Noworoczne zestawienia

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

dzejbi
Bywalec

Noworoczne zestawienia

Post autor: dzejbi » czwartek 03 stycznia 2019, 10:08

Nowy rok to jak zwykle okres podsumowań, zestawień i porównań. W ubiegłych latach kilkakrotnie otrzymałem prośbę o przesłanie swoich opinii i ocen odszukanych skrzynek, czy też przygód jakie przytrafiły się w mijającym roku. Chciałbym również zobaczyć zestawienia (suche cyfry) dotyczące nie działalności „szarych” keszerów (te aktualizują się automatycznie), ale działań przedstawicieli COG w poszczególnych województwach. Ile skrzynek w okresie kadencji w danym województwie COG zarchiwizował (niezależnie od przyczyn), ile COG-owicz (jako „wojewoda” ale i animator) założył skrzynek w powierzonym mu przez społeczność terenie. Ilu pojawiło się nowych poszukiwaczy plastikowych pudełek na terenie sprawowania ich misji i ilu zaprzestało zabawy na platformie Opencaching (nie szuka, nie loguje, nie zakłada). Tylko cztery cyferki z 16-stu województw. Myślę że sporządzenie takiego zestawienie nie będzie wielkim problemem.
Pozdrawiam
dzejbi

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Noworoczne zestawienia

Post autor: brasia » czwartek 03 stycznia 2019, 20:38

dzejbi pisze:
czwartek 03 stycznia 2019, 10:08
.... Myślę że sporządzenie takiego zestawienie nie będzie wielkim problemem.
Raczej będzie problemem, bo chyba nikt nie prowadzi takich statystyk. Najłatwiej policzyć ile ktoś założył skrzynek. Wchodzisz w profil danego keszera (COGowicza), skrzynki założone i według daty można łatwo policzyć. Nie rozumiem tylko dlaczego ograniczać się do województwa?
Skąd wiedzieć ile osób pojawiło się nowych, ile zrezygnowało? Niektórzy nie ustawiają kordów domowych, jakie przyjąć kryteria "rezygnacji"?
Mamy dostęp (COG) do statystyki COG, ale ona niewiele mówi i może być dla niektórych krzywdząca. Poza tym działała od lipca do lipca. Działała, bo aktualnie spojrzałem i widzę tam datę 2016/2017. ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 03 stycznia 2019, 20:50

Też myślę, że to nie będzie wielkim problemem, ale chyba trzeba poprosić RT o wciśnięcie magicznych komend, które wygenerują liczby, słupki. Osobiście nie prowadzę takich statystyk.
Czy zadane pytania dadzą rzeczywiste odpowiedzi (czytaj - adekwatne do np. społecznego podłoża stosunków w danym regionie)? Nie mamy metadanych, nie robiliśmy badań opinii keszerskiej. Do czego się odwoływać, co porównywać? Obawiam się, że pozostanie sfera dopowiadania, wyjaśniania, a to wygeneruje nowe wątki (najczęściej poboczne).
Parametr: "ilu pojawiło się nowych poszukiwaczy" - nie mamy przypisania do ziemi, niczym w czasach feudalnych. Ludzie migrują, działają w kilku miejscach, zaczynają pod wpływem kogoś lub czegoś, ale miejsca dobierają wg. własnych kryteriów. Można policzyć nowe weryfikacje, ale co z ludźmi, którzy mieli je w dwóch województwach jednoczasowo (zgłosili sporą paczkę na raz) i jak udowodnić, że to wpływ recenzenta A lub B? Jak pokazać dobrą atmosferę w jakimś mieście i udowodnić, że to właśnie dzięki recenzentowi COG tak się dzieje? Jak liczyć migracje GC=OC? Najczęściej są efektem koleżeńskich relacji miedzy keszerami. Kiepsko widzę. Parametr "ilu zaprzestało" też jest słabo mierzalny. Możemy jedynie oprzeć się na prośbach o usunięcie konta i to w skali globalnej - też nie mamy identyfikacji województwa. "Nie szuka, nie loguje, nie zakłada" - ale jak to jednoznacznie ocenić? Ludzie wyjeżdżają za granicę, udają się na emigrację wewnętrzną, kontestują rzeczywistość, nie mają czasu, robią sobie przerwę, zmniejszają aktywność bo robota, choroba lub dzieci nie pozwalają na codzienne ganianie, itd. I jak to ma się do zakresu regulaminowych uprawnień recenzenta? Czy zjawisko zmniejszenia aktywności da się przypisać konkretnej osobie, czy może proces jest długofalowy i trwa od kilku lat?
Jeśli o mnie chodzi, to odpowiem na pytanie o zakładanie w Lubuskim: dotąd fizycznie nic własnego (poza współudziałem w nowych keszach night_time). Kilka osób wie o pewnym pomyśle, ale za wcześnie o nim mówić - może na wiosnę, może później. Zbieram materiał, teren czeka na inspekcję. Od maja do grudnia założyłem 16 keszy w ramach innych inicjatyw, poza Lubuskim. Pozostałe cyfry - liczę na wsparcie RT :)
EDIT: sorry, założyłem jednego keszyka - OP8X0Y :)
Obrazek Obrazek

