Punkty za DNF

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

xmall
Bywalec

Punkty za DNF

Post autor: xmall » wtorek 21 maja 2019, 21:06

Dobry wieczór :)

Czytałem gdzieś na naszym forum, że w logach mało jest DNFów. Przyczyna chyba jest oczywista - statystyki :)
Ktoś kto wpisuje DNFa przeważnie poświęca dużo więcej czasu na odszukanie skrzynki niż logujący bez problemu.

Pomyślałem sobie, że jest na to lekarstwo. Właściciel skrzynki mógłby mieć możliwość (po serwisie) dodania autorowi wpisu z DNFem znalezienia jeżeli DNF był uzasadniony. Właściciel miałby informację a poszukiwacz nagrodę.

Miłego wieczoru :)

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Re: Punkty za DNF

Post autor: karwdo » środa 22 maja 2019, 09:21

Mnie nie pasuje ewidentnie doliczanie dnfów do ogólnej liczby. Dlatego w takiej sytuacji wrzucam komentarz lub jeśli mam od właściciela potwierdzone miejsce (lub poprzednich znalazców) robię reaktywacje.
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 98 razy
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Post autor: ronja » środa 22 maja 2019, 11:49

Stara zasada wpisywania DNF-ów umarła. Dawno temu było to normalne. Teraz DNF traktowany jest jak ujma na honorze, nie zapis własnych poszukiwań. Z czasem pojawiły się punkty za serwis, co sprzyjało pomijaniu zwykłej informacji, że kesza się nie znalazło. A potem przyszło kanibalistyczne wręcz parcie na staty, które zaowocowało (dzisiaj już) normą: znalezienie dokonuje się przez reaktywację i +1 leci do koszyczka. A potem idzie się w teren i znajduje oryginalny pojemnik 4 cm od reaktywacji, jak się nam ostatnio trafiło w jednej z miejscowości ;) Dzięki samowolnym, nieuzgodnionym z założycielem reaktywacjom sprawiliśmy, że regulaminowy obowiązek dbania o własne skrzynki został zdjęty z barków ich twórców i trafiają się tacy, którzy dokumentnie zlewają info o DNF-ach, zaginięciach, zniknięciach całych elementów skrywających skrzynki, itp., zostawiając pole do przedłużania żywota keszy na zasadzie "ktoś przecież zrobi to za mnie". Żadna dodatkowa punktacja za DNF-y nie sprawi, że ludzie zaczną je chętniej logować. Pozostaje liczyć na to, że keszerzy będą traktowali szukanie jako przygodę, której rezultat może być bardzo różny i zechcą o tym opowiedzieć (czyli np. zalogować DNF-a).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post (razem 6):
dzejbibrajan74rapotekdallasptys50vasco01
Obrazek Obrazek

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » poniedziałek 22 lipca 2019, 08:56

Ja nie byłbym za tym żeby dawać punkty za DNF-y bo to też stworzy patologię. Ludzie będą zgłaszać na potęgę nawet dobrze nie szukając kesza w terenie. Autor miałby wtedy więcej niepotrzebnej roboty. Powinniśmy raczej potraktować to jako nasze wspólne dobro bo przecież kiedyś i my pojedziemy po kimś kto być może kesza nie znajdzie. Mając sygnał, że był to DNF liczymy się z tym, że może faktycznie kesza nie ma.
Byłbym jednak za tym żeby dawać punkty za serwis i mam tu bardziej na myśli dołożenie logbooka (nie kawałka biletu czy chusteczki), czy też wymianę porwanego woreczka strunowego, zaostrzenie połamanego ołówka itp. Nie wykonanie reaktywacji, żeby była jasność.
Punkty były by też dobre przy komentarzach (jak w Google), gdzie dostajesz punkty za wyrażenie opinii, czym więcej opisu tym więcej punktów. Zachęciło by to innych do odwiedzenia danego miejsca, może też ktoś opisał by fajną przygodę podczas zdobywania skrzynki. Była by to też taka "zapłata" dla twórcy za włożony trud w wykonanie skrzynki i poświęcony temu czas. Tu jednak było by to ciężkie do wykonania bo niektórzy stosują homogenizowane wpisy (takie same w kilkudziesięciu skrzynkach np. tej samej ścieżki) lub też wklejają jakieś dziwne obrazki np. żuczka z travelbuga, które również dają wpisy na pół strony, ale nie wnoszą niczego ciekawego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 22 lipca 2019, 20:35 przez Wesker, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

xmall
Bywalec

Post autor: xmall » poniedziałek 22 lipca 2019, 19:22

Punkt za DNF mógłby być przyznawany przez założyciela skrzynki po zweryfikowaniu informacji.

