Skrzynki wirtualne

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

witas86
Nowy na forum

Skrzynki wirtualne

Post autor: witas86 » niedziela 09 września 2018, 16:04

Nawiązując do wczorajszej decyzji COG w sprawie skrzynek wirtualnych, chciałbym zadać kilka pytań i sprowokować twórczą dyskusję.
Jestem keszerem z dość niskim stażem, ba nawet do wczorajszej nie wiedziałem, że nie można zakładać wirtuali. Moje pewne wątpliwości budzi niezgodność działań Zespołu OC w zakresie prowadzonej polityki dopuszczania keszy.
Z jednej strony, możliwe jest zakładanie traili, jak dyskutowany tu ostatnio Szlak Orlich Gniazd, który według niektórych ma być jedynie kopalnią statystyk, z drugiej zaś użytkownicy nie mogą założyć skrzynki wirtualnej, dajmy na to w biskupińskim skansenie.
Rozumiem, że wirtualne skrzynki mogą również stać się swoim zaprzeczeniem, część z nich być może da się zaliczyć z domowych pieleszy, jednak czym takie zaliczenie różni się od wpisu do logbooku pojemnika oddalonego od poprzedniego o 200 m, nie pokazującego nowego miejsca i opatrzonego identycznym opisem ?
Bronię skrzynek wirtualnych gdyż wśród odnalezionych przeze mnie we wszystkich przypadkach musiałem opisane miejsce odwiedzić osobiście.
Reasumując: może warto dopuscić wirtuale do powszechnego użytku?
PS. Nie ukrywam, że jestem negatywnie nastawiony do traili, jednak uważam, że w naszym serwisie powinna być możliwość zarówno znajdowania tych samych keszy co kilkaset metrów, jak też łapania skrzynek wirtualnych.
W końcu jesteśmy "open"...

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 80 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: karwdo » niedziela 09 września 2018, 17:22

Decyzja o redefinicji wirtuali wynika wprost z braku innych możliwości w przypadku skrzynek znajdujących się w Parkach Narodowych z wyraźnym zakazem zarządcy wspomnianego parku.
Nie wiązałbym tego w żadnym wypadku z "problematyką" np. keszy trialowych. Moim skromnym zdabiem istnienie wszelkiego rodzaju keszy zgodne jest z ideą OPEN.
Nie zawsze jednak polskie prawo lub (jak w tym wypadku) wola właściciela (zarządcy) pozwalają nam na swobodę działania.

Wracając do keszy trialowych... cóż, ich sens w mojej prywatnej opini jest dokładnie taki sam jak np. keszy w urbeksie. Przykład dla porównania - geościeżka Oko Kozłowa... Kilka keszy w jednym kompleksie urbeksowym. Każdy pokazuje owo miejsce z innej perspektywy. Identycznie jak na trialu:) I niech to wszystko działa ciesząc gawiedź keszerską.
Pozdrawiam
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post:
Błękitna Team
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 09 września 2018, 17:55

witas86 pisze:
niedziela 09 września 2018, 16:04
z drugiej zaś użytkownicy nie mogą założyć skrzynki wirtualnej, dajmy na to w biskupińskim skansenie.
Akurat to moim zdaniem zły przykład. W Biskupinie jest tyle zakamarków, że dogadując się z Dyrekcją (aby założyć wirtuala musisz też mieć zgodę) myślę, można bez problemu założyć tradycyjną lub nietypową skrzynkę. Jeśli udaje się ugadać z dyrekcją założenie skrzynki w muzeum czy skansanie, to tradycyjna nie jest problemem. Kilka przykładów: OP8QMC, OP6BED, OP1401, OP7F49...
witas86 pisze:
Rozumiem, że wirtualne skrzynki mogą również stać się swoim zaprzeczeniem, część z nich być może da się zaliczyć z domowych pieleszy....
Czytałeś definicję? Wymóg zdjęcia i
Wiki pisze:Zdjęcie musi jednoznacznie i nie budząc wątpliwości wskazywać na fizyczną obecność znalazcy w miejscu wskazanym przez założyciela...
Poznanie hasła nie wystarcza do zaliczenia.
Ktoś może zarzucić, że nie ma czym zrobić zdjęcie. Obecnie każdy telefon posiada aparat foto, jeśli ktoś używa starego z kręconą tarczą to trudno, nie trzeba zdobyć wszystkich skrzynek, ja też nie mam np. sprzętu wspinaczkowego.
witas86 pisze:
Reasumując: może warto dopuscić wirtuale do powszechnego użytku?
Moim zdaniem wirtuale zabijają kreatywność chowających. Bo przecież po co się wysilać z maskowaniem, jak można dać wirtuala. Są jednak miejsca, gdzie nie można zgodnie z prawem założyć tradycyjnych i tylko tam jest miejsce na wirtuale.

