Kwidzyn Stolicą Polskiego Opencachingu

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 198 razy
Otrzymane podziękowania: 244 razy

Kwidzyn Stolicą Polskiego Opencachingu

Post autor: brasia » czwartek 15 listopada 2018, 08:53

W imieniu COG oraz całego keszerskiego środowiska Kwidzyna pragnę poinformować, że dzięki niezwykle odważnej i cennej inicjatywie naszych Koleżanek i Kolegów z tego historycznego miasta, rozpoczęte zostały prace nad projektem o roboczej nazwie „Kwidzyn Stolicą Polskiego Opencachingu”. Pomysł nie byłby możliwy do realizacji, gdyby nie ogromne zaangażowanie Władz Miasta, które to już wielu z nas miało okazję widzieć, ciesząc się keszowaniem w tym regionie. Kwidzyn jest dzisiaj jedynym miastem w Polsce, które od paru lat systemowo wspiera Opencaching na swoim terenie i chce robić to nadal. Wypracowany model partnerstwa nie ma sobie podobnego w innych częściach kraju. Chcemy więc wspólnie pokazać innym, że takie działania, oparte o lokalne grupy inicjatywne (keszerskie) przynoszą wszystkim nam same korzyści. Dlaczego Stolica, mamy przecież swoje Zloty? Oba wydarzenia (bo w przypadku Kwidzyna, poza całoroczną pracą, mówimy o dużej imprezie na jesieni każdego roku) nie konkurują ze sobą, jednak uczciwie musimy przyznać: Zlot, z racji swojego charakteru mocno ludycznego i imprezowego, adresowany jest do części naszej Społeczności, co bardzo trudno jest zaproponować jako platformę do współdziałania na szerokim forum. Kwidzyn ma być miejscem tworzenia nowych wyzwań, realizowania ich w praktyce, kreowania dobrych wzorców, które można przenieść na inne miasta, gminy, środowiska OCPL. Swoje miejsce znajdzie tu każdy, kto chce współtworzyć OCPL w wymiarze długofalowym. Czy potrzebujemy takiego miejsca? Tak, potrzebujemy. Pokazały to wszystkie dotychczasowe edycje „Zakręconego Kwidzyna”, codziennie pokazują to władze miasta oraz elmodemonico & Co. Decydujemy się na wieloletni projekt, który w przypadku OCPL pozwoli zwiększyć naszą atrakcyjność, zachęcić ludzi do keszowania i rozwijania swoich pasji poprzez generowanie nowych inicjatyw. Pomysłów jest wiele, pewnie elmodemonico uchyli drzwi „Czarnej Sali” (czyli siedziby OCPL w Kwidzynie) i opowie o już wykonanej pracy i o czekających realizacjach. 24.11.2018 przedstawiciele COG spotykają się w „Czarnej Sali” z Władzami Miasta oraz naszymi Koleżankami i Kolegami (elmodemonico & Co), by rozpocząć wspólną działalność.
Tworząc ten komunikat oraz nowy wątek na Forum chcemy Was zaprosić do dobrej dyskusji o tym, jakimi ścieżkami powinniśmy razem podążać, jakie pomysły realizować, czego unikać, ale i na co stawiać. Każdy z nas może wnieść coś ciekawego, każdy z nas może zostać Kwidzyniakiem, a przede wszystkim każdy może mieć wpływ na dobrą przyszłość.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 8):
ronjadegkrcrŻywcuBłękitna TeamOlo74elmodemonicopawelko
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico
Podziękował: 49 razy
Otrzymane podziękowania: 54 razy

Re: Kwidzyn Stolicą Polskiego Opencachingu

Post autor: elmodemonico » piątek 16 listopada 2018, 14:52

Cześć,
chciałbym przyłączyć się do apelu OC Team, szczególnie do tej części "wytłuszczonej".

