Podsumowania 2017

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Re: Podsumowania 2017

Post autor: deg » czwartek 01 lutego 2018, 11:34

rapotek pisze:
czwartek 01 lutego 2018, 11:28
Brakuje mi w podsumowaniach rekomendacji dla skrzynek UKRYTYCH w danym roku oprócz skrzynek ZAŁOŻONYCH. Wiem, że datę ukrycia właściciel może modyfikować sam, lecz ile jest przypadków "przekrętów" na takiej dacie w porównaniu do liczby przypadków, gdy skrzynka jest założona w serwisie, po czym właściciel ją ulepsza, nawet przez kilka miesięcy i dopiero potem ukrywa i upublicznia?
Ja często tak mam, że zakładam OP w systemie, po czym nie zakładam fizycznie kesza bo albo z miejscówką coś nie tak, albo koncepcja się zmieniła itp. Czasami takie nieopublikowane OP-ki leżą 2-3 lata zanim zrobię recykling i opublikuję kesza - zwykle zupełnie innego niż pierwotne założenie. Fajnie, jakby takie kesze liczyły się w statystykach, bo pewnie nie tylko ja mam ten problem ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
kurier
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: kurier » czwartek 01 lutego 2018, 12:31

Niestety statystyki są jasne i spada liczba zakładanych skrzynek jak i aktywność. Widać to chociażby u mnie. Może nie pod samym nosem bo tu zawsze była pustka ale w okolicy. Może potrzeba nam takiej zdrowej rywalizacji w stylu naszych lokalnych PK ,SIO,PP i innych które ładnie pobudzały dane rejony ale na skalę krajową z konkurencjami? Rozliczone na użytkowników ale i na województwa najlepsze. Może?? Jeśli jakimś trafem temat by się rozwinął przydałoby się potem przeniesienie wątku.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 01 lutego 2018, 17:25

Liczba zakładanych skrzynek zapewne nigdy nie była wysoka (no, może oprócz początków OC). Szczerze wątpię, by keszer, który do tej pory nie zakładał, nagle zaczął to robić. Bardziej liczę na nowych keszerów, którzy odkrywając zabawę, złapią bakcyla i na fali entuzjazmu zaczną zakładać.
karwdo poruszył już ten problem, więc tylko powtórzę, że niech się wstydzi ten co "zabija" entuzjazm u innych. Mnie tak kiedyś zrażono do geośmieszek.
Co miałoby zmienić usunięcie ocen? Ktoś niezadowolony zawsze może napisać krytyczny komentarz, albo słynne "tftc", lub nic nie napisze. Może jawne oceny?:) Polecana apka dla początkujących (i nie tylko) to c:geo i jeśli tam loguje, to w ogóle ocen i rekomendacji nie wystawia.
kurier pisze:
czwartek 01 lutego 2018, 12:31
Może potrzeba nam takiej zdrowej rywalizacji w stylu naszych lokalnych PK ,SIO,PP i innych które ładnie pobudzały dane rejony ale na skalę krajową z konkurencjami?
Dzięki temu przyszedł mi do głowy pomysł na sprawność, która mogła by być wprowadzona zaraz po sprawności dla założycieli skrzynek (czyli nigdy:)):
- nazwa do ustalenia (odkrywca, czy inny konkwistador)
- na mapie OC szukasz "białych plam" , sprawdzasz, czy są tam ciekawe miejsca
- zakładasz skrzynkę tradycyjną
- jeśli w promieniu np. 3 km nie było skrzynki to dostajesz jakieś tam punkty do sprawności

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » czwartek 01 lutego 2018, 17:38

parlando pisze:
czwartek 01 lutego 2018, 17:25
Dzięki temu przyszedł mi do głowy pomysł na sprawność, która mogła by być wprowadzona zaraz po sprawności dla założycieli skrzynek (czyli nigdy:)):
- jeśli w promieniu np. 3 km nie było skrzynki to dostajesz jakieś tam punkty do sprawności
Nazwa: prekursor. I nie ja jestem jej autorem :wink:

Awatar użytkownika
kurier

Post autor: kurier » czwartek 01 lutego 2018, 17:51

parlando pisze:
czwartek 01 lutego 2018, 17:25

To by była piękna sprawa. Tak jak naprawy skrzynek innych osób. Wiele stoi zawieszona bo ludzie nie mają czasu albo mają kawałek drogi. Punktować takie rzeczy.

