Reaktywacja skrzynek

Wszystko co może pomóc w rozwoju serwisu opencaching.pl, sugestie, pomysły, także zauważone błędy

Moderator: Moderatorzy

Wesker
Bywalec
Podziękował: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy
Kontakt:

Reaktywacja skrzynek

Post autor: Wesker » niedziela 21 lipca 2019, 09:46

Mam pomysł, aby zrobić całkowity zakaz reaktywacji skrzynek. Niech to będzie np. zabroniono z urzędu już na dzień dobry. Uchroni to przez:
-dublowaniem keszy w tym samym miejscu
-zmotywowaniem twórcy kesza do jego odbudowy
-powstawaniem słabej reaktywacji w miejscu gdzie był np. kesz gwiazdkowy
Powodów tu może być znacznie więcej.

Oczywiście żeby nie było tak srogo to niech jest też alternatywa.
Np. Właściciel kesza sam może poprzez np. zaznaczenie w opisie (może jakieś specjalne pole by się do tego przydało), że wyraża zgodę na reaktywację. I wtedy sprawa jasna i prosta. Ktoś się na to godzi to ok, ktoś inny nie chce reaktywacji to jej mieć nie będzie. Wszystko wpisy reaktywacyjne idą wtedy w kubeł. Rozwiązało by to na zawsze problem reaktywacji bo rozmów na ten temat było już sporo, a i tak każdy robi wg własnego widzi mi się.

Zgoda na reaktywację była by dobrym pomysłem jeśli np.
-jest to kesz wakacyjny, gdzie autor ma daleko do kesza i w razie ewentualnej potrzeby nie zjawi się szybko aby go naprawić/odbudować
-ktoś przestaje się bawić w OC
-ktoś ma dłuższą przerwę bo mu się np. roboty namnożyło, urodził syn, ocieliła krowa itd.

Oczywiście temat pod dyskusję.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 22 lipca 2019, 08:38 przez Wesker, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Wesker za post:
rapotek
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 110 razy
Otrzymane podziękowania: 77 razy

Re: Reraktywacja skrzynek

Post autor: rapotek » niedziela 21 lipca 2019, 11:13

Jestem zdecydowanie zwolennikiem zasady mówiącej, że nie należy robić żadnego serwisowania cudzej skrzynki, trwale na nią wpływającego, bez porozumienia z jej oficjalnym opiekunem i jego zgody. Tym bardziej dotyczy to samowolnych reaktywacji. Popieram więc pomysł, z jednym zastrzeżeniem: moim zdaniem nie należy zakładać w ogóle "keszy wakacyjnych", czyli takich, co do których istnieją poważne podejrzenia, że właściciel lub inna wyznaczona na stałe osoba nie będzie w stanie w dłuższym okresie ich samodzielnie serwisować.

Wiki, https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... e_skrzynki:
Gdy schowałeś już swoją skrzynkę do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią i otaczającym ją miejscem. Systematycznie upewniaj się czy skrzynka jest w dobrym stanie, czy teren dookoła niej nie ucierpiał. (...) Będziesz musiał powracać w to miejsce tak często, jak to będzie konieczne, aby upewnić się, że skrzynka nie ma ujemnego wpływu na środowisko oraz sprawdzać jej stan.
Wiki, https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... s_skrzynki:
Przez serwis skrzynki rozumiemy działania naprawcze związane ze stałą opiekę właściciela nad nią i otaczającym ją miejscem. Założyciel skrzynki systematycznie upewnia się czy jest ona w dobrym stanie oraz czy teren dookoła niej nie ucierpiał.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
vasco01

xmall
Bywalec

Post autor: xmall » niedziela 21 lipca 2019, 16:23

Cześć
No są takie skrytki jak https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=67127
Bardzo fajny pomysł i cała seria interesująca. Wakacyjna czy tam służbowopodróżowa, nieważne.
No nam się palce nie połamią od serwisu. Przecież "Łodzianin" nie będzie co chwilę śmigał na serwis

I druga strona medalu, ktoś stąd nie życzy sobie reaktywacji swoich skrytek, ale sam robi badziewie na znaku drogowym dwa metry dalej.