Jak już wiecie, w Kwidzynie jest bardzo dobra koniunktura opencachingowa, która z roku na rok sukcesywnie się rozwija. Do tej pory udało się zrealizować 3 projekty ze skrzynkami i eventami otwierającymi GeoŚcieżki (ostatni projekt z keszerem Marcinem z RIO), dodatkowo w tym roku już po raz 3 organizujemy finał AKQ.
W ciągu ostatnich lat Kwidzyn stał się miejscem bardzo atrakcyjnym dla keszerów. Skrzynki są na wysokim poziomie, a starannie dobrane lokalizacje wpisują się w ten poziom skrzynek.
Nie było by to wszystko możliwe, gdyby nie wsparcie ze strony szeroko pojętej instytucji jakim jest miasto Kwidzyn. Dlaczego szeroko pojętej? Jak wiadomo dotychczasowa współpraca opierała się przede wszystkim na wspólnych projektach z Pracownią Regionalną przy Kwidzyńskim Centrum Kultury i Tabularium, ale nie zapominam też o innych instytucjach i podmiotach: Stowarzyszenie GWARD, Stowarzyszenie EKO - INICJATYWA, Nadleśnictwo Kwidzyn, Leśnictwo Miłosna, a nawet Straż Miejska, ksiądz Proboszcz i inni, których nie sposób wymienić.
Dodam przy tym, że z każdym z w/w współpraca wyglądała wzorowo i jest wola kontynuacji w przyszłości.
W chwili obecnej w trakcie realizacji jest kolejna GeoŚcieżka na terenie Kwidzyna. Przekraczamy kolejną granicę... ale to zapraszam na wiosnę. Nadmienię, że ta GeoŚcieżka powstaje z inicjatywy UM, a ja przy tym realizuję swoje FANTAZJE keszerskie i to co mi się przyśni/uroi w głowie nabiera już realnych kształtów :twisted:
Pochwalę się, że mamy też zdolną młodzież keszerską.
Od września prowadzę warsztaty opencachingowe z grupą młodzieży skupionej przy klubie młodzieżowym Anarchia. Nie będę się rozpisywał jak to wygląda "w praniu", mogę za to napisać jaki jest efekt. Spotykamy się już 3 miesiąc i wyklarowała mi się grupa 9 keszerów (z grupy 15 osób), którzy w chwili obecnej działają jako TEAM (użytkownik Anarchia Klub). Wczoraj na kolejnych zajęciach w terenie ta grupka młodych ludzi SAMODZIELNIE określiła 5 potencjalnych miejsc ukrycia nowych skrzynek w Kwidzynie, a także zaplanowała realizację maskowań. Realizacja mini projektu zaplanowana jest na finał AKQ.
Tyle ogólnie o tym co robimy i jak tu działamy. Jest tego jeszcze więcej, ale nie chcę, aby komuś opadła głowa przy czytaniu tego tekstu...
Skąd pomysł na projekt "Kwidzyn stolicą polskiego opencachingu"?
Nie do końca wiem, bo zadziało się to niejako poza mną...
Ostatni event w Kwidzynie jak się później okazało był okazją do "ogniskowych" rozmów keszerów z przedstawicielami m.in z KCK. Padł wtedy taki pomysł ze strony keszerów, a kilka dni po evencie zostałem wezwany "na dywanik" i obsypany masą pytań o możliwości realizacji takowego projektu.
Kolejnym etapem był kontakt z COG i przedstawienie sprawy, a po uzyskaniu aprobaty ustaliliśmy, że spotkamy się w Kwidzynie i przedstawimy wizję obustronnej współpracy. Spotkanie zaplanowane jest na 24 listopada.
