Sprawności

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

rapotek
Stały bywalec

Re: Sprawności

Post autor: rapotek » środa 15 listopada 2017, 15:05

areckis pisze:A znowu poważnie, to z drugiej strony na GC jest wiele hiper skrzynek w terenie, które nie pokazują NIC, są same dla siebie... źle?
Sam mam takie, i to z kilku powodów, m.in.: lubię zagadki, poza tym o miejscach godnych pokazania dowiaduję się głównie z innych keszy :wink:

Ja staram się patrzeć nie na mapę, tylko realnie. Czytaj: kesz w takim miejscu, abym był w stanie się nim opiekować. Gdybym kierował się zasadą "a, wrzucę tu kesza, potem niech inni się martwią", w pewnych rejonach białych plam byłoby odrobinę mniej... Znalezień nie mam dużo, ciężko mi się wypowiadać, ale spotkałem się ze skrzynkami opisującymi wartościowe miejsce, które to skrzynki dawno temu powinny zniknąć i zrobić miejsce świeżym pomysłom.

I tak jeszcze na marginesie przypominam: https://wiki.opencaching.pl/index.php/U ... _w_terenie
Minimalny odstęp wynosi 150 m dla terenów pozamiejskich i 50 m dla terenów miejskich (granice miasta). Wymóg zachowania odległości dotyczy fizycznych pojemników, jak również współrzędnych startowych skrzynek typu multicache, quiz czy nietypowa oraz współrzędnych wszelkich etapów fizycznych tych skrzynek.
Ja to rozumiem tak, że umieszczając skrzynkę "o niczym" na białej plamie, ryzykujesz zablokowaniem kogoś, kto mógłby o danym miejscu coś ciekawego przekazać...

Awatar użytkownika
Psikiszek
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 29 razy

Post autor: Psikiszek » środa 15 listopada 2017, 15:09

Obawiam się że licząc na super kesze podzielimy los innych gier terenowych opartych na dotarcie na kordy i szukaniu czegoś. Poza OC I GC reszta to wspomnienie. Musi być jakiś ruch w "interesie" żeby i OC przetrwało. Sam przeżyłem fascynację super skrzynkami i do dzisiaj lubię takie znajdować. Jednak jak większość ludzi z którymi mam kontakt i keszują już od kilku lat (niezależnie od liczby znalezień) zaczynamy postrzegać jakość na drugim miejscu, przede wszystkim licząc na ciekawe miejsce. Nie za bardzo wiem jak inaczej zachęcać ludzi do zakładania nowych keszy, niż dać im za to jakąś nagrodę. Wysypu ependorfek wrzuconych w stertę śmieci jakoś się nie boję. Wbrew powszechnej opinii aktywni keszerzy to nie są małe dzieci, a ludzie w wieku studenckim plus i raczej można liczyć na ich odpowiedzialność. Poza tym w każdej gminie czy mieście jest tyle miejsc że i miłośnik wypasionych skrzynek i "pluszaków" pod parapetem znajdzie coś dla siebie i wcale nie będą sobie przeszkadzać.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Psikiszek za post (razem 4):
parlandolupiart_noiseabigeo

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował: 326 razy
Otrzymane podziękowania: 307 razy

Post autor: art_noise » środa 15 listopada 2017, 22:24

Psikiszek pisze:Obawiam się że licząc na super kesze podzielimy los innych gier terenowych opartych na dotarcie na kordy i szukaniu czegoś. Poza OC I GC reszta to wspomnienie. Musi być jakiś ruch w "interesie" żeby i OC przetrwało. Sam przeżyłem fascynację super skrzynkami i do dzisiaj lubię takie znajdować. Jednak jak większość ludzi z którymi mam kontakt i keszują już od kilku lat (niezależnie od liczby znalezień) zaczynamy postrzegać jakość na drugim miejscu, przede wszystkim licząc na ciekawe miejsce. Nie za bardzo wiem jak inaczej zachęcać ludzi do zakładania nowych keszy, niż dać im za to jakąś nagrodę. Wysypu ependorfek wrzuconych w stertę śmieci jakoś się nie boję. Wbrew powszechnej opinii aktywni keszerzy to nie są małe dzieci, a ludzie w wieku studenckim plus i raczej można liczyć na ich odpowiedzialność. Poza tym w każdej gminie czy mieście jest tyle miejsc że i miłośnik wypasionych skrzynek i "pluszaków" pod parapetem znajdzie coś dla siebie i wcale nie będą sobie przeszkadzać.
I na OC i na GC są super kesze pośrodku niczego, jak i gnioty pokazujące ciekawe miejsca. Na GC tak i tu - skrzynki zakładają ludzie a nie serwis. I od ich kreatywności i chęci zależy co założą. Niewątpliwą przewagą GC jest zasięg ogólnoświatowy i ilość userów.
Już dawno byłem zdania że żeby OC nabrało wiatru w żagle - musi wyjść poza granice Polski. Serwisy OC w europie funkcjonują ale brakuje połączenia w jedność.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi art_noise za post (razem 4):
lupiparlandoelmodemonicoElvis7
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » czwartek 16 listopada 2017, 14:09

