Skrzynki wirtualne

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

gura11
Bywalec
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: gura11 »

Ronja - ja nic nie zakładam, ja pytam. Żeby się nie narobić po nic.
I wciąż nie dostałem odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Post autor: Olo74 »

COG podjął decyzję, ponieważ jest naszym reprezentantem.
(owszem - warto poprawić sposób wyborów i chyba co ważniejsze frekwencji)
Zapis o pisemnej zgodzie na założenie skrzynki (wirtualnej, bo innej przecież i tak nie możemy) jest faktycznie trochę dziwny i jakoś tego nie widzę, ale czas pokaże. Jestem ciekaw jak będzie wyglądała ta GS po parku.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

gura11 pisze:
czwartek 13 września 2018, 07:38
Ronja - ja nic nie zakładam, ja pytam. Żeby się nie narobić po nic.
I wciąż nie dostałem odpowiedzi.
Wiesz co? Nie wiem, jak jeszcze prościej napisać Może podpowiesz? Raz jeszcze wkleję:
Jeśli będzie potrzebna pomoc COG-u, to ją otrzymasz
Jak nic nie zakładasz, to nie niepokój się na zapas i nie roztrząsaj problemu, który jeszcze nie wystąpił. Jak założysz, to się przekonasz. Nie jesteśmy jasnowidzami, nie wiemy, jakie pomysły mają keszerzy, dopóki ich nie przedstawią w formie lokacji i publikacji kesza. Stąd też nie wiemy na zapas, jakie będą konsekwencje tych pomysłów - ani bliższe, ani dalsze. Podejrzewam, że nawet nikt nie wie :)
Obrazek Obrazek

gura11
Bywalec
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: gura11 »

Dobra, może zafiksowałem się, że na pytanie zamknięte powinienem dostać odpowiedź TAK lub NIE. I potraktowałem Twoją odpowiedź jako wymijającą.
To przepraszam i rozumiem, że jako COG mi takiej skrzynki nie zarchiwizujecie z powodu braku zgody PNGS.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

Podzieliłem - mam nadzieję, że tak może być... Sprawy keszy w PNGS są tu: viewtopic.php?f=30&t=8986&p=141809#p141809
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowanie:
krcr
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Wesker
Bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: Wesker »

A ja mam mieszane uczucia co do skrzynek wirtualnych, bo:

Z jednej strony po wakacjach w Turcji, gdzie były 3 wirtuale to byłbym za skasowaniem dożywotnim wirtuali. Szybciej dolecisz do Turcji, znajdziesz miejsce o które chodzi, niż odgadniesz hasło, które autor sobie ustawił. I teraz najlepsze, np. w keszu OP0748 hasłem jest np. nazwa knajpy. Nie wiadomo czy lokal w ogóle istnieje? czy lewo to lewo, czy lewo to prawo (bo zależy jak staniesz do pomnika), a sam pomnik chyba na przełomie czasu (od założenia skrzynki) zmienił się przynajmniej 3x. Autor na marginesie nie bawi się już od roku. Fota z miejsca okeszowanego również nie wchodzi w grę.

Teraz inna kwestia, gdzie byłbym bardzo za tworzeniem wirtuali. To są wszystkie miejsca gdzie kopać się nie powinno, czyli np. wszystkie rezerwaty, parki, cmentarze (te trzy przynamniej bez zgody), a także miejsca obfitujące w dużą ilość mugoli, np. na często uczęszczanych szlakach i tak jak to Gura podpowiada, np. na Śnieżce. Również miejsca gdzie ciężko byłoby zasadzić kesza, np. płyniesz kajakiem przez jakąś jaskinię, która jest piękna sama w sobie, ale nie ma jak się wynurzyć z kajaka. Ten ostatni przykład to zaczytany gdzieś wcześniej na forum, bynajmniej nie mój, ale tu pasuje idealnie.

