 sierpnia 2019, 09:04

krystiant pisze:
czwartek 01 sierpnia 2019, 22:08
Co racja to racja - przynajmniej w przypadku zawieszania przez COG powinno być jasno określone, że w przypadku gdy znalazca udowodni, że oryginalny pojemnik nadal jest to COG go odwiesi. Teraz to jest dobra wola COGu...
COG zawiesza, bo nie ma kto się opiekować skrzynką. Jeśli takiego kesza COG odwiesi - problem zostanie - nadal będzie to porzucony kesz bez opieki, a pewnie wymagający serwisu. Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby w tym przypadku adopcja.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » piątek 02 sierpnia 2019, 09:42

deg pisze:
piątek 02 sierpnia 2019, 09:04
Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby w tym przypadku adopcja.
Nie, gdyż do adopcji potrzebna jest zgoda właściciela.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest założenie w miejscu zarchiwizowanej skrzynki nowej, może lepszej od poprzedniej. Ma kto się nią opiekować, pojadą po nią zarówno starzy zdobywcy jak i nowi. Same profity, oprócz +1 dla zakładającego.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 02 sierpnia 2019, 10:25

brasia pisze:
piątek 02 sierpnia 2019, 09:42
Dużo lepszym rozwiązaniem jest założenie w miejscu zarchiwizowanej skrzynki nowej, może lepszej od poprzedniej. Ma kto się nią opiekować, pojadą po nią zarówno starzy zdobywcy jak i nowi. Same profity, oprócz +1 dla zakładającego.
Jestem za, tylko znów wraca problem: co ze starym pojemnikiem, który nadal jest w terenie i ma logbook? Jeżeli ktoś założy nową skrzynkę o tej samej (lub prawie tej samej) nazwie i tematyce, w tym samym miejscu, znalazcom może się nieźle mieszać, która jest która. Na kod OP w terenie chyba mało kto patrzy.

ODPOWIEDZ