robcon
Nowy na forum

Post autor: robcon » sobota 03 lutego 2018, 06:30

Witam wszystkich. Ja bym dodał jeszcze do podsumowań takie kryterium jak czyściciel lub archiwizator :D
W 2017 roku sporo skrzynek zserwisowałem, ale też sporo zgłosiłem do archiwum. Porządek musi być :!:
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » sobota 03 lutego 2018, 10:32

robcon pisze:
sobota 03 lutego 2018, 06:30
czyściciel lub archiwizator :D
W sensie kto najwięcej zarchiwizował? To by mogło być równoznaczne z wygraną w kategorii "Foch roku" :mrgreen: Ale żeby wygrać trzeba wcześniej się przygotować posiadaniem dużej iloci założonych, chyba że liczony byłyby % od posiadanych (aktywnych na początku roku + założonych w danym roku), a w przypadku remisu (np. kilku ma 100% zarchiwizowanych) brana pod uwagę będzie ilość...

ps. proszę nie traktować tego wpisu na poważnie - to jest wpis bardziej z kategorii humor/ironia na podstawie różnych wcześniejszych wpisów :wink:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » sobota 03 lutego 2018, 14:55

krystiant pisze:
sobota 03 lutego 2018, 10:32
W sensie kto najwięcej zarchiwizował? To by mogło być równoznaczne z wygraną w kategorii "Foch roku" :mrgreen:
:D :lol: :D
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

robcon
Nowy na forum

Post autor: robcon » sobota 03 lutego 2018, 21:17

:lol: :lol: :lol:
Nie archiwizację swoich, tylko zgłaszam kesze, którymi nikt się nie interesuje... Ani założyciel, ani inni keszerzy. Po co mają kuć w oczy 8)

Sykkel
Bywalec

Post autor: Sykkel » niedziela 04 lutego 2018, 00:40

Pomysł "Białych plam" może być fajny. Oczywiście pogoń za statystykami może go zniszczyć i nie będzie miał kto dbać o te skrzynki założone w interiorze.
Niemniej jakaś punktacja (z limitem ich zakładania) za skrzynkę położoną na największej białej plamie, to byłoby coś. Chyba opracowanie algorytmu do wyliczenia odległości od sąsiednich, nie byłby ponad siły serwera?

Gdyby pomysł chwycił, to wypełnienie białych plam na pewno pomoże w rozkręceniu zabawy i ciutkę przeniesie zabawę z cetrów miast na prowincje. Czy zabawa chwyci, to sam nie wiem, bo założyłem takiego kesza na plamie wielkości 100 km kw i tylko jedna osoba pokusiła się, by tam pojechać po TFT. Może więc jednocześnie dawać punkty za znalezienie takich keszy w białych plamach?

parlando
Forumator

Post autor: parlando » niedziela 04 lutego 2018, 09:59

Czasami wchodzę na GC zobaczyć co się dzieje w mojej okolicy, czy ktoś nie założył skrzynki kolidującej z moją ipt.:)
Okazuje się, że często widzę logi nowych użytkowników - mają ledwie po kilka znalezień.

Także jakoś ludzie dowiadują się o geocachingu, jednak trafiają najpierw na GC. Jak się wpisze "geocaching" w wyszukiwarkę, to opencaching jest dopiero 6 wynikiem. To chyba największy problem. Niemniej ważne jest także to, o czym już pisał kiedyś deg - wygląd strony.

Jeżeli już nowy użytkownik zorientuje się, że są 2 serwisy i założy konta w obu, to natychmiast zacznie sprawdzać, gdzie jest więcej keszy. Jeśli mieszka na takiej białej plamie, to może porzucić zabawę (lub dany serwis).

Inna sprawa, że tam gdzie jest dużo keszy, czyli głównie aglomeracje - nie ma za bardzo już co okeszować. Jeśli ktoś dalej chce to robić, to zamiast wymyślać dziwne skrzynki nietypowe, quizy itp. mógłby swój potencjał zrealizować poprzez zapełnienie białej plamy:)

O serwisy bym się nie martwił. Raz, że każdy dostaje powiadomienia o logach w swojej skrzynce, więc zareagowanie to kwestia paru sekund - by przełączyć na niedostępną, zarchiwizować, czy poprosić kolejnych poszukiwaczy o serwis/reaktywację. No i w końcu działa COG - jeśli są nieznalezienia, a właściciel nie reaguje to skrzynka zostaje przełączona na niedostępną. O jakość też bym się nie martwił, bo jeśli ktoś zakłada dobre, to nagle nie założy słabej. Jeśli ktoś zakłada słabe, to na pewno dostanie w logach masę merytorycznych uwag:)
No, może bym tylko dał takie ograniczenie, że skrzynka nie może być mikro:)

"Pogoń za statystykami" - akurat zakładania skrzynek to dotyczy najmniej;) Około 1,43% użytkowników założyło skrzynkę w 2017, a to i tak nie cały obraz dramatu. bo zapewne garstka z tego założyła większość keszy z tych ledwie 3813.