Także co zrobić, kiedy tyle uwarunkowań trzeba by brać pod uwagę, a i zdanie każdego z nas pewnie inne w tej kwestii?
Obrazek Obrazek

baloniarz
Wyjadacz
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy

Post autor: baloniarz »

Trochę tego wątku chyba przegapiłem. Na WIKI są definicje skrzynek w tym skrzynki wirtualnej. Tam jak wołami stoi, że aby założyć virtuala muszę mieć pisemną zgodę właściciela (zarządcy terenu) na którym kesz ma powstać.
Pytam więc jaki ma sens pisemna zgoda na pozostawienie "niczego" na danym terenie? Aby tam wejść pewnie trzeba kupić bilet (zrozumiałe), można tam chodzić po oznakowanych szlakach, można robić sobie fotki (no może są jakieś ograniczenia np w jaskiniach), więc po co jeszcze prosić o pisemną zgodę na robienie dokładnie tego samego co robimy kupując sam bilet????? O tym, że w takim parku, rezerwacie itp trzeba np zrobić sobie foto aby zaliczyć znalezienie kesza, zarządca nie wie. Po jaką więc cholerę dodatkowo musimy pytać i prosić o pisemną zgodę na pozostawienie tam NICZEGO?
Jeżeli ktoś z COGowiczóe z roku 2018, kiedy to wprowadzono potrafi mnie do tego przekonać to proszę bardzo. Jestem w miarę rozgarnięty i dużo jestem wstanie zrozumieć, ale potrzeby uzyskania pisemnej zgody na nierobienie nic, poza tym co zwykły TURYSTA w ramach zakupionego biletu a tym samym zaakceptowania regulaminu tego terenu, to ni w ząb nie łapie.
O tym, że keszer ma coś tam zrobić (czytaj zrobić fotkę, policzyć literki na kamieniu, tablicy etc) wie tylko keszer, bo informuje go o tym odpowiednia ikonka na Naszej mapie skrzynek. Podkreślam Naszej a nie zarządcy terenu. Po co więc go o coś prosić EXTRA?

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 99 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

baloniarz pisze:
czwartek 26 marca 2020, 21:44
Pytam więc jaki ma sens pisemna zgoda na pozostawienie "niczego" na danym terenie?
Ano właśnie żaden. Bo tak naprawdę, to zgłoszenie powinno być przeanalizowanie bardzo skrupulatnie przez COGistę, który puszcza skrzynkę. On zna specyfikę zabawy, sposoby maskowania, szczegóły ukrycia z wywiadu. Powinien dopytać delikwenta, czy trzeba schodzić ze ścieżki, czy podjecie nie niszczy przyrody, maskowanie na narusza gleby, roślinności, form skalnych... A park ma chyba ważniejsze rzeczy na głowie, niż wirtualne punkty z virtualnej mapy.
Więcej szkody dają zwykłe mapy, które mają naniesione jaskinie, skały, sztolnie kuszące zajrzeniem i zejściem ze szlaku, a taki nasz virtual to jakby go nie było.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
baloniarz

baloniarz
Wyjadacz

A może w tym, że wprowadzono możliwość zakładania nowych Virtuali chodziło o to aby to zarządca terenu po uzgodnieniu z COG mógł ten rodzaj skrzynki wprowadzić na teren szczególnie chroniony a wart pokazania między innymi przez skrzynkę w naszej zabawie? Innego racjonalnego uzasadnienia tej decyzji nie widzę.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 245 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Post autor: Pawel brasia »

baloniarz pisze:
czwartek 26 marca 2020, 21:44
Jeżeli ktoś z COGowiczóe z roku 2018, kiedy to wprowadzono...
Poniekąd czuję się wywołany do odpowiedzi. ;)
Do tej pory wirtualne skrzynki były zabronione. Parki Narodowe (w zasadzie PNGS, ale szykowała się współpraca również z innymi PN) chciały mieć taką możliwość, aby pokazać ciekawe miejsca, w których nie można lub nie jest wskazane zakładać skrzynki tradycyjne.
Mieliśmy trzy możliwości:
1. podtrzymać zakaz,
2. umożliwić zakładanie skrzynek w pewnych obszarach,
3. uwolnić skrzynki wirtualne.
Wybraliśmy rozwiązanie 2, jako satysfakcjonujące obie strony.
Dlaczego wymagana jest zgoda zarządcy terenu?
Po to iż zarządca najlepiej wie co ma u siebie, jakie są możliwości, jakie zakazy itp. Niestety ale członek COG raczej nie ma takiej pełnej wiedzy, rezerwaty są różne, mają różne obostrzenia itp. Również po to aby nie nastąpił wysyp skrzynek zakładanych spod ekranu aby tylko nabić sobie staty założeń.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