Czytam i próbuję zrozumieć co tu się wyprawia. :roll:
Abstrahując, że ten temat jest o sprawnościach, to czytam o różnego rodzaju "usprawnieniach", dzięki którym OC ma być krainą miodem i mlekiem płynąca...
Nie tędy droga. Jeżeli ktoś myśli, że order skrzynki tygodnia zmotywował kogoś do zrobienia super-hiper kesza, a wcześniej upychał pudełka po tic-tacach w obejszczanych rynnach to się grubo myli. Swoją drogą, jest lista rekomendowanych skrzynek. Po co powielać coś co już istnieje?
I w czym np. taka skrzynka z 15 gwiazdkami (i odznaką skrzynki tygodnia) https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=41839 jest lepsza od od takiej ze 137 gwiazdkami, która skrzynką tygodnia nie jest https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=24269?
Czy ilość gwiazdek nie jest już wystarczającą nagrodą i uznaniem za włożoną pracę założyciela?

Jedziemy dalej: dość sceptycznie podchodzę do skrzynek poza granicami PL. Fajnie, ktoś pojechał i założył, tylko po co? I jak to się ma do nazwy opencahing w Polsce?
Wytłumaczcie mi: w jaki sposób ścieżka na płw. Indochińskim czy pojedyńcza skrzynka w Kenii na przypadkowej plaży (nota bene bez znalezień) mają podnieść poziom OC?
Integracja wszystkich opencachingów? Poza kilkunastoma osobami mieszkającymi przy przygranicznych rejonach raczej nikt nie będzie zainteresowany, żeby jechać po skrzynkę w Holandii albo Rumunii. Chyba, że przekonacie mnie, że taki np. Czech czy Francuz już przebiera nogami, aby przyjechać do nas i podjąć bytomski śmietnik https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=47793 aby nabić sobie staty...

Ordery, skrzynki tygodnia czy inne statystyki wszystko pięknie-ładnie ale czy w tym szaleństwie nie gubimy sensu tej zabawy?
Parę lat temu, jak zaczynałem zabawę była tylko "skumulowana"statystyka znalezień i skrzynki rekomendowane. I to właściwie wystarczało aby się pobawić i mieć satysfakcję z rosnących statystyk.

Z przerażeniem też czytam o powrocie lajków czy kolejnych medalach bo... banki też takie dają. Ktoś wybiera konto w banku, na podstawie jaki medal tam dostanie? :shock: Rany boskie.

Kolejne medale i sprawności? Może i tak, byle z sensem i umiarem!

Awatar użytkownika
pawelko
Bywalec
Podziękował: 37 razy
Otrzymane podziękowania: 16 razy

Post autor: pawelko » czwartek 16 listopada 2017, 21:08

Wracając do pierwszego posta, bardzo mi się podoba kategoria - pechowiec (ilość DNF-ów) :) Można szybko natrzaskać i zostać liderem ;)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi pawelko za post (razem 2):
art_noiseAER

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 114 razy
Otrzymane podziękowania: 329 razy

Post autor: krystiant » sobota 18 listopada 2017, 15:04

Wydzieliłem część, która dotyczyła OC bardziej ogólnie do nowego wątku - viewtopic.php?f=30&t=8834
Tu skupmy się na debatowaniu nad "sprawnościami"
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post:
art_noise
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Qlas01
Nowy na forum