Mamy już kilka pomysłów, które chcemy przedstawić na spotkaniu, a większość z nich dotyczy zlotu w Kwidzynie:
- jesienny zlot opencachingowy o nazwie roboczej OPENkwidzyn lub kontynuacja Zakręcony Kwidzyn. Impreza 3 dniowa w ostatni weekend sierpnia lub początek września i kilka stałych elementów w programie, m. in przekazanie kluczy do miasta przez Burmistrza keszerom, podsumowanie ostatniego sezonu/ roku poprzedzającego zlot i rozdanie nagród/statuetek za najlepsze skrzynki oraz specjalną statuetkę dla wyróżniającej/ego się keszerki/a, premiera nowej GeoŚcieżki, konkurs typu "wymyśl kesza, a my go zrealizujemy dla Ciebie", ognisko... etc,
- finał AKQ - tradycyjnie w "Czarnej Sali",
- w czerwcu lub lipcu zawody/mistrzostwa w bocce na piasku - wpisane jako event. W tym roku taka forma spotkania keszerskiego zdała egzamin i było duże zainteresowanie stąd pomysł na kontynuację,
- miejscem, które do tej pory keszerzy odwiedzają jest sklep z pamiątkami TABULARIUM. Zaznaczam, że nie jest to punkt nastawiony na osiąganie zysku - pełni on niejako funkcję punktu informacyjno - turystycznego. Jest możliwość zorganizowania w tym miejscu także "punktu OC", w którym można by było m.in otrzymać garść informacji o naszej zabawie (ulotki, gadżety itp...) - temat bardzo rozwojowy,
- media i internet? Tu są pewne możliwości, jednak są to kwestie do poruszenia na spotkaniu 24.11. Jest lokalna telewizja, prasa, a po cichu liczymy na coś więcej niż lokalne media...
To tylko kilka aspektów, które zostaną poruszone na tym spotkaniu.
Liczymy także na WASZE pomysły, bo jeżeli taki projekt ma być realizowany to przede wszystkim przy udziale całej społeczności OC.
Jak jest w tym wszystkim moja rola?
Będę pomostem między społecznością OC i OC Team, a miastem. Na mnie spadnie odpowiedzialność za koordynację i organizację zlotu i innych tematów związanych z funkcjonowaniem projektu, ale spokojnie - nie jestem sam :-) Damy radę!
Na koniec to co nas najbardziej martwi/ niepokoi/podnosi ciśnienie...
Skąd kasa na to wszystko?
To chyba oczywiste.
Czy musimy w związku z tym stać się podmiotem prawnym, czyt. stowarzyszeniem?
NIE - środki na realizację popłyną do KCK lub innej instytucji, która z ramienia UM będzie realizowała projekt. Przedstawiciele miasta Kwidzyn są doskonale zorientowani jeżeli chodzi o nasz punkt widzenia w tym temacie i takie kwestie nie będą w żadnym wypadku poruszane.
Czy elmodemonico będzie miał z tego korzyści materialno - finansowe?
NIE - robię to dla idei opencachingu, a jedyną korzyścią jaką będę z tego miał to ogromna SATYSFAKCJA :-)
Starałem się najkrócej jak mogę, mam nadzieję, że w miarę o wszystkim pamiętałem. Jestem otwarty na dyskusję i pytania. Śmiało piszcie, a ja postaram się odnieść do wszelkich wątpliwości.