baloniarz
Wyjadacz

@Brasia. Dziękuję za odpowiedź ale nadal nie wiem po co pisemna zgoda na virtuale! Bardzo mądrze swoje przemyślenia opisał @ Dallas. Uważam podobnie jak on, że więcej szkody robią publikowane np przez zarządcę terenu mapy z "wszystkimi" znajdującymi się tam atrakcjami. A z tymi atrakcjami często jest tak, że dostęp do nich jest ograniczony lub zabroniony. Taka reklama z mapy często "kusi" aby złamać zakaz lub regulamin tego terenu. Więc pytam po jaką cholerę pisemna zgoda na zrobienie sobie fotki w parku, rezerwacie etc, skoro zwykły turysta nie kesze może dokładnie to samo ale już bez pisemnej zgody! Jeżeli już "uwolniliście" virtuale to ten krok z obowiązkiem uzyskania zgody to zwykła dyskryminacja nas keszerów w stosunku do wszystkich innych turystów.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

@Baloniarz. Błąd w myśleniu - keszer nie jest dyskryminowany, bo może to samo co zwykły turysta - bez pisma zrobić fotkę (lub coś innego, wymaganego do zaliczenia kesza). Ograniczenie polegające na uzyskaniu zgody od zarządcy dotyczy tylko założenia kesza, a tego zwykły turysta na pewno nie będzie robił :mrgreen:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek

baloniarz
Wyjadacz

@krystiant Czy oby na pewno popełniam błąd w myśleniu? Keszer i zwykły turysta np kupując bilet wstępu do PN tym samym akceptuje regulamin zarządcy tego terenu, który to regulamin wskazuje co tam można a co nie. Do tego momentu chyba jesteśmy zgodni - prawda? Następnie Keszer i turysta respektując regulamin tego terenu spaceruje tylko i wyłącznie oznakowanymi szlakami. Gdyby Keszer czy turysta złamali regulamin tj zeszliby że szlaku, wchodzili za barierki, robili rzeczy które są niebezpieczne dla człowieka lub stanowiące zagrożenie dla chronionych form flory i fauny - to i turysta i Keszer powinien być pociągnięty do odpowiedzialności przez np Straż Parkową. Tu chyba też się zgadzamy. Ten sam turysta i ten sam keszer będąc na oznaczonym szlaku może sobie zrobić fofke tego co tylko jest w zasięgu jego obiektywu. Tu chyba też się zgadzamy. Co z tą fotką zrobi turysta i keszer zarządcy terenu nic do tego, bo się obwarowaniami swojego regulaminu na to zgodził (brak zakazu fotografowania). Po zrobieniu foty jest to Twoje dzieło artystyczne, autorskie, czy intelektualne. Czy ta fotka zostanie wykorzystana do stworzenia mapy super osobliwości przyrody ożywionej lub nieożywionej, mapy cudnych wspomnień z wakacji, wczasów etc to zarządcy nic do tego, pod warunkiem, że samo zdjęcie lub jego opis nie zachęca do łamania regulaminu tego terenu. To czemu my zakładając tam "widmo czyli coś czego fizycznie tam nie ma" - kesz virtualny, musi mieć na to zgodę pisemną? Nie miałbym ŻADNYCH zastrzeżeń gdyby chodziło o fizyczną skrzynkę ukrytą w terenie. Moim zdaniem zarządca terenu szukając REKLAMY swojego terenu, wyszukuje portale o dużej liczebności użytkowników i bezprawnie narzuca im swoje nakazy. Reasumując. Nie naruszając ogólnego regulaminu zarządcy terenu nie musimy się godzić na obostrzenia tego regulaminu, wycelowane tylko w jedną grupę turystyki kwalifikowanej jaką jest keszowanie. Jak zarządca terenu nie chce lub nie może zaakceptować skrzynek fizycznych to jego sprawa. My mamy skrzynki np offsetowe, nietypowe itd. Na naszej mapie możemy pokazać interesujące miejsca a fizycznego kesza z wpisem do LB można dokonać w miejscu ogólnie dostępnym np przed wejściem na teren parku.
Za ten post autor baloniarz otrzymał podziękowania (total 2):
dallaswallon1