A traile to zupełnie inny temat ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

witas86
Nowy na forum

Post autor: witas86 » niedziela 09 września 2018, 17:58

Ok. Ale dalej nie rozumiem blokady na wirtuale poza terenami PN.
Przy okazji: warto by było dookreslić "miejsca ochrony przyrody" zdefiniowane tutaj:
https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... wirtualna .
Nie każde takie miejsce musi koniecznie być na terenie Parku Narodowego, wszak istnieją ogólnodostępne rezerwaty poza tymi obszarami.

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » niedziela 09 września 2018, 18:05

witas86 pisze:
niedziela 09 września 2018, 17:58
Ok. Ale dalej nie rozumiem blokady na wirtuale poza terenami PN.
Przy okazji: warto by było dookreslić "miejsca ochrony przyrody" zdefiniowane tutaj:
https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... wirtualna .
Nie każde takie miejsce musi koniecznie być na terenie Parku Narodowego, wszak istnieją ogólnodostępne rezerwaty poza tymi obszarami.
Nie będziemy tworzyć prawa na nowo: USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz.U. 2018 poz. 1614)

witas86
Nowy na forum

Post autor: witas86 » niedziela 09 września 2018, 18:21

W rakim razie proponuję zmianę "miejsca ochrony przyrody" na" formy ochrony przyrody zdefiniowane w Art. 6. 1 "wymienionej przez Ciebie ustawy.
Do obrony wirtuali: nie dalej jak dwa dni temu, podczas podejmowania OP11D7 natknąłem się na zorganizowaną wycieczkę. Gdybym w takich warunkach miał szukać fizycznego pojemnika, na pewno kesza bym nie podjął.
Co do zabijania kreatywności: nie lepiej ocenę tego pozostawić keszerom?

Awatar użytkownika
krcr

Post autor: krcr » niedziela 09 września 2018, 19:00

witas86 pisze:
niedziela 09 września 2018, 18:21
natknąłem się na zorganizowaną wycieczkę. Gdybym w takich warunkach miał szukać fizycznego pojemnika, na pewno kesza bym nie podjął.
Wtedy mówi się trudno. Chyba nie zakładasz że zawsze podejmiesz kesza, po którego się wybierasz?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 135 razy

Post autor: dallas » niedziela 09 września 2018, 21:10

Wirtualom stanowcze NIE!
Geocaching, to szukanie pojemników ukrytych przez innych użytkowników. Wirtual to zero wysiłku autora w wykonanie pojemnika, brak konieczności serwisów i tym samym nieśmiertelność samej, byle jakiej skrzynki. Zabawa polega na tym, że jeden chowa a inny szuka, a nie jakieś bzdety w robienie i przesyłanie zdjęć i haseł. Podchody harcerskie już mają więcej wspólnego z zabawą niż wirtual z geocachingiem. W parkach narodowych realnie podchodząc do problemu nic się nie stanie, jak pojemnik jest przy szlaku z dobrą podpowiedzią i podjęcie nie wymaga niszczenia przyrody. W Tatrach jest masa skrzynek na terenie TPNu, są umieszone nieinwazyjnie i nikt ich nie kasuje z mapy.
Co do ludzi, to na rynkach wszystkich miast są ich tysiące i jakoś pojemniki da się znaleźć i podjąć nawet w szczycie sezonu.
Po raz enty powtórzę również, że słowo open w openachingu pochodzi od otwartego kodu i nie ma nic wspólnego z hasłem: róbta co chceta. Czy trzeba to powtarzać starym keszerom co każdą dyskusję!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post (razem 2):
erykradekparlando

gura11
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

Post autor: gura11 » niedziela 09 września 2018, 21:46

A ja czegoś chyba nie rozumiem. Zgodnie z nową definicją:

Skrzynka wirtualna może być założona przy łącznym spełnieniu warunków:

uzyskaniu pisemnej zgody właściciela terenu,

Na co ma byc ta zgoda??? Na możliwośc zrobienia sobie zdjecia w parku narodowym??? Od kiedy to jest zakazane???
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi gura11 za post (razem 2):
parlandolec

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » niedziela 09 września 2018, 21:58

Robienie zdjęć w Parku Narodowym raczej nie jest zakazane, ale w innych miejscach może być: Art. 52 punkt 1 ust. 14 Ustawy o ochronie przyrody. Zarządzający terenem ma świadomość gdzie można to robić.
Zapis jest tylko przypomnieniem:
https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... e_skrzynki
"Jeśli ukrywasz skrzynkę na terenie prywatnym zadbaj o zgodę właściciela terenu."

parlando
Forumator
Podziękował: 332 razy
Otrzymane podziękowania: 175 razy

Post autor: parlando » niedziela 09 września 2018, 22:20

Decyzja o przywróceniu wirtuali (nawet w takim wymiarze jak teraz) to kuriozum.
Decyzja jest skutkiem rozmów oraz negocjacji
Zapomnieliście tylko podyskutować ze Społecznością. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to dlatego, by uniknąć krytyki takiego pomysłu.
Skrzynka fizyczna nie zagrozi parkom bardziej niż rzesza turystów odwiedzających takie miejsca i wśród których zawsze znajdzie się ktoś, kto coś zniszczy, wyrzuci itp.
Poza tym skoro nie chcą skrzynek, to po co my mamy je tam zakładać i oznaczać na naszej mapie? Geocaching ucierpi na tym?
Jest już munzee i pokemony, czy ingres. Jakoś nie widać (było) exodusu bawiących się w geocaching i ucieczkę w takie alternatywy.

Poza tym. Obecna definicja to bubel - jest odwołanie do starej definicji, która została wyrugowana w nowej definicji. Skąd nowy użytkownik ma wiedzieć jaka była stara definicja? A jeśli wie gdzie sprawdzić, to skąd ma wiedzieć o którą wersję chodzi, skoro ma być stara? Może o pierwszą wersję chodzi, albo o tę przed 29 maja 2019? Sam nie wiem o którą chodzi.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post (razem 3):
degdallaserykradek

gura11
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

Post autor: gura11 » poniedziałek 10 września 2018, 10:10

brasia pisze:
niedziela 09 września 2018, 21:58
Robienie zdjęć w Parku Narodowym raczej nie jest zakazane, ale w innych miejscach może być: Art. 52 punkt 1 ust. 14 Ustawy o ochronie przyrody. Zarządzający terenem ma świadomość gdzie można to robić.
Zapis jest tylko przypomnieniem:
https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... e_skrzynki
"Jeśli ukrywasz skrzynkę na terenie prywatnym zadbaj o zgodę właściciela terenu."
No więc po kolei:
1. wirtual to nie jest ukrywanie skrzynki. Więc ten zapis nie dotyczy wirtuali
2. fotografowanie - przywołany przepis nie dotyczy opisywanej sytuacji tj. robienia sobie zdjęcia na kordach wirtuala; no i na pewno nie da się uzyskać zgody na sytuację wskazaną w art. 51 ust. 1 pkt 14 ustawy; a jeśli chcemy zapis dupochron to po prostu dodajmy ze keszerzy muszą przestrzegać ustawy o ochronie przyrody i regulaminów parków (choć to wg mnie kompletnie zbędne).
3. wg mnie ten zapis o zgodzie przy wirtulalach jest niepotrzebny i został przez pomyłkę - po prostu to szybko usuńmy i sprawa załatwiona.