dzejbi
Bywalec

Post autor: dzejbi » czwartek 03 stycznia 2019, 22:14

Ilość założonych skrzynek w ubiegłym roku, lub jak kto woli w okresie od lipca do lipca, będzie najprostszym do ustalenia elementem. Pisząc „Noworoczne zestawienia” miałem na uwadze datę 01.01.2019. ale może to być stan na dowolny dzień, aby przed wyborami. Ilość zarchiwizowanych skrzynek w takim samym okresie w poszczególnych województwach, jest chyba również możliwa do podsumowania lub spisania z zestawień o których pisze brasia. Oczywiście i pierwszy i drugi składnik nie jest automatycznym przełożeniem działania czy też decyzji COG w województwie i może wynikać z dowolnych przesłanek. Faktycznie mało precyzyjne może być określenie „fluktuacji kadr”, gdy nie wszyscy wklepują swoje współrzędne. Szkoda że tak mało można się dowiedzieć o ilości uczestników zabawy w poszczególnych rejonach. Póki co brak jest jakichkolwiek kryteriów (poza koleżeńskimi) mających wpływ na głosowanie na skład COG spośród aktualnych i potencjalnych kandydatów. Jeżeli jednak są to ja o nich nic nie wiem.

witas86
Nowy na forum
Podziękował: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 9 razy

Post autor: witas86 » sobota 05 stycznia 2019, 22:51

Również uważam, że statystyki dotyczące działalności poszczególnych Członków COG są bez sensu.

Myślę, że jeśli ktoś widzi jakiś problem w swojej okolicy (np. mało nowych użytkowników, opuszczone skrzynki, kesze nieregulaminowe) to powinien zadziałać oddolnie (np. zorganizować i wypromować spotkanie w celu pokazania geocachingu, odezwać się do właścicieli zapomnianych keszy itp.) natomiast ewentualny angaż COG zostawić na samym końcu.
Nie jesteśmy w końcu stowarzyszeniem by zarząd (COG) rozliczać w ramach walnego zgromadzenia członków czy komisji rewizyjnej.
BTW: może to paradoks, ale wszelka "animacja geocachingu" nie jest przecież nigdzie zdefiniowana jako powinność COG :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi witas86 za post (razem 3):
Błękitna Teambrasiakrcr

Awatar użytkownika
Błękitna Team
Bywalec

Post autor: Błękitna Team » niedziela 06 stycznia 2019, 09:14

Jeśli chodzi o województwo, które mamy pod opieką - lubelskie - to bida z nędzą. Próbowaliśmy przez trzy miesiące zaktywizować i rozkręcić środowisko keszerskie. Pisaliśmy na fb, usiłowaliśmy dowcipem, poważnie, zadaniowo - ludzie odczytywali, ale tylko jedna osoba odpowiedziała " daj sobie spokój". Próbowaliśmy dalej i "lipa".