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

baloniarz pisze:
sobota 28 marca 2020, 13:00
Keszer i zwykły turysta np kupując bilet wstępu do PN tym samym akceptuje regulamin zarządcy tego terenu, który to regulamin wskazuje co tam można a co nie. Do tego momentu chyba jesteśmy zgodni - prawda? Następnie Keszer i turysta respektując regulamin tego terenu spaceruje tylko i wyłącznie oznakowanymi szlakami. Gdyby Keszer czy turysta złamali regulamin tj zeszliby że szlaku, wchodzili za barierki, robili rzeczy które są niebezpieczne dla człowieka lub stanowiące zagrożenie dla chronionych form flory i fauny - to i turysta i Keszer powinien być pociągnięty do odpowiedzialności przez np Straż Parkową. Tu chyba też się zgadzamy. Ten sam turysta i ten sam keszer będąc na oznaczonym szlaku może sobie zrobić fofke tego co tylko jest w zasięgu jego obiektywu. Tu chyba też się zgadzamy. Co z tą fotką zrobi turysta i keszer zarządcy terenu nic do tego, bo się obwarowaniami swojego regulaminu na to zgodził (brak zakazu fotografowania). Po zrobieniu foty jest to Twoje dzieło artystyczne, autorskie, czy intelektualne. Czy ta fotka zostanie wykorzystana do stworzenia mapy super osobliwości przyrody ożywionej lub nieożywionej, mapy cudnych wspomnień z wakacji, wczasów etc to zarządcy nic do tego, pod warunkiem, że samo zdjęcie lub jego opis nie zachęca do łamania regulaminu tego terenu.
Do tego momentu jak najbardziej się zgadzam. Keszer może wszystko wyżej wymienione, może również zalogować znalezienie kesza, który tam był i wymagał np. fotki.
baloniarz pisze:
sobota 28 marca 2020, 13:00
To czemu my zakładając tam "widmo czyli coś czego fizycznie tam nie ma" - kesz virtualny, musi mieć na to zgodę pisemną? Nie miałbym ŻADNYCH zastrzeżeń gdyby chodziło o fizyczną skrzynkę ukrytą w terenie.
O widzisz! Chciałbyś dyskryminować tych, co zakładają fizyczne skrzynki :wink: A COG swoją decyzją do tego nie dopuścił :mrgreen:
Ja tam nie wiem, bo nie uczestniczyłem w rozmowach, ale gdyby PN powiedział: "zgadzamy się na kesze na naszym terenie, ale musimy być poinformowani i wyrazić zgodę" to bym też podjął taką decyzję...
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowania (total 2):
Pawel brasiawallon1

Obrazek Obrazek Obrazek

baloniarz
Wyjadacz

Zgodziłbym się na możliwość zakładania Virtuali ale przez zarządcę terenu szczególnie chronionego bo Keszer y mają inne możliwości. Jeżeli zarządca nie życzy sobie keszy innych niż virtual, to ma do tego prawo ale z tego powodu nie zarzucaj mi dyskryminacji. Nawet z szeroko otwartymi oczami nie potrafię dostrzec zasługi COG w ochronie przed dyskryminacją zarządców terenu, wobec keszerów pozostawiających w terenie NIC czyli virtuali i jeszcze na robienie NIC musi mieć pisemną zgodę a wszyscy inni robiący to samo NIC o zgodę pytać nie muszą. ABSURD.
Za ten post autor baloniarz otrzymał podziękowania (total 2):
degwallon1

ODPOWIEDZ