Awatar użytkownika
Cezex
Nowy na forum
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 6 razy

Post autor: Cezex » poniedziałek 22 lipca 2019, 23:45

Bez sensu pomysł. Po prostu trzeba zabrać dnfy z ogólnej liczby przy nicku i tyle. Może by na blogu co jakiś czas robić o tym wpisy albo co znamienitsi keszerzy powinni prosić w opisach o dnfy w swoich skrzynkach.

Punkty za długość logów to też pomysł raczej nie trafiony. Zobaczcie co się teraz dzieje na gcu o kiedy mają suvenira za średnią długość logu. Ludzie w każdym wpisie dodają taki sam z dupy tekst albo "dzięki za kesza" we wszystkich językach świata. Na MOPach np zamiast napisać TFTC albo +1 albo "widziałem sexowną laskę w fajnym wozie jak podejmowałem kesza", gdzie skrzynka z założenia ma być rozrywką na autostradzie i faktyucznie + jedynką do kolejnego punktu FAV to piszą jakieś od czapy litanie.

Dla mnie w ogóle ten problem nie jest problemem, bo ja po prostu jak czegoś nie mogę znaleźć to walę dnfa i idę dalej. Łowy dla statystyk też są dla mnie nieporozumieniem, bo co z tego że masz nastukane 6k parapeciaków jak ja ze swoimi 1500 mam sporo skrzynek archeo, multaków albo z czachą gdzie przygotowania do nich i ich zdobywanie czasem trwa więcej niż jeden dzień, a frajdy jest na tony. Ot np mógłbym nastukać w jeden dzień 100-150 parapeciaków w Warszawie, ale wolałem w tym czasie pojechać do Łodzi i zgarnąć skrzynki tygodnia gdzie najkrótsza zajęła nam 20 min.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Cezex za post (razem 3):
brajan74xmall1001trawników
Nie musisz lubić mnie czy tego samego co ja, ale jeśli szukasz przygody to wiedz, że to ona sama mnie znajduje więc możemy razem stawić jej czoła.

Jeżeli w 100% jesteś pewien, że nie ma mojej skrzynki, śmiało, reaktywuj.

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » środa 24 lipca 2019, 07:40

xmall pisze:
poniedziałek 22 lipca 2019, 19:22
Punkt za DNF mógłby być przyznawany przez założyciela skrzynki po zweryfikowaniu informacji.
Ale właśnie to doda więcej roboty założycielowi. Zamiast robić nowe skrzynki, będzie jeździć i sprawdzać. No chyba, że za sprawdzonego DNFa on też by miał przyznawany "jakiś punkt", np. w kategorii serwisowana skrzynka etc.