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » niedziela 06 stycznia 2019, 13:07

W uzupełnieniu zestawienie trochę robocze, bo oparte na "ręcznym" przejrzeniu listy nowych keszy (od 1.05.2018) w Lubuskim i własnej korespondencji, dotyczącej weryfikacji, bądź interwencji. Od wyborów założono tu 156 skrzynek (chyba dobrze policzyłem). Ich zdecydowana większość to praca mocnego środowiska ze Szprotawy. W swojej korespondencji mam 7 archiwizacji z poziomu COG (kilkanaście skrzynek jest w stanie tymczasowej niedostępności, a ich właściciele nic nie zrobili, by ten status zmienić - automatyczne archiwizacje dokonają się do marca 2019). Weryfikowałem 27 skrzynek sześciu nowych keszerów.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » niedziela 06 stycznia 2019, 14:15

Błękitna Team pisze:
niedziela 06 stycznia 2019, 09:14
Jeśli chodzi o województwo, które mamy pod opieką - lubelskie - to bida z nędzą. ...
Trochę z tą bidą się nie zgodzę, bo przeglądając kesze z Lubuskiego widziałem masę nowych skrzynek z Lubelszczyzny.
Obrazek Obrazek

dzejbi
Bywalec
Podziękował: 5 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: dzejbi » poniedziałek 07 stycznia 2019, 09:15

Dzięki ronja za garść cyferek. Mam nadzieję że Ty nie odczytałeś mojej prośby o kilka danych, jak witas86. Nie mam zamiaru ani chęci jakiegokolwiek „zarządu” rozliczać. Ten sam „zarząd” w niedługim czasie będzie oczekiwał, że oddam swój głos w kolejnych wyborach do COG. Zrobię to z ochotą, tylko chciałbym choćby śladowo poznać jego dokonania w mijającym okresie. Zresztą, podobnie jak każdego „zarządu” ubiegającego się o powtórny wybór. Prawdopodobnie wzorem ubiegłego roku będę mógł oddać głos na 2-ch kandydatów do COG w dwóch województwach. Mimo sentymentu do Suwalszczyzny, gdzie kilka albo dużo więcej jak kilka lat temu, stopem każde wakacje zjeździłem z namiotem wzdłuż i wszerz, to nic nie wiem i nic nie mogę powiedzieć o działaniach COG-u na tym terenie, oprócz tego że podoba mi się nick COG-owicza . Więcej – ja nic nie wiem o choćby śladzie przejawiania inicjatywy przez COG w moim województwie. Wielu twierdzi że ważna jest każda skrzyneczka, bo skrzynki są esencją tej zabawy. Nie wiem czy jako jedyny np. adoptował archiwizowane 2 skrzynki na administrowanym przez siebie terenie, czy jak wszyscy COG-owicze adoptował 1, albo tak jak każdy - żadnej, uznając że ani miejsce, ani kesz nie są tego warte. I chyba pozostawię jednak kwestię wyborów na tamtym terenie lokalnym keszerom. Przy braku jakichkolwiek przesłanek, gdy decydują tylko względy koleżeńskie – ilość przetuptanych wspólnie kilometrów czy wspólnie wypitych np. kaw, w dowolnym województwie administracyjną funkcję COG-u może sprawować każdy (w znaczeniu dowolny) keszer spełniający wymagania regulaminowe. Mam prawo przypuszczać, bo tego nie wiem, że podstawowe zadania COG-u (weryfikacja pierwszych skrzynek założonych przez nowych użytkowników i sprawdzenie zgodności z Regulaminem), są równomiernie rozdzielane na 16 osób, bo różna jest ilość i częstotliwość pojawiania się tych nowinek w poszczególnych województwach. Różnice mogą więc być minimalne albo i żadne. Tym, którzy już wiedzą na kogo oddadzą swe głosy – gratuluję i trochę zazdroszczę  . Jeżeli działania COG-owiczów w jakimkolwiek ujęciu statystycznym i choćby cień jakiejkolwiek inicjatywy na rzecz regionu są bez sensu o czym pisze witas86, to bez sensu są również wybory, a skład COG-u może dokonywać się w oparciu o kryteria – „kto pierwszy ten lepszy”. Już dziś mógłbym zadeklarować, że dwie pierwsze osoby proszące poprzez komunikator OC o mój głos, równo tydzień przed wyborami , ten głos otrzymają. Innym równie demokratycznym „wynalazkiem” może być rotacyjne pełnienie funkcji COG przez przedstawicieli poszczególnych województw. Zaczyna powiedzmy dolnośląskie i 16 osób wyłonionych wg kolejności alfabetycznej nicków, obsadza 16 funkcji COG w poszczególnych województwach. Paranoja ? … paranoja, ale w sumie sprowadza się do tego samego: każde województwo ma swojego przedstawiciela w COG, lub jak kto woli – COG ma przedstawiciela w każdym województwie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dzejbi za post:
gura11