PS Wielkie podziękowania kieruję w stronę COG - szczególnie za dobrą i merytoryczną dyskusję i przychylność i wsparcie w tym temacie.

Pozdrawiam
elmo
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi elmodemonico za post (razem 4):
Błękitna Teambrajan74brasiaElvis7
Obrazek

baloniarz
Stały bywalec
Podziękował: 8 razy
Otrzymane podziękowania: 55 razy

Post autor: baloniarz » poniedziałek 19 listopada 2018, 14:53

Widzę w tej inicjatywie wiele dobrego. Znam "Elmo" i dużo słyszałem o przychylności Miasta dla Opencaching. Sam zachęcałem spotkanych poszukiwaczy z sąsiedniego serwisu do poszukiwań skrzynek zarejestrowanym w naszym serwisie. Sam dawałem im najwyższe noty i rekomendacje. Wiele z tych skrzynek to prawdziwy high level. Nadanie Kwidzynowi miana polskiej stolicy Opencachingu to duża sprawa i forma promocji miasta ale też może forma podziękowania za wkład w rozwój naszej zabawy. Jestem za tym aby miasto mogło szczycić się mianem Stolicy, aby na rogatkach przy witaczach była stosowna graficzna informacja. Niech miasto używa w swoich materiałach promocyjnych informacji nadaniu tego zaszczytnego miana.
W tym wszystkim brakuje mi jednak jasnych informacji na poniższe kwestie:
- na jaki okres to miano Stolicy miasto Kwidzyn ma otrzymać?
- jakie przewidziano procedury nadanie tego miana innemu miastu?
- czy i kiedy zostanie opublikowana procedura nadawania miana polskiej stolicy Opencachingu, czy wszyscy użytkownicy będą mieli wpływ na stosowny Regulamin takiej procedury?
- kto ma decydować i w jakiej formie o nadaniu teraz Kwidzynowi a w przyszłości potencjalnie następnym Stolicom?
- czy podpisanie jakichś porozumień nie będzie skutkowało obciążeniem naszego serwisu dodatkowymi "obciążeniami" (formalnymi, finansowymi itd)?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi baloniarz za post (razem 2):
elmodemonicobrasia

Awatar użytkownika
elmodemonico

Post autor: elmodemonico » poniedziałek 19 listopada 2018, 21:52

baloniarz pisze:
poniedziałek 19 listopada 2018, 14:53
W tym wszystkim brakuje mi jednak jasnych informacji na poniższe kwestie:
- jakie przewidziano procedury nadanie tego miana innemu miastu?
- czy i kiedy zostanie opublikowana procedura nadawania miana polskiej stolicy Opencachingu, czy wszyscy użytkownicy będą mieli wpływ na stosowny Regulamin takiej procedury?
- kto ma decydować i w jakiej formie o nadaniu teraz Kwidzynowi a w przyszłości potencjalnie następnym Stolicom?
- czy podpisanie jakichś porozumień nie będzie skutkowało obciążeniem naszego serwisu dodatkowymi "obciążeniami" (formalnymi, finansowymi itd)?
Historia zna takie przypadki, gdzie Stolicę przenoszono do innego miasta, dlatego z mojego punktu widzenia miano Stolicy OC nie musi być tworem wieczystym. Kwidzyn może się stać prekursorem tego typu projektu w innych miastach Polski. Taka inicjatywa może zainspirować inne lokalizacje do podobnych działań, a to na pewno idzie w parze z rozwojem serwisu OC.
Jednak musi to być projekt długofalowy z konkretnym planem realizacji poszczególnych zadań rozłożonych w czasie. W jakim czasie? Myślę, że najbliższe spotkanie w Kwidzynie pomoże w odpowiedzi na to pytanie...

Na to pytanie mogę odpowiedzieć. Zdecydowanie nie, bowiem zarówno moje dotychczasowe doświadczenia przy współpracy w Kwidzynie, jak i wstępne założenia i plany na przyszłość są w tych kwestiach dosyć jasne i klarowne. Wszelkie kwestie finansowania projektów w 100% bierze na siebie miasto, co najprawdopodobniej zostanie potwierdzone na sobotnim spotkaniu i tu też 3 kropki :-)...

Jeżeli chodzi o pozostałe pytania, to nie jestem właściwą osobą, aby się wypowiadać. Wydaje mi się, że po sobotnim spotkaniu większość wątpliwości i pytań znajdzie swoje odpowiedzi...

Dziękuje Piotrze za poruszenie tych kwestii, tym bardziej, że pytania padły jeszcze przed rozpoczęciem rozmów w Kwidzynie.

Pozdrawiam
elmo
Obrazek

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » sobota 24 listopada 2018, 21:41

Trochę samowolka (użytkownicy mogli się pod tym podpisać?), ale fajnie, że coś się dzieje.
Natomiast brak pomysłu co do minimalnych choćby zasad na jakich jest przyznawany ten "tytuł", to duży minus.
Z tego co czytam, to: "bo tak".
Niemniej: Brawo władze Kwidzyna.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 200 razy
Otrzymane podziękowania: 475 razy

Post autor: deg » sobota 24 listopada 2018, 22:41

Nie wiem, więc się wypowiem ;)

Jak dla mnie "Stolica Polskiego Opencachingu" to po prostu przyjęta nazwa własna, a nie tytuł nadawany na określony czas. Inne miasto bez problemu może się ogłosić Centrum Polskiego Opencachingu, jeszcze inne Opencaching Headquoters czy jak kto lubi (Środkowoeuropejskie Epicentrum Keszerskich Polowań).