Qlas01
Nowy na forum

Post autor: Qlas01 » niedziela 21 lipca 2019, 19:10

Osobiście nic nie mam do "skrzynek wakacyjnych", których właściciel nie może serwisować i polega na serwisie znalazców. Zakazując tworzenia takich skrzynek moim zdaniem trochę uniemożliwimy rozwój serwisu w nieokeszowanych miejscach, bo lepsza skrzynka kogoś kto był tam tylko tymczasowo niż brak skrzynek w okolicy.
Wesker pisze:
niedziela 21 lipca 2019, 09:46
Oczywiście żeby nie było tak srogo to niech jest też alternatywa.
Np. Właściciel kesza sam może poprzez np. zaznaczenie w opisie (może jakieś specjalne pole by się do tego przydało), że wyraża zgodę na reaktywację. I wtedy sprawa jasna i prosta. Ktoś się na to godzi to ok, ktoś inny nie chce reaktywacji to jej mieć nie będzie. Wszystko wpisy reaktywacyjne idą wtedy w kubeł. Rozwiązało by to na zawsze problem reaktywacji bo rozmów na ten temat było już sporo, a i tak każdy robi wg własnego widzi mi się.
Myślę, że taka opcja jest dobrym pomysłem, szczególnie gdyby można było ją ustawić przy skrzynce, a nie profilu, bo niektórzy mogą na przykład nie chcieć reaktywacji w skrzynkach które mają w okolicy miejsca zamieszkania, a przy "skrzynkach wakacyjnych" za reaktywacje będą wdzięczni. Tym, co moim zdaniem musi zostać uregulowane to fakt, że reaktywacji powinien móc dokonać jeden ze znalazców skrzynki lub inna osoba, która skonsultowała to wcześniej z właścicielem skrzynki. Póki nie ma takiej opcji wystarczy napisać w opisie skrzynki, że wyrażasz zgodę na reaktywację lub nie i na jakich warunkach.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » niedziela 21 lipca 2019, 20:30

Qlas01 pisze:
niedziela 21 lipca 2019, 19:10
lepsza skrzynka kogoś kto był tam tylko tymczasowo niż brak skrzynek w okolicy.
Ten argument padał już kilka razy. Nie zgadzam się z nim. Dla mnie lepszy jest brak skrzynki niż taka, której utrzymanie właściciel od początku ceduje na kolejnych znalazców (lub tych, którzy tylko byli na miejscu). Wolę po prostu jakość, nie ilość.

Wesker
Bywalec
Kontakt:

Re: Reaktywacja skrzynek

Post autor: Wesker » niedziela 21 lipca 2019, 23:01

rapotek pisze:
niedziela 21 lipca 2019, 20:30
Qlas01 pisze:
niedziela 21 lipca 2019, 19:10
lepsza skrzynka kogoś kto był tam tylko tymczasowo niż brak skrzynek w okolicy.
Ten argument padał już kilka razy. Nie zgadzam się z nim. Dla mnie lepszy jest brak skrzynki niż taka, której utrzymanie właściciel od początku ceduje na kolejnych znalazców (lub tych, którzy tylko byli na miejscu). Wolę po prostu jakość, nie ilość.
Dzisiaj byłem np. w Brzegu Opolskim i tam jest porażka keszowa. Kesze niby są, ale jak się przyjrzeć to niestety nie w terenie. No i właśnie, gdyby była taka opcja, że można reanimować skrzynkę to już by się coś tam znalazło. I w drugą stronę oczywiście, ktoś się nie zgadza na reaktywację to kesz idzie w zaświaty i przynajmniej mapa czysta, a odwiedzający to miejsce się nie irytują. Dla sprawiedliwości część z keszy w Brzegu jest odbudowywana, ale z dużym opóźnieniem.
Dlaczego ludzie nie zgłaszają DNF-ów? Jakaś plaga normalnie.
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