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » poniedziałek 07 stycznia 2019, 16:39

Garść danych z województwa świętokrzyskiego - czyli tego, który najbliższy sercu Twemu...jak sądzę:)

(suche cyfry)
1. Ile skrzynek w okresie kadencji w danym województwie COG zarchiwizował (niezależnie od przyczyn),
15 zgłoszeń rozpatrzonych w tym 12 ze świętokrzyskiego (4 archiwizacje, 3 tymczasowo niedostępne, reszta dalej gotowa do szukania), 1 łódzkie, 1 śląskie, 1 Czechy. 16 zgłoszenie w toku i tu spodziewam się archiwizacji
2. Ile COG-owicz (jako „wojewoda” ale i animator) założył skrzynek w powierzonym mu przez społeczność terenie.
ZERO Mieszkam i żyję z Śląsku, Świętokrzyskie to mój rodzinny teren. Z działań, które robię przy każdej weryfikacji, to mail do nowego usera z informacją o możliwości kontaktu ze mną (telefon jest w profilu) oraz zaproszenia do śledzenia wydarzeń na OC.
3. Ilu pojawiło się nowych poszukiwaczy plastikowych pudełek na terenie sprawowania ich misji i ilu zaprzestało zabawy na platformie Opencaching (nie szuka, nie loguje, nie zakłada).
Z tego co mi wiadomo jedna osoba na Kielcach zaczęła działać i TO WYŁĄCZNIE TWOJA ZASŁUGA:)
Nie mam danych co do konkretnych cyfr, ale sądzę, że nie są mało optymistyczne.

DODAM - według statystyk skrzynek, weryfikowałem 23 sztuki, przy czym jeśli dobrze pamiętam, kilka z nich to był techniczny błąd osoby zakładającej - kilka identycznych OP.

Tak jak wiesz, bo co roku na ten temat rozmawiamy - świętokrzyskie potrzebuje kogoś Z WEWNĄTRZ, a rokrocznie przychodzi mi na myśl tylko Twoja osoba lub Gagulec. Ponawiam więc publicznie prośbę - STARTUJ! Napewno ZROBISZ (robisz) więcej dla rejonu niż mam możliwość zrobić to ja:) Z chęcią oddam na Ciebie głos w ciemno, bo znam jakość i solidność jaką reprezentujesz! To jest apel również do Gagu - COG to nie żadna polityka, nie żadne wojewodowanie, żaden splendor czy "fame" - to techniczne pstrykanie, pisanie, dzwonienie... powiedziałbym techniczne przedłużenie działań w terenie. Ja chętnie oddam "dystynkcje";);)
Chłopaki startujcie, proszę dziś tak jak proszę od kilku lat telefonicznie (czy podczas spotkań)

Sorrki za garść prywaty, ale to dobry moment by powiedzieć głośno: Dżejbi (zwany od kilku lat SKARBNICĄ ŚWIĘTOKRZYSKĄ - OP88RN) Ty nie myśl na kogo głosować, Ty w końcu WYSTARTUJ:))))))))

PS. Do zobaczenia (mam nadzieję) na CK Łyżwy - OP8XRX :)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

dzejbi
Bywalec
Podziękował: 5 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: dzejbi » poniedziałek 07 stycznia 2019, 16:54