Fajnie, że jako OPENcaching, tworzone są OTWARTE projekty pod ciekawymi nazwami, a nie konkursy i przejściowe tytuły. Język jest spory i pomieści jeszcze wiele innych nazw projektów. A konkursy na przejściowy tytuł wzmagają zupełnie niepotrzebną rywalizację "o złote gacie".
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
stasiekm
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico

Post autor: elmodemonico » niedziela 25 listopada 2018, 11:11

kociewie pisze:
sobota 24 listopada 2018, 21:41
Trochę samowolka (użytkownicy mogli się pod tym podpisać?), ale fajnie, że coś się dzieje.
Natomiast brak pomysłu co do minimalnych choćby zasad na jakich jest przyznawany ten "tytuł", to duży minus.
Z tego co czytam, to: "bo tak".
Samowolka? Szanowny użytkowniku miałeś okazję się pod tym podpisać - temat wisiał na forum od 15 listopada, a jego wytłuszczona część wręcz zachęcała do wyrażenia aprobaty, zgłoszeniu wątpliwości, bądź też ohejtowania tego projektu. Zareagował kolega baloniarz, a jego wątpliwości zostały poruszone na wczorajszym spotkaniu z władzami Kwidzyna.
Na tą chwilę mogę zdradzić, że obędzie się bez oficjalnego tytułowania - projekt będzie nosił nazwę: OPENKWIDZYN, a szczegóły zapewne pojawią nie wkrótce w komunikacie OC Team.
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico

Post autor: elmodemonico » niedziela 25 listopada 2018, 12:11

deg pisze:
sobota 24 listopada 2018, 22:41
Nie wiem, więc się wypowiem ;)

Jak dla mnie "Stolica Polskiego Opencachingu" to po prostu przyjęta nazwa własna, a nie tytuł nadawany na określony czas.
Dlatego też tym właśnie tropem podążamy.
Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec
Podziękował: 23 razy
Otrzymane podziękowania: 25 razy

Post autor: PrincePolo » niedziela 25 listopada 2018, 12:50

Dlaczego zakładamy, że tylko jedno miasto może być Stolicą OC? Nic nie stoi na przeszkodzie, by takich stolic było więcej. Powiem więcej - bardzo bym sobie tego życzył. Niech OC stolicami stoi! :wink:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi PrincePolo za post:
deg
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 107 razy
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Post autor: ronja » niedziela 25 listopada 2018, 22:26

Trochę na szybko, bo dopiero wróciłem: pomysł na nazwę "Kwidzyn Stolicą OC" był mój, padł na jesiennym evencie w Kwidzynie i był nazwą roboczą, mającą zebrać do kupy wszystkie dobre słowa, jakie tam wtedy padły. Miasto nie rości sobie pretensji do bycia Stolicą, natomiast chce realizować długofalowy projekt, jakiego dotąd nie mieliśmy. Czy komukolwiek się to spodoba, czy nie, nie zrezygnują z niego, bo widzą sens swoich działań. Dlaczego? Bo mają odpowiedzialnych keszerów obok siebie i zrobią to choćby dla nich, gdy inni będą tylko szukać dziury w całym :)
Jutro postaram się zrobić dla COG-u "raport" z fajnego spotkania w Kwidzynie. Nie ujrzy światła dziennego. Dlaczego? Bo jest w nim sporo ciekawostek, które szkoda by było ujawniać już teraz. Jedno jest pewne - jeśli całość wypali, to będzie interesująco :D
Elmodemonico będzie dowodził projektem i ujawnianiem rąbków tajemnic. Pozostali mają otwarte drzwi do współtworzenia :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post (razem 4):
brasiakrystiantelmodemonicokrcr
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