Jeszcze inna nazwa sprawności mi przyszła do głowy - Prometeusz, ten który daje iskierkę kesza:)

areckis
Wyjadacz
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 45 razy

Post autor: areckis » niedziela 04 lutego 2018, 11:11

triPPer pisze:
poniedziałek 29 stycznia 2018, 20:45
Zapraszam do lektury: Podsumowanie OpenCaching.pl 2017
http://podsumowanie.opencaching.pl/2017/
Dzięki Jacku. :)

Czyli skrzynki z OC: 34,5 tys, a na GC: 39,8 tys. Prawie tyle samo. :) Użytkowników na OC: 38,2 tys, a na GC: 136,7 tys.
Sporo więcej, ale to oznacza, że nasi keszerzy zakładają dużo więcej skrzynek/osobę niż ci z GC. :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi areckis za post:
triPPer

Awatar użytkownika
kurier

Post autor: kurier » niedziela 04 lutego 2018, 11:36

parlando pisze:
niedziela 04 lutego 2018, 09:59

Jeżeli już nowy użytkownik zorientuje się, że są 2 serwisy i założy konta w obu, to natychmiast zacznie sprawdzać, gdzie jest więcej keszy. Jeśli mieszka na takiej białej plamie, to może porzucić zabawę (lub dany serwis).

Inna sprawa, że tam gdzie jest dużo keszy, czyli głównie aglomeracje - nie ma za bardzo już co okeszować. Jeśli ktoś dalej chce to robić, to zamiast wymyślać dziwne skrzynki nietypowe, quizy itp. mógłby swój potencjał zrealizować poprzez zapełnienie białej plamy:)

O serwisy bym się nie martwił. Raz, że każdy dostaje powiadomienia o logach w swojej skrzynce, więc zareagowanie to kwestia paru sekund - by przełączyć na niedostępną, zarchiwizować, czy poprosić kolejnych poszukiwaczy o serwis/reaktywację. No i w końcu działa COG - jeśli są nieznalezienia, a właściciel nie reaguje to skrzynka zostaje przełączona na niedostępną.
Czyli objawy znamy a co z reakcją. Czy znajdą się tu chętni do interwencji i zakładania na białych plamach? Czy zakładamy eventy i zbieramy chętnych i ruszamy?Widzę to co inni ale czy na tym koniec? A co do zawieszania skrzynek z takich akcji jak komuś za daleko to czemu by nie dodać do logu ikonki w stylu " zakładający zgadza się/prosi na/o reaktywacje" ? Oczywiście w uzasadnionym momencie a nie na zasadzie - bo nie znalazłem to wrzuce tu.

Sykkel
Bywalec

Post autor: Sykkel » niedziela 04 lutego 2018, 13:04

Tak, OC pozycjonowanie w Google ma słabe. W Bing też. Ale czy to do przeskoczenia, skoro w nazwie domeny nie ma słowa geocaching? A może zrobić tak?: geocaching.opencaching.pl

Ale...
W moim przypadku o wyborze serwisu/serwisów zadecydowało rozmieszczenie skrzynek w moich najbliższych okolicach, wtedy to były białe plamy i w oc i w gc. Nieco dalej od miasta dominował OC i dlatego wciągnąłem się w OC. Z kolei, jak pojadę głębiej na Dolny Śląsk, to dominuje GC i tam na pewno bym w OC się nie bawił. Czyli reasumując: białe plamy to sprawa decydująca o wyborze serwisu.

Zróbmy więc jakąś sprawność. Propozycja punktacji: za założenie w białej plamie x punktów, gdzie x = odległość w km od najbliższej czynnej skrzynki. O ile x > od jakiejś przyjętej wartości, to skrzynka otrzymuje atrybut "białej plamy", a wtedy każdy zdobywający otrzymuje x * 0,1 punktów do klasyfikacji. Atrybut utrzymuje się np. przez rok od założenia.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 111 razy
Otrzymane podziękowania: 324 razy

Post autor: krystiant » niedziela 04 lutego 2018, 13:37

Sykkel pisze:
niedziela 04 lutego 2018, 13:04
Zróbmy więc jakąś sprawność. Propozycja punktacji: za założenie w białej plamie x punktów
Hmm, w czasach jak ja zaczynałem zabawę to bawiliśmy się w szukanie i ukrywanie keszy, a nie w zdobywanie sprawności i punktów...
Może warto byłoby wrócić do korzeni i nie stresować się jakimiś statystykami, tylko beztrosko bawić się w geocaching przy okazji zwiedzając ciekawe miejsca (albo odwrotnie - zwiedzać ciekawe miejsca przy okazji bawiąc się w geocaching)?
Nie wiem, być może się mylę, ale moim zdaniem częściowo za problemy, o których piszecie odpowiada pójście na ilość przy zakładaniu bez zwracania uwagi na to, gdzie się zakłada...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post (razem 2):
degJażdżu
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ODPOWIEDZ