Skrzynki wirtualne

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Azymut
Bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 64 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: Azymut » środa 12 września 2018, 17:07

erykradek pisze:
środa 12 września 2018, 14:43
was jest 16, graczy kilka (naście, dziesiąt) tysięcy
Niezależnie od tego, ile osób faktycznie głosowało w wyborach, COG jest demokratycznie wybranym reprezentantem społeczności o której piszesz. I wybierany był także po to, żeby podejmować różne decyzje.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post (razem 3):
stasiekmbrasiaOlo74

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » środa 12 września 2018, 17:44

Azymut pisze:
środa 12 września 2018, 17:07
COG jest demokratycznie wybranym reprezentantem społeczności
Nie całkiem.
Sposób wyboru COGowiczów jest daleki od dobrego i niezbyt bliski demokracji.
Chinczyk jest w COG, bo poparło go... 12 osób.
Elmodemonico NIE jest w COG, a poparło go... 75 osób.

Ale to totalny offtopic. Temat głębokiej reformy wyborów do COG to temat na odrębną, przyszłą dyskusję. Co ciekawe - to właśnie Chinczyk po wyborach wychwycił wiele nielogiczności w obecnej formie wyborów.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » środa 12 września 2018, 18:27

A ja się nie dziwię, że PNGS chce (bo to pewnie od nich wyszło) trzymać zakładanie keszy na swoim terenie pod kontrolą, skoro jako przykład wirtuala miał tego ze Szczelińca...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Po co nam COG?

Post autor: brasia » środa 12 września 2018, 18:39

deg pisze:
środa 12 września 2018, 15:05
COG wzorem dawnych postępowań coś tam sobie postanowił
Azymut pisze:
COG jest demokratycznie wybranym reprezentantem społeczności o której piszesz
Po co nam właściwie COG? Może jest nam nie potrzebny?
deg pisze:
Czas chyba zamienić model demokracji na OC z pośredniej w demokrację płynną.
Czyli na odpowiedzialność rozmytą, w której wszyscy odpowiadają za wszystko (czyli za nic). Władza w rękach ludu, wszystko jest wspólne. Gdzieś już to słyszałem. Chyba ten model władzy słabo się sprawdza.

Czy warto się angażować w wolontariat w pracy COG? poświęcać czas, pieniądze, nerwy? Może wystarczy tylko klikać "zaakceptuj skrzynkę"/"zarchiwizuj skrzynkę" a resztę załatwi rozmyty tłum. Zaraz, jaki tłum, przecież w tym wątku wypowiedziało się kilkanaście osób, mniej więcej tyle ile jest w COG.

W całym wątku przewija się głównie narzekanie, a ile pojawiło się jakiś konstruktywnych pomysłów?
Dlaczego jak potrzeba pomocy to nikogo (prawie) nie ma? Ile osób uczestniczyło w wolontariacie w Parku? Mniej niż tutaj się wypowiada. Ile osób zapisało się na Góry sa w porządku? Wstyd podawać.
deg pisze:
środa 12 września 2018, 17:44
Temat głębokiej reformy wyborów do COG to temat na odrębną, przyszłą dyskusję.
Proponuję zacząć już teraz, aby "demokracja płynna" wypracowała model obowiązujący na kolejne wybory, bo inaczej będzie, że
deg pisze:
COG wzorem dawnych postępowań coś tam sobie postanowił
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » środa 12 września 2018, 18:58