Karol wiesz że to NIEMOŻLIWE !!! - ja się nie znam na komputerze :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dzejbi za post:
karwdo

dzejbi
Bywalec

Post autor: dzejbi » wtorek 08 stycznia 2019, 10:31

Bardzo, bardzo dawno temu (mogło już minąć dwa albo i ze trzy lata …) i wiele osób może tego nie pamiętać, kandydaci do COG zobowiązani byli przedstawić plany, zamierzenia , pomysły , spostrzeżenia dotyczące zagrożeń, sposobów, kierunków i dróg rozwoju tej zabawy czy też inne podobne „bzdury” . Chciałbym poznać nick osoby z RT czy COG (nie wiem kto to wymyślił), która zorganizowała dla kandydatów tamtą Olimpiadę. Olimpiadę z Języka Polskiego i konkurs – kto napisze więcej słów (bo do tego generalnie sprowadziła się tamta kampania wyborcza). Komu, do czego i jakim celom miało to służyć ? Kto miał poznać albo kto poznał wyniki i rezultaty: - co komu się udało i jakie przeszkody okazały się nie do przeskoczenia ? Powyższe - a więc plany, wyniki i wszelką aktywność COG-u - witas86 i lajkujący jego stanowisku COG-owicze uznają od początku do końca za bzdurny bezsens. Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Jeszcze raz dziękuję kolegom ronia i karwdo za przesłane zestawienia.

witas86
Nowy na forum

Post autor: witas86 » wtorek 08 stycznia 2019, 12:13

dzejbi pisze:
poniedziałek 07 stycznia 2019, 09:15
. Jeżeli działania COG-owiczów w jakimkolwiek ujęciu statystycznym i choćby cień jakiejkolwiek inicjatywy na rzecz regionu są bez sensu o czym pisze witas86, to bez sensu są również wybory, a skład COG-u może dokonywać się w oparciu o kryteria – „kto pierwszy ten lepszy”.
Chyba się nie do końca zrozumieliśmy - nie pisałem o tym, że inicjatywy regionalne są bez sensu, nie widzę tylko konieczności angażowania w tychże COG-u. Dodatkowo wskazałem na pewną lukę prawną - wymaganie od członków COG-u animowania geocachingu na "swoim" terenie nie jest przecież podstawowym zadaniem COG-owicza.
Co do statystyk to powtarzam: liczba zweryfikowanych keszy, zaarchiwizowanyych odgórnie, przyjętych zgłoszeń itp. nie odzwierciedla nakładu pracy członka COG A w stosunku do członka COG B.

Awatar użytkownika
Błękitna Team
Bywalec

Post autor: Błękitna Team » wtorek 08 stycznia 2019, 19:11

ronja pisze:
niedziela 06 stycznia 2019, 14:15
Błękitna Team pisze:
niedziela 06 stycznia 2019, 09:14
Jeśli chodzi o województwo, które mamy pod opieką - lubelskie - to bida z nędzą. ...
Trochę z tą bidą się nie zgodzę, bo przeglądając kesze z Lubuskiego widziałem masę nowych skrzynek z Lubelszczyzny.
Zgadza się, sporo nowych keszynek i projektów, ale za sprawą niewielu: niezłomnych- Grafena i Starletki, nowicjuszy Lucky Luka i Hailstorma, no i naszym.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » poniedziałek 14 stycznia 2019, 12:34

Jak pisałem wcześniej zestawienia liczbowe mogą być krzywdzące, bo co może członek COG za to, że na jego terenie jest porządek, skrzynki nie giną, starych nikt nie reaktywuje i ma mało zgłoszeń?
U mnie wygląda to tak: 50 zgłoszeń, 43 weryfikowane skrzynki. Co do nowych i rezygnujących z zabawy nie potrafię podać danych. Nowych można w pewien sposób oszacować na podstawie weryfikowanych skrzynek, zakładając, że każdy zakłada ~3 skrzynek, mamy ~14 nowych użytkowników. Rezygnacje są mniej spektakularne i najczęściej odbywają się w ciszy (tak jest lepiej).
Od maja do końca roku założyłem 4 skrzynki.
Tak na prawdę większe znaczenie ma działalność zmierzająca do popularyzacji zabawy, animowanie środowiska niż założenie 4 czy 40 skrzynek. Na moim podwórku bardzo dużo dla nas zrobiło "100+ skrzynek na rocznicę Powstania Wielkopolskiego". Nie był to jednak mój pomysł, ale kibicuję i popieram. Dzięki temu wiele osób dowiedziało się, że jest w ogóle taka zabawa jak Opencaching, powstało niemal 180 skrzynek, spiętych w Geościeżkę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