Cezex pisze:
poniedziałek 22 lipca 2019, 23:45
Punkty za długość logów to też pomysł raczej nie trafiony. Zobaczcie co się teraz dzieje na gcu o kiedy mają suvenira za średnią długość logu. Ludzie w każdym wpisie dodają taki sam z dupy tekst albo "dzięki za kesza" we wszystkich językach świata. Na MOPach np zamiast napisać TFTC albo +1 albo "widziałem sexowną laskę w fajnym wozie jak podejmowałem kesza", gdzie skrzynka z założenia ma być rozrywką na autostradzie i faktyucznie + jedynką do kolejnego punktu FAV to piszą jakieś od czapy litanie.
Dlatego właśnie napisałem: "Tu jednak było by to ciężkie do wykonania bo niektórzy stosują homogenizowane wpisy (takie same w kilkudziesięciu skrzynkach np. tej samej ścieżki) lub też wklejają jakieś dziwne obrazki np. żuczka z travelbuga, które również dają wpisy na pół strony, ale nie wnoszą niczego ciekawego", dlatego to tylko gdybanie.
Rzadko kiedy używam GC więc nie wiem co się tam za bardzo dzieje. Gdyby tamten serwis mi pasował to siedział bym i keszował na nim, a tak się nie dzieje ;) Do tego stopnia mam awersję do niego, że nawet nie staram się szukać tam podpowiedzi, a jeśli już mi się zdarzy to naprawdę rzadko.
Nie mam nic przeciwko keszom +1 bo sam mam takich sporo, uważam, że nie wszystkie muszą być gwiazdkowe, bo gwiazdki też trzeba skądś brać. Co do wpisów to jednak zwykłe TFTC lub dzięki trochę mnie razi. Nawet kesz +1 wymagał przyjechania na miejsce, założenia kesza i zrobienia do niego opisu. Rzadko kiedy trwa to 5 minut, mi się to osobiście nigdy nie zdarzyło. Dlatego jeśli ktoś robi u mnie takie wpisy to sorry, ale nie traktuję go poważnie. Najkrótszy wpis jaki miałem był o treści ".", najdłuższy musiałem przewijać parę razy scrollem na stronie.

Cezex pisze:
poniedziałek 22 lipca 2019, 23:45
Dla mnie w ogóle ten problem nie jest problemem, bo ja po prostu jak czegoś nie mogę znaleźć to walę dnfa i idę dalej. Łowy dla statystyk też są dla mnie nieporozumieniem, bo co z tego że masz nastukane 6k parapeciaków jak ja ze swoimi 1500 mam sporo skrzynek archeo, multaków albo z czachą gdzie przygotowania do nich i ich zdobywanie czasem trwa więcej niż jeden dzień, a frajdy jest na tony. Ot np mógłbym nastukać w jeden dzień 100-150 parapeciaków w Warszawie, ale wolałem w tym czasie pojechać do Łodzi i zgarnąć skrzynki tygodnia gdzie najkrótsza zajęła nam 20 min.
I chwała Ci za to, szanuję to. Ja również walę sporo DNF-ów nawet po kilka jeśli jadę w jakieś miejsce któryś raz i nie znajduję kesza. Nie spada mi z tego powodu korona z głowy. Oczywiście zawsze szukam dosyć długo żeby skorzystać z tej opcji, a nie tak jak niektórzy co przyjdą na miejsce i już by chcieli się wpisywać.
Co do keszy, to podejmuję wszystkie napotkane na drodze: zwykłe podparapeciaki, multaki, z czachą i nietypowe. Podejmują każdy bo nie raz zwykły podparapaciak potrafi wprawić w zadumę, a i niby ambitniejszy kesz z czachą okazywał się słabszy. Także nie ma reguły dla mnie.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 194 razy
Otrzymane podziękowania: 237 razy

Post autor: brasia » środa 24 lipca 2019, 22:31

Punktowanie za długość wpisu jest bez sensu, bo zaczną się wpisy o rozpoczęciu dnia od mycia zębów i podobnych spraw związanych z toaletą. Lajkowanie wpisów już kiedyś było, jakoś się nie przyjęło. Może jako serwis nie byliśmy wtedy gotowi, bo teraz często pojawiają się głosy za.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 2):
xmallCezex
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » czwartek 25 lipca 2019, 12:42

brasia pisze:
środa 24 lipca 2019, 22:31
Punktowanie za długość wpisu jest bez sensu, bo zaczną się wpisy o rozpoczęciu dnia od mycia zębów i podobnych spraw związanych z toaletą. Lajkowanie wpisów już kiedyś było, jakoś się nie przyjęło. Może jako serwis nie byliśmy wtedy gotowi, bo teraz często pojawiają się głosy za.
Pomysł nie jest bez sensu. Bez sensu są głupie wpisy w logach lub brak jakiegokolwiek komentarza. Ale np. historia jaka się komuś przytrafiła na miejscu czasami jest fajna i mi się osobiście dobrze to czyta. Naprawdę pisał ktoś w logu o myciu zębów? ;)
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 106 razy
Otrzymane podziękowania: 66 razy