erykradek pisze:
środa 12 września 2018, 14:43
was jest 16, graczy kilka (naście, dziesiąt) tysięcy
deg pisze:
środa 12 września 2018, 17:44
Azymut pisze:
COG jest demokratycznie wybranym reprezentantem społeczności
Nie całkiem.
Sposób wyboru COGowiczów jest daleki od dobrego i niezbyt bliski demokracji.
Pytałem o te 39 tysięcy z hakiem w kontekście, czy kilkunastu dyskutantów ma prawo do powiedzienia "nie" w ich imieniu. Nadal nie wyobrażam sobie tej dyskusji. Deg - o reprezentatywności też kiedyś pisałem. Zdaję sobie sprawę z nikłego zaangażowania keszerów w wybory. Tyle, że stałe kwestionowanie jakiegokolwiek wyboru któregokolwiek COG-u będzie tylko wzywaniem do anarchii. Czy nasza decyzja o wirtualach kwalifikuje się do rozpoczęcia dyskusji o zmianach w sposobie wyboru tego jedynie słusznego dla skromnej garstki COG-u? Troszkę piszę z przymrużeniem oka, drugim widzę aktualny wpis brasi. Proponuję osobny wątek, bo ciekawie się zapowiada :)
dallas pisze:
środa 12 września 2018, 16:32
Pytanie poboczne 2:
Czy, gdybym chciał do tego parku wrzucić zabawę z Actionbound (aplikacja z wirtualnymi punktami do odwiedzania podobna do wherigo ale nieskrzynkowa) to też powinienem wystąpić o zgodę? Zarząd parku zna każdą aplikację terenową i będzie pisał do autorów o usunięcie?
Spróbuj, a później będziesz się zastanawiał i ewentualnie mierzył z Parkiem. To nie projekt z OC, więc troszkę poza naszym zasobem.
gura11 pisze:
środa 12 września 2018, 16:02
A z innej beczki lekko - czy na skrzynkę WHERIGO muszę mieć zgodę, jeśli jej finał jest poza terenem PN a punkty pośrednie (wirtualne, widoczne tylko w scenariuszu) na terenie parku?
Też spróbuj. Skupiliśmy się tylko na jednym, zdefiniowanym problemie. Jeśli będzie potrzebna pomoc COG-u, to ją otrzymasz (niezależnie od prognozowanego wyniku ewentualnych rozmów z PN). Nie skupiałem się nigdy na Wherigo, ale wydaje mi się, że nikt się do tego nie przyczepi. Punkty wirtualne nie wyświetlają się na naszej mapie, a pisać sobie w scenariuszu możesz pod warunkiem, że nie naruszysz reguł Parku.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » środa 12 września 2018, 19:01

krystiant pisze:
środa 12 września 2018, 18:27
A ja się nie dziwię, że PNGS chce (bo to pewnie od nich wyszło) trzymać zakładanie keszy na swoim terenie pod kontrolą, skoro jako przykład wirtuala miał tego ze Szczelińca...
Tak, zakładanie keszy wyszło od nich. Chcą także porozmawiać o tym wirtualu (nie do końca taki im się marzy).
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » środa 12 września 2018, 19:08

brasia pisze:
środa 12 września 2018, 18:39
Ile osób zapisało się na Góry sa w porządku? Wstyd podawać.
To zależy na którym portalu :wink: Ale tam zamiast dyskutować na forum o tym, jaki to zły pomysł dogadać się z PNGS po prostu działają...
Chętnie bym się zapisał ale w tym czasie mam już zaplanowany pobyt w innych górach.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » środa 12 września 2018, 19:17

krystiant pisze:
środa 12 września 2018, 19:08
...To zależy na którym portalu :wink: Ale tam zamiast dyskutować na forum o tym, jaki to zły pomysł dogadać się z PNGS po prostu działają...
Niestety, potwierdzam - tam już działają od dłuższego czasu.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Re: Po co nam COG?

Post autor: deg » środa 12 września 2018, 19:44

brasia pisze:
W całym wątku przewija się głównie narzekanie, a ile pojawiło się jakiś konstruktywnych pomysłów?
Odpowiadam tylko na to, bo reszta to offtopic.

Wyraźnie proponowałem - zrezygnujmy z wymogu posiadania pisemnej zgody dla wszystkich wirtuali. Wprowadźmy zapis, że dla wirtuali w PNGS wymagana jest zgoda. Wilk syty, owca cała, a dziecko nie wylane z kąpielą ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » środa 12 września 2018, 20:15

W kontekście uzyskiwania zgody itd., ja tylko może przypomnę nieśmiało Regulamin pkt. III 5.:
Skrzynka poza obszarem przestrzeni publicznej oraz na terenie podlegającym ochronie prawnej może być założona pod warunkiem uzyskania przez Właściciela Skrzynki pisemnej zgody właściciela tego obszaru lub terenu, na jej założenie oraz późniejsze poszukiwanie przez Użytkowników.
Park Narodowy o ile wiem jest terenem podlegającym ochronie prawnej. Więc po co ta cała dyskusja, skoro regulamin już to wcześniej rozstrzygnął?