Post autor: Qlas01 » niedziela 26 listopada 2017, 13:55

Można dodać też skrzynki oparte na atrybutach zdobytych skrzynek. Na przykład ilość skrzynek z atrybutem miejsce historyczne lub skrzynki na wyspach z atrybutem potrzebna łódź.
Mam też pomysły na parę innych sprawności:
- Za ilość skrzynek rozmiaru duża i bardzo duża,
- Za zdobywanie skrzynek typu OwnCache i Wydarzenie (przykładowa nazwa: Znalazca Znalazców)
- Za zdobyte FTF! (Nie wiem, czy ten pomysł pojawił się wcześniej, więc go dopisałem)
Pomysły do przemyślenia. :D

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » wtorek 28 listopada 2017, 09:04

A ja mam takie refleksje dwie. Może należałoby się pochylić nad poniższymi zanim powstaną kolejne sprawności:

1. Widok sprawności w profilu. Już teraz (przynajmniej u mnie) sprawności zajmuą ile? Jaką 1/5 całego profilu tak, jak go bazowo wyświetlam? Dodajmy jeszcze kilka i żeby zerknąć na cokolowiek poza nimi trzeba się będzie baaardzo mocno nascrollować. Może zatem jakaś próba pozostawienia ich widocznych, ale lepiej upchniętych/spakietowanych? Tylko proszę mi od razu nie pisać że jak kto chce to może je sobie zwinąć, bo myślę że jest rzesza ludzi którzy chcą je mieć widoczne, ale nie chcą by zajmowały gros ich stron profilowych (ja tak mam). Na razie nie mam pomysłu jak to zrobić ale rzucam temat.

2. Czytelność sprawności. Wiem, że już o tym było, ale mimo wszystko... Grafiki są świetne. Naprawdę robią wrażenie pod względem wykonania i włożonej pracy (mimo że nie pojmuję co Asterix czy Król Lew mają wspólnego z geocachingiem). Ale poza różnicą pomiędzy "bardzo kolorowy" a "mocno szary" mamy nierozpoznawalną dla wielu czarną dziurę. Zatem ich poszeregowanie np. w kolejności osiągnięcia stopnia (a nie alfabetycznie, jak przy województwach na przykład) byłoby pomocne.

Dlaczego uważam, że to tematy do ogarnięcia przed dodaniem kolejnych kategorii? Bo obawiam się, że jak się ich dołoży jeszcze trochę, to rzecz przestanie być czytelna i naprawdę dobra inicjatywa rozmyje się i przestanie być aż tak atrakcyjna dla wielu keszerów. Subiektywnie.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » wtorek 28 listopada 2017, 11:31

AER pisze:A ja mam takie refleksje dwie. Może należałoby się pochylić nad poniższymi zanim powstaną kolejne sprawności:

1. Widok sprawności w profilu. Już teraz (przynajmniej u mnie) sprawności zajmuą ile? Jaką 1/5 całego profilu tak, jak go bazowo wyświetlam? Dodajmy jeszcze kilka i żeby zerknąć na cokolowiek poza nimi trzeba się będzie baaardzo mocno nascrollować. Może zatem jakaś próba pozostawienia ich widocznych, ale lepiej upchniętych/spakietowanych? Tylko proszę mi od razu nie pisać że jak kto chce to może je sobie zwinąć, bo myślę że jest rzesza ludzi którzy chcą je mieć widoczne, ale nie chcą by zajmowały gros ich stron profilowych (ja tak mam). Na razie nie mam pomysłu jak to zrobić ale rzucam temat.
Zrobić " trzy stany zwinięcia:
zwinięty / 50% / rozwinięte
50% czyli rozwinięte, ale sprawności pomniejszone o 50%. Zysk więcej niż 50%, bo Tropiciel zmieściłby się w jednej linii.
Przy okazji, moim zdaniem "skrzynka gwiazdkowa" spokojnie mogłaby być w Osiągnięciach, już mamy mniej zajętego miejsca o jakieś 17%.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

triPPer
Rada Techniczna
Podziękował: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 129 razy

Post autor: triPPer » wtorek 28 listopada 2017, 12:39

Pomysły jak najbardziej OK, ale...

Problem polega na tym, iż obecnie jest nas czterech aktywnych programistów. Roboty (jak widać w issues w githubie) jest huk.
Nie wspomnę już, że każdy z nas nie tylko żyje sprawami OC, poświęcając społeczności tylko tyle czasu ile może.