Post autor: rapotek » czwartek 25 lipca 2019, 13:08

Wesker pisze:
czwartek 25 lipca 2019, 12:42
brasia pisze:
środa 24 lipca 2019, 22:31
Pomysł nie jest bez sensu. Bez sensu są głupie wpisy w logach lub brak jakiegokolwiek komentarza. Ale np. historia jaka się komuś przytrafiła na miejscu czasami jest fajna i mi się osobiście dobrze to czyta. Naprawdę pisał ktoś w logu o myciu zębów? ;)
Jeżeli zaczną się punkty, to zacznie się mycie zębów...
Ja też uważam, że sama idea nie jest zła i miałaby sens gdyby każdy (ja też) logował tak, jak powinien. Niestety, rzeczywistość obserwowana np. na GC temu przeczy i raczej nie wierzę, żeby tu było inaczej, zwłaszcza że jest spora grupa keszująca w obu serwisach.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post (razem 2):
Cezexbrasia

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » niedziela 28 lipca 2019, 23:46

No jeśli wpisy miałby by w stylu tego w keszu - Łunochod - OP8J9J:

"2019-07-28 16:59 DrużynaWiewiórki (user activity968) - Znaleziona

***kilka słów o skrzynce:*** DrużynaWiewiórki melduje złapanie kolejnego kesza do kolekcji. Tym razem to Łunochod, którego mieliśmy okazję szukać dnia 28 lipca 2019 16:59

Dziękujemy serdecznie autorowi Verdant za przygotowanie kesza i pokazanie miejsca oraz za chwilę radości z odnalezienia skrzynki. Dzięki tej zabawie odkryliśmy już masę nietuzinkowych zakątków do których nigdy byśmy nie trafili gdyby nie Geocaching.

TFTC! ***Drużyna Wiewiórki!*** ku chwale Geocachingu! Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku i na eventach.

Trochę głupot (nie zawiera istotnych informacji - można nie czytać):

Log trochę przydługawy jednak nie możemy krótszych, bo znów stracimy najwyższy stopień odznaki na stronie projekt-gc.com za długie logi. Mam nadzieję, że autor kesza się nie obrazi."

to faktycznie nie ma to sensu...
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 469 razy

Post autor: deg » poniedziałek 29 lipca 2019, 02:08

Wesker pisze:
niedziela 28 lipca 2019, 23:46
Log trochę przydługawy jednak nie możemy krótszych, bo znów stracimy najwyższy stopień odznaki na stronie projekt-gc.com za długie logi. Mam nadzieję, że autor kesza się nie obrazi."

to faktycznie nie ma to sensu...
Heh... Nawet nie wiedziałem, że są automaty do robienia długich logów... Porównajcie...
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3139547
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3139291
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3138402
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3138044
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=3138041
... i wiele dalszych.

W treści zmienia się data zdobycia, nazwa skrzynki i autor. Reszta jest zawsze taka sama. Fajny automat - może wszystkim włączymy? Można dorzucić bieżący horoskop, ilość dni do końca roku i aktualne ciśnienie w Pcimiu Dolnym :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
CezexJano
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Post autor: Wesker » poniedziałek 29 lipca 2019, 05:54

deg pisze:
poniedziałek 29 lipca 2019, 02:08
Fajny automat - może wszystkim włączymy? Można dorzucić bieżący horoskop, ilość dni do końca roku i aktualne ciśnienie w Pcimiu Dolnym :)
Zaintrygowałeś mnie tym horoskopem. Jeśli to dzienny to byłbym zainteresowany ;)
Obrazek Obrazek

MatZG91
Nowy na forum

Post autor: MatZG91 » poniedziałek 29 lipca 2019, 14:45

Ale przecież są punkty za DNF, to o co chodzi?
Suma skrzynek znalezionych, nieznalezionych i założonych
Moim zdaniem to dobra punktacja, to po prostu liczba skrzynek, przy której dany użytkownik był w jakikolwiek sposób zaangażowany.

ODPOWIEDZ