gura11
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

Post autor: gura11 » środa 12 września 2018, 21:35

1. Rapotek - może przeczytaj dyskusję, bo ten temat już był.
2. Wherigo - pytam serio. A pytam dlatego, żeby nie było że się narobiłem przygotowując scenariusz, park zgłasza zastrzezenia (bezpodstawne, bo to punkty wirtualne, wiec może mnie cmoknąć), a ja dostanę strzał w plecy od COGu, który zarchiwizuje skrzynkę.
Pytam więc wprost - skoro "porozumieniem" objęte sa wirtuale, to jak zrobie Wherigo, do którego przyczepi się park (że zgoda niezbędna) to będziecie stac za mną jeśli nie łamię regulaminu parku (bo zgoda nie jest niezbedna na wherigo)?
3. Działania PNGS - jak na razie widzę tylko takie działania, które mnie zniechęcają.
Czyli:
- wrzucanie roboty innym (tłumaczenia, sprzątanie śmieci)
- ustalanie monopolu (formalnie mogą, ale nie na tym polega współpraca)
- narzucanie swojej woli siłą (zgoda na wirtuale, bo jak nie to wypad)
- grożenie palcem ( na keszu na Szczelńcu - "udowadniają Państwo, że OC i GC nie powinien być prowadzony w Parkach Narodowych")
Jak mam z kimś współdziałać to on tez mnie musi szanować, a nie [dymać z pozycji siły].

To nie znaczy, że uważam, że projekt jest zły. Po prostu mam niesmak obserwujac sposob działania parku. Tyle.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi gura11 za post (razem 2):
degerykradek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » środa 12 września 2018, 21:52

gura11 pisze:
środa 12 września 2018, 21:35
2. Wherigo - pytam serio. A pytam dlatego, żeby nie było że się narobiłem przygotowując scenariusz, park zgłasza zastrzezenia (bezpodstawne, bo to punkty wirtualne, wiec może mnie cmoknąć), a ja dostanę strzał w plecy od COGu, który zarchiwizuje skrzynkę.
Pytam więc wprost - skoro "porozumieniem" objęte sa wirtuale, to jak zrobie Wherigo, do którego przyczepi się park (że zgoda niezbędna) to będziecie stac za mną jeśli nie łamię regulaminu parku (bo zgoda nie jest niezbedna na wherigo)?

Ale ja też serio odpisałem. Jakiej jeszcze chcesz deklaracji COG-u przy bardzo hipotetycznym problemie? Mam jeszcze raz napisać?
Jeśli będzie potrzebna pomoc COG-u, to ją otrzymasz
COG to nie potwór, którym straszy się dzieci. Dlaczego zakładasz, że jesteśmy nastawieni tylko na archiwizowanie?
gura11 pisze:
3. Działania PNGS - jak na razie widzę tylko takie działania, które mnie zniechęcają. ...
Wybacz, ale nie mogę pisać o szczegółach toczących się rozmów. Delikatnie mówiąc: nie wypada. Podpowiem tylko, że nasi koledzy z bytu równoległego mają mniej zniechęcenia (przy takich samych warunkach), a więcej zapału do pracy. Jak sądzisz, kto ma lepszą pozycję teraz?
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » środa 12 września 2018, 22:06

gura11 pisze:
1. Rapotek - może przeczytaj dyskusję, bo ten temat już był.
No właśnie, dlatego nie rozumiem po co to dalej wałkować? W regulaminie nie jest napisane "nie dotyczy / dotyczy skrzynek takich lub innych typów", czyli punkt ten obejmuje wszystkie skrzynki, niezależnie czy są to tradycyjne, wirtualne, mobilne itp. Umożliwiając tworzenie wirtuali tylko na terenach chronionych prawnie nie trzeba nawet dodawać informacji, że potrzebna jest pisemna zgoda właściciela (zarządcy) terenu, bo to wynika wprost z regulaminu.

Awatar użytkownika
erykradek

Post autor: erykradek » środa 12 września 2018, 23:40

Azymut pisze:
I wybierany był także po to, żeby podejmować różne decyzje.
Nie neguję decyzji COGu o czym już pisałem. Chodzi mi o formę podjęcia decyzji. Ale - też pisałem - mleko się rozlało i pozostaje nam z tym żyć...
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
erykradek

Re: Po co nam COG?

Post autor: erykradek » środa 12 września 2018, 23:50

brasia pisze:
Dlaczego jak potrzeba pomocy to nikogo (prawie) nie ma? Ile osób uczestniczyło w wolontariacie w Parku? Mniej niż tutaj się wypowiada. Ile osób zapisało się na Góry sa w porządku? Wstyd podawać.
Co do pierwszej części: Pomysłów pojawilo się kilka, ale przeszły bez echa.

Co do drugiej: piękna sofistyka - Sokrates by się nie powstydził. Wiemy, że pojawiają wspaniale, cudowne, boskie wręcz projekty i nie ma osoby, która nie chciałaby się w nich udzielać, poświęcać czas, energię, pieniądze, życie dla nich, nie spać i nie jeść, ale jak na złość niespodziewanie wyskakują takie drobne sprawy jak praca, rodzina, odległość, które chamsko podcinają nam skrzydła...

Edit: głupi słownik :P
Pzdr

Erykradek

ODPOWIEDZ