Problem profilu jest ciężkim problem. Tak ciężkim jak kod (styl) w którym wieki temu został napisany (jeszcze za "niemca" - kod w 2006 został adoptowany od kolegów z Niemiec ). Innymi słowy należy ten fragment zaorać i napisać od nowa.

Często powtarzam, że jest to wysoko na mojej liście priorytetów, ale kiedy ? jak ? naprawdę nie wiem

Przy okazji apel - prośba, o dołączenie do nas (do RT), keszerów programistów-wolontariuszy.

Zapewniamy:
- pracę w miłej atmosferze, w dynamicznym zespole z możliwością rozwoju osobistego :)
- ciekawe wyzwania (o tego, to na pewno nie zabraknie)
- atrakcyjne wynagrodzenie w postaci słów DZIĘKUJĘ (do odbioru przeważnie na evenatch)
- możliwość obserwowania zabawy od kuchni
- kontakt z historycznymi rozwiązaniami informatycznymi :P

Fajnie jest
Ostatnio zmieniony niedziela 03 grudnia 2017, 14:24 przez triPPer, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi triPPer za post (razem 3):
Maleskakrcrtat11
Łap chwile ...

Qlas01
Nowy na forum

Post autor: Qlas01 » wtorek 28 listopada 2017, 16:11

Według mnie powinno się ograniczyć ilość kategorii do minimum (lub je nawet usunąć). Ewentualnie można podzielić je na dwie ZAKŁADANIE SKRZYNEK (Skrzynki tygodnia, gwiazdki) i ZDOBYWANIE SKRZYNEK (tropiciele, kamienie milowe, małe ojczyzny) w ten sposób byśmy mocno ograniczyli ilość, ale nie jest to według mnie sprawa priorytetowa. Mam jeszcze pytanie czy będzie dostępna kiedyś lista możliwych do zdobycia sprawności np. na OpenGeoWiki ?

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » środa 29 listopada 2017, 08:38

Jest na to pewien pomysł, wzorowany nieco na grach komputerowych, gdzie user może wybrać sobie swoje najważniejsze (dla niego oczywiście) osiągnięcia.
W ten sposób w swoim profilu pokazujemy np. 5 sprawności, zaś po rozwinięciu widać wszystko. Myślę, że można tak zrobić, by użytkownik wybierał, czy chce taką formę, czy też pokazywać całość. To samo dotyczy geościeżek.
To mój pomysł.
Jak pisał wcześniej triPPer, cała część serwisu dotycząca profilu jest do zrobienia na nowo, więc za dużo rewolucji "tymczasowych" chyba nie ma sensu przeprowadzać, bo po prostu szkoda trochę angażować moce przerobowe.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » środa 29 listopada 2017, 09:05

W temacie listy sprawności...
Taka lista jest np. na profilu Qbackiego. Oczywiście taki niewinny żarcik.
Temat jest na ostatniej prostej. Mamy w zanadrzu jeszcze coś dodać w sekcji lokalnej.
Potem robimy na chwilę stop, gdyż będziemy testowali nowy format grafiki (głównie w kwestii skalowania, z którymi nie wszystkie przeglądarki sobie odpowiednio radzą) i nieco unormujemy w sprawnościach co nieco (żadnych rewelacji, niemniej troszkę pracy).

A więc odpowiedź na Wiki jest jak najbardziej TAK.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Awatar użytkownika
krcr

Post autor: krcr » środa 29 listopada 2017, 23:51

brasia pisze: Zrobić " trzy stany zwinięcia:
zwinięty / 50% / rozwinięte
A może wyświetlać miniaturki i dopiero rozwijać pole ze sprawnościami po kliknięciu?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Podziękował: 198 razy
Otrzymane podziękowania: 244 razy

Post autor: brasia » środa 27 grudnia 2017, 21:22

Dziś mija kolejna rocznica Powstania Wielkopolskiego, z tej okazji mamy niespodziankę: kolejna sprawność: Puszcza Notecka. Więcej o największym lesie możecie przeczytać na stronie sprawności czy też w innych źródłach. Sprawność powstała z dużym udziałem użytkowników malyluk (progi, opis, pomysł grafiki) i Pan Samochodzik (kociewie) (wykonanie grafiki).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post:
triPPer
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