Natomiast co samych wirtuali w Parkach - czasem ma to sens. Próby podjęcia zwykłych skrzynek w ruchliwych turystycznie miejscach (Sniezka, Tarnica itp) czasem jest problematyczna nawet o 6 rano. A później - praktycznie niemożliwa.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi gura11 za post:
lec

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 98 razy
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Post autor: ronja » poniedziałek 10 września 2018, 11:09

parlando pisze:
niedziela 09 września 2018, 22:20
Decyzja o przywróceniu wirtuali (nawet w takim wymiarze jak teraz) to kuriozum.
Decyzja jest skutkiem rozmów oraz negocjacji
Zapomnieliście tylko podyskutować ze Społecznością. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to dlatego, by uniknąć krytyki takiego pomysłu.

Moje prywatne zdanie na temat wirtuali jest powszechnie znane, więc tę część dyskusji pominę.

Dlaczego nie konsultowaliśmy ze Społecznością? To jest ten element pracy COG-u, gdy w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej trzeba podjąć decyzje w małym gronie, szybko i na ile się da bez straty dla OC. Obawa przed krytyką? Nie, racjonalizm w działaniu. Nie jest tajemnicą, że Parki Narodowe i Krajobrazowe mogą jednym skutecznym ruchem zgasić kesze na swoim terenie. Nie jest też tajemnicą, że w przyszłym roku może powstać ciekawy program zakładania skrzynek na terenie tychże Parków - legalnych, zgodnych z ich regulaminami, mających pełne wsparcie, a przy okazji zgodnych z naszym regulaminem, nakładającym na keszerów określone wymogi. Nie jest też tajemnicą, że przy braku elastyczności zostalibyśmy pominięci w tych działaniach (a GC nie). Jak ktoś jest pewien, że w zaistniałej sytuacji mógł znaleźć (i nadal znajduje) lepsze rozwiązanie, niech pisze. Obecna konstrukcja wirtuali nie jest "wzorcem z Sèvres", jednak jej szkielet (restrykcje w zakładaniu) pewnie zostanie utrzymany. Rozsądny keszer wie, że poza Parkami zawsze może skorzystać z rozwiązania, które pozwoli mu uniknąć założenia tego typu skrzynki (skorzysta z punktów wirtualnych, waypointów, offsetu, multaka, wplecie elementy quizu) i założy coś fajnego, co nie urazi purystów regulaminowych, ideowych i wszystkich innych :)

Ważniejszym dzisiaj jest coś innego - jedźcie wszyscy w Góry Stołowe, na ten event: Góry są w porządku! 2018 - OP8UL3. Jesteście tam bardzo potrzebni - bardziej, niż na Forum! Pomożecie wolontariuszom, którzy pracowali na miejscu także w Waszym imieniu, pomożecie COG-owi, a przede wszystkim samym sobie - czyli OCPL.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
brasia
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Podziękował: 47 razy
Otrzymane podziękowania: 28 razy

Post autor: erykradek » poniedziałek 10 września 2018, 11:49

15.09.2018. Kampinoski Park Narodowy (lub jakiolwiek inny)

Ja: Panie Dyrektorze, chcę założyć skrzynkę wirtualną na terenie Parku. Ludzie będą przychodzili i robili sobie zdjęcia ze znakiem z napisem "tu zaczyna się park". Potrzebuję na to Pana zgody.
Dyrektor: Zgadzam się.
Ja: Potrzebuję oficjalnej zgody na piśmie.
Dyrektor: Zgody na piśmie, żeby ludzie robili zdjęcia?! Pan jest poważny?!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi erykradek za post (razem 6):
gura11AERparlandodeglecSebastian
Pzdr

Erykradek

gura11
Bywalec

Post autor: gura11 » poniedziałek 10 września 2018, 12:00

No o tym właśnie pisałem ;)

ODPOWIEDZ